Google+

Cebu Adası

ASYAFilipinlerCebu Adası
Cebu Adası - : - / -
--℃
1 PHP=0.00
Type A100-125V15 A
 • Ocaweather-icon27℃
 • Şubweather-icon27℃
 • Marweather-icon27℃
 • Nisweather-icon28℃
 • Mayweather-icon29℃
 • Hazweather-icon28℃
 • Temweather-icon28℃
 • Ağuweather-icon28℃
 • Eylweather-icon28℃
 • Ekiweather-icon28℃
 • Kasweather-icon28℃
 • Araweather-icon27℃
Genel Bilgiler / Rehber

Cebu, Filipinler’ de bulunan bir adadır. Bu ada ülkenin Manila bölgesinin 587 kilometre güneyinde yer alırken, Cebu Eyaleti’nde bulunan Visayan Adaları’nın ana adası olarak gösterilmektedir. Cebu, Cebu Eyaleti’nin başkenti ve en büyük şehridir.

Negros Adası’nın doğu kesiminde uzanan Cebu’nun doğusunda Leyte, güneydoğusunda ise Bohol Adası yer almaktadır. Cebu Adası, kuzeyden güneye 225 kilometre kadar uzanan dar ve uzun bir adadır. Etrafında irili ufaklı tam 167 tane ada ve adacık bulunan Cebu’nun etrafındaki bu adalardan bazıları ise Mactan, Bantanyan, Malapascua, Olanga ve Camotes Adaları’dır.

Cebu, bulunduğu bölgede oldukça önemli bir ticaret merkezidir. Bu konuda en önemli kaynakları ise bakır madenciliği, tarım, balıkçılık, su ürünleri yetiştiriciliği, gemi yapımı, çelik ve çimento üretimi olarak gösterilebilir. Cebu, eğitim açısından da oldukça önemli bir yerdir. Burası bünyesinde çok sayıda üniversiteyi bulundurmaktadır. Bunlardan bazıları olarak University of San Carlos, Southwestern University, Cebu Normal University, University of the Philippines, Cebu Technological University gibi üniversiteler sayılabilir.

Cebu limanı, birçok büyük adalardan erişimi kolaylaştıran, okyanus gemilerinin gidiş gelişlerini sağlayan ve 5 ada içi nakliye şirketi dolayısıyla uluslararası bir liman niteliğindedir. Cebu’nun uluslararası havaalanı ise Manila’ya, diğer yerel ve uluslararası bölgelere günlük uçuşlar yapmaktadır.

Oldukça egzotik bir yer olan Cebu’ya ünlü kâşif Ferdinand Macellan 7 Nisan 1521 tarihinde ayak basmıştır. Bu tarihten sonra Filipinler’de bir İspanyol dönemi başlamış oldu. 1565 senesinde ise buraya İspanyol hükümeti ilk yerleşim birimini kurmuştur.

19. yüzyıldan itibaren ise, Cebu Güney Filipinler’in ekonomik açıdan oldukça önemli bir ilgi odağı haline gelmiştir. Tarımda, özellikle şeker kamışı ve şeker üretimi alanında, ülke içine önemli rolü olan bir bölge haline gelmiştir.

Cebu, dar sahilleri, kalker paltolar ve kıyı ovaları ile tropikal ada özelliklerini bünyesinde bulundurmaktadır. Burada adanın doğu ve batı kıyılarını birbirinden ayıran çok sayıda hakim tepeler bulunmaktadır. Bununla beraber adanın kuzey ve güney boyları oldukça engebeli dağlarla çevrilmiştir.


Tanıtım Videosu:
 

İklim / Hava Durumu
Nasıl Gidilir?
Ne Zaman Gidilir?
Nerede Kalınır?

Cebu Adası lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz St. Mark Hotel, Apple Tree Suites, RoMa's Guesthouse. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Cebu White Sands Resort and Spa, Beverly Boutique Business Hotel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Capitol Central Hotel and Suites, Mango Park Hotel, Tune Hotel - Cebu otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Cebu Adası aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir?
Önemli Yerler / Gezilecek Yerler
Ne Yapılır?
Gece Hayatı / Bar / Eğlence
Alışveriş / Ne Alınır?
Festival / Fuar
Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler
Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Filipinler’e seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları pasaport türü fark etmeksizin 30 günlük seyahatlerinde vizeden muaftır.