Google+

Arama formu

Yabancılar bu yaz Türkiye’de 3. köprü maliyeti kadar döviz bıraktı

Visa Europe, yaz aylarında Türkiye ve yurtdışında Visa kartları ile yapılan harcamaları açıkladı. Buna göre; Haziran-Ağustos 2014 döneminde yabancıların Türkiye’de Visa kartlarıyla yaptıkları harcamalar, geçen yılın aynı dönemine kıyasla % 30 artarak, 1,7 milyar Euro’ya ulaştı. Yaz aylarında Visa kartlarıyla sağlanan döviz girdisi, 3. köprünün açıklanan tahmini maliyetine denk geliyor.

Visa kartlarıyla geçen seneye oranla % 23’lük bir artışla toplam 234 milyon Euro harcayan İngilizler, Türkiye’de 2014 yılı yaz aylarında en çok harcama yapan yabancılar listesinde birinci sırada yer aldı. İngilizleri takip eden Ruslar ise bu yaz, % 25’lik artışla toplam 196,5 milyon Euro harcadı. Geçen yıla kıyasla yaklaşık % 30’a varan bir artışla ABD vatandaşlarının Türkiye’deki harcamaları ise 147 milyon Euro’ya ulaştı. Listede 4. sırada yer alan Almanlar da yaz boyu 112 milyon Euro harcayarak, geçen yıla oranla % 36’lık bir artış gerçekleştirdi.

Her yaz döneminde olduğu gibi bu sene de Türkiye bol sayıda Ortadoğulu ziyaretçi ağırladı. Visa Europe’un açıkladığı rakamlara göre, Arap turistlerin bu yaz Türkiye’de Visa kartlarıyla yaptıkları harcamalarda dev bir artış gözlemlendi. Suudi Arabistan’dan gelen turistler, % 72’lik artışla bu yıl ülkemizde 93,7 milyon Euro harcama yaptı. Böylece Suudi Arabistan, Türkiye’ye döviz girdisi sağlayan ilk 5 ülke arasında yer almayı başardı. Libyalı turistler ise geçen yıla oranla 16 kat daha fazla harcayarak, Türkiye’de en çok harcama yapan yabancı ziyaretçiler listesinde hızlı bir yükseliş gösterdi.

Yabancıların 2014 yaz döneminde Türkiye’de gerçekleştirdikleri kartlı alışverişlerde en çok öne çıkan sektör % 21 artış ile perakende hizmetleri oldu. Perakende harcamalarını, % 32 ve % 41 artış ile otel ve havayolu harcamaları izledi. Yine % 41’lik bir artış ile hazır giyim ve % 16’lık artış ile seyahat alışverişleri de 2014 yılı yaz harcamalarında yabancıların Türkiye’de gerçekleştirdikleri diğer önemli kalemler olarak dikkat çekti.

Visa Europe’un yaz aylarında kartlı harcamalara ilişkin yaptığı açıklamada, yurtdışına seyahat eden Türklere dair bilgiler de yer alıyor. İstatistiklere göre, Türkler yaz döneminde Visa kartlarıyla en çok harcamayı geçen seneye kıyasla % 24’lük bir artışla İngiltere’de yaptı. Türklerin en çok tercih ettiği ikinci ülke ABD olurken, üçüncü sırada Almanya yer aldı. Listenin 4. sırasında Fransa bulunurken, Türklerin yaz aylarında en çok ziyaret ettikleri 5. ülke ise İrlanda oldu. Lüksemburg ise Türklerin geçen seneye kıyasla % 61 oranında daha fazla harcama yaptıkları ülke olarak, bu yazın yükselen yıldızlarından biri oldu. Türklerin Visa kartlarıyla Haziran-Ağustos 2014 döneminde yurtdışında yaptıkları toplam harcama, yaklaşık 382 milyon Euro’ya ulaştı.