Google+

Manila Gezilecek Yerler

205211 Oca 2016Lokasyon Detay

Manila Gezilecek Yerler
cloudwave.com.au

Asya’nın en ilgi çekici kentlerinden olan Manila; koloni döneminden miras kalan tarihi yapıları, hareketli gece hayatı ve kozmopolit yapısı ile Filipinler’i keşfe çıkan turistlerin ilk duraklarından biridir.

Manila gezilecek yerler:

Intramuros (Eski Şehir)

Manila lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Robelle Hotel, Brentwood Suites, Alejandra Hotel. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Sequoia Hotel, JMM Apartment Suites gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Manila Hotel, The Legend Villas, BSA Suites otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Manila aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Manila Gezilecek Yerler-1
business-for-sale.business

Intramuros; iş merkezlerinin bulunduğu modern şehir merkezinin yaklaşık 3 kilometre batısında, Pasig Nehri’nin güney kıyısında konumlanır. Bölge, İspanyol koloni döneminden kalan tarihi yapılar, eserler ve bunları çeviren surlardan oluşur. Intramuros kelimesi İspanyolcada “sur içi” anlamına gelmektedir. Eski şehir Intramuros’da restore edilmiş tarihi kiliseler, binalar, şehir parkı, sanat galerileri ve hediyelik eşya dükkanları yer almaktadır. “Kalesa” adı verilen nostaljik faytonlarla gezilebilen Intramuros; mistik atmosferi, tarihi sokakları, görkemli Santiago Kalesi ve Manila Katedrali ile şehirde görülmesi gereken bölgelerin başında gelmektedir.

 • Adres: Intramuros, Manila, 1002 Metro Manila, Filipinler

Fuerte de Santiago (Santiago Kalesi)

Manila Gezilecek Yerler-2
backpackerlee.files.wordpress.com

Manila’nın eski şehir bölgesi Intramuros’un surları içinde yer alan Santiago Kalesi, kentin en eski kalesi olma özelliğine sahiptir. İspanyol koloni döneminde 1590 yılında inşa edilmiştir. İspanyol koloni dönemi ve İkinci Dünya Savaşı sırasında politik suçlular burada hapsedilmiş ve idam edilmiştir. Günümüzde yemyeşil bir bahçe içerisinde yer alan kale şehre gelen ziyaretçilerin en popüler gezi ve dinlenme durağıdır.

 • Adres: Intramuros, Manila, Metro Manila, Filipinler
 • Telefon: +63 2 525 2000

Kalakhang Katedral Basílika ng Maynilà (Manila Katedrali)

Manila Gezilecek Yerler-3
maniladailyphoto.com

Manila Katedrali görkemli Santiago Kalesi’nin yaklaşık 50 metre ilerisinde konumlanır. Ülkenin en önemli Katolik ibadet merkezi olan Manila Katedrali ayrıca Manila Başpiskoposunun resmi ikamet yeridir. 1570’li yıllarda yapımına başlanan katedral tarih boyunca birçok saldırıya maruz kalmış, ancak 1958 yılında tamamlanabilmiştir.

 • Adres: Sto. Tomas, Intramuros, Manila, 1002 Metro Manila, Filipinler
 • Telefon: +63 2 527 3093

Liwasang Rizal (Rizal Parkı)

Manila Gezilecek Yerler-4
wikimedia.org

Manila Körfezi’nin (Manila Bay) kıyısında, şehir merkezinde Roxas Bulvarı’nın sonunda konumlanan Rizal Parkı şehrin en popüler noktasıdır. İspanyol kolonilerine karşı ayaklanma ve Amerikan yönetimine karşı girişilen özgürlük mücadelesinin başladığı konum olan Rizal Parkı, Filipinler Cumhuriyeti için ayrı bir öneme sahiptir. Parkın içinde çeşitli lüks restoranlar, müzeler, açık hava tiyatrosu, bir planetaryum ve büyük, yemyeşil bir piknik alanı yer alır.

 • Adres: Roxas Blvd Ermita, Barangay 666 Zone 72, Manila, 1000 Metro Manila, Filipinler

Iglesia de la Inmaculada Concepción de María de San Agustín (Aziz Agustin Kilisesi ve Aziz Agustin Müzesi)

Manila Gezilecek Yerler-5
thousandwonders.net

Aziz Agustin Kilisesi; İspanyol koloni döneminde 1580’li yılların sonunda, Barok mimari tarzda inşa edilmiştir. UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan kilisenin özellikle iç mimarisi son derece etkileyicidir. Intramuros bölgesi içinde yer alan yapı ülkenin en eski katedrallerinden biridir. İkinci Dünya Savaşı’ndan hiç hasar almadan kurtulan kilise binasının küçük manastır bölümü, günümüzde dini, tarihi objeler ve sanat eserlerinin sergilendiği bir müze haline getirilmiştir.

