Google+

Chefchaouen

AFRİKAFasChefchaouen
Chefchaouen - : - / -
--℃
1 MAD=0.00
Type C250V2.5 A
 • Ocaweather-icon8.9℃
 • Şubweather-icon9.6℃
 • Marweather-icon10.7℃
 • Nisweather-icon12℃
 • Mayweather-icon14.8℃
 • Hazweather-icon18.4℃
 • Temweather-icon21.9℃
 • Ağuweather-icon22.2℃
 • Eylweather-icon20.1℃
 • Ekiweather-icon16.2℃
 • Kasweather-icon12.3℃
 • Araweather-icon9.7℃
Ülke: Fas Krallığı Nüfus: 40.000 Dil: Arapça - Fransızca Para Birimi: Fas Dirhemi (MAD) Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 Gün  İklim: Çöl ve Deniz İklimi

Fas’ın en popüler turistik yerlerinden biri olan Chefchaouene’nın mavi binaları ve sokakları, şehrin Yahudi nüfusundan kalma bir geleneği yansıtmaktadır.” Jodi Ettenberg (Kanadalı yazar)

Bir dini inanışın veya geleneğin sebep olduğu mavi şehir, insanların görmek için can attığı Fas’ın kuzeyinde bulunan küçük bir kenttir.

Şafşavan Hakkında Bilinmesi Gerekenler
webimg.finebornchina.cn

Chefchaouene, 1471 yılında bir kale olarak kurulmuştur. Süreç boyunca İspanyollar ve Yahudiler çoğunlukta olmak üzere birçok etniğe ev sahipliği yapmıştır. Kuzey Fas’taki Rif dağlarının eteklerine kurulan bu kent şu an 40.000 kişilik nüfusa sahiptir.

Kentin adı, kurulduğu dağın şeklinin “Keçiboynuzu” na benzemesi üzerine, berberi dilinde anlamı “boynuz” olan Chefchaouene’dan gelmektedir.

Fas’ın küçük ama popüler olan bu kentin, turist çekme potansiyelinin bu kadar yüksek olmasının sebebi mavi olmasıdır. Evlerin, merdivenlerin, duvarların, direklerin, kapıların kısacası şehrin mavi-beyaz tonları arasında boyanmış olmasıdır.
Şehre gelen veya gelmek isteyen turistlerin en çok merak ettiği soruya açıklık getirelim. Bu şehir niye mavi?

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Batısında Atlantik Okyanusu, kuzeyinde Akdeniz bulunan Fas’ın komşuları; doğuda Cezayir ve güneyde Moritanya’dır. Chefchaouene ise başkent Rabat ile Cebelitarık Boğazı’nda bulunan Tangier şehrinin ortasındaki bölgededir. 

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Fas’ın para birimi Fas Dirhemi'dir. Yerel sembolü DH, ISO kodu ise MAD olarak geçmektedir. Dolaşımdaki madeni paralar şunlardır; 1 , 2 ve 5 dirhem. Dolaşımdaki banknotlar ise; 10, 20, 50, 100 ve 200 Fas dirhemidir.

Resmi dil Arapça’dır. İş ve yönetim çevrelerinde Fransızca, kuzey bölgelerde İspanyolca, Berberce ise daha çok çöle yakın ve medeniyetten uzak yerlerde kullanılmaktadır.
Vereceğimiz örneklerin karşılığı Arapça’dır.

Merhaba!                                    ---------->     Ahlan
Affedersiniz!                                ---------->     Sma h li
Lütfen!                                        ---------->     ‘Afak   
Teşekkür ederim.                       ---------->     Sh ukran
 

Fas (GMT +1) ile Türkiye (GMT +3 / Yaz Saati) arasında 2 saat fark vardır. Fas’ın saati Türkiye’den geridedir. Türkiye’de saat 14:30 iken Fas’ta 12:30’dur.

Fas’ta bulunan Türk Büyükelçiliği, başkent Rabat’ta bulunmaktadır.

 • Telefon: +212 537 66 15 22
 • Faks: +212 537 66 04 76
 • E-posta: ambassade.rabat@mfa.gov.tr
 • Posta Adresi: 7, Avenue Abdelkrim Benjelloun 10010 Rabat – MAROC
 • Web Sitesi: http://rabat.be.mfa.gov.tr
 • Çalışma Saatleri: Pazartesi – Cuma (09:00-12:30) (14:00-17:30)

Türkiye’den Fas’a doğrudan iki uçak firması uçmaktadır. Bu firmalar sadece “Casablanca” şehrine uçmaktadır. Uçuş süresi yaklaşık 4 – 4.5 saattir. Ancak bu şehirden diğer şehirlere tren veya otobüsle ulaşım kolaydır.


gstatic.com

Akdeniz iklimine sahip kente, bahar aylarında gitmek oldukça elverişlidir. Mart, Nisan, Mayıs, Eylül ve Ekim ayları mavi şehri gezmek için ideal aylardır. Kuzeyden gelen Akdeniz ikliminin etkisi ile yazların sıcak geçtiği Chefchaouene’da kış ayları ılık ve yağışlıdır.

