Google+

Manila Şehir İçi Ulaşım

118511 Oca 2016Lokasyon Detay

Manila Şehir İçi Ulaşım
boring.ph

Manila’da ulaşım tren, otobüs, taksi ve bir tür motosiklet olan tricycle ile sağlanmaktadır. Şehir içi ulaşım ağı çok fazla gelişmemiştir. Ancak turistik ve gezilecek yerlere ulaşım konusunda zorluk yaşanmamaktadır.

Tren

Manila’da en sık kullanılan toplu taşıma aracı trenlerdir. Şehirde LRT-1 (Yellow Line), LRT-2 (Purple Line) ve MRT-3 (Blue Line) olmak üzere 3 tren hattı bulunur ve tren hatları şehri baştan aşağı dolaşır. Bilet ücretlendirmesi hatlara göre değişiklik göstermektedir. Biletlerinizi istasyonlardan temin edebilirsiniz. Ücretler:
LRT-1 (Yellow Line):

  • 22 PHP: İlk 4 İstasyon
  • 25 PHP: + 4 İstasyon

LRT-2 (Purple Line):

  • 22 PHP: İlk 3 İstasyon
  • 1 PHP: +3 İstasyondan Sonrası

MRT-3 (Blue Line): 10 PHP

Otobüs

Şehirde birkaç otobüs hattı bulunmaktadır. Otobüs hatları numaralandırılmamıştır, yalnızca otobüsün üzerinde gidilen güzergah yazmaktadır. Bu nedenle otobüs, turistler için kullanışlı bir ulaşım aracı değildir.

Taksi

Manila şehir merkezinde çok sayıda taksi hizmet vermektedir. Taksilerin çoğu belirli bir taksimetreye göre çalışır ancak yine de dikkatli olmakta yarar vardır. Taksi ücretleri:

  • Açılış: 40 PHP
  • Kilometre başına: 12 PHP

Manila taksi durakları ve iletişim bilgileri:

  • Grab Taxi / Adres: Ground Floor, Robinsons Otis, P Guazon Street, 831 Paco, Manila, 1007 Metro Manila, Filipinler
  • Easy Taxi / Adres: 3 FL, Salustiana D. Ty Tower, 104 Paseo de Roxas, Legazpi Village, Makati, Metro Manila, Filipinler
  • Ken Taxi / Adres: 1277, Sagrada Pamilya Street, Malate, Manila, 1000 Metro Manila, Filipinler / Telefon:+63 915 949 4741
  • MGE Transport Corporation / Telefon: +63 2 361 7851

Tricycle

Yerel halk tarafından kullanılan tricycle araçlar, kısa mesafeler için ideal bir ulaşım aracıdır. Şehir merkezi, tren istasyonları gibi şehrin pek çok bölgesinde tricycle istasyonlarını görebilirsiniz. Tricycle araçlar kanunen, mesafe ücretlerini gösteren bir bildiriyi aracın üzerinde taşımak zorundadır. Bu nedenle şoför ile pazarlık yapılması önerilmez.

Ninoy Aquino Uluslararası Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Ninoy Aquino Uluslararası Havalimanı (Ninoy Aquino International Airport), şehir merkezinin yaklaşık 12 kilometre güneyinde konumlanır.

Tren ile,

LRT-1 (Yellow Line) tren hattı ile şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Bilet ücreti 25 PHP’dir.

Taksi ile,

Havalimanı taksileriyle Manila şehir merkezine ulaşım ortalama 170 PHP’dir.

Manila ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-