Endonezya’nın Festivalleri

Java'nın en önemli festivallerinden birisi Garebeg Java'dır. Ocak ve nisan ayının sonu ve kasım ayının başında düzenlenen festivalde rengarenk geleneksel kıyafetlerle yüzlerce Endonezyalı Gamelan müziği eşliğinde şarkı söyleyip dans eder. Çin yeni yılı her yıl şubat ayının ilk günü kutlanır. Renkli gösterilerin yanı sıra aileler birbirlerini ziyaret eder, hediyeler verilip özel yemekler hazırlanır. Kutlamalar havai fişekler, danslar, müzikler eşliğinde 15 gün boyunca devam eder.

Endonezya'nın en büyük festivali olarak gösterilen Pasola Nusa Tenggara'da at binicileri bir araya gelerek oyunlar oynarlar. Mart ayının başında düzenlenen Java Caz Festivali Jakarta'da Kültür Kongre Merkezi'nde yapılır. Festivale dünyanın her noktasından müzisyen katılır.

Nyepi Festivali, Bali'nin en büyük Hindu festivalidir. Mart ayının sonları veya nisan ayının başlarında gerçekleştirilen bu festivalde Hindular dini takvimlerine göre yeni yılın gelişini kutlarlar.

Buda'nın doğumu ve ölümünün anıldığı törenler mayıs ayında Candi Mensut'ta kutlanır. Hz. Muhammed'in Mirac'a yükselerek cennetin yedi katı boyunca yaptığı yolculuk anısına temmuz ayında dini kutlamalar yapılır.

Her yıl temmuz ayında Erau Festivali düzenlenir. Bu festivalde kabilelerarası yapılan etkinliklerde danslar ve geleneksel seremoniler yapılır. Endonezya'nın bağımsızlık günü her yıl 17 Haziran'da kutlanır. Geçit törenleri, danslar ve süslemelerle çeşitli etkinlikler düzenlenir.

Her yıl 16-17 Ağustos'ta düzenlenen Dragon Tekne Yarışları düzenlenir. Endonezya’da Baliem Vadi'si Festivali, Ubud Yazarlar ve Okuyucular Festivali, Asmat Kültür Festivali gibi etkinlikler de düzenlenir.