Google+

Galeriler

Galeriler
Gezimanya
Gezgin
10 Nis 2018
Galeri
TRABZONLU ÜNLÜLER

Karadeniz'in incisi Trabzon'da doğmuş olan pek çok ünlü isim Türkiye'nin müzik, spor, tiyatro ve edebiyat gibi alanlarında çalışmalarına devam etmektedir. Trabzon'un yeşil yaylalarının arasında dünyaya gözlerini dünyayı açmış bu ünlü isimleri öğrenmek için galerimize göz atabilir, bu listeye ekleyeceğiniz isimler varsa yorum kısmında belirtebilirsiniz. 

SUNAY AKIN
SUNAY AKIN

Doğum Tarihi: 12 Eylül 1962
Mesleği: Şair, yazar, gazeteci

1962 senesinde Trabzon’un Maçka ilçesinde doğmuştur. Ailesi, çocuklarının daha iyi eğitimler alması için Sunay Akın 10 yaşındayken İstanbul’a taşınmıştır. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü’nden mezun olmuştur. 9 yaşındayken ilk şiirini yazan Akın, bu şiiri tahta bir kapı üstüne yazmıştır ve soğuk bir kış günü bu şiir odunlarla beraber yakılmıştır, bu nedenle ilk şiiri kayıptır. 1984 yılında yazdığı ilk şiirler bir dergide yayımlanır. 1987 yılında ise Halil Kocagöz Şiir Ödülü’nü almıştır. 1990 yılında ise Makiler adlı şiiriyle Orhan Murat Arıburnu Şiir Ödülü’nü almıştır. O günden bu güne birçok şiir kitabı çıkarmış, sayısız radyo ve televizyon programı yapmıştır. En büyük düşlerinden biri olan Oyuncak Müzesi’ni ise 2005 yılında kurmuştur. Bu müze, türünün Türkiye’deki ilk örneğidir ve Sunay Akın’ın 11 yılda dünyanın çeşitli yerlerinden topladığı oyuncakları ziyaretçilerine sunmaktadır.

BEDRİ RAHMİ EYÜBOĞLU
BEDRİ RAHMİ EYÜBOĞLU

Doğum Tarihi: 1911
Mesleği: Şair, ressam

1911 yılında Görele'de de doğmuş olan usta sanatçı ailesinin beş çocuğundan ikincisidir. Trabzon Lisesi'nde eğitim gören Bedri Rahmi Eyüboğlu, 1927'de okulunda resim öğretmeni olan Zeki Kocamemi'nin ve okul müdürünün de etki ve desteğiyle 1929 senesinde İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi'ne (Mimar Sinan Üniversitesi) girdi. Akademi’de Nazmi Ziya ve İbrahim Çallı'nın öğrencisi olma fırsatını yakalamış olan sanatçı ne var ki 1930'da eğitimini bitirmeden, ağabeyi Sabahattin Eyüboğlu'nun yanına Paris'e gitti. Fransa’da André Lhote'un yanında resim konusunda kendisini ilerletti. İlk kişisel sergisini 1934 senesinde Bükreş’te açtı. Şiirle olan ilişkisi de aynı şekilde lise yıllarına dayanmaktadır 1928'de henüz lise öğrencisiyken şiir yazmaya başlamıştır. Şiirlerine, 22 yaşındayken Yeditepe, Ses, Güney, İnsan, İnkılapçı Gençlik ve Varlık dergilerinde yer verilmeye başlanmıştır. Halk edebiyatının etkisi hem tablo ve duvar resimlerine hem de şiirlerine yansımıştır. 21 Eylül 1975’te İstanbul’da hayata gözlerini yumdu.

RÜÇHAN ÇALIŞKUR
RÜÇHAN ÇALIŞKUR

Doğum Tarihi: 13 Şubat 1947
Mesleği: Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu

1947 senesinde Trabzon’da doğan oyuncunun tam adı Zeynep Rüçhan Çalışkur’dur. Daha küçük yaşında Ankara’ya taşınan oyuncu eğitimini de burada tamamlamıştır. Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nden mezun olmuştur. 1979 senesinde Devlet Tiyatroları kadrosunda kendine yer bulan oyuncu birçok tiyatro oyununda yer almış, 2003 yılında ise ilk defa Bulutları Beklerken adlı sinema filminde yer almıştır. Bu tarihten itibaren birçok filmde yer almış, 2007 yılında ise Kalp Atışı adlı dizide karşımıza Gülayse karakteri ile çıkmıştır. Rüçhan Çalışkur aynı zamanda seslendirme sanatçısıdır.

BAHRİYE ÜÇOK
BAHRİYE ÜÇOK

Doğum Tarihi: 1919
Mesleği: Tarihçi, politikacı

Bahriye Üçok 1919 senesinde Trabzon’da dünyaya gelmiştir. İlkokulu Ordu‘da okuduktan sonra İstanbul Kandilli Kız Lisesi‘ne devam eden Üçok, daha sonra öğrenimine Ankara Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nde devam etti. Orta Çağ ve Türk-İslam Tarihi Bölümü‘nde aldığı eğitimin yanı sıra Devlet Konservatuarı Opera Bölümü‘nü de bitirdi. 11 yıl süreyle Türkiye’nin farklı şehirlerinde lise öğretmenliği yaptı. 1953’te Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nin ilk kadın öğretim görevlisi oldu, yaptığı çağdaş ve aydınlıkçı çalışmalarla tepki çekti. 1984 senesinde Ordu milletvekili seçildi, “İslam’dan Dönenler“, “Yalancı Peygamberler” ve “İslam Devletlerinde Kadın Hükümdarlar” adıyla üç kitap yayımlamış olan ve 6 Ekim 1990 senesinde radikal dinci terör örgütlerinin adresine yolladığı bombanın patlamasıyla katledilen Bahriye Üçok’un ismi pek çok okul, cadde ve sokağa verilmiştir.

