Google+

Arama formu

Yogyakarta Mutfağı

Endonezya’da yerel lezzetlerin yanı sıra Çin, Japon, Kore, Thai, Fransız, Amerikan ve Orta Doğu mutfaklarından örnekler görülür. Ama tabii ki çevresindeki ülkelerin mutfaklarından etkiler yerel yemeklerinde de görülmektedir.

Pirinç, hindistancevizi sütü, mısır, Hint irmiği, deniz ürünleri, sarımsak, soğan, manyok, kök yumrular, fıstık yağı, fıstık sosu ve karanfil, zencefil, tarçın ve karabiber gibi ürünler Endonezya ve Java mutfağının vazgeçilmezleridir.

Biftekli yumurtalı noodle çorbası ‘mie kocok’ ve biftekli, sebzeli ve limon otlu çorba ‘soto bandung’ popülerdir. ‘Karedok’ adı verilen ve taze fasulye, fasulye filizleri, salatalık ve baharatlarla hazırlanan salata çeşidi restoranlarda sıkça görülür.

Koni şekli verilerek servis edilen pilavın çevresine sebze ve etler yerleştirilerek hazırlanan yemek ‘tumpeng’ de denenmeli. Bir diğer ünlü lezzet de ‘pepes’tir. Kırmızı et, tavuk ya da balığın baharat eklendikten sonra muz kabuğuna sarılarak ızgarada pişirilmesiyle servise hazır edilir.

Tropikal bir ülkede meyve tüketmeden olmaz. Jackfruit, muz, mango, durian, rambutan ya da hindistancevizini market ya da sokak satıcılarında bulabilirsiniz.

Popüler restoranlar

Gabah Resto, Gajah Wong, Gudeg Wijilan Yu Djum, uali Resto, Sendang K Pitoe, Nanamia Pizzeria, Empek-Empek Kamto.

Bahşiş

Endonezya restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama eğer iyi hizmet aldığınızı düşünüyorsanız 5.000 Endonezya Rupisi ya da hesabın %10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.