Annecy Hakkında Bilinmesi Gerekenler

annecy-le-vieux.jpg

Annecy, güney doğu Fransa’da Auvergne-Rhône-Alpes bölgesinin Haute-Savoie bölümünde yer alan en büyük şehirdir. Annecy Gölü’nün kuzey ucunda yer alır ve göl bölgesinin kuzey girişini kontrol etmektedir. Geneva’nın güneyine 35 kilometre mesafededir.

Raoul Blanchard kitabında ‘Fransız Alpleri’nin iİncisi’ diye ifade ederek , şehrin göl ve dağlar arasındaki sıra dışı konumuna atıfta bulunur.

13. yüzyılda buraya yerleşen Genevalı Kontların elinden 14. yüzyılda Savoy Kontlarının eline geçen şehir, 1434 yılında Savoy ilinin merkezi olmuştur. Genevois-Nemours yönetimi zamanında gerçekleşen bu durum 1659 yılına kadar devam etmiştir. Tarihteki rolü 1539 yılında, Geneva’daki Kalvinist Reform sırasında artmıştır. Reformdan kaçan rahip, Annecy’ye sığınmıştır. St Francis de Sales ise Annecy şehrine Katolik Karşı Devrim’in ileri sitadeli ünvanını vermiştir. Savoy bölgesinin ihlali şehri 1860 yılında Fransa’ya bağlamıştır.

Zaman zaman Alpler’in Venedik’i olarak da adlandırılan bu cennetvari turistik yer, bu benzetmeyi şehir içinden geçen iki kanal ve Thiou Nehri’ne borçludur.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=ajkJKlRWoA8