TRABZONLU ÜNLÜLER

Karadeniz'in incisi Trabzon'da doğmuş olan pek çok ünlü isim Türkiye'nin müzik, spor, tiyatro ve edebiyat gibi alanlarında çalışmalarına devam etmektedir. Trabzon'un yeşil yaylalarının arasında dünyaya gözlerini dünyayı açmış bu ünlü isimleri öğrenmek için galerimize göz atabilir, bu listeye ekleyeceğiniz isimler varsa yorum kısmında belirtebilirsiniz. 

Gezimanya
Gezgin
30 Mar 2018
Galeri
BURSALI ÜNLÜLER

Tarihin önemli olaylarına tanıklık etmiş, yeşil ve beyazın iç içe geçtiği Bursa ayrıca pek çok ünlünün dünyaya gözlerini açtığı kentimizdir. Bu isimler arasında kimler yok ki! Zeki Müren, Müzeyyen Senar, Sabiha Gökçen… Listenin devamını merak ediyorsanız, bu galeriye bakmanızı tavsiye ederiz. Listeyi uzatmak isterseniz yorum kısmına yorum bırakmayı unutmayın.

SABİHA GÖKÇEN
SABİHA GÖKÇEN

Doğum tarihi: 22 Mart 1913
Mesleği: Pilot

22 Mart 1913’te Bursa’da ailenin altıncı çocuğu olarak dünyaya gelen Sabiha Gökçen, soyadını 1925 yılında Atatürk tarafından evlat edildikten sonra almıştır. Kendisi Atatürk’ün 8 manevi çocuğundan biridir. Türkiye’nin ilk kadın pilotlarından olan Sabiha Gökçen, anne ve babasını erken yaşta kaybettikten sonra abisi tarafından büyütülmüştür. Üsküdar Amerikan Lisesi’nde eğitim görürken hastalanmış, Heybeliada ve Viyana’da tedavi görmüştür. Ardından Paris’e Fransızcasını geliştirmek amacıyla gitmiştir. 1935 yılında Türk Hava Kurumu’nun Türk Kuşu Sivil Havacılık Okulu’na girmiş, sonrasında Koktebel Yüksek Planör Okulu’nda yüksek planörcülük eğitimini tamamlamıştır. 1936 - 1937 yıllarında askeri okullara kadınlar alınmadığı için kendisine özel bir üniforma giydirilmiş ve Eskişehir Uçuş Okulu’nda özel eğitim almıştır. Havacılık kariyeri boyunca birçok ödüle layık görülen Sabiha Gökçen 1996 yılında son uçuşunu tamamlamıştır ve yine bu senede Maxwell Hava Üssü’nde kariyerindeki en büyük ödül olan “Dünya Tarihine Adını Yazdıran 20 Havacıdan Biri” ödülüne layık görülmüştür. 22 Mart 2001 tarihinde hayata gözlerini yuman Sabiha Gökçen’in adı İstanbul’da Anadolu yakasındaki havalimanına verilmiştir.

ZEKİ MÜREN
ZEKİ MÜREN

Doğum tarihi: 6 Aralık 1931
Mesleği: Şarkıcı, besteci, söz yazarı, oyuncu, şair

Türkiye’nin Sanat Güneşi olarak tanıdığımız Zeki Müren, 1931 yılında Bursa’da dünyaya gelmiştir. Daha ilkokuldayken öğretmenleri Müren’in müziğe olan yeteneğini keşfetmişler ve okul müsamerelerinde kendisini başrole koymaya başlamışlardır. İstanbul Boğaziçi Lisesi’nde okumuş ve burayı birincilikle bitirmiştir. Bursa’da yaşadığı zamanlarda musikiyi yavaş yavaş öğrenmeye başlamış, lisede okurken de musiki eğitimini sürdürmüştür. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde okurken TRT İstanbul Radyosu’nun açtığı solistlik sınavında birinci olmuştur. 1951 yılında ise İstanbul Radyosu’nda ilk radyo konserini vermiştir, bu konserden sonra bir de plak çalışması yapmıştır. Konser eve plak çalışmasının ardından radyoda düzenli olarak seslendirmeler yapmaya devam eden Zeki Müren sahnedeki ilk konserini 1955 tarihinde vermiştir. Sahnede giydiği kıyafetlerle de ilgi odağı olan sanatçı 1976 yılında Londra’da Albert Hall’da konser veren ilk Türk sanatçı olmuştur. En çok sevilen şarkıları arasında Şimdi Uzaklardasın, Bir Demet Yasemen, Gözlerinin İçine Başka Hayal Girmesin gibi eserler bulunan sanatçı 1954 yılında sinemada oyunculuk da yapmıştır. 24 Eylül 1996 tarihinde hayata gözlerini yuman sanatçının Bodrum’da son yıllarını geçirdiği ev Zeki Müren Sanat Müzesi olarak 2000 yılında ziyaretçilerine kapılarını açmıştır.

ERKAN CAN
ERKAN CAN

Doğum Tarihi: 1 Kasım 1958
Mesleği: Oyuncu

Tiyatro hayatına 1974 yılında Bursa Devlet Tiyatrosu, Ahmet Vefik Paşa Sahnesi’ndeki tiyatro kurslarına giderek başlamış olan sanatçı, 1958 yılında Bursa’da dünyaya gözlerini açmıştır. Türkiye’nin en önemli erkek oyuncuları arasında gösterilen Erkan Can, İstanbul Devlet Konservatuarı Tiyatro bölümünde okumuş ve Yıldız Kenter’in öğrencisi olmuştur. Sanatçının geniş kitlelerle tanışması 1992 senesinde Kandemir Konduk’un çok sevilen dizisi Mahallenin Muhtarları sayesinde olmuştur. 1998 senesinde rol aldığı Gemide filmiyle pek çok festivalde en iyi erkek oyuncu ödülüne lâyık görülmüştür.

