Google+

Yamoussoukro

Yamoussoukro - : - / -
--℃
1 XOF=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon26℃
 • Şubweather-icon28℃
 • Marweather-icon28℃
 • Nisweather-icon28℃
 • Mayweather-icon27℃
 • Hazweather-icon26℃
 • Temweather-icon25℃
 • Ağuweather-icon25℃
 • Eylweather-icon25℃
 • Ekiweather-icon26℃
 • Kasweather-icon26℃
 • Araweather-icon25℃
Genel Bilgiler / Rehber

Yamoussoukro, 1983'ten beri Fildişi Sahilleri'nin başkentidir. Eski başkent Abidjan'ın 240 kilometre kuzeyinde bulunan şehrin nüfusu 200 bin civarındadır. Dünya'nın en büyük bazelikalarından biri bu şehirde yer almaktadır. 2010-2015 arası şehrin nüfusu yüzde 43,8'e büyümesi öngörülmektedir.

Nüfus : 200.659
İklim / Hava Durumu

Şehirde genel olarak üç mevsim yaşanmaktadır. Kasım - Mart ılıman ve kuru, Mart - Mayıs sıcak ve kuru, Haziran - Ekim sıcak ve nemlidir.

Nasıl Gidilir?

Türkiye'den Yamoussoukro'ya direkt uçuş bulunmamaktadır. KLM, Air France ya da Emirates havayolu şirketleri ile aktarmalı olarak gidebilirsiniz.

Yamoussoukro Turları
 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim
Ne Zaman Gidilir?

Ilıman, sıcak ve kuru bir iklimin yaşandığı Kasım-Mayıs arası gidilmesi en uygun zamandır.

Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir?

Sokakta satılan yiyecekler oldukça temizdir. “Garba” ve “Alloco” gibi ulusal yemekleri denemeye değerdir. "Alloco" kızarmış muz ile yapılan bir yemekleridir. Ülke mutfağında kızartmanın önemli bir rolü vardır. Kızarmıs balık ve tavuk da çok beğenilen yemekleridir. Özel bir et karışımı ile yapılan “Shougouilla” yemeği de denemeniz gerekenler arasında yer alır.

Önemli Yerler / Gezilecek Yerler
 • "Basilica of Our Lady of Peace" Bazelikası,
 • Halk bahçeleri,
 • Felix Houphouet-Boigny çeşmesi,
 • eski başkanlık sarayı,
 • belediya binası,
 • camiler ve protestan kilisesi
Ne Yapılır?

Yamoussoukro, ülkenin resmi başkenti olduğundan çevrede çok sayıda devlet binası görebilirsiniz. Çok büyük bir kent olmayan Yamoussoukro'yu rahatlıkla yürüyerek gezebilirsiniz. Kentte görülmesi gereken en önemli yapı Bazelika (Basilica of Our Lady of Peace)'dır. Félix Houphouët-Boigny tarafından inşa ettirilen "the Basilica of Our Lady of Peace of Yamoussoukro" dünyanın en büyük bazilikaları arasında yer almaktadır. Kapladığı hacim olarak Vatikan'daki "St. Peter's Basilica" ve Brezilya - Aparecida'da yer alan "Basilica of the National Shrine of Our Lady of Aparecida"dan sonra 3. sırada yer almaktadır. Papa 2. John Paul, bu kiliseyi ziyaret etmiştir. Hatta kilisenin yapımı sırasında yaptığı ziyaret sırasında üzerine oturduğu taş da turistlere gösterilmektedir. Kentte gündüz saatlerinizi yerel pazarları da ziyaret edebilirsiniz.

Gece Hayatı / Bar / Eğlence

Şehirde çok yoğun bir gece hayatı yoktur. Sadece bir kaç gece kulübü bulunmaktadır. Fildişi Sahili'nde gece hayatının yoğunlaştığı yer ise Abidjan şehridir.

Alışveriş / Ne Alınır?

Şehirde bulunan bir kaç yerel pazarda bir çok ürün bulabilirsiniz. Bunların arasında kumaş ve dokumalar, yerel kıyafetler, seramikler, sepetler, maskeler ve el yapımı ahşap işleri bulunabilmektedir.

Festival / Fuar

Ülkede yapılan büyük festivaller daha çok müzik ağırlıklı olup, Abidjan kentinde organize edilmektedir. Yamoussoukro'da ise daha ufak çaplı festivaller düzenlenmektedir. 7 Ağustos Bağımsızlık günü ise festival havasında kutlanmaktadır.

Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler
Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Şehir büyük sivrisinekleri ile ünlüdür. Kentte sıtma da yaygın olduğundan, gitmeden önce aşı olmanız önerilmektedir. Kentte dolaşırken mutlaka vücudunuza sinek kovucu ilaçlardan sürmeniz tavsiye edilmektedir. Félix Houphouet-Boigny Bazilikasında evcil hayvan projeleri doğmuştur. Fildişi Sahilleri'nden bir grubun bir Fransız askeri uçağına saldırması ardından 6 Kasım 2004 senesinde Fransa Yamoussoukro Havaalanı'nı bombalamıştır. Bu sırada 25 uçak ve 24 helikopter kullanılamaz hale gelmiştir. Dokuz Fransız barış gücü askeri ve bir Amerikan askeri hayatını kaybetmiştir. 5 Nisan 2011'de Birleşmiş Milletler güçleri ve Fransız ordusu, ülkede yaşanan çatışmalara müdahale ederek, şiddet olaylarının sorumlusu olarak gösterilen Laurent Gbagbo'nun kontrolündeki askeri hedefleri vurmuştur. Ülkede iç karışıklık mevcuttur.

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır. 

Şu anda bu terim ile sınıflandırılmış bir içerik yok.