Google+

Avignon

Avignon - : - / -
--℃
1 EUR=0.00
Type E250V16 A
 • Ocaweather-icon5℃
 • Şubweather-icon6℃
 • Marweather-icon10℃
 • Nisweather-icon13℃
 • Mayweather-icon16℃
 • Hazweather-icon20℃
 • Temweather-icon23℃
 • Ağuweather-icon22℃
 • Eylweather-icon19℃
 • Ekiweather-icon14℃
 • Kasweather-icon9℃
 • Araweather-icon6℃
Ülke: Fransa Nüfus: 290.000 Resmi Dil: Fransızca Para Birimi: Euro İklim: Ilıman İklim Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 Gün UNESCO Dünya Miras Listesi'ndeki Bölgeler: Papalık Sarayı (Palais del Papes) Big Mac Index: 4.49 $ (Türkiye 3.87 $)

Avignon, Fransa'nın incisi, güneydeki Provence-Alpes-Côte d'Azur bölgesinin, Vaucluse departmanının en büyük şehridir. İsviçre Alpleri'nden doğup Akdeniz'e dökülen Rhône Nehri şehrin içinden geçmektedir. Dünyanın en popüler destinasyonlarından biri olan Güney Fransa'nın en çok ziyaret edilen şehirlerinden birisidir. Her yıl binlerce turist Avignon'a akın etmektedir. Diğer popülerden şehirlerden Nice'e 262 kilometre, Marsilya'ya 105 kilometre, Cannes'a ise 236 kilometre uzaklıktadır.

Avignon'da ilk yerleşimin erken Bronz Dönemi'nde başladığı düşünülmektedir. M.Ö. 50'li yıllarda Roma İmparatorluğu'nun hakimiyetine geçene kadar şehir devleti olarak var olmuştur. Roma döneminde ise Roma hukuku ile yönetilen bir Roma kolonisi olmuştur. Roma İmparatorluğu'nun çöküşü ve Kavimler Göçü ile çeşitli milletler Avignon'a gelip yerleşmiştir. Gotlar, Franklar başta olmak üzere Avrupa'nın farklı noktalarından pek çok halk şehre gelmiştir. Orta Çağ boyunca şehir Arles Krallığı, Provence Krallığı, Kutsal Roma-Germen İmparatorluğu, Provence Kontluğu, Napoli Krallığı gibi pek çok devletin hakimiyetine girmiştir. Avignon Üniversitesi ise Orta Çağ'da, 1303'te, Papa 8. Boniface önderliğinde kurulmuştur. Fransız Devrimi'nde kapatılsa da daha sonra Aix ve Marsilya Akademisi bünyesine katılmıştır. 1309 yılında İtalya'da yaşanan karışıklıklar nedeniyle Papa 5. Clement Avignon'a taşınmıştır. Böylece Avignon'da Papalık dönemi başlamıştır ve 1377'de sona ermiştir. Papalar bu tarihten sonra Roma'da ikamet etmeye devam etse de etkileri Avignon'da hissedilmeye devam etmiştir.

Avignon, Orta Çağ'dan kalan şehir duvarı, Papalık Sarayı ve UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde bulunan Pont St. Benezet köprüsü ile tanınmaktadır. Şehir de adeta ortaçağ zamanlarında yaşıyormuşçasına bir atmosfer vardır. Avignon ayrıca geçmişte Papalık'ın merkezi de olmuştur. Palais des Papes (Papalık Sarayı) 70 yıl boyunca Papalık'ın merkezi olarak kullanılmıştır. Saray, Papalık buradan Vatikan’a taşındıktan sonraysa, Papa'ların yazlık sarayı olarak kullanılmaya başlanmıştır. Orta Çağ mirasının olduğu gibi korunduğu bu şehir adeta tarih kokmaktadır. Şehrin surları çok az zarar görerek günümüze ulaşmıştır. Şehrin bu surları, Avignon Köprüsü, Papalık Sarayı ve sarayın yanında bulunan Avignon Katedrali 1995 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi'ne alınmıştır.

