Google+

Bordeaux

AVRUPAFransaBordeaux
Bordeaux - : - / -
--℃
1 EUR=0.00
Type E250V16 A
 • Ocaweather-icon6.6℃
 • Şubweather-icon7.5℃
 • Marweather-icon10.3℃
 • Nisweather-icon12.4℃
 • Mayweather-icon16.1℃
 • Hazweather-icon19.3℃
 • Temweather-icon21.4℃
 • Ağuweather-icon21.4℃
 • Eylweather-icon18.5℃
 • Ekiweather-icon14.9℃
 • Kasweather-icon9.9℃
 • Araweather-icon7.2℃
Ülke: Fransa Şehir: Bordeaux Nüfus: 239.157 Resmi Dil: Fransızca Para Birimi: Euro (EUR) İklim: Ilıman Okyanusal İklim Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün Big Mac Index: $ 4.05 (Türkiye $ 3.87) UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndeki Bölgeler: Liman Bölgesi


 

Uzun zamandır “La Belle Endormie” (Uyuyan Güzel) olarak bilinen şehir Bordeaux, yeni milenyum ile büyük bir dönüşüm geçirmiştir. Trafiğe kapalı bulvarlar, neo-klasik mimarilerilerin restorasyonları ve modern şehir içi ulaşım sistemleri ile Fransa'nın şirin liman kenti büyük bir gelişme kaydetmiş ve bu çalışmaların sonucu olarak 2007 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yerini almıştır.

Bordeaux, "Bordo" diye okunur ve Fransa'nın güneybatısında bulunur. Nouvelle-Aquitaine Bölgesi'nin Gironde departmanının en büyük şehridir. Banliyöleriyle birlikte Bordeaux Metropol bölgesinin bir milyondan fazla nüfusu vardır. Bordeaux erkeklerine Bordelais, kadınlarına da Bordelaises denilmektedir. Fransa'da Paris'ten sonra en çok sayıda tarihi eserini koruyabilmiş şehir Bordeaux'dur. Ayrıca Bordeaux; tarihi, şatoları ve eşsiz bir şarap kültürü ile adından çokça söz ettiren bir liman kentidir. Zengin mutfak kültürü ile dünya çapında üne sahiptir. 8. yüzyıldan beri şarap üreten Bordeaux; dünya şarap endüstrisinin başkentidir.

Batısında Atlantik Okyanus'unda bulunan şehir beyaz kumlardan oluşan kumsallara sahiptir. Şehrin içinden geçen Garonne Nehri de doğu ve batı olmak üzere ikiye ayırmaktadır. Atlas Okyanusu'nun etkisi nedeniyle şehirde okyanusal iklim görülür. Yazın sıcaklıklar 23-27 derece civarında seyrederken kışlar da soğuk geçmektedir. Bordeaux'nun doğusunda ise Route de Médoc denilen bölge bulunur. Bordeaux iklimi üzüm yetişticiliğine çok uygundur ve Route de Médoc da üzüm yetiştirilen bölgelerden biri olan Médoc'a giden "şarap yolu" olarak bilinir. St. Émilion gibi pek çok Orta Çağ kasabasının bulunduğu bu çevrede dünya çapında ünlü kırmızı ve beyaz şaraplar üretilmektedir. Her kalitede şarabın üretildiği Bordeaux'da dünyanın en pahalı şarapları da üretilmektedir. 116,160 hektarlık alanda her yıl ortalama 960 milyon şişe şarap üretilmektedir. Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Malbec kırmızı şarap; Muscadelle, Sauvignon blanc beyaz şarap üretiminde kullanılan üzümlerden birkaçıdır.

