Google+

Arama formu

Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi

Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi, dünyaca ünlü Madame Tussauds Balmumu Heykeller Müzesi‘nin Türkiye’deki tek örneği. Müzede yer alan toplam 198adet heykelin tamamı Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen tarafından yapılıp Büyükşehir Belediyesi’ne bağışlanmış. Müzenin en güzel yanı ise Balmumu Heykeller Müzesi ‘nden gelecek gelirin kız çocukları ile engelli çocukların eğitimi için harcanacak olması.

Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi 19.05.2013 tarihinde kapılarını ziyaretçilerine açtı. Müze, Eskişehir’in en ünlü ve turistik noktalarından Odunpazarı Evleri‘nin olduğu bölümde, Çağdaş Cam Sanatları Müzesi‘nin hemen yanında yer alıyor.

Müze içerisinde Atatürk’ün çeşitli dönemleri, yerli-yabancı devlet adamları- sanatçılar- medya mensupları ve sporculara ait toplam 198 adet balmumu heykelleri bulunuyor. Tanınmış simaların yanında Eskişehir kültürüne ait bir çok kişinin balmumu heykellerini de görmek mümkün.

Yazı başında da belirttiğim gibi balmumu heykellerinin tamamı Büyükerşen tarafından yapılmış. Ayrıca zaman içerisinde Eskişehir’e gelecek ünlülerin de ölçüleri alınarak balmumu heykellerinin yapılması planlanıyor.

Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi Müze Turu

Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi toplam 5 bölümden oluşuyor. Biletimizi aldıktan sonra ilk olarak bizi ufak bir bekleme salonu karşılıyor. Gruplar halinde gezilen müzede ilk durak A Bölümü. Burada; Atatürk, Osmanlı, Kurtuluş Savaşı, Cumhurbaşkanları ve Cumhuriyet bölümleri var. Atatürk ve silah arkadaşları, Atatürk’ün ailesi, ünlü Osmanlı padişahlarına ait balmumu heykelleri bizi karşılıyor. Yalnız burada bulunan balmumu heykeller diğer yerlerden farklı olarak özel bir camlı bölüm içinde sergileniyor. Heykelleri uzaktan seyretmekle yetiniyorsunuz.

Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi’nde ikinci durak B Bölümü. Burada; Havacılık ve demiryolu, basın-yayın, sinema-tv, spor, tiyatro, sanayi, dünya liderleri ve bilim kategorilerinde birçok balmumu heykeli var. Şüphesiz müzenin en zevkli ve uzun gezilen kısmı burası. Barış Manço, İbrahim Tatlıses, Orhan Gencebay, Kemal Sunal, Şener Şen, Adile Naşit gibi bir çok ünlünün balmumu heykeli bu bölümde bulunuyor.

C Bölümüne geldiğimizde bizi tarihi karakterler karşılıyor. Seyit Battal Gazi, Alparslan, Nasreddin Hoca, Yunus Emre gibi karakterler bu bölümde sergileniyor.

D Bölümü diğer bölümlerden biraz farklı bir bölüm. Burada maalesef fotoğraf çekmek yasak fakat dilerseniz fotoğrafçı arkadaşlara fotoğrafınızı çektirebilirsiniz. (Ufak: 3 TL, Büyük: 5 TL) Demoraksi Bölümü olarak geçen bu yer ünlü politikacılara ait balmumu heykeller mevcut. Adnan Menderes, Recep Tayyip Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu, Turgut Özal, Necmettin Erbakan ve Alparslan Türkeş gibi bir çok önemli politikacının balmumu heykeli var.

Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi’ndeki son bölüm ise E Bölümü; Eğitim, Anılar ve Ödüller Bölümü. Burada Yılmaz Büyükerşen’e ait çeşitli ödüllerin yanı sıra kendisinin de 2 adet balmumu heykeli var. Burada müzeye ait hediyelerin satıldığı ufak bir de dükkan var.

Sonuç olarak dünyanın bir çok yerinde keyifle gezdiğimiz Madame Tussauds Müzeleri’nin bir benzerini kendi şehrimde görmek gurur verici. Üstelik müzede yer alan balmumu heykellerinin büyük çoğunluğunun bizim kültürümüzden olması müzeyi çok daha eğlenceli gezmenizi sağlıyor. Bu arada balmumu heykelleri müzesinde Eskişehir kültürüne ait bir çok simge var, Eskişehirliler müzeyi ayrı bir zevkle gezecektir.

Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi Giriş Ücretleri
Yetişkin: 10 TL
İndirimli: 5 TL

Fotoğraf baskı ücreti: 7 TL (Fotoğraf başına)

Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi Ziyaret Saatleri
Haftaiçi: 10:00 - 12:30 , 14:00 - 17:00
Haftasonu: 10:00 - 12:30 , 14:00 - 17:30

Müze, Pazartesi günleri kapalıdır.

Adres: Atatürk Bulvarı NO:43, Çağdaş Cam Sanatları Müzesi Altı

Telefon: 0222 234 37 34 – 0222 220 81 85

Kaynak: www.gezipgordum.com/yilmaz-buyukersen-balmumu-heykeller-muzesi/

Etiketler