Google+

Helsinki

Helsinki - : - / -
14℃
1 EUR=4.56 TRY
Type C250V2.5 A
 • Ocaweather-icon-5℃
 • Şubweather-icon-6℃
 • Marweather-icon-2℃
 • Nisweather-icon3℃
 • Mayweather-icon10℃
 • Hazweather-icon13℃
 • Temweather-icon16℃
 • Ağuweather-icon15℃
 • Eylweather-icon10℃
 • Ekiweather-icon5℃
 • Kasweather-icon0℃
 • Araweather-icon-3℃
Şehir: Helsinki Nüfus: 599.676 Dil: Fince Para Birimi: Euro Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 Gün İklim: Ilıman Karasal UNESCO Dünya Mirası Listesi: Suomenlinna 

Helsinki Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Helsinki, Finlandiya'nın başkenti, ülkenin en büyük ve en kalabalık şehri, aynı zamanda bir kültür başkentidir. Unsimaa yönetim birimin merkezi olan kent, açık renkli granit taşlarıyla yoğunlaşmış mimarisinden dolayı ‘Kuzey’in Beyaz Kenti’ olarak anılır. Sahil koyları ile maviyi, doğal alanlarıyla yeşili içinde barındıran  Helsinki, Avrupa’da denize ve doğaya en yakın olan şehirlerden birisidir. Kent aynı zamanda birçok sosyal ve kültürel organizasyona da ev sahipliği yapmaktadır.

Helsinki, Baltık Denizi'nin Finlandiya Körfezi'nde bulunur. Bir adalar şehri olan Helsinki'de yaklaşık 315 ada bulunur. Çok kalabalık olmayan şehrin Espoo ve Vantaa birimlerinin de dahil edilmesiyle metropol alanı oluşur ve  bu alanın nüfusu bir milyondan fazladır. Helsinki'nin kuvvetli tarih bağlarının bulunduğu Tallinn 80 kilometre, Stockholm 400 kilometre ve Saint Petersburg 388 kilometre uzaklıkta bulunur. Fince'nin yanında İsveççe de ülkenin resmi dillerinden birisidir. Ancak nüfusun çok büyük bir çoğunluğu Fince konuşmaktadır. Helsinki ayrıca 1952 Yaz Olimpiyatları, 52. Eurovision Şarkı Yarışması gibi etkinliklere ev sahipliği yapmış ve 2012 Dünya Tasarım Başkenti seçilmiştir.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Kuzey Avrupa ülkesi Finlandiya’nın başkenti Helsinki; ülkenin en güney ucunda bulunuyor. Merkezi yerlerinin tümü Baltık Denizi kıyısında olmak üzere kıyı ile irili ufaklı adalar üzerine kuruludur. Espoo, Vanta ve Kauianinen şehirleri komşu şehirleridir ve bu şehirlerle birlikte  oluşturduğu bölge Başkent Bölgesi olarak bilinir.

Geolocation

Helsinki lokasyonunu gezmenin en pratik yollarından biri de tur paketlerini tercih etmek. Eğer zorlanmadan, bir rehber eşliğinde Helsinki lokasyonunu gezmek isterseniz; Kuzey Işıkları İle Laponya (Lapland) Turu - 2799 EUR , Kuzey Işıkları İle Laponya (Lapland) Turu - 2249 EUR , Dolu Dolu Laponya (Lapland) Turu - 1750 EUR , Kuzey Işıkları İle Laponya (Lapland) Turu - 2299 EUR , Kuzey Işıkları İle Laponya (Lapland) Turu - 2299 EUR gibi seçenekleriniz bulunuyor. Ayrıca tüm Helsinki turlarının listesini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Kuzey Avrupa ülkesinin şehri Helsinki’de  para birimi Euro’dur.

Resmi dil Fince’dir. Halkın çoğunluğu Fince konuşur ve İsveçce de konuşulan ikinci yaygın dildir. İngilizce de bilinen  yaygın diller arasındadır.