MÜZEYYEN SENAR
MÜZEYYEN SENAR

Doğum tarihi: 16 Temmuz 1918
Mesleği: Sanatçı, oyuncu

Asıl adı Müzeyyen Dombayoğlu olan sanatçı, 1918 yılında Bursa’da doğmuştur. Anadolu Musiki Cemiyeti’nde müzik eğitimine başladığı zamandan itibaren sesinin gücü onu dinleyenlerin ilgisini çekmiştir. Devrinin önemli hocalarından ders almıştır. Perşembe günleri İstanbul Radyosu’nda şarkı söylemeye başladıktan sonra sevenleri daha da artmıştır hatta onu dinleyenlerden biri de İbrahim Dervişzâde’dir. İbrahim Dervişzâde o dönemde İstanbul’un en önemli müzikhollerinden biri olan 10. Yıl Belvü Gazinosu’nun sahibidir. Dinlediği sesten çok etkilendikten sonra İbrahim Dervişzâde, Müzeyyen Senar’ı gazinosunu yıldızlar programına dâhil etmiştir. Onun bu yeteneğini Mustafa Kemal Atatürk de fark etmiştir ve sanatçı birçok kez Atatürk’ün huzurunda konserler vermiştir. Cumhuriyet’in Divası olarak anılmaya başlayan sanatçı Türk Sanat Müziği’nin en önemli seslerinden biridir. Seneler boyunca yayınlara katılmış ve gazinolardaki sahne programları yapmıştır ve 1998 yılında Devlet Sanatçısı seçilmiştir. Birçok albüme de imza atan Müzeyyen Senar 8 Şubat 2015 tarihinde hayata gözlerini yummuştur.

BURSALI ÜNLÜLER

Tarihin önemli olaylarına tanıklık etmiş, yeşil ve beyazın iç içe geçtiği Bursa ayrıca pek çok ünlünün dünyaya gözlerini açtığı kentimizdir. Bu isimler arasında kimler yok ki! Zeki Müren, Müzeyyen Senar, Sabiha Gökçen… Listenin devamını merak ediyorsanız, bu galeriye bakmanızı tavsiye ederiz. Listeyi uzatmak isterseniz yorum kısmına yorum bırakmayı unutmayın.

Gezimanya
Gezgin
23 Mar 2018
Galeri
ANKARALI ÜNLÜLER

Türkiye’nin kalbinin attığı şehir, başkent Ankara, asırlardır pek çok köklü aileye ve ünlü isme ev sahipliği yapıyor. Bu isimlerden bazıları televizyon ekranları, bazılarıysa beyaz perde aracılığıyla hayatımıza girdi. Ankara’da hayata gözlerini açmış 10 ünlü ismi daha yakından tanımak için galeriye göz atabilir, Ankara’yı daha yakından tanımak içinse Ankara rehberimizi okuyabilirsiniz. Sizin de aklınıza gelen Ankaralı ünlüler varsa yorum kısmına ekleyin ve listeyi uzatmamıza yardımcı olun.

AHMET MÜMTAZ TAYLAN
AHMET MÜMTAZ TAYLAN

Doğum tarihi: 12 Eylül 1965
Mesleği: Yönetmen, oyuncu

1965 yılında Ankara’da dünyaya gelen yönetmen ve oyuncu Ahmet Mümtaz Taylan, Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nden 1989 yılında mezun olmuştur. Devlet Tiyatrolarında genel müdür danışmanlığı ve sanat yönetmenliği gibi çeşitli görevler aldıktan sonra 2006 yılında Devlet Tiyatrolarından istifa etmiştir. Televizyon dizilerinin usta oyuncusu Ahmet Mümtaz Taylan birçok dizide rol almıştır. Özellikle "Leyla ile Mecnun" dizisindeki rolü ile seyircinin gönlünde taht kuran oyuncu sinemada da önemli projelerde yer almıştır. Cannes Film Festivali Büyük Ödülü’nü de kazanan Nuri Bilgi Ceylan’ın yönetmenliğini yaptığı "Bir Zamanlar Anadolu"da filminde de oyunculuğunu göstermiştir. Yönettiği birçok tiyatro oyunu da bulunmaktadır.

BEREN SAAT
BEREN SAAT

Doğum tarihi: 26 Şubat 1984
Mesleği: Oyuncu

Ankara’nın gurur kaynaklarından Beren Saat, 1984 yılında dünyaya gelmiştir. İlkokul, ortaokul ve lise yıllarında Ankara’da yaşayan oyuncu kolej yıllarında birçok müzikalde de yer almıştır. "Hatırla Sevgili"deki hafızalarımıza kazınan oyunculuğundan sonra "Aşk-ı Memnu" dizisiyle iyice ünlenmeye başlamıştır. Profesyonel oyunculuk kariyeri Türkiye’nin Yıldızları yarışması ile başlar. Burada ikinci olan oyuncu Tomris Giritlioğlu’nun dikkatini çeker ve ilk başrolünü de yine Tomris Giritlioğlu’nun hazırladığı dizide oynar. 2010 senesinde Yılın Oyuncusu seçilen Beren Saat her geçen yıl başarılarına bir yenisini ekleyerek merdivenleri hızla tırmanmıştır. 2013 yılında da Yılın Kadını seçilmiştir. Birçok kurum tarafından defalarca Yılın Oyuncusu seçilen Beren Saat 2014 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde Kenan Doğulu ile evlenmiştir.

BORAN KUZUM
BORAN KUZUM

Doğum Tarihi: 1 Ekim 1992
Mesleği: Oyuncu

Boran Kuzum 1 Ekim 1992’de Ankara’da doğmuştur. Eğitimini İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Sahne Sanatları Tiyatro Oyunculuk Bölümü'nde tamamlamıştır. Rol aldığı ilk dizi “Analar ve Anneler” ancak dizi uzun soluklu olmamıştır. İlerleyen dönemlerde “Muhteşem Yüzyıl” dizisinde Şehzade Mustafa karakterini canlandırmıştır. İki senedir “Vatanım Sensin” dizisinde Leon karakterine hayat vermekte olan Boran Kuzum ayrıca reklam filmlerinde de rol almaktadır. Tiyatro çalışmalarına da ara vermeyen genç oyuncu Pürtelaş Tiyatro’nun sahneye koyduğu “Martı” adlı Çehov oyununda Treplev karakterini canlandırmaktadır.
 