 • Adres: General Luna St, Manila, Metro Manila, Filipinler
 • Telefon: +63 2 527 4060

National Museum (Filipin Ulusal Müzesi)

Manila Gezilecek Yerler-6
wikimedia.org

Filipin Ulusal Müzesi; ülkenin kültürel, tarihi ve doğal mirasını gözler önüne serer. Müzede yer alan sergiler sanat, botanik, zooloji, jeoloji ve antropoloji olarak beş bölüme ayrılmıştır. Filipinli ressam Juan Luna’nın çalışmaları ve Filipin takımadalarında bulunan, en eski insan kalıntısı olarak kabul edilen kafatası kemikleri müzenin en ilgi çekici eserlerdir.

 • Adres: Taft Ave, Ermita, Manila, 1000 Metro Manila, Filipinler
 • Telefon: +63 2 527 1215
 • Ziyaret saatleri: Salı – Pazar: 10.00 – 17.00 / Pazartesi: Kapalı
 • Giriş ücretleri: Tam 150 PHP / İndirimli 50 PHP
 • Resmi websitesi için tıklayınız.

Malacañang (Malacañang Sarayı)

Manila Gezilecek Yerler-7
.wikimedia.org

Neo klasik mimarinin en görkemli örneklerinden biri kabul edilen Malacañang Sarayı, 1750 yılında inşa edilmiştir. Pasig Nehri’nin kuzey kıyısında konumlanan saray, koloni döneminde İspanyol aristokratlarının resmi konutu görevini görmüştür. Bugün ise, Filipinler Cumhurbaşkanı’nın yaşadığı saraydır. Malacañang Sarayı’nın içerisinde ülkenin cumhuriyet tarihini gözler önüne seren bir müze de yer almaktadır.

 • Adres: 1000 Jose P Laurel Sr, San Miguel, Manila, Metro Manila, Filipinler
 • Telefon: +63 2 536 3477
 • Ziyaret saatleri (Müze ve Bahçe): Hafta içi her gün 09.00 – 15.00

Ayala Museum (Ayala Müzesi)

Manila Gezilecek Yerler-8
manilapop.files.wordpress.com

Ayala Müzesi, Manila şehir merkezinin yaklaşık 10 kilometre güneyinde yer alır. Müze, ülke tarihinin önemli anlarını canlandıran üç boyutlu minyatür diyaromaları ile ünlüdür. Ayrıca müzede; yerel Filipin kıyafetleri sergisi, yerel mücevherler sergisi ve İspanyol koloni dönemine ait heykeller, objeler ve çeşitli eserler sergilenmektedir.

 • Adres: Makati Avenue corner De La Rosa Street, Greenbelt Park, Makati City 1224, Filipinler
 • Telefon: +63 2 759 82 88
 • Ziyaret saatleri: Pazartesi – Cuma: 09.00 – 18.00 / Cumartesi – Pazar: 10.00 – 19.00
 • Giriş ücretleri: Tam 225 PHP / İndirimli 125 PHP
 • Resmi websitesi için tıklayınız.

Chinatown (Çin Mahallesi)

Manila Gezilecek Yerler-9
gannet39.files.wordpress.com

Manila kenti, dünyanın en büyük Çin mahallelerinden birine ev sahipliği yapmaktadır. Chinatown’da leziz Çin yemeklerini tadabilir, Çin’den gelen çeşitli el işi ürünlere ve hediyelik eşyalara göz atabilrsiniz. Binondo adıyla da bilinen Çin Mahallesi’nde alternatif Çin tıbbına özgü bitkiler ve Çin’e özgü baharatlar da satılmaktadır.

 • Adres: Binondo, Manila, 1006 Metro Manila, Filipinler

(Manila American Cemetery and Memorial) Manila Amerikan Mezarlığı ve Anıtı

Manila Gezilecek Yerler-10
wikimedia.org

Manila Amerikan Mezarlığı ve Anıtı; Manila şehir merkezinin 14 kilometre dışında, Fort Bonifacio bölgesinde yer alır. 1948’de inşa edilen anıt mezarlığa, İkinci Dünya Savaşı’nda bölgede şehit olan Amerikan askerleri defnedilmiştir. 17.000’den fazla beyaz haçın dikili olduğu mezarlık alanı, savaş tarihi hakkında bilgi almak isteyen ziyaretçilerin sıklıkla ziyaret ettikleri bir bölgedir.

 • Adres: Taguig City, Manila, Metro Manila, Filipinler
 • Telefon: +1 703 696 6900

Manila gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.
 

Manila ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-