Avignon tarihi birikiminin dışında kültürel etkinlikler bakımından zengin bir şehirdir. Meşhur Avignon Festivali 1947 yılından beri düzenlenen oldukça önemli bir tiyatro, dans ve müzik festivalidir. Tiyatro kolunun ağır bastığı festival şehrin tarihi dokusuyla bütünleşerek oldukça keyifli bir etkinlik olmaktadır.  Bu festivali adeta şehri bütünüyle bir açık hava tiyatrosuna döndürmektedir. Dünyanın çeşitli kültürlerinden müzik ve danslar, pandomim, kukla gösterisi, oyunlar ve daha birçok çeşidiyle oldukça eğlenceli geçmektedir. Diğer Fransa şehirleri gibi Avignon da oldukça zengin bir mutfağa sahiptir. Özellikle Rhône Nehri boyunca ekilmiş üzüm bağlarından yapılan şaraplar yüzyıllar boyunca Papa'ların favori şaraplarından olmuştur.

Tanıtıcı Video:
 

 

Avignon, Fransa'nın Provence-Alpes-Côte d'Azur bölgesinde Vaucluse departmaninda, Rhône Nehri'nin kıyısında bulunmaktadır.

Geolocation

Avignon para birimi olarak Euro kullanmaktadır.

Avignon GMT +1 saat dilimini kullanmaktadır. Türkiye’de kullanılan GMT+2 ile arasında 1 saatlik bir fark vardır. Türkiye’de saat 12.00 iken, Avignon’de 11.00’dir.

Avignon’de resmi dil olarak Fransızca konuşulmaktadır.

MARSİLYA BAŞKONSOLOSLUĞU
Adres: 363, Avenue du Prado 13008 Marseille- France
Telefon: +33 491 290 020
Faks: +33 491 227 821
consulat.marseille@mfa.gov.tr 
http://marsilya.bk.mfa.gov.tr

Avignon, Fransa’nın Akdeniz’e yakın şehirlerinden biridir. Bu yüzden ılıman bir iklime sahip olup mayıs ve ekim ayları arasında ziyaret edilebilir. Yazın sıcaklıklar 25 derecenin üzerinde, kışın ise 10 derece civarındadır. Avignon rüzgarlı bir şehirdir. Ve bu rüzgarlardan en kuvvetlisi mistral rüzgarlarıdır. Temmuz sonu, ağustos başı gibi görülen bu rüzgarlara dikkat etmek gerekir çünkü hava sıcaklığını oldukça düşürmektedir. Şehrin en güzel zamanları ilkbahar aylarına denk gelmektedir.

Avignon’a Türkiye'den direkt uçuşlar bulunmamaktadır. Direk seferlerle Avignon’a en yakın şehir olan Marsilya, Toulouse veya Lyon’a gidebilir ve buradan aktarma yaparak Avignon’a ulaşabilirsiniz.

Avignon’da konaklayacağınız oteli toplu taşımaya ve turistik bölgelere göre belirlemeniz size şehri keşfederken zaman kazandıracaktır. Burası çok küçük bir şehir olduğundan konaklayacağınız yerden ulaşım zor olmayacaktır. Eski şehir bölgesinde kalırsanız turistik mekanlara herhangi bir ulaşım aracına gerek duymadan, yürüyerek bile gidebilirsiniz. Şehir de konaklayabileceğiniz küçük çaplı oteller ve çeşitli apartlar bulunmaktadır. Fiyat olarak ise biraz ortalamanın üstündedirler.

Avignon'da süper lüks oteller de, hosteller de bulunur. Mirande Meydanı'nda bulunan Hotel de la Mirande, ödüller kazanmış lüks bir oteldir. Papalık Sarayı manzarasına sahiptir ve şefin hazırladığı menüler oldukça lezzetlidir. 18. yüzyıldan kalma bir binada bulunan otelin barok süslemelerinin dışında doğudan gelen halıları dikkat çekicidir. Limas Caddesi üzerinde bulunan Le Limas ise Avignon Köprüsü manzarasına sahiptir. Otelin terasından manzara çok güzeldir ve otel sahibi misafirlerinin manzaranın tadını daha iyi çıkarabilmesi için rosé şarap ikram etmektedir. Otelin fiyatı biraz yüksek olsa da kahvaltı da bu fiyata dahildir.