Milattan önce 300 dolaylarında Kelt kabilelerinden Bituriges Vivisci’ler tarafından yerleşim yeri olarak kullanılan bölgeye Burdigala ismi verilmiştir. Bu isim “Keltlerin Şehri” anlamını taşımaktadır. "Burdigala"nın, Bordeaux isminin kökeni olduğu düşünülmektedir. Günümüzde şehrin güneyindeki nehir bu ismi taşımaktadır. M.Ö. 60'da şehir Romalıların hakimiyetine girmiştir. Üç asır boyunca Romalılara bağlı kalan 276'da Vandalların işgaline uğramıştır. 6. yüzyılın başlarına kadar da Vizigotların ve Frankların hakimiyetine geçmiştir. 6. yüzyıl itibariyle Frankların yerleştiği şehirde Vasconya Dükalığı kurulmuştur. 1453 yılına kadar ayakta kalan bu dükalık daha sonra Fransa Krallığı'nın bir parçası olmuştur. Ancak Fransa'ya bağlı bir düklük konumunda olan Bordeaux çevresi, 1653'te 14. Louis'nin şehre girip bu bölgeyi tam anlamıyla krallığa bağlamasıyla direk olarak kralın yönetimi altına girmiştir. 18. yüzyıl Bordeaux tarihinin en parlak dönemi olmuştur. Bu dönemde hızla binalar yapılmıştır ve bu şık barok binalar şehrin bugünkü çehresini büyük ölçüde oluşturmuştur. Victor Hugo, Bordeaux'ya geldiğinde şehri o kadar beğenmiştir ki "Versailles'yı alın Antwerp'i ekleyin ortaya Bordeaux çıkacaktır." sözünü söylemiştir. 3. Napolyon Paris'i Orta Çağ görüntüsünden kurtarıp modern bir şehir yapmak istediğinde mimar Baron Haussmann, Bordeaux'yu örnek alıp tasarımlarını yapmıştır. Fransa-Prusya Savaşı, I. ve II. Dünya Savaşları dönemlerinde de kısa süreliğine başkent Paris'ten Bordeaux'ya taşınmıştır.

Fransa'nın eğitim konusunda ileri şehirlerinden biri olan Bordeaux'da 60,000'den fazla öğrenci bulunur. Öğrenci nüfusunun giderek artması şehrin pek çok alanında kendini hissettirmektedir. Özellikle son yıllarda artan bar ve gece kulübü sayısı gece hayatının hareketlenmesini sağlamıştır. Öğrenci sayısının fazla olması ve eğitim düzeyinin son derece yüksek olması da şehir sakinlerinin birçok açıdan toleranslı ve hoşgörülü olmasını sağlamıştır. Fransa üniversitelerinde kampüs kültürü olmasa da şehirde bulunan en büyük üniversite olan Bordeux Üniversitesi ülkenin en büyük kampüsüne sahiptir. Şarap kültürü ve turizmi konusunda öncü bir şehir olduğu için de şehirde bulunan üniversitelerde şarap konusunda uzman yetiştirme amaçlı bölümler bulunmaktadır. Bordeaux Üniversitesi de 1441 yılında kurulmuştur ve Fransız Devrimi sırasında ve sonrasında bir süreliğine kapatılmıştır. Günümüzde Avrupa'nın en büyük ve en saygın üniversiteleri arasında sayılır.

362 adet tarihi yapıya ev sahipliği yapan Bordeaux çok sayıda gezilecek ve görülecek yere sahiptir. "Tarihin ve Sanatın Şehri" kabul edilen şehirde Roma döneminden barok döneme birçok eser bulunur. Avrupa'nın en büyük meydanı Place des Quinconces, Bourse Meydanı, Büyük Tiyatro, Güzel Sanatlar Müzesi gibi birbirinden güzel yapılar vardır. Bir Fransız şehri olarak Bordeaux zengin bir gastronomi kültürüne de sahiptir. Restoranların en yoğun olduğu Saint Remi Caddesi'nde deniz mahsullerinden şaraba yatırılmış kırmızı etlere kadar bütün Fransız yemeklerini bulmak mümkündür. Şarabın şehri olan Bordeaux'da öğrenci nüfusu da kalabalık olduğu için gece hayatı hareketlidir. Akşamları yapılabilecek birçok aktivite vardır.

