Google+

Arama formu

Fes Gezilecek Yerler

Fes Gezilecek Yerler
dustytours.nl

Fes bin yıldan fazla yaşayan tarihi, otantik ve kendine has kültürü ile ortaçağ İslam dünyasının en büyük şehirleri arasında olmuştur. Günümüzde yaşayan bir ortaçağ şehri gibidir. Pazarları, mimarileri, kaleleri, hamamları, tarihi bölgeleri ve tüm egzotikliğiyle fas, gezip görülmesi gereken bir “yaşayan ortaçağ şehri” dir.

Fes gezilecek yerler:

MEDERSA BOU INANİA

Fes Gezilecek Yerler-1
cntravelre.com

Fes lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Dar Aquas, Dar Semmarine, Riad Palais Bahia. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Villa Innova 2, Centre Ville Apartment gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Dar Daheb, Riad Le Calife, Appartement Zebra Service otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Fes aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Medersa Bou Inania Merenid sultan tarafından 1350 ve 1357 yılları arasında inşa edilmiştir. Şehirde Müslüman olmayanların da girebildiği birkaç dini yapıdan biridir. Maderse Bou, (medrese - öğrenmenin İslam okulu) görkemli mimari taş yapısı ile Fas'ın en güzel binalarından biridir. 1960'lara kadar kullanılmaya devam edilen medrese, o zamanlardan beri yapılan çeşitli restorasyonlarla günümüzde eski güzelliğine tekrar kavuşmuştur. Oyma ahşaptan çatısı ise muhteşem bir Fes manzarası izlemeye olanak vermektedir.

  • Adres: Rue Talaa Sghira, Fes, Fas

MEDERSA EL-ATTARİNE

Fes Gezilecek Yerler-2
farm6.staticflickr.com

İnce Merenid mimarisinin örneklerinden olan Medersa el-Attarine, Ebu Said tarafından 1325 yılında yaptırılmıştır. Özellikle avlusunun zellige kiremi işçiliği, sedirleri, oyma ahşapları ve karmaşık dekorasyonu ile muhteşem bir görüntüsü vardır. Medersa’nın üst katında ki odalar önceden Qaraouiyine Üniversitesi’nin öğrencilerine ders vermek için kullanılırken şimdilerde camii olarak kullanılmaktadır. Eğer çatı katına çıkarsanız Qaraouiyine Camii’nin güzel bir manzarasını da görebilirsiniz.

  • Adres: Rue Talaa Kebira, Fes, Fas

 MELLAH

Fes Gezilecek Yerler-3
zellnertravel.files.wordpress.com

Atmosferik eski Mellah yani Yahudi Mahallesi, Kraliyet Sarayı’nın hemen kuzeyinde yer almaktadır. Burada Rue Tamara üzerinde, Aben-Danan Sinagogu ve Faslı Yahudilerin yaşamını vurgulayan objeleri, harabeleri görebilirsiniz. 15 yüzyıldan sonra bölgede Yahudi alanları sınırlanmış ve 1960’lardan sonrada devam eden baskılar, Yahudilerin bölgeyi tamamen terk etmelerine yol açmıştır. Şuan duvarlarla çevrili harabe bir Yahudi Mahallesi olarak varlığını sürdürmektedir.  Şehrin ilk zamanlarda duvarlar ve büyük bir kapı ile çevrili olduğu bilinmektedir. Yahudiler, halen burada yaşadığı o zamanlarda, şehrin ekonomisinin büyük bir bölümüne de sahiptiler. Bu nedenle ayaklanma çıktığında, hemen yakınında bulunan Kraliyet Sarayı askerleri tarafından hızlı bir şekilde isyancılardan korunabildikleri, ancak artan baskılardan sonra burayı terk ettikleri bilinmektedir. Mellah, bu hikayesi ile bile Fes’in gezip görülmesi gereken yerlerinin başında gelmektedir.

 BAB CHORFA AND BAB BOUJİLOUD

Fes Gezilecek Yerler-4
odiseaporelmundo.com

Eski şehir duvarlarının ana kapılarını oluşturan Bab Chorfa ve Bab Boujiloud, eski şehrin ana giriş noktalarını belirlemek için yapılmış harika mimarilerdir. Fes’in ünlü mavi kapısı Bab Boujiloud, eski şehrin ana giriş kapısı olarak kullanılmaktadır. Tarihi görünse de aslında o kadar da eski değildir. 1913 yılında Fas, Fransız işgali altındayken tasarlanmış ve yapılmıştır. Bob Chorfa ise 1069 yılında inşaa edilmiştir ve yapıldığı zamanlarda “soyluların kapısı” olarak bilinmektedir. Kapı, iki büyük kulenin etrafına yerleştirilmiş ahenkli gravürlerle süslenmiştir. Bu iki kapı da Fes’te görülmesi gereken yerler arasında başı çekmektedir.

  • Adres: 156 Derb Lakram Talaa Kebira | Fes. Maroc, Fes 30110, Fas

BORJ NORD

Fes Gezilecek Yerler-5
cdn.fez.net

Bu 16. Yüzyıldan kalma kale bünyesinde, dünya genelinde son derece nadir bulunan silah cephaneleri ve parçalarının da dahil olduğu, büyük bir silah koleksiyonundan oluşan müze barındırmaktadır. Burada bulunan ve Üç Krallar Savaşı’nda kullanılmış olan, 5 metre uzunluğuna ve 12 ton ağırlığında ki bir silah hayli dikkat çekmektedir.

Borj Nord, Borj Sud ile beraber şehrin var olan 11 gözetleme kulesinin haricinde ki iki kuledir. Kule silah müzesi olarak kullanılmadan önce hapishane ve kanunları üreten bir yasama binası olarak da kullanılmıştır. Bu gözetleme kulesinin çatısı ise şehri çok iyi bir manzarayla izleme fırsatı vermektedir. Yapımı 1580’lere kadar dayanan Borj Nord, hem müzesi, hem de konumu ve tarihi itibariyle görülmeye değer bir yapıdır.

FES EL BALİ (OLD CİTY)

Fes Gezilecek Yerler-6
gb.fotolibra.com

Fes el Bali, kentin en eski mahallesi olmasının yanı sıra yaşayan en büyük ortaçağ şehridir. Dolambaçlı bir nehrin böldüğü iki farklı ilçeden oluşmaktadır. Tarihi anıtlar, alışveriş pazarları, konutlar, atölyeler, camiler, labirent mağazalar, boya çukurları, tabakhaneler ve fotojenik sokak yolları Fes el Bali’nin muhteşem atmosferini oluşturmaktadır. Burası o kadar eski ve tarihidir ki bazı evlerin nasıl hala ayakta kaldığına şaşırabilirsiniz.

Fes el Bali 1981 yılından beri Unesco Dünya Mirasları Listesi’nde bulunmaktadır. Bölge 789 ile 808 yılları arasında İdrisliler tarafından kurulmuştur. Yani Fes’in ilk temellerinin atıldığı yer burasıdır. Fes el Bali, Fes Jdid ve Ville Nouvelle ile beraber şehrin 3 ana bölgesini oluştururken, şık sokakları ve kafeleriyle Ville Nouvelle’a, Fes el Bali’ye tezat düşmektedir. 

Fes gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.