Papalık Sarayı'nın hemen yakınında bulunan A L'Ombre du Palais güzel bir saray manzarasına sahiptir. Fiyatlara kahvaltı da dahildir ve otelin misafirlerini giriş katında bulunan terasta kokteyllerini yudumlarken görebilirsiniz. Lyon yolu üzerinde, Sainte Marthe Üniversitesi'nin karşısında bulunan Apart'Hotel Sainte Marthe kendi yemeğini yapmak isteyen misafirler için uygundur. Papalık Sarayı'na 15 dakikalık yürüme mesafesinde bulunur.

Avignon'un en işlek caddesi République Caddesi üzerinde bulunan Pop Hostel, çok merkezi bir yerde bulunan uygun fiyatlı bir hosteldir. Raspail Bulvarı üzerinde bulunan Hotel d'Angleterre tren ve otobüs istasyonlarına yakın bir konumda bulunur. Avignon'un en uygun fiyatlı otellerinden biri olan hotelf1 Avignon Centre Courtine gare TGV, Papalık Sarayı'na 3 kilometre uzaklıkta bulunur. Odaları ortak banyoludur ve özel aracıyla gelen ziyaretçiler için daha uygundur. Avignon Köprüsü'nün yakınında bulunan Hotel Cristol iki yıldızlı bir oteldir. Ücretsiz Wi-Fi hizmeti vardır ancak fiyata kahvaltı dahil değildir. Papalık Sarayı'na 800 metre uzaklıkta bulunan Hotel du Parc tercih edebileceğiniz uygun fiyatlı otellerdendir.

Avignon onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Avignon Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Avignon Otelleri

En Uygun Fiyatlı Avignon Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Avignon Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Avignon Otelleri

Avignon çok küçük bir şehir olduğundan şehir içi ulaşım çok gelişmemiştir. Mesafeler birbirine oldukça yakın olduğundan, herhangi bir ulaşım aracına gerek duymadan şehri keşfedebilirsiniz. Ancak bu hiç ulaşım aracı olmadığı anlamına gelmemektedir. Şehirde başlıca ulaşım aracı olarak taksiler ve kiralık bisikletler kullanılmaktadır. Eğer bir toplu taşıma aracına ihtiyaç duyarsanız bunların birinden yararlanabilirsiniz.

Havalimanından şehir merkezine ulaşmak için TCRA isimli otobüs servislerini kullanabilirsiniz. Bu otobüsler 1,20 Euro’ya sizi 20 dakikada şehir merkezine kadar ulaştırabilmektedir. Biletleri ise Havalimanından temin edebilirsiniz. Otobüs kullanmak istemiyorsanız havalimanının kapısında bekleyen taksileri kullanabilir veya bir araç kiralayabilirsiniz. Taksiler gündüz 25 Euro, gece ise 32 Euro’ya sizi şehir merkezine götürebilmektedir.

Avignon Gezilecek Yerler

Bir dönem Papalık'ın merkezi olan Avignon, (14. yüzyıl) adeta küçük bir Orta Çağ şehri gibidir. Papalık'ın merkezi olması Avignon’u zamanla ekonomik ve siyasi anlamda güçlendirmiştir. O dönemde kullanılan “Le Palais des Papes” yani Papalık Sarayı, dünyanın en büyük gotik yapıları arasındadır. Bu sarayın taş odalarının zenginliği zamanla boşaltılsa da, bazı yerleri halen fresklerle dolu ve görkemli durmaktadır.

Şehrin surları ve Rhone nehri üzerindeki köprüsü de çok ünlüdür. Şehrin surları veba salgınından ve istilacılardan, Krallığı ve papalığı korumak için inşaa edilmiştir. Büyük kısmı halen ayakta olan surlar şehrin silüetini oluşturmaktadır. Önceleri daha geniş olan Rhone Nehri ise bazı barajlar yüzünden küçülmüştür. Önceden bu nehir üzerinden komşu şehirlerle ticaret ve iletişim yapıldığı bilinmektedir. Kısaca Avignon eski ve yeni geleneklerin birleştiği yaşayan bir ortaçağ kasabası gibidir.

