Google+

Arama formu

Quito Gezilecek Yerler

Quito Gezilecek Yerler
wikimedia.org

“Dünyanın Ortası” olarak da bilinen Ekvador’un başkenti Quito; İspanyol koloni döneminden miras kalan mimari yapıları, tarihi eserleri, köklü geçmişinden izler yansıtan Eski Şehir bölgesi ve And Dağları'nda yaşayan yerel halkın yarattığı egzotik kültürü ile benzersiz bir turistik cazibeye sahiptir.

Quito gezilecek yerler:

Iglesia de San Francisco (Aziz Francisco Kilisesi)

Quito lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Maycrist Apartment La Fontana Republica del Salvador, MAYCRIS Apartment Republica Del Salvador, Central Apartments (Plaza Foch). Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Hotel Pasco, Escocie - Centro Historico gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Suites Art Hotel, Suite La Floresta, Hostal Jhomana otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Quito aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Quito Gezilecek Yerler-1
media.com

Aziz Francisco Kilisesi, Güney Amerika’da inşa edilmiş Hıristiyanlığa dair ilk ibadet yapısı olarak bilinir. Eski Şehir bölgesinde yer alan kilise, Quito’nun en büyük kilisesi olma özelliğine sahiptir ve İspanyolların şehri keşfinden hemen sonra, 1536’da inşa edilmiştir.

 • Adres: Calle 477 y, Ecuador, Cuenca, Ekvador
 • Ziyaret saatleri: Pazartesi – Cumartesi: 09.00 – 17.00 / Pazar: 09.00 – 13.00                        

El Panecillo

Quito Gezilecek Yerler-2
wikimedia.org

Eski Şehir bölgesinin güneyinde, El Panecillo semtindeki Panecillo tepesinde yer alan dev Panecillo Bakiresi Heykeli (La Virgin del Panecillo), Quito’nun en ünlü sembollerinden biridir. San Francisco Kilisesi içerisinde yer alan aynı isimli heykelin büyük ölçekli bir kopyası olarak dizayn edilen heykel büyüleyici bir güzelliğe sahiptir.

 • Adres: El Panecillo, Quito, Ekvador

Museo del Banco Central (Banco Central Müzesi)

Quito Gezilecek Yerler-3
.info.ec

Museo del Banco Central, Türkçe adıyla Merkez Bankası Müzesi, Quito ve Ekvador’un tarihini gözler önüne serer. Müzenin giriş katında İnka dönemine ait eserler ve İspanyol koloni dönemi öncesine ait arkeolojik buluntular yer alır. Birinci katta, Ekvador kabilelerinin hayatlarını anlatan eserler bulunurken, ikinci katta modern Ekvador sanatının örnekleri sergilenir.

 • Adres: Avs Patria & 12 de Octubre, Quito, Ekvador
 • Telefon: +593 2 222 3259
 • Ziyaret saatleri: Salı – Cuma: 09.00 – 17.00 / Cumartesi – Pazar: 10.00 – 16.00 / Pazartesi: Kapalı
 • Giriş ücreti: 2 USD

Iglesia de San Agustín (Aziz Agustín Kilisesi)

Quito Gezilecek Yerler-4
cuyabenolodge.com

Aziz Agustín Kilisesi de Aziz Francisco Kilisesi gibi Eski Şehir bölgesinde bulunur ve şehrin en eski dini yapılarından biridir. 1580 yılında başlanan kilise inşası çeşitli aksaklıklar nedeniyle 1650 yılında tamamlanabilmiştir. İspanyol Barok stilinde tasarlanmış olan kilisenin iç dekorunda Müdejar stilde süslemelere de rastlanmaktadır.

 • Adres: C/ Guayaquil con Chile, Quito, Ekvador
 • Telefon: +593 2 295 5525
 • Ziyaret saatleri: Pazartesi – Cumartesi: 09.00 – 17.30 / Pazar: 09.00 – 13.30

Ciudad Mitad del Mundo & Intiñan Solar Museum (Dünyanın Ortası ve Intiñan Güneş Müzesi)

Quito Gezilecek Yerler-5
amazonaws.com

Ekvador, adını dünyayı ikiye böldüğü düşünülen hayali ekvator çizgisinden alır. Quito da bu çizgiye oldukça yakın konumda yer alır. Ekvator çizgisi yakınlarında 30 metre yükseklikte Ciudad Mitad del Mundo, yani “Dünyanın Ortası” adı verilen bir anıt dikilmiştir. Bilim ve astroloji çalışmalarının yapıldığı merkez Intiñan Solar Museum da burada yer alır. 1979’da inşa edildiğinde Ciudad Mitad del Mundo’un ekvator çizgisi üzerinde bulunduğu düşünülüyordu ancak son hesaplamalara göre anıtın, ekvator çizgisinden 240 metre uzakta yer aldığı saptanmıştır.

 • Adres: Manuel Cordova Galarza, Quito, Ekvador
 • Telefon: +593 2 239 4803
 • Ziyaret saatleri: Pazartesi – Cumartesi: 09.30 – 17.30 / Pazar: Kapalı

La Plaza Grande (Büyük Meydan)

Quito Gezilecek Yerler-6
wikimedia.org

La Plaza Grande, yani Büyük Meydan, şehrin merkezi konumundadır. 1809’de, İspanyol egemenliğine karşı düzenlenen ilk ayaklanmanın anısına dikilen Özgürlük Kahramanları Heykeli bu meydanda yer alır. Carondelet Sarayı, Quito Katedrali, Başpiskoposluk Sarayı, Belediye Sarayı ve Plaza Grande Oteli gibi önemli yapılarla, sanat galerileri, restoranlar, kafeler, butik ve mağazalarla çevrili meydan, aynı zamanda şehrin cazibe merkezidir.

 • Adres: La Plaza Grande, Quito, Ekvador

Teleferiqo

Quito Gezilecek Yerler-7
amazangaexpeditions.com

Teleferiqo, dünyanın en yüksek ikinci teleferik sistemidir. Şehir merkezindeki duraktan hareket eden teleferikler, 4000 metre yüksekliğe çıkarak Eski Şehir bölgesinde, Cruz Loma durağına ulaşır. Cruz Loma tesisi içinde pek çok hediyelik eşya dükkanı, restoran ve kafeler, bir eğlence kompleksi ve bir doğa parkı yer alır.

Parque Itchimbia (Itchimbia Parkı)

Quito Gezilecek Yerler-8
guest-house.com

Itchimbia Parkı, Eski Şehir bölgesinin doğusundaki tepelerde yer alır. And Dağları’nda günbatımını izlemek ve Quito’yu kuşbakışı manzaradan seyretmek isteyenler için mükemmel bir mekandır. Yemyeşil bir tepelik arazi üzerine kurulu Itchimbia Parkı içerisine, 2005 yılında aynı ismi taşıyan bir kültür merkezi inşa edilmiştir. Bu merkezde, her ay değişen popüler sergiler ve atölye çalışmaları düzenlenmektedir.

 • Adres: Itchimbia, Quito, Ekvador

Quito gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, Quito hakkında detaylı gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.