Google+

Arama formu

Java Mutfağı

Java Mutfağı
resepmasakankreatif.com

Hem Endonezya hem de Java adasında yerel lezzetlerin yanı sıra Çin, Japon, Kore, Thai, Fransız, Amerikan ve Orta Doğu mutfaklarından örnekler görülür. Ama tabii ki çevresindeki ülkelerin mutfaklarından etkiler yerel yemeklerinde de görülür. Pirinç, hindistancevizi sütü, mısır, Hint irmiği, deniz ürünleri, sarımsak, soğan, manyok, kök yumrular, fıstık yağı, fıstık sosu ve karanfil, zencefil, tarçın ve karabiber gibi ürünler Endonezya ve Java mutfağının vazgeçilmezleridir. Biftekli yumurtalı noodle çorbası ‘mie kocok’ ve biftekli, sebzeli ve limon otlu çorba ‘soto bandung’ popülerdir. ‘Karedok’ adı verilen ve taze fasulye, fasulye filizleri, salatalık ve baharatlarla hazırlanan salata çeşidi restoranlarda sıkça görülür. Koni şekli verilerek servis edilen pilavın çevresine sebze ve etler yerleştirilerek hazırlanan yemek ‘tumpeng’ de denenmeli. Bir diğer ünlü lezzet de ‘pepes’tir. Kırmızı et, tavuk ya da balığın baharat eklendikten sonra muz kabuğuna sarılarak ızgarada pişirilmesiyle servise hazır edilir. Tropikal ülkede meyve yemeden olmaz. Jackfruit, muz, mango, durian, rambutan ya da hindistancevizini market ya da sokak satıcılarında bulabilirsiniz.
 

Popüler restoranlar

Bakmi GM: Başkent Jakarta’da Mangga Dua Meydanı’ndaki Asya yemekleri yapan restoranda özellikle noodle tavsiye ediliyor.
 
Dapur Babah Elite: Jalan Veteran caddesindeki restoran öncelikle müze gibi yapılmış olan dekorasyonuyla dikkat çekiyor. Muz yaprağına sarılı pilavı ve yanında servis edilen 9 çeşit Java mezesini deneyebilirsiniz.
 
Toko Oen: Semerang ya da Malang’da bulunabilen ve ızgara ya da makarna çeşitleriyle hizmet veren bir restoran olsa da, mönüsünden en çok tavsiye edilen ürün dondurma oluyor.
 
Yoshinoya: Depok şehir meydanındaki restoran Uzak Doğu mutfağı sevenlerin favorisi.
 

Bahşiş

Endonezya restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama eğer iyi hizmet aldığınızı düşünüyorsanız 5.000 Endonezya Rupisi ya da hesabın %10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.