Google+

Arama formu

Erivan Mutfağı

Erivan şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Homestay Yerevan, Guesthouse Richie, Serviced room by Naira güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Yerevan4you City Center, Sayat-Nova av. apartment, North Avenue Modern Apartment. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz 33 Martiros Saryan Street, Внаем дом по соседству с Каскадом, Messier 53 Hotel Yerevan gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Star Hostel And Tours, Hostel Vagary, Sleep Studio Hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Erivan aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Ekmek, Ermeni mutfağında çok büyük bir öneme sahiptir. Özellikle köylerde geleneksel olarak kilden yapılmış büyük fırınlarda pişirilmektedir. Bu fırınlara toniradı verilmektedir. En çok yenilen (ve en popüler) Ermeni ekmeği olan lavaş, tonirlerde pişirilmektedir ve uzun süre taze kalmaktadır. Pişirildikten sonra kuruması ve taze kalması için serin bir yerde bırakılır. Lavaş ekmeği genellikle bir ya da iki ay boyunca taze kalmaktadır. Servis edilmesinden önce, tadını ve kokusunu geri alması için nemlendirilmektedir. Matnakaş da ülkede yaygın olarak tüketilen mayalı bir ekmek türüdür. Ermenilerin çeşitli bayramlarının bazılarında özel yemekler yenmektedir. Noel bayramında akşam yemeği için balık ve tereyağı ile hazırlanan pilav yemek ve yanında şarap içmek gelenektir.

Ermeni mutfağında et, balık ve sebze yemeklerinin hazırlanmasında metot ya doldurma ya püre haline getirmedir. Bu anlamda Türk mutfağına çok benzer. İki mutfak arasında ortak lezzetler çoktur. Dolayısıyla Ermeni yemeklerini damağınız yadırgamayacaktr. Kuzu eti, patlıcan ve ekmek mutfağın temel bileşenleridir. Ermeni mutfağında bulgurun da önemli bir yeri vardır.

Popüler restoranlar

Anteb: ‘Batı Ermenistan’ mutfağından örnekler sunduğunu söyleyen Anteb, aslında Türkiye mutfağından örnekler sunuyor. Ancak burada Türk yemeklerini farklı bir dokunuşla tadabilirsiniz. Şehrin en popüler restoranıdır.

Dolmama’s: Erivan’ın bir diğer popüler restoranı olan Dolmama’s Ermenistan yemekleri sunmaktadır. Khoravat ve kaşlama gibi lezzetleri denemelisiniz.

Diğer restoranlar: The Club, Ankyun, Yerevan Tavern, Kharpert Restaurant, The Green Bean.

Bahşiş

Ermenistan restoranlarında çalışanlara bahşiş vermek zrunlulupu yoktur. Ancak hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır


Erivan Turları