Google+

Arama formu

“Yol Açık” kitabı içindeki gezi isteğini öteleyenleri yollara çağırıyor

Gezi yazarı Hasan Mahir “Yol Açık” kitabı ile insanları geziye çağırıyor. Anadolu’nun gezilip görülecek 41 mekânını; özgün üslubu, birbirinden güzel fotoğrafları ile okuyucunun beğenisine sunuyor.
Hem gezi, hem rehber, hem de özgün yemek tariflerinin yer aldığı kitap raflarda yerini aldı. Serencam Yayınları’ndan çıkan Yol Açık içindeki gezi merakını öteleyenleri Anadolu’nun güzelliklerini görmeye çağırıyor.

Çeşitli dergilerde gezi yazıları yazan Hasan Mahir yılların gezi birikimini meraklıları için yazdığını belirtti. Hasan Mahir; “Çocukluğumda köylerinin hemen yanı başındaki tarihi bir köprüyü görmeden 80 yaşayıp ölen bir teyzeden bahsetmişlerdi. Bu hafızamda yer etmiş. “Nasıl olurda bu köprüyü merak etmez” diye hep içimden düşünmüşümdür. Ancak büyüdükçe gördüm ki dünyanın en güzel tarih ve kültür coğrafyasında yaşayan bizim insanımız da aynı meraktan yoksun. Yol Açık kitabını bu sebeple gezi merakı oluşturmak için yazdım.” diyor.

Anadolu’da;  Mardin’den Antalya’ya, Demre’den Uzungöl’e, Nemrut’tan Yalvaç’a ülkenin hemen hemen her köşesinden 41 gezi mekânı kitapta anlatılıyor. Efsanelerin ve hikâyelerin efsunlu kapılarından başlayan yolculuklar; o bölgenin tarihine, kültürüne yazarın bakış açısından ışık tutuyor. Gezilen mekânların sonunda orada öne çıkan tarihi eserler tanıtılıyor. Sonrasında orada yapılacak etkinlikler, yenilecek yemekler, neler alınacağı nasıl gidileceği sorularının cevabının bulunacağı rehber bölümü bulunuyor.

Gezi yazarı Hasan Mahir herkesi geziye çağırıyor. Mahir; “İnsanlar doğadan, kültürden, sanattan uzaklaştıkları için kendileri ve çevreleri ile sürekli kavga içindeler. Kendisi ve çevresi ile barışık bir hayat sürmek isteyenler seyahate çıkmalıdır. Hep işleri yoluna koymak için ötelediğimiz gezi hayallerimizi bir an önce gerçekleştirmekte fayda var. Yola çıkmak isteyenler için her zaman Yol Açık” dedi.
 
YOL AÇIK; hem gezi, hem rehber hem de bir yemek kitabı olarak içindeki gezi isteğini öteleyenleri yollara çağırıyor.

“Yol Açık” kitabı içindeki gezi isteğini öteleyenleri yollara çağırıyor