Google+

Arama formu

Quezon Mutfağı

Quezon Mutfağı

Filipinler’in mutfağı özellikle komşuları olan Çin, Hindistan ve Malezya mutfağından izler taşımaktadır. Bu nedenle yemeklerinde bol miktarda farklı baharat ve köri kullanılmaktadır. Yiyeceklerini bambu ve muz yapraklarında pişirmeleri nedeniyle yemeklerinin benzersiz bir tadı vardır da denebilir. Yemeklerinde genelde pirinç ve balık kullanan Filipinler’de bir çeşit baharatlı makarna da diyebileceğimiz noddle da oldukça yaygındır.

Tropik meyvelerin cenneti olan Filipinler’e gittiğinizde bu meyveleri tatmayı ihmal etmemenizi de öneriyoruz. Hindistan cevizinden yapılan ve halo halo adı verilen tatlıları da özellikle çok sıcak dönemlerde oldukça serinletici ve hafif bir tatlı olarak sıklıkla tüketilmektedir. Fresh lumpia adı verilen hafif yemekleri de oldukça ünlüdür. Bir çeşit krep içine konan çeşitli sebzeler ve tatlı bir sosla ikram edilen bu ünlü yemek damak tadınıza uygun olmayabilir.

Bu yiyeceklerin yanı sıra zencefil çayı ve koyu kıvamda pişirilen kahve de Filipinlilerin yoğun olarak tükettiği içecekler arasında yer almaktadır. 

  • Kamayan Sa Palaisdaan:  Özellikle deniz ürünlerini seven gezginlerin deneyebileceği Tayabas ilçesinde bulunan bu restoran bildiğimiz klasik restoranlardan oldukça farklı, yüzen sallar üzerinde hizmet vermektedir.    
  • Samkara Restaurant: Doğa ile iç içe rahatlatıcı ve leziz bir akşam yemeği deneyimi için Lucban ilçesinde bulunan bu mekanı deneyebilirsiniz.
  • Chowking Restoran: Lucena City’de bulunan bu köklü restoran özellikle Çin yemeği tatmak isteyenler için ideal.
  • Buddy’s: Lucban’da bulunan restoran noddle’dan barbekü yemeklerine oldukça geniş menüsü ile akşam ve öğle yemeklerinin yanı sıra kahvaltı seçeneği da bulunduruyor.
  • Bulwagang Salakot: Gumaca’da bulunan restoran 1960 yılından bu yana leziz yemekleri ile hizmet veren köklü bir lezzet durağıdır.
  • Mug Cafe: Lucena City’de yer alan, deniz ürünleri ve tatlıları oldukça lezzetli olan restoranın orijinal sunumu oldukça ilgi çekici.
  • Villa Escuedero: Bu benzersiz restoranda şelalenin hemen bitiminde su ayaklarınız rahatlatırken lezzetli Filipin yemeklerini tatmak harika bir deneyim olacaktır. Restoran Quezon’da Tiaong-Dolores yolu üzerinde bulunmaktadır.

 
QUEZON’DA BAHŞİŞ- Servisten hoşnut kalırsanız %10 civarında bahşiş vermeniz uygun olacaktır.