Google+

Arama formu

Lalibela Mutfağı

Etiyopya mutfağı kendine özgü lezzetleriyle öne çıkmaktadır. Orta Afrika ve Orta Doğu mutfağının etkilerinin görüldüğü yemek kültürlerinin en önemli öğesi yemeğin yanında mutlaka servis edilen ekmek çeşidi “injera”dır. Yapımında endemik bir yulaf türü olan teffin kullanılanı injeranın yanı sıra farklı soslar, sebze ve et, Etiyopya mutfağında yaygındır.

Müslümanlığın yaygın dinler arasında olduğu Etiyopya’da domuz eti tüketilmez. Buna rağmen diğer et çeşitleri oldukça yaygındır. Ortodoks kilisesinin ritüellerine de sıkı sıkıya bağlı olan Etiyopya halkı bu yüzden çarşamba ve cuma günleri et tüketmemektedir.

En meşhur yemeklerinden ilki körili mercimek olarak tarif edilebilecek “messer”dir. Kırmızı et (kai), tavuk (doro), balık (asa) ve sebzeleri karıştırarak pişirdikleri “wat” ve kırmızı acı biber ile marine ederek sundukları çiğ ya da çok az pişirilmiş biftek “kitfo” da tadılması gereken lezzetler arasındadır.

Etiyopyalılar “kaffa” dedikleri ev yapımı kahvelerini küçük kaplarda ve şekerle servis ederler. Yerel bira ve şaraplarının yanı sıra balla fermente ederek hazırladıkları içkileri “tej” de ülkenin en yaygın içecekleri arasındadır. Ayrıca geleneksel arpa birası “talla” ve hububatlı alkollü içecekleri “kaitaka” da ülkede tadına bakabileceğiniz diğer içki seçenekleridir.

Popüler restoranlar

Ben Abeba, Old Abyssinia, Xo Lalibla, Terrace Traditional Hall.

Bahşiş

Etiyopya restoranlarında eğer hesaba eklenmemişse bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.