Google+

Arama formu

Yunanistan'da genel grev hayatı felç etti

Yunanistan’da, hükümetin yeni kemer sıkma önlemlerini içeren orta vadeli programı protesto etmek üzere kamu ve özel sektör çalışanlarının bugün başlattıkları 48 saatlik grev, ülkede yaşamı durma noktasına getirdi.

Yunanistan Kamu Çalışanları Konfederasyonu (ADEDY) ile İşçi Sendikaları Federasyonu’nun (GSEE) çağrısıyla başlayan grev, süresi ve katılımın yoğunluğu bakımından ülke tarihinde bir ilki teşkil ediyor.

Tüm toplu taşıma araçlarında 48 saatlik grev süresince kontak kapatılırken, yalnızca Atina metrosu protesto gösterilerine katılacak halkın ulaşımını sağlamak amacıyla hizmet veriyor.

Sivil havayolu taşımacılığı çalışanlarının, grev boyunca 08.00-12.00 ile 18.00-22.00 saatleri arasında iş bırakma kararı almalarıyla, iç ve dış hatların programlı çok sayıda seferi iptal edildi.

Liman çalışanlarının da 48 saatlik greve katılımları sonucu, anakara ile adalar arası seferler yapılmadı.

Bu arada, temizlik çalışanlarının işbaşı yapmamalarıyla birlikte kentlerde çöpler toplanmazken, atık madde alanının da grev süresince kapalı kalacağı bildirildi.

Devlet daireleri, kamu kuruluşları, belediye, banka, sağlık sektörü çalışanları ile vergi ve gümrük memurlarının grevde yer almalarıyla hizmetlerde aksamalar meydana geldi.

Devlet hastanelerinde görevli doktorların işbaşı yapmamasıyla, hastanelerde yalnızca acil ve güvenlik ekipleri hazır bulunuyor. Eczanelerin ise yarın tam gün kapalı kalacakları bildirildi.

Gazeteciler de her iki grev gününde 11.00-15.00 saatleri arasında iş bırakarak eylemlere destek veriyorlar. Bu süre içinde haber ağırlıklı internet siteleri sayfalarını yenilenmiyor, televizyonlarda ise haber bültenleri yayınlanmıyor.

Öte yandan, ADEDY ile GSEE’nin Atina’da düzenledikleri yürüyüşe, Mücadeleci İşçi Kolları Birliği (PAME) de katılıyor.

İnternet üzerinden 33 gündür organize olan "Bıkkınlar"ın yanı sıra, Yunanistan’ın Mora Yarımadası’nda yer alan (Peloponissos), Arkadia, Megalopoli, Tripoli, Argolida, Korint, Argos, Kalamata ve Sparti kentlerinde çalışanların da Atina’ya gelerek gösterilerde yer alacakları bildirildi.

Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı Atina kent merkezi trafiğe kapalı bulunuyor.

Kaynak: www.milliyet.com.tr