Tanıtım Videosu:
 

 

Bordeaux; güneybatı Fransa’da, Akitanya bölgesinin Gironde bölümünde yer almaktadır. Tarihi bir liman kenti olan Bordeaux, Garonne Nehri üzerine kuruludur.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Bordeaux Gezilecek Yerler

 

Bordeaux, tarihi bölgelerde kendinizi bir açık hava müzesinde hissedebileceğiniz, kaybolmaktan korkmayacağınız, kaybolmadan da keşfedemeyeceğiniz bir şehirdir.
 

Bordeaux'un resmi para birimi Euro’dur.

Bordeaux’un resmi dili Fransızcadır.

Fransa (GMT+1) ile Türkiye (GMT+2) arasında bir saat fark vardır. Fransa, Türkiye’den bir saat geridedir.

T.C. BORDO BAŞKONSOLOSLUĞU
Adres: 29, Allée de Chartres, 33000 Bordeaux
Telefon: + 33 (0) 5 57 99 77 20
Faks: + 33 (0) 5 56 48 27 34 
consulat.bordeaux@mfa.gov.tr
http://bordo.bk.mfa.gov.tr

Fransa'ya seyahat edecek umuma mahsus pasaport sahibi Türk vatandaşları vizeye tabidir. Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahipleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak şartı ile vizeden muaftır.


 

Ilıman okyanusal iklimin hakim olduğu Bordeaux'da sıcaklıklar okyanusal iklimin genelinden biraz farklıdır. Yazları biraz daha sıcak, kışları da biraz daha ılık geçer. Bu özellikleriyle Akdeniz iklimini andırsa da okyanus kenarında olduğu için yaz aylarında da yağmur yağar ve bu özelliğiyle Akdeniz ikliminden ayrılır. En çok yağış kışın ve özellikle Ocak ayında görülse de yılın her ayında yağmur yağması mümkündür. Yaz aylarında hava fazla sıcak olmaz ve genellikle 22-25 derece arasında seyreder. En sıcak ay ise Temmuz ayıdır. Yaz ayları çok sıcak olmasa da uzun sürer ve Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarının yaz ayları olduğunu söylemek mümkündür. Kışın sıcaklık ortalaması 7 derecedir ve kar yağışı nadiren görülür. Atlas Okyanusu'ndan gelen rüzgarlar da havanın soğumasına neden olur. Bordeaux’ya gitmek için en iyi zaman nisan ve ekim ayları arasındaki dönemdir. Bu dönemde, üzüm bahçelerinde şarap içmenin tadına varabilir, okyanus esintisini hissedebilirsiniz. Eylül ve Ekim ayları da bağ bozumunun olduğu dönemler olduğu için bu ayları özellikle düşünebilirsiniz. Ancak meşhur Bordeaux Şarap Festivali, Haziran ayının ortasında gerçekleşir.
 

Türkiye'den her gün karşılıklı olarak İstanbul’dan Bordeaux’a aktarmasız olarak sefer düzenlemektedir. İstanbul-Bordeaux uçuşları yaklaşık 3 saat 30 dakika sürmektedir.
 

Fransa’nın en güzel şehirlerinden biri olan Bordeaux’yu tanımak ve Bordeaux’nun en güzel şaraplarının tadına varıp tarihî sokaklarında gezip, en güzel restoranları ve alışveriş noktalarını deneyimleyebilmeniz için Bordeaux’da konaklayabileceğiniz birçok otel mevcuttur. Otel fiyatları diğer Avrupa şehirlerine nazaran daha pahalıdır ve fiyat-kalite ve müşteri memnuniyeti oldukça yüksektir. Şehrin merkezine, civarında bulunan bütün konumlardan otobüs, tramvay ve vapur seçenekleriyle ulaşabilirsiniz.


