Google+

Ekvador

Ekvador - : - / -
--℃
1 USD=0.00
Type C250V2.5 A
 • Ocaweather-icon14℃
 • Şubweather-icon14℃
 • Marweather-icon14℃
 • Nisweather-icon15℃
 • Mayweather-icon14℃
 • Hazweather-icon14℃
 • Temweather-icon14℃
 • Ağuweather-icon14℃
 • Eylweather-icon14℃
 • Ekiweather-icon14℃
 • Kasweather-icon14℃
 • Araweather-icon14℃
  Nüfus: 16.144.000 Dili: İspanyolca Para Birimi: Amerikan Doları (USD) İklim: Tropikal İklimi Big Mac Index: --  

Ekvador Hakkında Temel Bilgiler

Ekvador, Güney Amerika'da, temsili demokrasi ile yönetilen bir cumhuriyettir. Kuzeyde Kolombiya, doğu ve güneyde Peru ile komşudur ve batısında Büyük Okyanus vardır. Anakaradan 965 kilometre batıda, Büyük Okyanus'ta bulunan Galapagos Adaları da ülkenin sınırları dahilindedir. Adını aldığı ekvatorla ülke ikiye bölünmüştür. Charles Darwin ülkedeki Galapagos Adası’nda araştırmalar yapmış ve Evrim Teorisi’ni bu adada yaptığı araştırmalar sonrasında kaleme almıştır.

Ekvador, üç temel bölgeden, bir de Büyük Okyanus'ta bulunan bir adadan meydana gelmiştir; La Costa, ülkenin batısındaki, Büyük Okyanus'u da kapsayan alçakta bulunan kıyı şeridini içerir. La Sierra, ülkenin ortasından geçen, kuzeyden güneye uzanan yüksek irtifadaki bölgedir. El Oriente ise ülkenin doğusundaki Amazon yağmur ormanlarının tamamını ve ülke yüzölçümünün yaklaşık yarısını kaplar.

ecuador_quito.jpg

Ülkenin başkenti Kito’dur. En büyük şehri ise Quayaguil’dir. Cuenca, Machala, Portoviejo da diğer önemli şehirleridir.

Güney Amerika’da yer alan Ekvador, kuzeyde Kolombiya, doğu ve güneyde Peru ile komşudur ve batısında Büyük Okyanus vardır.

Geolocation

Ülkede resmi dil İspanyolcadır. Ayrıca yerel dil olan Quichia da konuşulmaktadır.
 

la-compania-de-jesus-quito-int31.jpg

Ekvador halkı Hıristiyan olup, Katolik mezhebine bağlıdır. Ülkede 1904 senesinden beri kilise devletten ayrıdır.
 

Ekvador, aynı zamanda İspanya'dan ayrılmak için ilk çağrıyı yapan Latin Amerika ülkesidir. 9 Ekim 1820'de Guayaquil, bağımsızlığını kazanan ilk Ekvador şehridir. 24 Mayıs 1822'de Mareşal Antonio José de Sucre komutasındaki Ekvador ordusu, Kito yakınlarındaki Pichincha Savaşı'nda İspanya'yı mağlup ederek bağımsızlığını elde etmiştir.

19. yüzyılda Ekvador'da yöneticilerin çabuk değişmesinden kaynaklanan bir dengesizlik vardı. 1941 yılında ise Peru ile aralarında yaşanan tartışmalar bir süre savaşa dönüşmüştür. Peru, kendi toprakları olarak beyan ettiği yerlerde Ekvador'un askeri varlığının bulunduğunu, bunun da işgal olduğunu ileri sürmekteydi. Ekvador ise tam tersini iddia etmekteydi. 1941 Temmuz'unda iki ordu da harekete geçti. Peru, 11,681 asker ile savaşa girerken, karşılarında kötü eğitilmiş ve yeterince takviye yapılamamış 5,300 askerli Ekvador ordusuyla karşılaştı. 5 Temmuz 1941'de Peru güçleri Zarumilla Irmağı’nı yerleşti. 23 Temmuz 1941'de ırmağı aşıp Ell Oro'nun içlerine doğru ilerlemeye başladı. Ekvador, böylece savaştan çekilmek zorunda kaldı.

1960'larda piyasalardaki durgunluk ve toplumsal huzursuzluk popülist politikalara ve askeri müdahalelere neden oldu. Bu arada yabancı şirketler Amazon'a yakın yerlerde petrol yatakları keşfetti. 1972'de, petrolü doğudan sahil şeridine taşıyan And Dağları boru hattının inşaatı, Ekvador'u Güney Amerika'nın ikinci büyük petrol ihraç eden ülkesi haline getirdi. 1970li yıllarda askeri rejim döneminde ülkenin borçlarının kötü idare edilmesi ile başlayan kötü yönetim altındaki birçok yıl, ülkeyi yönetilemez hale getirmişti. 1990lı yılların ortalarından itibaren, Ekvador hükümeti, yasama ve yargıda temsil edilen idare sınıfını yatıştırmayla uğraşan zayıf bir sınıf olarak karakterize edildi.

Yerli halkın etken seçmenler olarak ortaya çıkması, son yıllarda ülkenin demokratik durumuna müdahalede etkin rol oynadı. Nüfus, hükümetteki daha önceki hataları telafi etmek için toprak reformu, işsizlikte azalma ve sosyal hizmetleri sağlamakla motive edildi. Bu hareket, yürütmenin bozulmasına neden oldu.

CUENCA.jpg

Tipik bir tropik iklim ülkesi olan Ekvador’u gezmek için en uygun dönem en yağışsız dönem olan Haziran-Kasım arasıdır.

Türkiye’den Ekvador ülkesine direkt uçuş bulunmamaktadır. Ancak Avrupa’da Madrid ve Amsterdam üzerinden ülkeye birçok uçuş alternatifi bulmak mümkün. Ülkedeki tek havalimanı, Mariscal Sucre Uluslararası Havalimanı’dır.

hf_quayaquilcity_13_675x359_FitToBoxSmallDimension_Center.jpg

Kıyıdaki düz bölgeler, sıcak ve rutubetli olup, sıcaklık 24 derece ile eksi 30 derece arasında değişir. Guayaquil’in batısı sıcak ve kuraktır. İç bölgelerde sıcaklık 32°C, yüksek platolarda 10°C’dir. Dağların etek kısımlarında yatağan karlar vardır. (2310-2772 metre) arasında değişen And Dağları arasındaki düz bölgelerde iklim serin bir bahar havası niteliğinde olup, halkın çoğu burada yaşar. Buralarda bütün sene boyunca sıcaklık pek az değişir. İki mevsim vardır: Aralık’tan Mayıs’a kadar yağışlı geçen mevsim ve Haziran’dan Kasım’a kadar süren kurak mevsim…

Tarım ülkede başlıca geçim kaynağıdır. Kıyıdaki alçak nehir yataklarında tropikal meyveler yetişirken, yüksek nehir yataklarında ve iç bölgelerdeki dağ yamaçlarında ise meyve ve sebzecilik önem kazanır.

Ana üretim maddesi kakaodur. Yılda 20 bin tonu geçen kakao üretimi vardır. Dünyada muz üretimi yapan ülkelerin başında Ekvador gelmektedir. Pirinç, şeker, tütün, mısır, patates ve diğer sebzelerle, portakal, limon, ananas gibi meyveler üretilir. Tarımın dörtte birini ifade eden Tagua fındığından başka, ormanlardan elde edilen diğer maddeler arasında kapak lifi, kırmızı hindmeşesi (tanik asit elde edilir) ve pek az da kauçuk yer alır.

1923 ve 1948 tarihlerinde, Santa Elena Yarımadasında çıkan petrol, ülkenin ihtiyacını karşıladığı gibi, önemli bir bölümü de ihraç edilmektedir. İkinci Dünya Savaşı sırasında altın çok çıkmıştır ama bugün eski ehemmiyetini kaybetmiştir. Altınla beraber, bakır, gümüş ve kurşun da elde ediliyorsa da pek önemli değildir. Yılda 30.000 ton sülfür üretilir. Santa Elena Yarımadasında mutfak tuzu çıkarılır. Endüstri malları olarak tekstil, ilaç, kimyevi maddeler, süs eşyaları, konfeksiyonculuk, bisküvi, kauçuk mamulleri, selülozik maddeler ve çimento sıralanabilir. Bunların yanında şeker, ayakkabıcılık, mobilya sanayii, konservecilik, yemeklik yağlar, zımpara tozu, domuz yağı sayılabilir. Alkol, tütün, tuz ve kibrit hükumet tekelindedir. Ekvador petrol ihraç eden ülkelerin meydana getirdiği OPEC’in tam üyeleri arasına girmiştir.

Ülkede ilköğretim 6-12 yaşları arasında mecburidir. Ancak bu kanun genellikle uygulanmamaktadır. Ülkede okuma-yazma oranı buna rağmen yüksektir. Dört adet üniversitesi mevcuttur. Bunlar Kito, Quayaguil, Cuenca ve Loja’dadır. Ekvador’da bir mağazaya ya da markete girdiğinizde hatta sadece dışarıdan vitrine bile baktığınızda çalışanları selamlayın, çünkü burada herkes birbirini selamlar ve bu ülkenin bir geleneğidir.