 

Oraya gittiğim zaman nerede kalırım endişesi yaşamanıza gerek yok. Çünkü kentte, 40.000 kişilik nüfusuna rağmen yaklaşık 40 otel bulunmaktadır. Chefchaouene’nın yüz ölçümünün küçük olması bir noktadan diğer bir noktaya yürüyerek dahi olsa az zamanda gitmenizi sağlıyor. Oteller, kentin doğusuna inşa edilmiştir. Fakat yine de merkez noktada otel bulabilirsiniz.

Şafşavan Şehir İçi Ulaşım
lh3.ggpht.com

Mavi kentin şehir içi ulaşımı maalesef gelişememiştir. Bunun büyük sebeplerinden bir tanesi sokakların oldukça dar olmasıdır. Şehir halkı bir yerden bir yere giderken eşekleri ya da atları kullanmaktadırlar. Şehir içinde araba, otobüs, motosiklet görmeniz çok düşük ihtimaldir. Yollarda ya da kapı önlerinde bisiklet görebilirsiniz. 

Şafşavan Gezilecek Yerler
gallivantgirl.com

Şehrin maviliğini görmek için birçok ülkeden turist gelmektedir. Bu küçük şehre gelen ziyaretçilerin en çok yapmak istediği kaybolmaktır. Chefchaouene’nın dar ve mavi sokakları insanlara denizin müjdesini verir gibidir. Çölün ortasında deniz havası veren bu kentte mutlaka gezilmesi gereken yerler vardır.

Fas Mutfağı
eatingininstead.com

Akdeniz’in kültürüyle Doğu’nun kültürünün birleşmesi sonucu ortaya çıkan Fas mutfağı, eşine az rastlanan yemeklere ev sahipliği yapmaktadır. Akdeniz’in zeytinyağı, balığı ve sebzesiyle beraber Doğu’nun bitki aromaları ve baharatı birleşince, ortaya nefis yemekler çıkmaktadır. Acı ve baharatı benimsemiş olanların damak zevkine uyan bir mutfaktır. 

Halkın %90’nın Müslüman olduğu şehirde, gece hayatı bulmak veya yaşamak neredeyse imkânsızdır. Fakat merkezde bira içmek için 2 tane restoran-bar bulunmaktadır. 

Mekanlar;


planetden.com

Medine bulunan çoğu ürünün el emeği olması satın almak için sizi ikna etmeyi başarır. Pirinç çaydanlıklar, tabaklar, battaniyeler, şallar, Aztek desenli deri çantalar, Fas’a özel terlikler, deve kılından yapılmış hırkalar, el yapımı tagine kaplar, baharatlar bunlardan bazılarıdır. 


youtube.com

Kum Maratonu
151 mil boyunca ve 6 gün süren bu festivale 30 ülkeden yaklaşık 600 yarışmacı katılmaktadır.
Yer: Sahra Çölü
Zaman: 5-16 Nisan
 
Gül Festivali
Fas Dades vadisi içinde küçük bir vaha kasabası Kelaa-des-Mgouna Fas’ın en büyük gül suyu damıtım merkezidir. Her yıl bahar ayında muhteşem şarkı ve danslarla kutlanır.
Yer: Kelaa-des-Mgouna
Zaman: Mayıs
 
Dünya Kutsal Fes Müzik Festivali
Her yıl düzenlenen bu manevi müzik festivaline birçok sayıda derviş ve sanatçı katılmaktadır.
Yer: Fes – Fas
Zaman: 8-16 Haziran
 
Essaouira Gnawa ve Dünya Müzik Festivali
10 yıldan beri devam eden festivale Essaouira ev sahipliği yapmaktadır.
Yer: Essaouira
Zaman: 21-24 Haziran
 
Marakeş Popüler Sanat Festivali
2000 yılından beri halk şarkıcıları, falcılar, cambazlar, oyunculuk toplulukları, yılan oynatıcıları festivalde bulunmaktadır.
Yer: Marakeş
Zaman: Temmuz
 
Imichil Evlilik Şöleni
Atlas dağlarında gerçekleşen bu festival berberi kültürünü yaşamak için harika bir yoldur.
Yer: Imichil (Marakeş yakınlarında)
Zaman: Ağustos

 • 1 Ocak           Yılbaşı
 • 11 Ocak        Bağımsızlık Bildirisi
 • 1 Mayıs         İşçi Bayramı
 • 14 Mayıs       Ordu Bayramı
 • 23 Mayıs       Milli Bağımsızlık Günü
 • 30 Temmuz  Muhammed VI’nın Taç Giyme Günü
 • 14 Ağustos  Eddahab Nehri Bölgesinin Kazanım Günü
 • 20 Ağustos  Halk ve Kralın Devrim Bayramı
 • 21 Ağustos  Kralın Doğum Günü ve Gençlik Bayramı
 • 6 Kasım        Sahraya Yapılan Yeşil Yürüyüşü Anma Günü
 • 18 Kasım      Bağımsızlık Günü ve Muhammed V’in Sürgünden Dönüşü

 

 • Fas Telefon Kodu: +212
 • Ambulans: 15
 • Polis: 19 veya 177
 • İtfaiye: 15

 

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.

Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.