 • Merhaba - Hei
 • İngilizce biliyor musunuz? - Puhutko Englanti?
 • Teşekkür ederim - Kiitos

Türkiye gibi GMT+3 zaman diliminde yer alan ülke ile saat farkı yoktur

HELSİNKİ BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: PUISTOKATU 1B A3 00140 HELSINKI/ FINLAND
Telefon: 00 358 9 612 261 00
Faks: 00 358 9 612 261 50
embassy.helsinki@mfa.gov.tr
http://helsinki.be.mfa.gov.tr

Gulf stream akıntısı sebebiyle kış ayları olması gerekenden daha ılık geçse de genel olarak kışlar oldukça soğuk ve uzundur. Kış aylarında sıcaklıklar -5 derece civarında seyreder ve birkaç günlük süre için -20 derecelere düşer. Ayrıca kış aylarında gündüzler 6-7 saate düşmektedir. Mayıs, haziran, temmuz ve ağustos ayları turistik bir gezi için en ideal aylardır. Yaz aylarında gündüzler 18-19 saate kadar çıkmaktadır ve sıcaklıklar 19-22 derece civarlarındadır.

Helsinki’ye Türkiye'den direkt uçuşlarla yaklaşık üç buçuk saatte ulaşmanız mümkündür. Bazı firmalarla aktarmalı olarak uçuş seçenekleri de mevcuttur.

Helsinki, çok büyük bir şehir olmadığından ve oldukça güvenli bir şehir olduğundan konaklamak için çoğu bölgeyi tercih edebileceğiniz bir şehirdir. Ancak şehirde konaklamak için ortalama üstü bir bütçe ayırmanız gerekebilir. Genel olarak şehirde otel fiyatları yüksektir ve karşılığında bu oteller oldukça iyidir. Diğer şehirlere kıyasla Helsinki'de hafta sonları otel fiyatları düşer. Hafta sonları talep azaldığı için zaman zaman %50'ye kadar indirim olabilir. Şehirde lüks oteller ve uygun konaklama için birçok seçenek bulunur.

Helsinki'de çoğu otelin fiyatına kahvaltı da dahildir. Bu nedenle rezervasyon yaparken kahvaltının dahil olup olmadığını sormanız iyi olacaktır. Şehirde son birkaç yıldır şık tasarımlı otellerde hızlı bir artış vardır. Rivoli Jardin bu otellerden birisidir. Kasarmikatu Caddesi üzerinde bulunan Rivoli Jardin'ın odaları binanın arkasında bulunan bahçeye bakmaktadır ve bu sayede trafik gürültüsünden uzaktır. Konumu da çok merkezidir. Esplanadi Caddesi'ne yakın bir konumda olan Hotel F6, misafirlerine Wi-Fi, klima ve Fin usulü kahvaltı gibi hizmetler sunmaktadır. Yeni açılmış olan otel kısa sürede şehrin popüler otellerinden birisi olmuştur. Scandic Continental Helsinki, Fin Ulusal Operası'na çok yakındır. Otelin restoranı oldukça güzeldir ve İskandinavya'ya özgü yemekler sunmaktadır. Otel genellikle iş görüşmeleri için Helsinki'ye gelen ziyaretçiler tarafından tercih edilmektedir. Sokos Hotel AleksanteriSokos Hotel zincirlerinin daha pahalı olanıdır. Neo-rönesans tarzda ve neo-klasik tarzda yapılmış iki binadan oluşur. Sokos Hotel zincirinin diğer otelleri olan Sokos Hotel VaakunaSokos Hotel Torni ve Sokos Hotel Presidentti de tercih edebileceğiniz otellerdir. Fiyatlar otelden otele değişmektedir.

