Google+

Arama formu

Rovaniemi Mutfağı

Finlandiya mutfağının Ruslardan ve İsveçlilerden etkilendiği görülür. Süt, yoğurt, peynir ve yumurta vazgeçilmezleridir. Neredeyse her öğünde haşlanmış patates, karnıbahar, kaşar peyniri yenilir. Yumurta tüketimi de oldukça fazladır.

Hernekeitto” olarak bilinen ve daha çok kış aylarında içilen bezelyeli çorba, “Kaalikaaryleet” adı verilen lahana sarması, “Puuro” isimli yulaf, arpa ve çavdarla hazırlanan kahvaltılık lapa, “Karjalanpiirakka” isimli çavdarlı, pirinç lapalı, patates püreli ve tereyağlı börek başlıca Fin yemekleri arasındadır.

Dana veya domuz eti, havuç ve soğandan yapılan güveç “Karjalanpiirakka”, Fin hardalı sinappi ve bira eşliğinde yenen halka sosis “Lenkkimakkara”, Ren geyiği eti sotesi “Poro”, Fin erkeğinin sebzesi olarak adlandırılan geleneksel Finlandiya sosisi “Makkara”, fırında ince ciğer, pirinç ve kuru üzümlü yemek “Maksalaatikko”, en çok tüketilen et yemekleri arasındadır.

Et yemeklerinin yanında çeşitli reçel türlerini de yerler. Tüm yemeklerin yanında ise ekşi mayayla hazırlanan ekmek çeşitleri yenir. Özellikle kıyı bölgelerde balık da sıkça tüketilir. Baltık Ringa balığı Silakka; turşu, marine, tütsülü mangal yapılarak yenir. Tütsülü somon Savulohi, kızartılarak yenen küçük balık Muikku, çiğ tuzlama somon Graavilohi (lohi) de diğer balık yemekleridir.

Tatlı olarak ise kahveyle birlikte tercih edilen tatlı çörek ‘pulla’nın şeker ve tarçına bulanarak yuvarlanmış olan hali “Korvapuustit” yenir. Ayrıca Finliler Şubat ayı boyunca ünlü şair J. L. Runeberg anısına 100 gr’lık küçük silindir kekler pişirirler. Ortasında böğürtlen reçeli bulunan bademli beyaz şeker halkası olan bu tatlı, “Runeberg tart”ı olarak adlandırılır.

Bunlara ek olarak Fin mutfağında, ev yapımı alkollü içecekler de son derece yaygındır. Bunlardan en popüler olanı “Sima” adı verilen bal likörüdür.

Popüler restoranlar

Nili, ZoomUp/Gaissa, Monte Rosa, Mariza, Arktikum Cafe.

Bahşiş

Finlandiya’da bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın %5-10’u arasındadır.