Google+

Arama formu

Yıpranan heykeller helikopterle müzeye taşınacak

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, dünyanın 8'inci harikası sayılan Nemrut Dağı'ndaki heykellerin doğa koşulları nedeniyle sürekli yıprandığını, korunmaları için dağdan helitopter ile indirilip bir müzede sergilenmelerini istediğini açıkladı.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Nemrut Dağı'ndaki heykellerin bölgedeki doğa koşulları yüzünden sürekli zarar görüp yıprandığını belirterek, bunların korunması için yeni bir çalışma yapmayı düşündüklerini söyledi.

Sabah gazetesinden Zübeyde Yalçın'ın haberine göre Bakan Günay heykellerin zarar görebileceği düşüncesi ile uykularının kaçtığını söyledi ve ekledi: "Elimde olsa yorganımı üstlerine örterim."

Nemrut Dağı'ndaki heykellerde yüzyılların yarattığı yıpranmalar olduğunu, koruma altına alınmaları gerektiğini belirten Günay, "Korunmalarına ilişkin ODTÜ de dahil birçok öneri geldi. Ama bunlardan hiçbiri beni tatmin etmedi" dedi.

Öneriler arasında heykellerin iklim koşullarına daha dayanıklı hale gelmesi için kimyasallarla kaplanması da bulunduğunu belirten Günay, şöyle devam etti:

"(Getirin o kimyasalı) diyorum ortada yok. Çadırla, camla kaplanması önerisi var. Kışın dağda sert rüzgâr esiyor, çadır burada kalamaz. Esen rüzgâr da camları kırar. Daha dayanıklı olması için camları sabitlemek lazım. Bunun için de yeri kazmak gerekiyor. Bu çok daha sakıncalı. Duvarla korumak için de oraya temel atmak lazım, bu da daha fazla zarar vereceği için bunu da yapamıyoruz."

Heykellerin sarılarak helikopter ile 800 metre aşağıda yer alan Kahta'daki bir müzeye taşınabileceğini ifade eden Günay, "Ben heykellerin aşağıya taşınması noktasındayım. Benim güvendiğim birçok bilim adamından da buna destek geliyor. Sanat tarihçileri, (2000 yıldır orada bir şey olmadı, şimdi mi olacak?) diyor. 10 yıldır benim yüzümde bir şeyler oldu, onlarda olmaması mümkün mü? Nemrut'u 20 yıl önce görmüştüm. 20 yıl içinde heykellerdeki tahribatı görebiliyorum" dedi.

Günay, Nemrut Dağı'na da heykellerin replikalarının konulacağını, turistlerin dağa çıkıp güneşin doğuşunu ve batışını yine heykeller ile birlikte seyredebileceğini kaydetti.

Kaynak: www.turizmdebusabah.com