Helsinki onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Helsinki Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Helsinki Otelleri

En Uygun Fiyatlı Helsinki Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Helsinki Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Helsinki Otelleri

Helsinki İçi Ulaşım

Helsinki’de tren, otobüs, tramvay, metro ve suomenlinna vapuru gibi birçok ulaşım alternatifi vardır. HSL, şehirdeki toplu ulaşımın adıdır.

Helsinki’de ulaşım için almak istediğiniz bilet fiyatı bilet makinesindan veya metro, tramvay içinden alma durumlarında  farklılık gösteriyor. Bilet fiyatı yetişkin için makineden alımda 2.20 Euro iken taşıt içinden alımda 3 Euro’dur.

HSL Day Ticket yani günlük bilet almak turistik bir gezi için en ideal olanıdır ve fiyatı 8 Euro’dur. Helsinki Card ise günlük 41 Euro veya 3 günlük 61 Euro'dur. Bu karta bazı müzelere giriş ücreti de dahildir. Şehirde tramvay sistemi oldukça gelişmiştir ve birkaç tramvay güzergahı bulunmaktadır. Bunlardan 2 ve 3 numaralı hatlar birçok gezilecek noktadan geçmektedir. Helsinki’de toplam 1200 kilometre uzunluğunda bisiklet yolu vardır. Hava koşulları uygunsa isteyenler bisikletle gezme şansına da sahiptirler.

Helsinki Gezilecek Yerler

Helsinki, adaları, mimari yapıları, doğal parkları, pazarları ve müzeleriyle gezdikçe gezmek isteyeceğiniz bir şehirdir. Helsinki’de gezilecek yerler, şehirde keyif veren alışveriş mekânları ve lezzet sunan restoranları ile birleşerek beklentinizi karşılayacaktır.
Turistik bölgeler genellikle birbirine yakın ve yürüme mesafesinde olduğundan rahatça gezebileceğiniz bir şehirdir. 

Suomenlinna Adası ve Kalesi

803 Mar 2017Gezilecek Yerler

Helsinki Gezilecek Yerler-1

Ada, Helsinki’deki en turistik noktalardan ve ülkedeki başlıca güzelliklerden biridir. Helsinki’den ortalama 15 dakikalık Market Square’den kalkan bir tekne yolculuğu ile bu şirin adaya adım atabilirsiniz. Ada içerisinde denizaltı kalıntısı ile birkaç müze, köprü ve kale bulunuyor.

Suomenlinna'da bulunan kale aslında altı adaya yayılmış bir kompleksti. 18. yüzyıl ortalarında Finlandiya, İsveç Krallığı'na bağlıdır ve İsveç Kralı Rusya'dan gelebilecek saldırılara karşı şehri korumak amacıyla böyle bir kale kompleksi yaptırmıştır. 18. yüzyılın başında Rusya'nın Finlandiya körfezine St. Petersburg şehrini kurması ve yayılmacı bir politika izlemesi İsveç Krallığı'nı tedirgin etmekteydi. Denizden gelebilecek saldırılara karşı güçlü bir kale yapılmasına karar verilmiştir. İnşaatı 1748 yılında başlayan kale, İsveçli askeri mimar Augustin Ehrensvärd tarafından tasarlanmıştır. Ancak 1808 Rusya ve İsveç arasında çıkan savaşta kalenin garnizonu direniş gösterememiş ve Rus askerlere teslim olmuştur. Oldukça dikkat çekici özelliği ile UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girmiş yapılardandır.

Adada ayrıca Rus döneminden kalma Rantakasarmi binası, Rus kilisesi gibi yapılar da bulunur. 1855 yılında İngiliz işgali ve 2. Dünya Savaşı'nda da kale kompleksi kullanılmıştır ve bu dönemlerden kalma eserler de bulunur.

Suomenlinna Adası'nda çeşitli cafe, restoran ve dükkanlar da bulunmaktadır. Ayrıca yaz aylarında pek çok Helsinkili adaya piknik yapmaya gelmektedir. Şehir içi ulaşım için günlük bilet aldığınızda adaya ulaşımda bu bileti kullanabiliyorsunuz. Tek seferlik bilet ücreti 2.80 Euro, gidiş-dönüş ücreti ise 5 Euro'dur. 