Bordeaux'da Nerede Kalınır?
 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Bordeaux otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Bordeaux onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Bordeaux Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Bordeaux Otelleri

En Uygun Fiyatlı Bordeaux Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Bordeaux Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Bordeaux Otelleri

Bordeaux, Fransa’nın güneybatısında kalan, ülkenin en büyük 6. şehridir. Garonne Nehri’nin çevresine kurulmuş şehir, şaraplarıyla ve tarihî mimarisiyle tanınır. 8. yüzyıldan beri şarap üretilen Bordeaux’nun UNESCO tarafından “Olağanüstü Bir Kent ve Mimari Topluluğu” olarak görülen mimarî yapılarının arasında konaklamak Fransa’nın eşsiz deneyimlerinden biri olacaktır.


Bordeaux Otelleri
 

Bordeaux şehrinde 700’den fazla otel bulunmaktadır. Bunların birçoğu merkezdedir. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Bordeaux otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Bordeaux İçi Ulaşım

 

Bordeaux geniş bir toplu taşıma ağına sahiptir. Toplu taşıma hizmeti TBC adı altında hizmet vermektedir. Kentin 3 tramvay rotası, 65 otobüs rotası, 149 bisiklet noktası ve 2 adet iskele bulunmaktadır. Toplu taşıma kullanmak için bilet almak gerekmektedir. Biletinizi istasyonlardaki bilet makinelerinden bilet temin edebilirsiniz.


 

Bordeaux mutfağı, Fransız mutfağının bir parçası olarak tamamen çok özel tatlara, aromalara ve renklere sahiptir. Bordeaux gastronominin başkentlerinden biri olarak kabul edilir. Bunda en büyük pay şüphesiz dünyaca ünlü Bordeaux şaraplarınındır. Bordeaux’nun en meşhur yemeği Entrecôte à la Bordelaise’dir. Yine bu bölgede Gironde havyarı, ıstakoz, istiridye, Pauilla midyesi gibi deniz mahsullerinin de tadına bakabilirsiniz. Şarap inceltme işlemiyle yumurtanın sarısı ve beyazı ayrılarak sarısıyla yapılan yöresel cannele bordelais tatlı olarak tercih edebileceğiniz bir lezzettir.

Fransa'da çoğu restoranda sunulan fix menüleri tercih ederseniz bir başlangıç, bir ana yemek ve bir tatlıya 15-20 Euro arasında bir ücret ödeyebilirsiniz. Ayrıca Bordeaux'da restoranlar küçük olduğu için rezervasyon yapmanız tavsiye edilir. Saint Remi Caddesi şehirde restoran ve cafelerin en yoğunlaştığı noktadır. Bu cadde üzerinde bulunan Brasserie Bordelaise'in için şarap şişeleriyle dekor edilmiştir. Şarap ve konyak seçenekleri oldukça zengindir. Thiers Bulvarı'nda bulunan Oiseau Bleu'yü tercih ederseniz, kırmızı şaraplı Chalorais tournedos yemeğini denemelisiniz. Allée d'Orléans'da bulunan Brasserie l'Orléans uygun fiyatlı ve lezzetli bir yemek yiyebileceğiniz restorandır. Klasik bir Paris restoranı dizaynına sahiptir ve ballı ördek, kekikli kuzu dilimleri gibi yemeklerini tercih edebilirsiniz. Kléber Sokak'daki Café Populaire hareketli bir atmosfere sahiptir ve eğlenceli bir akşam yemeği yiyebileceğiniz bir restorandır. 

Ördek ciğeri, kaz ciğeri, ördek yağında pişirilmiş papates, şişte pişirilmiş kuzu gibi lezzetleri yiyebileceğiniz La Tupina, Le Petit Commerce, Les Entricot, Le Gabriel, Magasin Général, Le Bouchon Bordelais gibi şık ve popüler restoranlar mevcuttur. Toque Cuivrée, Les Chocolats Yves Thuries, Chocolaterie La Maison Darricau, Mademoiselle Margaux birbirinden nefis tatlılar sunmaktadır.