ONUR SAYLAK
ONUR SAYLAK

Doğum tarihi: 12 Mayıs 1977
Mesleği: Oyuncu
 
Tam adıyla Arif Onur Saylak, 12 Mayıs 1977 tarihinde Ankara'da doğmuştur. Lisans eğitimine Orta Doğu Teknik Üniversitesi Fizik Bölümü'nde başlayan sanatçı bu fakültedeki eğitimini yarıda bırakmış ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’ne geçmiştir. Tiyatro sevdası bu dönemde başlayan sanatçı İletişim Fakültesi Tiyatro Topluluğu’nda tiyatro yapmaya başlamıştır. Tiyatronun kanına karışmasıyla okuduğu bölümden de ayrılan sanatçı, Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nün sınavlarını kazanmış ve eğitim hayatını orada tamamlamıştır.  2003 yılında TRT 2 televizyonunda "Hadi Gidelim" adlı 13 bölümlük bir gençlik programı sunmuş ve televizyon ekranlarıyla tanışmıştır. 2010 yılında başrollerinde Tuba Büyüküstün ve Cansel Elçin'in bulunduğu "Gönülçelen" adlı dizide oynamıştır. 2009 senesinde Sonbahar filmindeki rolüyle, 41.Siyad Türk Sineması Ödülleri ve 2. Yeşilçam Ödülleri’nde en iyi erkek oyuncu ödüllerini kucaklamıştır. İki sezondur Vatanım Sensin adlı dizide Tevfik karakteriyle seyrettiğimiz Onur Saylak, 28 Temmuz 2011 tarihinde Paris’te Tuba Büyüküstün ile evlenmiş ve bu evlilikten iki kızları olmuştur ancak çiftin evlilikleri 2017 haziranda sona ermiştir.

ANKARALI ÜNLÜLER

Türkiye’nin kalbinin attığı şehir, başkent Ankara, asırlardır pek çok köklü aileye ve ünlü isme ev sahipliği yapıyor. Bu isimlerden bazıları televizyon ekranları, bazılarıysa beyaz perde aracılığıyla hayatımıza girdi. Ankara’da hayata gözlerini açmış 10 ünlü ismi daha yakından tanımak için galeriye göz atabilir, Ankara’yı daha yakından tanımak içinse Ankara rehberimizi okuyabilirsiniz. Sizin de aklınıza gelen Ankaralı ünlüler varsa yorum kısmına ekleyin ve listeyi uzatmamıza yardımcı olun.

Gezimanya
Gezgin
13 Mar 2018
Galeri
İZMİRLİ ÜNLÜLER

Denizinden mi, havasından mı yoksa farklı kültürlerle bezenmiş tarihinden midir bilinmez, güzeller güzeli İzmir'de hayata gözlerini açan pek çok başarılı isim kendi alanında yıldızlaşmıştır. Bu isimlere göz atmak isterseniz galerimize buyurun. Sizin bildiğiniz ve "nasıl unuttunuz!" dediğiniz isimler varsa yorum kısmına eklemeyi unutmayın zira liste 10 kişilik, unuttuğumuz bolca isim olduğuna eminiz.

TANJU OKAN
TANJU OKAN

Doğum yeri: Tire, İzmir
Doğum tarihi: 27 Ağustos 1938
Mesleği: Şarkıcı, müzisyen, oyuncu

1938 senesinde dünyaya gözlerini Tire’de açan Tanju Okan müziğe oldukça ilgili bir çocuk olarak büyümüştür. Babası ve annesi de müziğin içinde olan Okan ilkokul yıllarından itibaren şarkı söylemeye başlamıştır. İtalya’da şan eğitimi de alan Okan 1964 senesinde Erol Büyükburç ve Tülay German ile Balkan Müzik Festivali’ne katılmıştır. Festivalde 4 şarkı söyleyen sanatçıya büyük ilgi olmuştur ve Türkiye bu yarışmada birinci olmuştur. 1970’li yıllardan itibaren popülerliği artan sanatçı birçok 45’lik çıkarmıştır, en çok satan 45’liklerinin arasında Kadınım ve Koy Koy Koy bulunmaktadır. 1990’lı yılların ortasında siroz teşhisi konan sanatçı 23 Mayıs 1996’da vefat etmiştir.

ATTİLA İLHAN
ATTİLA İLHAN

Doğum yeri: Menemen, İzmir
Doğum tarihi: 15 Haziran 1925
Mesleği: Yazar, şair

1925 yılında hayata gözlerini İzmir Menemen’de açan usta şair ve yazar ilkokul ve ortaokulu İzmir’de tamamladıktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi’nde eğitim görmeye başlamıştır ancak buradaki eğitimini tamamlayamamıştır. İlk şiir kitabını kendi imkânlarıyla 1948 yılında yayımlayan şair ve yazar Attila İlhan bir dönem Demokrat İzmir Gazetesi’nde Genel Yayın Müdürü olarak çalışmıştır. 1974 yılında Türk Dil Kurumu tarafından Tutuklunun Günlüğü kitabı; Şiir Ödülü ile ödüllendirilmiştir. Ben Sana Mecburum şiiri ile bir dönem herkes adından bahsetmiştir ve hem Türk edebiyat dünyasına hem de düşünce dünyasına büyük katkı sağlamıştır. 11 Ekim 2005 tarihinde İstanbul’da hayata gözlerini yummuştur.

AYHAN IŞIK
AYHAN IŞIK

Doğum yeri: Karataş, İzmir
Doğum tarihi: 5 Mayıs 1929
Mesleği: Oyuncu

Asıl adı Ayhan Işıyan olan duayen oyuncu 1929 senesinde İzmir’in Karataş ilçesinde doğmuştur. Selanik göçmeni olan annesi ve babası ile henüz 4 aylıkken İstanbul’a taşınmışlardır. Resme özel bir yeteneği olan Ayhan Işık çeşitli gazete ve dergilerde kapak resimleri çizdikten sonra İstanbul Darphanesi’nde ressamlığa başlamıştır. İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’nden mezun olan oyuncu 1951 yılında sinemaya geçiş yapmıştır. Kanun Namına adlı filmi ile olağanüstü yeteneğini kanıtlamış ve Türk sinemasında “Taçsız Kral” olarak adlandırılmıştır. Vefatına kadar bütün filmlerinde başrol oynamış olan Ayhan Işık İstanbul Bebek’te 1979 senesinde hayata gözlerini yummuştur.

ECE TEMELKURAN
ECE TEMELKURAN

Doğum yeri: Bornova, İzmir
Doğum tarihi: 22 Temmuz 1973
Mesleği: Gazeteci ve yazar

Gazeteci yazar Ece Temelkuran 1973 senesinde İzmir’de doğmuştur. Bornova Anadolu Lisesi’nin ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirmiştir. Gazetecilik yaptığı yıllar boyunca birçok kez “En Çok Okunan Yazar” unvanını alan Ece Temelkuran Almanya hükümeti tarafından “Yılın Gazetecisi” seçilmiş, daha sonra burada Kadın Hareketi üzerine bir araştırma yapmıştır. Yurt içi ve yurt dışında yazılar yazan gazeteci yazar Ece Temelkuran’ın 2006 senesinde Venezuela’daki devrimi incelediği Biz Burada Devrim Yapıyoruz Sinyorita kitabı çok beğenilmiştir.

İZMİRLİ ÜNLÜLER

Denizinden mi, havasından mı yoksa farklı kültürlerle bezenmiş tarihinden midir bilinmez, güzeller güzeli İzmir'de hayata gözlerini açan pek çok başarılı isim kendi alanında yıldızlaşmıştır. Bu isimlere göz atmak isterseniz galerimize buyurun. Sizin bildiğiniz ve "nasıl unuttunuz!" dediğiniz isimler varsa yorum kısmına eklemeyi unutmayın zira liste 10 kişilik, unuttuğumuz bolca isim olduğuna eminiz.

23 Oca 2018
Galeri
DÜNYADAN İŞTAH AÇAN 8 GASTRONOMİ MÜZESİ

Müze denince akla genelde sanat ya da tarih geldiğini biliyoruz, alışkın olduğumuz şey de bu değil mi zaten? Müze meraklılarını şaşırtacak, gastronomiye ilgi duyanları oldukça sevindirecek müzeler de yok değil. İşte size birbirinden ilginç 8 gastronomi müzesi.

ALMAN KÖRİ SOSİSİ MÜZESİ, ALMANYA
ALMAN KÖRİ SOSİSİ MÜZESİ, ALMANYA

Adından da anlaşılacağı gibi köri soslu sosisin odak noktası olduğu bu müze, 2009 yılında Berlin’de açıldı. 650 metrekarelik bir alanda, kırmızı bir sos izini izleyerek üç boyutlu şehir planı ve yemek kültürünün gelişimini göreceğiniz gibi baharat odası ve koku istasyonları gibi yerlerde çeşitli köri karışımlarını inceleyebiliyorsunuz. Hem gezip hem yemek yiyebileceğiniz bu müzede hem gözleriniz hem de mideniz çok keyifli vakit geçirecek!

SHİN-YOKOHAMA RAUMEN MÜZESİ, JAPONYA
SHİN-YOKOHAMA RAUMEN MÜZESİ, JAPONYA

6 Mart 1994 tarihinde Japonya'da dünyanın ilk yemek temalı eğlence parkı olarak açılan Shin-Yokohama Raumen Müzesi, içinde bir müzeden fazlasını barındırıyor. Onlarca çeşit ramen, özel çatal bıçak takımı hatta farklı çanak çömlekler alabileceğiniz bir dükkân, hem çocukların hem de yetişkinlerin yarışabilecekleri bir araba yarış pistini de içinde barındırıyor. Alkollü ve alkolsüz içeceklerin yanı sıra farklı yemekleri tadabileceğiniz bir kafe ve atıştırmalık dükkânı ve eski usül çocuk alışverişi yapabileceğiniz bir mini-alışveriş merkezi de bulunan bu müzede hem yetişkinler hem de çocuklar oldukça eğlenceli vakit geçirebilirler!

PATATESİ MÜZESİ, KANADA
PATATESİ MÜZESİ, KANADA

1993 yılında Kanada’nın O’learly kentinde açılan Prens Edward Patates Müzesi, tarlaların arasında yer almaktadır. Müzede patatesle ilgili seramikler, tuzluklar sergilendiği gibi patates tarımında kullanılan araçlar da sergilenmektedir. İşin en sevimli kısmı ise müzenin hediyelik dükkânından patates temalı hediyelik eşyalar da satın alabiliyorsunuz!

HARDAL MÜZESİ, ABD
HARDAL MÜZESİ, ABD

1986 yılında hardalların ona bir şey anlattığını düşündüğü için hardal koleksiyonu yapmaya başlayan Barry Levenson isimli bir vatandaşın açmış olduğu Hardal Müzesi, özellikle hardalseverler için cennet niteliğinde bir yer. 1992 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde açılan ve dünyada bir ilk olan bu müzede 50 eyalet ve 70’ten fazla ülkeden 5.676 adetten fazla hardal çeşidi var. Değişik kaplarda, farklı kavanozlarda, hatta antika kutularda sergilenen hardallar için gelen ziyaretçi sayısı da epey fazla. Görüp sadece bakmak olmaz tabii, müzenin hediyelik dükkanında bulunan sayamayacağınız kadar hardalı söylemeyi de unutmayalım!

DÜNYADAN İŞTAH AÇAN 8 GASTRONOMİ MÜZESİ

Müze denince akla genelde sanat ya da tarih geldiğini biliyoruz, alışkın olduğumuz şey de bu değil mi zaten? Müze meraklılarını şaşırtacak, gastronomiye ilgi duyanları oldukça sevindirecek müzeler de yok değil. İşte size birbirinden ilginç 8 gastronomi müzesi.

19 Oca 2018
Galeri
2017’NİN EN AZ ZİYARET EDİLEN 10 ÜLKESİ

Her sene Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) uluslararası turistlerin sayısını hesaplamaktadır. 2017 senesinin istatistiklerinde gelen turist sayısına göre en az ziyaret edilen ülkeler listesini sizler için düzenledik. 

1. NAURU CUMHURİYETİ: 160 ZİYARETÇİ
1. NAURU CUMHURİYETİ: 160 ZİYARETÇİ

Nauru Cumhuriyeti, Güney Pasifik’te bulunan bir ada ülkesi. 21 kilometrekareden daha az bir alanı kaplayan adada yaşayan sayısı 10.000’in altında. Ülkeye sadece tek bir havayolu şirketi ile uçabiliyorsunuz ve oteller ile restoranlar son derece az. İstihdamın da az olduğu adada aslında turistlerin ilgisini çekebilecek aktiviteler de var. Sörf elbette bunlardan biri, bir diğeri ise 2. Dünya Savaşı kalıntıları. Adanın etrafında dağınık halde Japon İşgali’nden kalıntıları görebilirsiniz.

2. SOMALİ: 400 ZİYARETÇİ
2. SOMALİ: 400 ZİYARETÇİ

Somali’ye gitmeyi düşünenler için hükümet ve şiddetli gruplar arasındaki silahlı çatışmalar hakkında birçok uyarı yapılıyor, fakat bu durum her zaman böyle değildi. 1990’ların başında iç savaşlar başlamadan önce Somali turistlerin çok ilgisini çeken bir ülkeydi çünkü burası özellikle şelaleleri, sıradağları ve milli parklarıyla müthiş bir doğaya sahip. Çita, sırtlan, leopar ve devekuşunun da içlerinde bulunduğu vahşi yaşamın da merkezlerinden biri olan ülke aynı zamanda Afrika’nın en uzun kıyı şeridine sahip. Özellikle Mogadişu yakınlarındaki Somali Plajı çok güzel ancak sanırız iç savaşlardan dolayı bir süre daha bu plajı göremeyeceğiz.

3. TUVALU: 2.000 ZİYARETÇİ
3. TUVALU: 2.000 ZİYARETÇİ

Dünyanın en küçük ve en uzak ülkelerinden biri olan Tuvalu’ya ulaşmak oldukça zor. Buraya sadece Fiji’den haftada iki kere kalkan pervaneli uçaklarla adaya erişim sağlanabiliyor, bu da ziyaretçi sayısının neden bu kadar az olduğuna dair bize gerekli bilgiyi vermiş oluyor. Tuvalu, aslında harika bir dalış rotası. 9 farklı mercan atolünü, çok sayıda mercan resifini, lagünleri ve küçük adaları keşfetmek için burada haftalarınızı geçirmeniz gerekebilir. Burası Polinezya kültürünü de keşfetmek ve bu kültürün eşsiz el yapımı ürünlerini, danslarını, müziklerini ve hikâyelerini dinlemek için eşsiz bir rota.

4. KİRİBATİ: 4.000 ZİYARETÇİ
4. KİRİBATİ: 4.000 ZİYARETÇİ

Coğrafi konumu bakımından izole bir ülke diyebileceğimiz Kiribati; Büyük Okyanus’ta takımadalardan oluşmuş bir ülkedir. Adalarının tenha olmasından ve buralara ulaşımın da zor olmasından burası el değmemiş bir haldedir diyebiliriz, bu da tabi ziyaretçi sayısının düşük kalmasına neden oluyor. Yerel halkı oldukça misafirperver ve samimi olan ülkenin özellikle Kiribati dansı turistlerin çok ilgisini çekiyor. Kiribati’ye Nauru Cumhuriyeti veya Marshall Adaları’ndan iki haftada bir yapılan ya da Fiji’den haftada iki kez yapılan uçuşlarla ulaşabilirsiniz. 

2017’NİN EN AZ ZİYARET EDİLEN 10 ÜLKESİ

Her sene Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) uluslararası turistlerin sayısını hesaplamaktadır. 2017 senesinin istatistiklerinde gelen turist sayısına göre en az ziyaret edilen ülkeler listesini sizler için düzenledik. 

18 Oca 2018
Galeri
2017’NİN EN ÇOK ZİYARET EDİLEN 10 ÜLKESİ

2017’nin en çok ziyaret edilen 10 ülkesini UNWTO’nun raporuna göre derledik. Kendi nüfuslarını geçen ziyaretçi sayılarıyla bu turistik ülkelerin hangileri olduğunu öğrenmek ve yazımıza göz atmak isterseniz böyle buyurun.

1. FRANSA: 82,6 MİLYON ZİYARETÇİ
1. FRANSA: 82,6 MİLYON ZİYARETÇİ

Listenin tepesinde bulunan Fransa, 82,6 milyon ziyaretçiyle bu senenin de şampiyonu. Tarihî yapıları, farklı alanlardaki çeşitli müzeleri ve Avrupa’nın gastronomi merkezi olmasıyla Fransa’da en çok ziyaret edilen şehri de tahmin edebileceğiniz gibi başkent Paris.

2. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ: 75,6 MİLYON ZİYARETÇİ
2. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ: 75,6 MİLYON ZİYARETÇİ

9.834.000 km²’lik yüzölçümüyle dünyanın en geniş 4. ülkesi olan ABD’de özellikle Yosemite Millî Parkı ve Sequoia Millî Parkı gibi doğal parklar ve renkli sosyal hayat ziyaretçilerin bir hayli ilgisini çekiyor. New York City, Los Angeles, Washington D.C. ve San Francisco ülkenin en çok turist çeken şehirleri. 

3. İSPANYA: 75,6 MİLYON ZİYARETÇİ
3. İSPANYA: 75,6 MİLYON ZİYARETÇİ

2016’ya oranla yurt dışından gelen ziyaretçi sayısında bir hayli artış olan İspanya özellikle Almanlar, Hollandalılar ve İngilizler tarafından tercih ediliyor. Yaz aylarında gelen turistler, Balear Adaları’nı, Barselona’yı ve başkent Madrid olmak üzere İspanya’nın pek çok şehrini ziyaret etmekte ve ülkenin ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır. 

4. ÇİN HALK CUMHURİYETİ: 59,3 MİLYON ZİYARETÇİ
4. ÇİN HALK CUMHURİYETİ: 59,3 MİLYON ZİYARETÇİ

Özellikle iş turizmi anlamında çok fazla ziyaretçiyi ağırlayan Çin Halk Cumhuriyeti dünyanın yüz ölçümü bakımından en büyük 3. ülkesi. 33 eyalet ve 333 şehrin bulunduğu ülkede gezilecek birçok gizli köşe, dinî yapı ve tarihî alan bulunuyor. Özellikle son yıllarda şehir merkezleri kadar kırsal alanlar da yurt dışından gelen ziyaretçilerin ilgi odağı haline gelmeye başladı.

2017’NİN EN ÇOK ZİYARET EDİLEN 10 ÜLKESİ

2017’nin en çok ziyaret edilen 10 ülkesini UNWTO’nun raporuna göre derledik. Kendi nüfuslarını geçen ziyaretçi sayılarıyla bu turistik ülkelerin hangileri olduğunu öğrenmek ve yazımıza göz atmak isterseniz böyle buyurun.

02 Oca 2018
Galeri
DÜNYADAN YENİ YIL KUTLAMALARI (2018)

2017'yi öyle ya da böyle arkamızda bırakırken; huzur, barış, sağlık ve mutluluk dolu bir yeni yıl dileğiyle 2018'i karşıladık. Yeni şehirler, ülkeler göreceğiniz muhteşem bir yıl dileyerek sizi galerimize göz atmaya davet ediyoruz. İyi seneler!

SİDNEY, AVUSTRALYA
SİDNEY, AVUSTRALYA

Türkiye saati ile 16.00’da yeni yıla giren Avustralya’nın Sidney Limanı’nda gerçekleşen yeni yıl kutlamalarına 7’den 70’e büyük bir kalabalık katıldı. Teknolojik anlamda en gelişmiş havai fişek gösterilerinin bu sene gerçekleştiği kentte geçtiğimiz kasım ayında kabul edilen eşcinsel evlilik yasası da gökkuşağı renginde havai fişeklerle kutlandı. 

CAKARTA, ENDONEZYA
CAKARTA, ENDONEZYA

Bundaran HI Meydanı’nda toplanan yerli yabancı binlerce kişi yeni yıla Cakarta'da “merhaba” demenin coşkusunu beraber yaşadı. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı kentte bazı yollar trafiğe kapatılırken şehrin çeşitli yerlerinde dans ve müzik gösterileri gerçekleştirildi. Ülkenin özgürlüğünü sembolize eden Monas Anıtı ve civarında da atılan havai fişekler görsel bir şölen yarattı.

SEUL, GÜNEY KORE
SEUL, GÜNEY KORE

2017’ye rüşvet skandalları ile başlayan ve ardından Kuzey Kore’nin tehditleriyle başa çıkmaya çalışan Güney Korelilerin 2018’den beklentileri ve umutları oldukça fazla. Lazer şovları eşliğinde karşılanan yeni yıl Jongno’da bulunan Bosingak Bell Pavilion'da gerçekleşti. Binlerce kişi her sene olduğu gibi burada bir araya gelip çan çaldı.

TOKYO, JAPONYA
TOKYO, JAPONYA

Köpek yılının gelişi yeni yıl yemeği olan noodle, karides ve siyah fasulye yiyip, barış için dua ederek karşılandı. Japonya'nın başkenti Tokyo’da bulunan Zōjō-ji Tapınağı’nda bulunan devasa çan 108 defa çalınarak yeni yılın gelişi müjdelendi.

DÜNYADAN YENİ YIL KUTLAMALARI (2018)

2017'yi öyle ya da böyle arkamızda bırakırken; huzur, barış, sağlık ve mutluluk dolu bir yeni yıl dileğiyle 2018'i karşıladık. Yeni şehirler, ülkeler göreceğiniz muhteşem bir yıl dileyerek sizi galerimize göz atmaya davet ediyoruz. İyi seneler!

31 Ara 2017
Galeri
2017'NİN EN KALABALIK 10 ŞEHRİ

Dünyanın nüfusu gün geçtikçe artmakta. Neredeyse tüm şehirlerin de bu artışa katkısı var. Birçok şehrin nüfusu milyonları buluyor.

İnsanlar genelde kendilerine daha iyi yaşam koşulları sunan şehirlerde yaşamayı tercih ediyorlar. İş imkânları, okul çeşitliliği, güvenlik gibi konular da şehirlerin nüfusunun yoğun olmasında etkili. Hal böyle olunca da belli şehirlerin popülasyonu artıyor.
Popülasyonun artmasında göçler, doğum oranının yüksek olması ve ölüm oranlarının düşük olması önemli rol oynuyor. Bütün bunları göz önünde bulundurduğumuzda ise bir şehirde yaşayan insanların sayısının artmasında en önemli neden göçler.

2017 senesinin nüfusu en kalabalık 10 şehrini merak ediyorsanız galerimize bir göz atın.

1. KARAÇİ, PAKİSTAN
1. KARAÇİ, PAKİSTAN

Aynı zamanda “ışıklar şehri” olarak da bilinen Karaçi, Pakistan’ın en büyük şehri. 23,5 milyon insan bu şehirde yaşıyor. Yaşamak için çok ucuz olan Karaçi, dünyanın en masrafsız şehri. Bütün endüstriyel aktivitelerin, bankacılığın ve eğlencenin merkezi.