-

Helsinki lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Design Seaside Apartment Helsinki, Wonderful Helsinki apartment, Helsinki City Center Apartment. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Sea Pearl Apartment, Modern City Center Home gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Helsinki Plus Apartment City Center, Helsinki South Central Apartment, Kalevankatu 52 Apartment otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Helsinki aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Uspenski Katedrali ve Kauppatori

703 Mar 2017Gezilecek Yerler

Helsinki Gezilecek Yerler-2

Bizans ve Slav mimarisi ile inşa edilmiş katedral, Batı Avrupa’daki en büyük Ortodoks kilisesidir. Süslü yapısıyla Helsinki’de görülmesi gereken bir mekandır. Katedral, Fince'si Kauppatori olan pazar meydanında yükselir. Ortodoks hıristiyanlığında önemli bir gün olan Hz. Meryem'in sonsuz uykuya dalmasının anısında yapılmıştır. "Uspenski" kelimesi ise eski Slav kilise dilinde bu olayı temsil eden "uspenie" kelimesinden gelmektedir.

19. yüzyılda Rusya'nın etkisi olan ülkede Finlandiya Büyük Dükalığı kurulmuştur ve katedral de bu dönemde yaptırılmıştır. Katedralin mimarı Rus mimar Aleksey Gornostayev'dir. Mimar binanın tasarımlarını hazırlamıştır ancak inşaatı başlamadan ölmüştür. 1862 yılında inşaat başlamıştır ve 1868 yılında kutsanmasıyla ibadete açılmıştır. Helsinki'deki Rus etkisinin en belirgin örneklerinden birisidir. Katedralin içinde bulunan ikonların en değerlilerinden olan Aziz Nicholas ikonu 2007 yılında, ziyarete açık saatlerde çalınmıştır ve henüz bulunamamıştır.

Altın kaplı kubbeleriyle, mimarisindeki belirgin Rusya etkisiyle ilgi çekici kutsal bir mekan olan Uspenski Katedrali'ne ulaşmak için Senato Meydanı’ndan denize doğru ilerlemeniz gerekiyor. Katedral hafta içleri 09.30'dan 16.00'a kadar açıktır. Hafta sonları ise 09.30-13.00 arasında açıktır.

Katedralin önünde bulunan Kauppatori yani pazar meydanı ise şehrin en hareketli noktalarından birisidir. Meydanın çevresinde birçok cafe ve restoran, ortasında da balıkçılar bulunur. Bu balıkçılar yıl boyunca açıktır ve tezgahlarında çok çeşitli deniz ürünlerini görebilirsiniz. Ayrıca hediyelik eşya almak için de doğru adreslerdendir.

-

Fin Ulusal Galerisi

803 Mar 2017Gezilecek Yerler

Helsinki Gezilecek Yerler-3

Fin Ulusal Galerisi veya Suomen Kansallisgalleria, Finlandiya'nın en büyük sanat kurumudur. Devlet tarafından desteklenen bu enstitü Fin tarihinin değerli eserlerini toplayarak müzelerde sergilenmesini sağlar. Fin Ulusal Galerisi kapsamında Helsinki'nin en önemli müzelerinden Ateneum Sanat Müzesi, Kiasma Çağdaş Sanat Müzesi ve Sinebrychoff Sanat Müzesi bulunur.