Avignon turizm ofisinden pek çok bilgi edinebilir ve şehir haritası alabilirsiniz. Ayrıca burada verilen damgalı büroşür sayesinde gezilecek yerlere indirimli girebilirsiniz.

AvignonFransız mutfağının ve Akdeniz lezzetlerinin zenginliğini sergileyen bir mutfak kültürüne sahiptir. Aslında Provence ve Languedoc eyaletleri mutfak kültürü olarak aynıdır. Her iki bölge de hem İtalyan hem de İspanyol yemek kültüründen etkilenmiştir. Avignon mutfağı için deniz ürünleri ve sebze çok önemlidir. En çok tüketilenler ise midye, karides, ıstakoz, ringa, dil balığı, levrek diyebiliriz. Bu deniz ürünleri ile birbirinden leziz yemekler yapılmaktadır. Tavuk eti de dahil olmak üzere bu beyaz etler genellikle beyaz ve kırmızı soslarla, beyaz ve kırmızı şarap katılarak terbiye edilir. Ayrıca peynir de Fransız mutfağının en önemli besinleri arasındadır. Özellikle şarabı, şarabın yanında ise yüzlerce çeşit Fransız peynirini çokça tüketmektedirler. Diğer meşhur yemekler arasında ise cassoulet, fasulye, sosisli ördek ve kaz ciğeri gibi lezzetleri sayabiliriz. 

Bunların yanında eski şehir merkezi içinde yer alan birçok restoranda Orta Çağ menüleri sunulmaktadır. Bu Orta Çağ menüleri arasında; yaban domuzu, geyik, sülün ve keklik ise birçok turist tarafından tercih edilen yemekler arasındadır.

Fransa'nın birçok şehrindeki gibi Avignon'da da restoranların dışında bir tabela içerisinde menüler yazmaktadır. Diğer turistler gibi bu menüleri ve fiyatlarını inceleyerek restoran seçiminizi yapabilirsiniz. Ayrıca Fransa restoranlarında birkaç yemeğin seçilmesiyle oluşturulan menülerin fiyatı, her bir yemeği tek tek almaktan daha hesaplı olmaktadır. Avignon'un en meşhur restoranlarından birisi Michelin yıldızlı Christian Étienne'in restoranıdır. Burada bir öğle yemeği menüsü 35 Euro civarındadır. La Bonneterie Caddesi'nde bulunan La Cuisine du Dimanche, çevre köylerden getirilen taze ürünleri kullanarak yerel lezzetler yapmaktadır. Menüleri 12 Euro civarındadır.

Popüler Restoranlar

 
BAHŞİŞ- Ülke genelinde bahşiş, hesaba servis bedeli olarak dahil edilmektedir ancak yine de hesabın %5‘i gibi küçük bir bahşiş beklentisi bulunmaktadır.
 

Avignon küçük bir tarihi şehir olduğundan gece hayatı konusunda biraz zayıftır. Şehirde bulunan kafe ve barlar genellikle gece erken saatlerde kapanmaktadır. Ama yine de geç saatlere kadar açık olan birkaç mekan bulabilirsiniz. Avignon’nun eğlence kültüründe yemek çok önemli bir yere sahip olduğundan, eğlence mekanlarını da genellikle kafeler ve publar oluşturmaktadır. Yerel halk akşamları bu kafelerde yemek eşliğinde eğlenmeyi tercih etmektedir. Eğer bir bar veya kulüpte eğlenmek istemiyorsanız, bir kafede oturarak Avignon’un sakin gece hayatını deneyimleyebilirsiniz.

