Google+

Arama formu

Yunan halkı toptan grevde

Troykanın talepleri doğrultusunda hükümetin almayı tasarladığı sert önlemleri protesto eden halk, Sintagma meydanına gelmeye başladı.

Yunanistan'da kamu ve özel sektör çalışanları, hükümetin, yeni yardım karşılığında troykanın talepleri doğrultusunda almayı tasarladığı ek önlemleri protesto etmek amacıyla 24 saatlik grev başlattı.

Yunanistan İşçi Konfederasyonu (GSEE) ve Yunanistan Kamu Çalışanları Konfederasyonu (ADEDY) tarafından başlatılan greve, işçilerin yanı sıra öğretmenler, akademisyenler, sağlık çalışanları, liman işçileri ve memurları, hakimler ve banka memurları da katılıyor.

Toplu taşıma araçlarının Evangelismos ve Sintagma duraklarına seferleri durdurulurken halk sabah saatlerinden itibaren çeşitli meydanlarda toplanarak parlamentonun bulunduğu Sintagma meydanına yürümeye başladı.

İLGİNÇ TEPKİLER
Yeni tasarruf önlemleri içeren ikinci bir memorandumun imzalanmasına ve hükümetin izlediği ekonomi politikasına karşı çıkan halk, troykanın talep ettiği maaş kesintileri ve kamu çalışanlarının işten çıkarılması gibi önlemlere tepkilerini ilginç şekillerde gösteriyor.

Antik Yunana ait üzerinde ''satılık'' yazılı bir sütun maketini kafasında taşıyanların yanı sıra politikacıları protesto etmek için yanında darağacı maketi getirenler göze çarpıyor.

Bizans Müzesi'nin satılık olmadığını ifade eden bir pankartla alana gelen bir grup müze çalışanı ise bu yıl 15 bin kamu çalışanının işten çıkarılacağının söylendiği için bu korkuyla yaşadıklarını dile getirdi.

Sintagma meydanı yağan yağmura rağmen giderek kalabalıklaşıyor.

Kaynak: haberturk.com