Bahşiş
Fransa restoranlarında bahşiş hesaba yansıtılmaktadır. Ayrıca bahşiş bırakmanıza gerek yoktur.
 


 

Bordeaux; birçok restoran, gösteri salonu, gece kulübü ve barları ile farklı alternatifler sunmaktadır. 20 yıldan beri Bordeaux büyük bir değişim geçirmektedir. 2007 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi'ne alınması, ulaşım olanaklarının artması, şehrin önemli bir liman kenti olarak tekrar yer alması, öğrenci nüfusunun artması gibi etkenler şehrin yapısını ve dolayısıyla da gece hayatını değiştirmiştir. Bundan uzun zaman önce banliyö olan La Victoire gibi mahaller şehrin merkezi noktalarından olmuştur. La Victoire ve Quais bölgeleri Bordeaux'nun gece hayatının kalbinin attığı yerlerdir. Gece kulüpleri daha çok Quais'de bulunur. La Victoire'da ise adım başı bar bulunur ve burada kendi zevklerinize göre bir bar bulmanız çok olasıdır.

Gambetta Meydanı ve Grand Théatre arasında bulunan Le 21 bir gece kulübüdür. L'I.Boat da şehrin farklı mekanlarındandır. 3 katlı bir nehir vapuru olan mekan hem gece kulübü, hem bar hem de konser salonu olarak hizmet vermektedir. Saint-Rémi Caddesi'nde bulunan Café Brun, caz müzik çalan sıcak bir ortama sahip bir bardır. Le Comptoir du Jazz ise ağırlıklı olarak daha orta yaşlı grupların tercih ettiği tam anlamıyla bir caz kulübüdür. Place du Palais'de konumlanan Chez Fred, tarihi bölgenin en güzel noktalarından birinde bulunur. Sangria, mojito gibi İspanyol içkileri isteyenler Bodega Bodega'ya gidebilir. Barok mobilyalarla süslenmiş Café La Comtesse, Saint Pierre bölgesinin en sevimli mekanlarından birisidir. Le Petit Bois ve The Cambridge da en popüler barlardandır.

Bordeaux denince akla şarap geldiği için şehirde birçok şarapevi bulabilirsiniz. Quinconces bölgesinde yer alan Aux 4 Coins du Vin foie gras yani ördek ciğeri, peynir, soğuk et gibi atıştırmalıklarla lezzetli şaraplar sunar. Max Bordeaux Wine Gallery&Cellar, şarap 
üzerine atölyeler de düzenlemektedir. Bir kadeh tadımlık şarap 2 Euro'dan başlayıp 35 Euro'ya kadar çıkmaktadır. Yanında sipariş edebileceğiniz iki kişilik şarküteri tabakları da 6 Euro'dan başlamaktadır. Tarihi Saint-Pierre bölgesinde bulunan Vins Urbains, Pierre Köprüsü yakınındaki Au Bon JaJa ve Wine Lounge gibi mekanlar da şarap için tercih edebileceğiniz yerlerdir.

Eski Şehir'deki en ilginç mekanlardan birisi Utopia Bordeaux'dur. Eski bir kilise binasının içerisi sinemaya çevrilmiştir. Uluslararası pek çok filmi altyazıylarıyla beraber burada izleyebilirsiniz. Comédie Meydanı'ndaki ünlü Grand Théatre 18. yüzyıldan kalma bir opera binasıdır. Dış ve iç dizaynıyla barok mimari ürünü bir yapıdır. Mimar Victor Louis'nin şaheseri olan binada 200 yılı aşkın bir süredir Avrupa çapında birçok opera, bale ve tiyatro gösterisi sergilenmiştir ve sergilenmeye devam etmektedir. İnternet sitesinden programı takip edip bir gecenizi ayırabilirsiniz. Beaux Arts Caddesi'nde bulunan Café Théatre des Beaux-Arts, akşam yemeği izleyip komedi gösterisi izleyebileceğiniz bir mekandır. Lac Gölü'nün yanında yer alan Casino Théatre Barrière, bünyesinde gazino, 2 tane, bir restoran ve bir de büyük tiyatro salonu barındırır. Ayrıca burada salsa, bolywood, club temalı dans geceleri de düzenlenir. 
 