Geç saatlere kadar açık olan barlar genellikle L'Horloge Meydanı, Palais Meydanı, Corps-Saints Meydanı ve Carnot Caddesi civarındadır. Avignon'un sayılı gece kulüplerinden Limas Caddesi'nden bulunan Esclave Bar LGBTİ'lerin de tercih ettiği bir gece kulübüdür. Haftanın her günü açık olan kulübe temmuz ayı dışında giriş ücretsizdir ve gece yarısından önce hareketli olmaz. Bancasse Caddesi'nde bulunan Les Ambassadeurs ise uygun fiyatlı bir gece kulübüdür. Ancak bu kulüp gece saat 2 sularında kapanmaktadır. L'Horloge Meydanı'nın güneyinde bulunan Le Vin Devant Soi, şehirdeki ev popüler şarapevlerinden birisidir. Şarapseverlerin için doğru bir adrestir. Girişte tatmak istediğiniz şarap sayısı ve kadeh büyüklüğüne bağlı olarak bir kart alarak şarap tadımı yapabilirsiniz. Carnot Caddesi üzerinde bulunan Barberousse Avignon şehrin en popüler barları arasında sayılır. Bonneteri Caddesi'nde bulunan Pub Z ise siyah-beyaz temalı bir rock bardır. Bistrot d'Utopia ise Avignon'un popüler barlarından birisidir.

Escaliers Sainte Anne Caddesi'nde bulunan AJMI Jazz Club ise Avignon'un sevilen caz barıdır. Caz eşliğinde keyifli bir akşam geçirmek isteyenler için çok uygun bir tercihtir. 1847 yılında kurulan Opéra Théâtre d'Avignon ise ekim ayından hazirana kadar operalara ve tiyatro oyunlarına ev sahipliği yapmaktadır. L'Horloge Meydanı'nın en dikkat çekici yapısı olan opera binasında düzenlenen etkinlikleri internet sayfasından takip edebilirsiniz.

Diğer Popüler Mekanlar

Avignon hediyelik eşya satın almak için ideal bir şehirdir. Çoğu provençal spesiyalleri tüm canlılığıyla burada satılmaktadır. Avignon’un belli başlı alışveriş caddeleri vardır. Bu caddeler ve dükkanlar sayıca az olsa da genellikle sürekli kalabalık olmaktadırlar. Şehir merkezinin sur bölgesindeki caddeler şehrin ana alışveriş yerlerini oluşturmaktadır. Bu ana caddelerden Rue “(Rue:Cadde)” de la Republica üzerinde Fransa’nın zincir mağazalarının şubelerinin yanı sıra, çeşitli butik mağazalar, hediyelik eşya dükkanları, takı-giyim dükkanları ve gıda marketleri bulunmaktadır. Rue St. Agricol üzerindeyse 35’den fazla moda ve tasarım mağazası, çeşitli butikleri takı ve aksesuar dükkanları bulunur.

Gıda ve şarap alışverişi için en ideal yer kapalı Pazar meydanı olan “Les Halles d’Avignon” dur. Burası pazartesi günleri dışında her gün açıktır. Kitap, moda ve kozmetik ürünleri için ise şehrin kuzeydoğusunda bulunan “Auchan” ile “Buld’air” alışveriş merkezleri işinizi fazlasıyla görecektir. Avignon, Fransa'nın meşhur Provence bölgesinde bulunduğu için lavantadan yapılan ürünler, şarap, zeytin yağı, kokulu sabunlar gibi "provençal" ürünler çok popülerdir. Lavantadan yapılan torbalar, sabunlar, kokular pek çok yerde satılmaktadır ancak bazen bunların fiyatları değişebilmektedir.


 

 • Avignon Festivali (Mayıs)
 • Avignon Tiyatro Festivali (Haziran)

 

 • Yeni Yıl Tatili (1 Ocak) 
 • Paskalya Tatili (Nisan) 
 • İşçi Bayramı (1 Mayıs)
 • II. Dünya Savaşı Zafer Günü Tatili (8 Mayıs)
 • Ascension Tatili (14 Mayıs)
 • Pentecote Tatili (25 Mayıs)
 • Fransız Milli Bayramı (14 Temmuz)
 • Assomption Tatili (15 Ağustos)
 • Toussaint Tatili (1 Kasım) 
 • Ambulans: 15
 • Polis: 17
 • İtfaiye: 18
 • Acil: 112