2. NEW YORK, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ
2. NEW YORK, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ

New York’un nüfusu son sayımlara göre 22 milyon. Hem Amerika Birleşik Devletleri için hem de dünya için çok önemli bir şehir olan New York, ekonominin merkezi ve dünyanın kültür başkenti. “Hiç uyumayan şehir” sıfatını elde etmiş olan New York, daha iyi iş imkânları arayanların da çok tercih ettiği bir destinasyon. 

3. SAO PAOLO, BREZİLYA
3. SAO PAOLO, BREZİLYA

Sao Paolo, Brezilya’nın kahve imalat endüstrisinin merkezi konumunda bulunuyor. Bu da Brezilya’nın ticari merkezi olmasında önemli rol oynuyor. Şehir, 20,9 milyon insana ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda ülkenin finans, sanat ve eğlence sektörüne de uluslararası nitelik kazandırmış durumda. 

4. LAGOS, NİJERYA
4. LAGOS, NİJERYA

Lagos şehri Afrika’nın en yoğun limanlarından birini içinde bulunduruyor. 16 milyon insanı barındıran şehrin turizm sektöründeki önemi çok büyük. Dünyanın bütün şehirlerinden buraya turistler akın ediyor. 

2017'NİN EN KALABALIK 10 ŞEHRİ

Dünyanın nüfusu gün geçtikçe artmakta. Neredeyse tüm şehirlerin de bu artışa katkısı var. Birçok şehrin nüfusu milyonları buluyor.

İnsanlar genelde kendilerine daha iyi yaşam koşulları sunan şehirlerde yaşamayı tercih ediyorlar. İş imkânları, okul çeşitliliği, güvenlik gibi konular da şehirlerin nüfusunun yoğun olmasında etkili. Hal böyle olunca da belli şehirlerin popülasyonu artıyor.
Popülasyonun artmasında göçler, doğum oranının yüksek olması ve ölüm oranlarının düşük olması önemli rol oynuyor. Bütün bunları göz önünde bulundurduğumuzda ise bir şehirde yaşayan insanların sayısının artmasında en önemli neden göçler.

2017 senesinin nüfusu en kalabalık 10 şehrini merak ediyorsanız galerimize bir göz atın.

21 Ara 2017
Galeri
2018'DE ZİYARET ETMENİZ GEREKEN 5 ŞEHİR

2018 yılına girmeye çok az kalmışken yeni müzelerin açılışını, fuarları, şehirlerdeki önemli etkinlikleri kaçırmamak lazım. 2018 yılı içinde gidebileceğiniz, çeşitli aktivitelerin gerçekleşeceği 5 şehir önerimizi size sunmak istedik. Bazıları yeni unvanlarını kutlayacak, bazıları ise bir sürü genci misafir edecek. Bakalım 2018’de bu 5 şehirde neler olacak.

MEKSİKO, MEKSİKA
MEKSİKO, MEKSİKA

Meksiko’nun (Mexico City) 2018 yılında ziyaret etmeniz gereken şehirlerin başında gelmesinin çok önemli bir nedeni var. Şehre 2018 Dünya Tasarım Başkenti unvanı verildi. Bu aslında şaşırtıcı değil çünkü Meksika’nın yaşadığı deprem gibi zorluklara rağmen genç sanatçılar ülkeyi terkedip başka yerlerde çalışmalarını sürdürmek yerine evlerinde kaldılar ve Meksika’yı onurlandırdılar. 

MARAKEŞ, FAS
MARAKEŞ, FAS

Fas şehri Marakeş, 1960’lardan beri çok önemli sanatçıları etkiledi ve ziyaretlerine ev sahipliği yaptı. Bunların arasında Yves Saint Laurent, Mick Jagger gibi ünlü isimleri sayabiliriz. Sanatçıların Marakeş’i tercih etme sebeplerinden biri de elbette ki manzarasının büyüleyiciliğiydi. Şimdi, şehrin kültürel sahnesi güç kazanmakta. Bu da sanat ve tasarım dünyasının buluşmasıyla gerçekleşiyor. Geçen ekim ayında YSL Müzesi’nin açılmasından sonra bu 2018 Şubatta 1:54 adındaki Çağdaş Afrika Sanat Fuarı başlayacak.

KAHİRE, MISIR
KAHİRE, MISIR

Politik çatışmalar ve ekonomik sıkıntılar yüzünden Mısır son yıllarda turizm konusunda sıkıntı yaşamakta ancak 2018 senesi ülkeye yarayacak. Büyük Piramit’e yakın bir alanda Giza’nın kurak ovalarında modern bir yapı yapım aşamasında. Firavunların en güzel mücevherlerini de sergileyecek olan Büyük Mısır Müzesi’nin bir kısmının 2018 yılında açılması planlanıyor.

BUENOS AİRES, ARJANTİN
BUENOS AİRES, ARJANTİN

2018’de Buenos Aires sanat, spor ve siyaset için bir merkez haline geliyor. Art Basel Cities programı, Gençlik Olimpiyatları ve G20 2018’de burada gerçekleşecek. Şehir zaten birçok galeriye ev sahipliği yapıyor olsa da Art Basel Cities, Buenos Aires’in küresel sanat ortamındaki itibarını artıracak. Sene boyunca sanatseverleri şehre çekmek için yerel sanatçılara profesyonel yardım, dersler ve atölye çalışmaları sunacak. Ekim ayında da 200’den fazla ülkeden 4.000 genç sporcu Gençlik Olimpiyatları için şehre gelecek. 

2018'DE ZİYARET ETMENİZ GEREKEN 5 ŞEHİR

2018 yılına girmeye çok az kalmışken yeni müzelerin açılışını, fuarları, şehirlerdeki önemli etkinlikleri kaçırmamak lazım. 2018 yılı içinde gidebileceğiniz, çeşitli aktivitelerin gerçekleşeceği 5 şehir önerimizi size sunmak istedik. Bazıları yeni unvanlarını kutlayacak, bazıları ise bir sürü genci misafir edecek. Bakalım 2018’de bu 5 şehirde neler olacak.

Sayfalar