Ateneum Sanat Müzesi, Rautatientori Meydanı'na yani Helsinki Garı'nın önündeki meydanda konumlanmıştır. Finlandiya'nın en önemli klasik sanat müzesidir. Müze bünyesinde Finlandiya'nın 18. yüzyıl rococo sanatından 20. yüzyıl akımlarına kadar pek çok resim ve heykel bulunur. Ayrıca 650'ye yakın da yurt dışından getirilen esere ev sahipliği yapmaktadır. Edvar Munch'ın Banyo Yapan Adamlar eseri, Ilya Repin'in Natalia Nordmann portresi, Eero Järnefelt'in Boyunduruk Altında eseri gibi parçalar müzenin dikkat çeken parçalarıdır. Müzenin binası ise 1887 yılında tamamlanmıştır ve mimarı Theodor Höijer'dir. Helsinki'nin en beğenilen binalarından birisi olma özelliğini de taşır. Müzeye giriş ücreti yetişkinler için 13 Euro'dur.

Kiasma Çağdaş Sanat Müzesi, dünya sanatını ve 1960-1990 dönemi Finlandiya sanatını yansıtan bir içeriğe sahip müzedir. Mimari olarak da güzel bir binaya sahip müze, şehir merkezinde yer alan ve şehrin modern yapılarına örnek olan mekanlardandır. Binanın mimarı Steven Holl'dür ve binayı 1998 yılında tamamlamıştır. Müzeye giriş yetişkinler için 12 Euro'dur.

Sinebrychoff Sanat Müzesi ise Bulevardi üzerinde yer alır. Müzenin binası Helsinki'de yaşayan Rus Sinebryukhov ailesinden kalmadır. Helsinki'nin en varlıklı ailelerinden olan Sinebryukhov ailesi müzenin bulunduğu binayı bira fabrikası olarak kullanmıştır. Bu aileden Paul ve Fanny çifti 1900'lerin başında geniş bir sanat koleksiyonu toplamıştır. Daha sonra binayla beraber koleksiyonlarını da Finlandiya hükümetine bağışlamışlardır. Müze bünyesinde 14. ve 18. yüzyıl arasında Avrupa'da yapılmış resimler, mobilyalar, porselenler bulunur. Aynı zamanda Sinebryukov ailesinin eşyaları da sergilenmektedir.

-

Helsinki Mutfağı

Finlandiya’daki en güzel restoranlar başkent Helsinki’dedir. İsveç ve Rus mutfağından etkilenmiş ülke mutfağı güzel mekanlarda leziz birçok seçenek sunar. 

Deniz ürünleri Helsinki’de mutfağın olmazsa olmazıdır. Deniz ürünlerini pişirirken tütsüleme, kaynatma, kızartma, tuzlama gibi çok farklı yöntemler kullanılır. Vanha Kaupppahalli  adında bir balık pazarı vardır ve burada deniz ürünleri taze olarak satılır. Birçok farklı deniz ürünü farklı şekilde sunumlarıyla ve yanında mutlaka sunulan patates haşlamasıyla ilk tercihiniz olabilir. Yemekler mevsimden mevsime de büyük değişiklik göstermektedir. Yemeklerin bir kısmı mevsime bağlı olarak yetişen ürünlerden yapılır. Örneğin ağustos ayında yabani ördek, ekim ve kasım aylarında ren geyiği ve koyun eti, haziran ve temmuz aylarında somon, çilek ve böğürtlenden yapılan tartlar yaygınlaşır.

Helsinki Gece Hayatı

Helsinki’de sosyal ve kültürel faaliyetlerde olduğu gibi gece hayatında da hareketli bir atmosfer hâkimdir. Geç saatlere kadar açık olan birçok gece kulübü, bar ve parti mekânları vardır. Tiyatro, opera ve konser gibi organizasyonlarında yoğun olduğu şehirde keyfinize eğlenmek için birçok hoş mekân bulunuyor.

Helsinki'de bar ve gece kulüplerine 18 yaşından büyük olanlar girebilir ancak bazı mekanlar 20 yaşın üzerindekileri almak gibi bir politika izleyebilir. Genel olarak şehirdeki mekanların fiyatları yüksektir. Gece hayatının yoğunlaştığı bölgeler ise Iso-Roobertinkatu, Kamppi, Merkez Tren İstasyonu ve Eerikinkatu'dur. Ayrıca Kallio civarında daha uygun fiyatlı barlar bulunur. Buradaki Bar Molotow, LepakkomiesRoskapankkiIltakoulu gibi barları tercih edebilirsiniz. Kallio'ya şehir merkezinden yürüyerek, tramvayla veya metroyla ulaşabilirsiniz.