   

  Bordeaux’da alışverişin kalbi Rue Sainte-Catherine’de atar. Sadece yayalara açık olan alışveriş caddesi 1.2 kilometre uzunluğundadır. Mağazalar, restoranlar ve kafelerden oluşan bu cadde ayrıca Avrupa’nın en uzun alışveriş caddesidir. Rue Sainte-Catherine, Place de la Victoire’dan başlar ve Place de la Comédie’de yani Grand Théatre’da biter. Burada birçok dükkandan ünlü Bordeaux şarabı satın alınabilir. Fransız modasına uygun giyecekler, yöresel kurabiyeler ve çikolatalar, çeşitli hediyelik eşyalar burada mevcuttur. Canelé isimli tatlıları da almayı tercih edebileceğiniz yiyeceklerdendir.

  Chanel, Louis Vuitton gibi dünyaca ünlü lüks giyim markaları Gambetta Meydanı'nda bulunur. Bordeaux genelinde beş şubesi olan Baillardran bir şekilde mutlaka karşınıza çıkacaktır. Romlu pastaları, rengarenk kurabiyeleriyle iştahınızı açacaktır. Patisserie Brégier yörenin meşhur tatlısı blaye praline için en doğru adrestir. Eğer Fransız peynirleri almak isterseniz yine çok fazla seçeneğiniz mevcut. Rue du Pas-Saint-Georges'da bulunan Fromagerie Deruelle, bal, taze süt, deniz tuzuyla tütsülenmiş tereyağı gibi pek çok yiyeceği sunmaktadır. Aynı cadde üzerinde La Fabrique Pains et Bricoles, çok sevilen bir fırındır. Buradan peynirin yanında tüketilebilecek sıcak ekmekler, sandviçler ve daha birçok unlu mamül alabilirsiniz. Günün her saatinde kapıdan dışarı taşan bir kuyruk görmek mümkündür. Montesquieu Caddesi'nde bulunan Jean d'Alos Fromager-Affineur geniş bir peynir seçkisine sahiptir. 

  Cours de la Somme'da bulunan Kilo Chic, uygun fiyatlı, ikinci el, vintage kıyafetler satmaktadır. Şarap konusunda karar vermek zor olabilmektedir. Şarap Okulu bünyesinde bulunan Vinothèque, sahibi oldukça yardımsever olan Cazes et Fils, Espace la Croix-Davids, Maison des Vins des Cadillac popüler şarap dükkanlarındandır.
   


   

  • Bordeaux Tango Festivali (Mayıs)
  • Hors Bord Festivali (Mayıs)
  • Bordeaux Nehir Festivali (Mayıs-Haziran)
  • Müzik Günü (21 Haziran)
  • Bordeaux Şarap Festivali (Haziran)
  • Klasik Müzik Festivali (Temmuz)
  • Darwin Climax Festivali (Eylül)
  • Pessac Tarihi Film Festivali (Kasım)
  • Yeni Yıl (1 Ocak)
  • Paskalya
  • İşçi Bayramı (1 Mayıs)
  • II. Dünya Savaşı'nın Sonu (8 Mayıs)
  • Fransız Milli Bayramı (14 Temmuz)
  • Assumption (15 Ağustos)
  • Hristiyan Festivali (1 Kasım)
  • Anma Günü (11 Kasım)
  • Noel (25 Aralık)
  • Acil Servis: 15
  • Polis: 17
  • İtfaiye: 18
  • 24 Saat Eczane Servisi: 3237