Ekvador’da günlük hayatta sıradan, eski ya da bakımsız giysiler giyebilirsiniz, Elvador halkı her koşulda size saygılı davranacaktır. Ancak bu kural lüks bir restorana gittiğinizde geçerli değil elbette. Her ülkede olduğu gibi burada da lüks yerlere gittiğinizde şık giyinmeniz gerekiyor.

Andes şehri ülkenin en muhafazakar şehri sayılabilir. Çünkü hava burada daha soğuk olduğu için insanlar daha kapalı giyinirler. Ekvador’un tüm iç kesimleri için geçerli olan bir iklimsel ve sosyolojik sorunlardan biridir bu. Buralarda bir erkeğin tişörtünü çıkartarak dolaşması ya da kadınların kentte mayo ile dolaşmasına hoş bakılmıyor. Ancak kıyı kesimlerde yaşayanların çok özgürlükçü insanlar olduğunu göreceksiniz.

Llapingachos-7-of-7.jpg

Ekvador’da yemek türleri çok çeşitlidir. Dünyanın en lezzetli mutfaklarından birine sahiptir. Domuz eti, tavuk, sığır eti, kobay engin çeşitlilikteki tahılları, patates veya pirinçle birlikte, dağlık bölgelerde yaygın üretilir. Ekvador mutfağında patates ve mısır çok kullanılmaktadır. En az 100 çeşit patates olduğu bilinmektedir. Patatesin ana vatanı olarak kabullenilmektedir. Ekvador’un dağlık bölgelerinde satılan sokak yiyeceği ise kızartılmış domuz ve kobay ile birlikte patatestir.

Özellikle alçak bölgeler meyve çeşitliliğiyle çok zengindir ve egzotik meyve çeşitleri de çok fazladır. Portakal ile domates arası naranjilla, guanabana, maracuya ve papaya en çok görülenlerdendir. Özellikle muzu unutmamak gerekir. Türkiye’de 90’lı yıllardan itibaren ithal edilen ve en çok yenilen meşhur Chiqita muzları Ekvador’dan gelmektedir. "Muz Cumhuriyeti" sözcüğünde kastedilen ülke Ekvador Cumhuriyetidir.

Dünyanın en lezzetli karides ve ıstakozu buradadır. Özellikle kıyı kesimlerinin vazgeçilmez yiyecek maddesidir. Ekvador mutfağında çorba da çokça tüketilmektedir. Patates, mısır ve avokadodan yapılmış çoban çorbası en lezzetli çorbalarıdır. Ana yemeklerde de et ve tavuk ağırlıklı, yanında da patatesin farklı pişirilmiş şekilleri değişik baharatlarla sunulmaktadır. Ekvador mutfağı özellikle acı biber ve çeşitli baharat karışımıyla çıtır kızartılmış kobay ( Cuy ) ile tanınır.

Popüler yemekler ceviche, llapingachos, locro (patates çorbası) ve humitas ile İnka tarzı tamalesdir.

Roma Katolik kilisesine bağlı bir ülke olan Ekvador’un en önemli dini festivali ise, Paskalya haftasından önceki Lent dönemi gelmeden yapılan, Karnaval ve Paskalya haftası boyunca da kutlanan Semana Santa’dır. Yerel kültürün yücelendiği Otavalo Festivali ise Inti Raymi kentinde Haziran ayında kutlanır.

53d2f8e64a7ba.jpg

KİTO BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: Avenida Portugal E12-33 y Francisco Casanova esquina, Quito
Telefon: + 593-2-333 17 42, 333 11 55, 333 08 67, 333 19 67
Faks: + 593-2-224 76 77
embassy.quito@mfa.gov.tr
http://kito.be.mfa.gov.tr 

Yeni Yıl (1 Ocak)

Karnaval

Mart Ekinoksu (20 Mart)

Paskalya

Kutsal Cuma

Kutsal Cumartesi

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Pichincha Savaşı (24 Mayıs)

Haziran Gündönümü (20 Haziran)

Simon Bolivar’ın Doğumgünü Anması (24 Temmuz)

Bağımsızlık Günü (10 Ağustos)

Eylül Ekinoksu (22 Eylül)

Guayaquil’in Bağımsızlığı (9 Ekim)

Tüm Ruhlar Günü (2 Kasım)

Cuenca’nın Bağımsızlığı (3 Kasım)

Quito’nun Kuruluşu (6 Aralık)

Aralık Gündönümü (21 Aralık)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü yıla göre değişmektedir.

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 güne kadar olan turistik amaçlı seyahatlerinde vizeden muaftır.

Hizmet, Hususi ve Diplomatik Pasaport hamilleri 90 güne kadar olan turistik amaçlı seyahatlerinde vizeden muaftır.