Helsinki bir alışveriş kenti olarak hem kapalı alışveriş merkezleri hem de alışveriş sokakları ve pazarlarıyla beklentinizi karşılayacak bir şehirdir. Şehirde yapılan bir düzenlemeyle bütün dükkanlara açılış ve kapanış saatlerini belirleme imkanı verilmiştir. Bu nedenle mağazalar farklı saatlerde açık olabilir. Mağazalar genellikle sabah 9 ve akşam 9 arasında açıktır. Hafta sonları ise akşam 6 gibi kapanmaktadırlar. Marketler de genellikle haftanın her günü açıktır.

Mannerheiminitie, Aleksanterinkatu, Kaisaniemenkatu, Etela Esplanadi, Bulevardi ve Fredrikinkatu, Helsinki’deki başlıca alışveriş caddeleridir. Bu caddeler üzerinde pek çok alışveriş merkezi de bulunmaktadır. Stockmann, Sokos, Forum, Itis büyük alışveriş merkezlerindendir. Havanın soğuk olması nedeniyle bu alışveriş merkezleri arasında tüneller de yapılmıştır. Kitapçı sayısının oldukça fazla olduğu kentte, tasarım mağazaları, butikler, giysi, ayakkabı ve mücevher dükkânları da çok sayıdadır. Mannerheiminitie bölgesinin güneyi ve batısı ise butik dükkanlarla doludur. Esplanadi Bulvarı üzerinde ise lüks markaların mağazaları bulunmaktadır. Helsinki turizm ofisinden mağazaların detaylı gösterildiği bir harita da alabilirsiniz. K-Supermarket, S-Market ve Lidl ise Finlandiya'nın en büyük market zincirlerindendir. 

Hakaniemi Hali'nin birinci katında balık, meyve-sebze gibi yiyecekler; ikinci katında el işi hediyelik eşyalar bulunur. Hietalahti Hali ise Bulevardi Caddesi üzerinde bulunur ve hal içerisinde cafe ve restoranlar da bulunur. Espalanadi Caddesi'nin sonunda, denizin kıyısında bulunan pazar meydanında yılın her döneminde pazar kurulur. Bu pazarda ağırlıklı olarak deniz mahsulleri ve mevsimlik ürünler bulunur. Kauppatori Bit Pazarı da turistler için oldukça çekici olan kalabalık mekanlardandır. Hediyelik eşyalar için buraya da göz atabilirsiniz.

 • Musica Nova Helsinki – (Mart)
 • Yıllık Kilise Müzikleri Festivali – (Mart)
 • Helsinki Bira Festivali – (Haziran)
 • Itä-Uusimaa Geleneksel Etkinlikler – (14 Haziran)
 • AsicsGrand Prix – (22 Haziran)
 • Ulusal Yaz ortası Festivalleri – (24 Ağustos – 9 Eylül)
 • Helsinki Festivali – (Ağustos)
 • Helsinki Uluslararası Moda Fuarı – (Eylül ortası)
 • Habitare Mobilya ve İç Dizayn Fuarı – (Ekim başı)
 • Helsinki Uluslararası At Gösterileri – (Kasım)
 • Yeni Yıl (1 Ocak)
 • Kutsal Cuma (Nisan )
 • Paskalya (Mart/Nisan)
 • Emek ve Dayanışma günü (1 Mayıs)
 • Ascension (Mayıs)
 • Yaz Ortası Günü (Haziran)
 • Bağımsızlık Bayramı (6 Aralık)
 • Noel (24-25-26 Aralık)
 • Acil 112
 • Polis 112
 • İtfaiye - 112