Google+

Arama formu

Torshavn Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Torshavn Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Torshavn, İzlanda ve Norveç arasında bulunan Danimarka’ya bağlı özerk bir yönetim birimi olan Faroe Adaları’nın başkentidir. Yaklaşık 13.000 yerli halkıyla bölgenin en büyük nüfusuna sahiptir. Streymoy Adası’nın güneydoğusunda yer alır. Torshavn,1000 yılı aşkın bir süredir, Vikingler bölgeye geldiğinden beri bir yerleşim yeridir. Birçok yönden modernize edilmiş olmasına rağmen, gezginler için o tarihi ve şirin hissi vermeye hala devam ediyor.

Vikingler, MS 850'de Tingane yarımadasında parlamentolarını kurdu. Böylece Tórshavn, Faroe Adaları'nın başkenti oldu ve o zamandan beri hep böyle kaldı. Tórshavn adaların ticaret tekelinin merkezi haline geldi ve böylece adalıların mal satması ve satın alması için tek yasal yer oldu. 1856'da ticaret tekeli kaldırıldı ve adalar serbest ticarete açıldı.

Faroe Adaları’ndayken asla Danimarka da olduğunuzu söylemeyin çünkü Adalılar Danimarkalı olmadıklarını söylüyorlar ve aksini iddia edenlere hayli kızıyorlar. Danimarka’da Faroe yerlilerinin gelişmemiş ve gerici olduklarını söyleyen basın organları da bu anlaşmazlığı daha da kızdırıyor.
 

Tanıtım Videosu: