Google+

Arama formu

Rabat’ta Gezilecek Yerler

Rabat Kolonyal mimarisi, palmiye ağaçlarıyla çevrili kimisi trafiğe kapalı caddeleri, küçük dükkânları, sokak anıtları ve heykelleriyle görülmeye değer bir şehirdir. Muhteşem mimariye ve zengin bir tarihe sahip şehrin sokaklarında yürürken hissedeceğiniz sakinlik de sizi ayrıca mutlu edecektir. Fenike, Roma, Muvahhid ya da Merenid döneminden kalan anıtları görebilirsiniz.

Rabat’ta görülmesi gereken diğer yerler

Rabat’ta Gezilecek Yerler

Rabat şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Chambre haut standing, Dar Bennis Medina, dar rania güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Appartement au cœur du centre ville de Rabat, Apartment Meftaha Ocean, Balima Minaret Suites. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Mercure Shéhérazade Rabat, Hotel de Paris, Apartement A Rabat RBA gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Welcome to Rabat, Auberge De Jeunesse, Chez Ziad tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Rabat aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Arkeoloji Müzesi, St. Paul Mağarası, Royal Palace, Çağdaş Sanat Müzesi, Galerie d’Art Nouiga, Büyük Camii, Plateforme du Semaphore, Bilim ve Doğa Müzesi.

Chellah

Chellah

Şehrin güneyinde yer alan Chellah, Orta Çağ döneminden kalma bir antik kenttir. 2012 yılında Dünya Mirası Statüsü’ne kabul edilen bu antik kentte dolaşırken çevresindeki doğanın da keyfini çıkarmayı unutmayın. 2005’ten bu yana her eylül ayında antik kentte “Jazz au Chellah” adlı bir caz festivali de düzenlenmektedir.

Hassan Kulesi

Hassan Kulesi

Hassan Kulesi 1195 yılında Yaqub al Mansur’un inşasına başladığı ve dünyanın en büyük minaresine sahip cami olacağına inanılan ama ne yazık ki bitirilemeyen bir caminin minaresidir. 1199 yılında Mansur ölünce, çalışmalar da durdurulmuştur. 86 metre yapılması planlanan minare, 44 metre olarak kalmıştır. Caminin geri kalan kısımları da tamamlanmadığından şimdilerde minarenin çevresinde sadece 200 adet sütun görülmektedir.

Kasbah

Kasbah

Kasbah kelimesi Kuzey Afrika kentlerinde Arap mahallelerine verilen isimdir. Rabat’taki Kasbah da Bou Regreg Nehri’nin Sale şehrinin karşısına gelen, yarımada şeklindeki alanda bulunmaktadır. Muvahhidler döneminde (1121-1269) inşa edilen alanda bir saray ve cami de vardır. Dar sokakları, mavi-beyaz küçük evleriyle dikkat çeken alanın ana caddesinin ismi Rue Jamaa’dır. Sokağın 200 metre ilerisindeyse 12. yüzyılda inşa edilen ve 18. yüzyılda restore edilen, Rabat’ın en eski camisini görülebilir.

Mohammed V Mozolesi

Mohammed V Mozolesi

Hassan Kulesi’nin karşısında yer alan ve 1971 senesinde geleneksel mimaride inşa edilmiş olan Mohammed V Mozolesi’nde Fas Kralı Hassan II ve iki oğlunun mezarları yer almaktadır. Mozolenin içindeki mezarları ziyaret ederken sürekli Kur’an okuyan bir müezzinle de karşılaşacaksınız.

Andalusian Bahçeleri

Andalusian Bahçeleri

Kasbah’ın ara sokaklarında gizli bir bahçe olarak nitelendirilen Andalusian Bahçeleri, koloni döneminde yani 20. yüzyılda Fransızlar tarafından yapılmıştır. Peyzaj ve mimari açıdan eşsiz bir güzelliğe sahip bu bahçelerde kuş ve su sesleriyle dinlenebilirsiniz.