Google+

Arama formu

Avignon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Avignon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Avignon, Fransa'nın incisi, güneydeki Provence-Alpes-Côte d'Azur bölgesinin, Vaucluse departmanının en büyük şehridir. İsviçre Alpleri'nden doğup Akdeniz'e dökülen Rhône Nehri şehrin içinden geçmektedir. Dünyanın en popüler destinasyonlarından biri olan Güney Fransa'nın en çok ziyaret edilen şehirlerinden birisidir. Her yıl binlerce turist Avignon'a akın etmektedir. Diğer popülerden şehirlerden Nice'e 262 kilometre, Marsilya'ya 105 kilometre, Cannes'a ise 236 kilometre uzaklıktadır.

Avignon'da ilk yerleşimin erken Bronz Dönemi'nde başladığı düşünülmektedir. M.Ö. 50'li yıllarda Roma İmparatorluğu'nun hakimiyetine geçene kadar şehir devleti olarak var olmuştur. Roma döneminde ise Roma hukuku ile yönetilen bir Roma kolonisi olmuştur. Roma İmparatorluğu'nun çöküşü ve Kavimler Göçü ile çeşitli milletler Avignon'a gelip yerleşmiştir. Gotlar, Franklar başta olmak üzere Avrupa'nın farklı noktalarından pek çok halk şehre gelmiştir. Orta Çağ boyunca şehir Arles Krallığı, Provence Krallığı, Kutsal Roma-Germen İmparatorluğu, Provence Kontluğu, Napoli Krallığı gibi pek çok devletin hakimiyetine girmiştir. Avignon Üniversitesi ise Orta Çağ'da, 1303'te, Papa 8. Boniface önderliğinde kurulmuştur. Fransız Devrimi'nde kapatılsa da daha sonra Aix ve Marsilya Akademisi bünyesine katılmıştır. 1309 yılında İtalya'da yaşanan karışıklıklar nedeniyle Papa 5. Clement Avignon'a taşınmıştır. Böylece Avignon'da Papalık dönemi başlamıştır ve 1377'de sona ermiştir. Papalar bu tarihten sonra Roma'da ikamet etmeye devam etse de etkileri Avignon'da hissedilmeye devam etmiştir.

Avignon, Orta Çağ'dan kalan şehir duvarı, Papalık Sarayı ve UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde bulunan Pont St. Benezet köprüsü ile tanınmaktadır. Şehir de adeta ortaçağ zamanlarında yaşıyormuşçasına bir atmosfer vardır. Avignon ayrıca geçmişte Papalık'ın merkezi de olmuştur. Palais des Papes (Papalık Sarayı) 70 yıl boyunca Papalık'ın merkezi olarak kullanılmıştır. Saray, Papalık buradan Vatikan’a taşındıktan sonraysa, Papa'ların yazlık sarayı olarak kullanılmaya başlanmıştır. Orta Çağ mirasının olduğu gibi korunduğu bu şehir adeta tarih kokmaktadır. Şehrin surları çok az zarar görerek günümüze ulaşmıştır. Şehrin bu surları, Avignon Köprüsü, Papalık Sarayı ve sarayın yanında bulunan Avignon Katedrali 1995 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi'ne alınmıştır.

Avignon tarihi birikiminin dışında kültürel etkinlikler bakımından zengin bir şehirdir. Meşhur Avignon Festivali 1947 yılından beri düzenlenen oldukça önemli bir tiyatro, dans ve müzik festivalidir. Tiyatro kolunun ağır bastığı festival şehrin tarihi dokusuyla bütünleşerek oldukça keyifli bir etkinlik olmaktadır.  Bu festivali adeta şehri bütünüyle bir açık hava tiyatrosuna döndürmektedir. Dünyanın çeşitli kültürlerinden müzik ve danslar, pandomim, kukla gösterisi, oyunlar ve daha birçok çeşidiyle oldukça eğlenceli geçmektedir. Diğer Fransa şehirleri gibi Avignon da oldukça zengin bir mutfağa sahiptir. Özellikle Rhône Nehri boyunca ekilmiş üzüm bağlarından yapılan şaraplar yüzyıllar boyunca Papa'ların favori şaraplarından olmuştur.

Tanıtıcı Video: