Google+

Suva

Suva - : - / -
--℃
1 FJD=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon26℃
 • Şubweather-icon26℃
 • Marweather-icon26℃
 • Nisweather-icon25℃
 • Mayweather-icon24℃
 • Hazweather-icon23℃
 • Temweather-icon23℃
 • Ağuweather-icon23℃
 • Eylweather-icon23℃
 • Ekiweather-icon24℃
 • Kasweather-icon24℃
 • Araweather-icon25℃
Genel Bilgiler / Rehber

Fiji'nin en büyük ve en geniş şehri olan Suva, Viti Levu adasının güneydoğu kısmındadır. Siyasi ve ekonomik bakımından neredeyse ülke nüfusunun yarısına ev sahipliği yapmaktadır. 1877 yılında Fiji'nin başkenti olan Suva sadece Fiji'nin değil, aynı zamanda Güney Pasifik bölgesinin de önemli bir yaşam merkezidir. Suva şehir merkezinin, 88.271 nüfusu vardır. Şehrin genel nüfusu ise 175.399'dur. Suva bir liman şehridir.Suva çok yağış alan bir şehirdir.Suva şehrinde bir tane uluslararası havaalanı vardır.

Nüfus : 88.271
İklim / Hava Durumu

Yılın çoğu zamanında ılık ve sabit bir iklime sahiptir. Fiji’de iki mevsim görülüyor; kuru ve ıslak mevsim. Islak ve nemli mevsim Kasım - Nisan arasıdır. Bu dönemde hava sıcaklığının 35 dereceye çıkmasına rağmen sürekli yağış olmaktadır. Kuru mevsim ise nispeten yağışsız olsa da yine de arada bir yağmur yağmaktadır. Bu dönemde gün içi hava sıcaklığı 25 derece civarındadır ve nem oranı genellikle yüksektir. Rüzgarlar genelde doğu ve güney-doğu yönünden eser. Tropik kasırgalar nadiren tehlikeli olsa da genel olarak Kasım - Nisan döneminde görülür.

Nasıl Gidilir?

Korean Air ile aktarmalı olarak ulaşabilirsiniz. Naosouri Uluslararası havaalanı'na uçuş bulamazsanız, Fiji'nin diğer Uluslararası havaalanı, Nadi kentinde bulunmaktadır. Nadi'den Suva'ya otobüs ile gidebilirsiniz.

Suva Turları
 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim
Ne Zaman Gidilir?

Suva'ya seyahat etmek için en uygun dönem, nispeten daha kuru olan, kasırgaların görülmediği ve gün içi ortalama sıcaklığın 25 derecelerde seyrettiği Mayıs ve Ekim arasıdır.

Nerede Kalınır?

Suva lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Holiday Inn Suva, Quest Suva, Grand Pacific Hotel. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Dreams Homestay, Island Accommodation gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Town House Apartment Hotels Suva, Novotel Suva Lami Bay, Capricorn Apartment Hotel otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Suva aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir?

Geleneksel Fiji yemeklerinin bulunduğu Suva'da yerel malzemelerle yapılan harika karışımlardan tatmak mümkündür. Hindistan cevizi, balık, pirinç, taro, tatlı patates, manyok ve ekmekağacı meyvesi, yerel Suva yemeklerinin ana unsurlarıdır. Lovo, Kokodo, raw mahi mahi (bir balık yemeği çeşidi) gibi yerel Suva yemekleri oldukça lezzetlidir. Aynı zamanda Suva'da çok sayıda Çin ve Hint restoranı da bulunmaktadır.

Önemli Yerler / Gezilecek Yerler
 • Başkanlık Sarayı,
 • Fiji Müzesi,
 • hurston Gardens (Thurston Bahçeleri),
 • Suva şehir kütüphanesi,
 • University of the South Pacific (Güney Pasifik Universitesi),
 • Yönetim binası,
 • yerel kiliseler (Holy Trinity
 • Anglican Cathedral, Sacred Heart Cathedral),
 • park alanları
 • (78 tane park bulunmaktadır. En önemlileri Takashi Suzuki Garden ve Apted Park),
 • Suva burnu, Ratu Sukuna Anıtı ve Stinson Sahil yolu
Ne Yapılır?

Suva'da gün içinde el sanatları merkezlerini gezebilir, alışveriş merkezlerinden çeşitli hediyelik eşyalar bulabilirsiniz. Ayrıca yağmur ormanlarında yürüyüş yapıp, özel golf alanlarında golf oynayabilir ya da golf dersi alabilirsiniz. Fiji voleybol, dalış, sörf, yüzme, rugby gibi bir çok spor alternatifi de sunmaktadır. Bunun dışında ormanlar içindeki çeşitli kuş türlerini gözlemleyebilirisiniz. Suva'daki Hint kültürü merkezlerinde de geleneksel Hint müziği dersleri verilir. İlgi duyanlar bu derslere katılabilirler.

Gece Hayatı / Bar / Eğlence

Gece yaşamı oldukça renkli olan Suva'da, gece klüpleri sabah 4'e kadar açıktır. Gidebileceğiniz bazı gece kulüpleri ve barlar; O2 Suva, Traps ve Wolfhound'tur.

Alışveriş / Ne Alınır?

Ülkenin en önemli Alışveriş merkezi Suva'dadır. Mücevherler, giyim ve özellikle renkli ve eğlenceli el sanatları ürünleri ulaşabileceğiniz ürünlerdir. Geleneksel sanat ve el becerileri oldukça gelişmiştir. Neredeyse her Fijili bir el becerisine sahiptir. Bu nedenle şehirde dolaşırken çok sayıda el yapımı ürün görebilirsiniz. Özellikle çok uygun fiyatlara çok güzel ahşap oyma eserleri bulabilirsiniz. Bunlardan en çok göze çarpanları savaş sopaları,mızrakları ve yamyam yabalarıdır. Fiji, çömlekçiliğiyle meşhurdur ve en ünlü çömlekçileri Dian Tugea ve Taraivini Wati’dir. Alınabilecek ürünlerden bir diğeri ise geleneksel törenlerinde kullandıkları giyisiler ve kemerler. Bu ürünler genel olarak kök boyaları kullanılarak renklendirilmektedir. Bu çok süslü ve renkli kıyafetlerden alabilirsiniz.

Festival / Fuar

Yıl boyunca çok çeşitli festivaller düzenlenmektedir. Bu festivallerin çoğu sanat, müzik ve dans üzerinedir. En önemli festivalleri: Hibiscus Festival (Güney Pasifik'te düzenlenen en büyük festivaldir), Yeni Yıl sokak partileri ve Fiji Show Case (karnaval ve sokak gösterileri)

Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler
Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Kuşaktan kuşağa geçmiş olan dans Fiji’de hala etkilidir. Geleneksel Hint dansı ise Hint topluluklarınca öğretilmektedir. Fiji'deki yerel kiliselerde koro ve ilahileri dinlemek farklı bir deneyimdir.

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 günü aşmayan turistik seyahatlerinde vizeden muaftır.

Hizmet, Hususi ve Diplomatik Pasaport hamilleri 90 günü aşmayan turistik seyahatlerinde vizeden muaftır.