Google+

Cannes

Cannes - : - / -
--℃
1 EUR=0.00
Type E250V16 A
 • Ocaweather-icon8℃
 • Şubweather-icon8℃
 • Marweather-icon10℃
 • Nisweather-icon12℃
 • Mayweather-icon16℃
 • Hazweather-icon20℃
 • Temweather-icon23℃
 • Ağuweather-icon23℃
 • Eylweather-icon20℃
 • Ekiweather-icon16℃
 • Kasweather-icon12℃
 • Araweather-icon9℃
Ülke: Fransa Nüfus: 72.000 Resmi Dil: Fransızca Para Birimi: Euro İklim: Ilıman İklim Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 Gün Big Mac Index: 4.49 $ (Türkiye 3.87 $)

Cannes

CannesFransa’nın güneyindeki Fransız Rivierası’nın en ünlü şehridir. 72.000 nüfusuyla idari yönden Provence-Alpes-Côte d'Azur bölgesinin Alpers-Maritimes departmanına bağlıdır. Cannes, yaz aylarında düzenlenen film festivali için gelenler ve deniz tatilcileriyle dolup taşmaktadır. Cannes, Fransa’nın varlıklı insanlarının yaşadığı yer olarak bilinir. Önceden bir balıkçı kasabası olarak bilinen şehir, günümüzdeyse Avrupa’nın popüler destinasyonlarından biri, çekici ve pahalı bir sahil kasabası olmuştur. Her yıl mayıs ayında düzenlenen Cannes Film Festivali şehrin en önemli tanıtım ve turizm unsurlarından biridir. Bu aylarda Cannes sokaklarında birçok dünyaca ünlü aktör, yönetmen ve aktris görebilirsiniz.

Cannes şehrinde yerleşim M.Ö. 2. yüzyılda başlamıştır ancak 2000 yıl boyunca şehir fazla gelişemeyip balıkçı kasabası olarak kalmıştır. İlk Çağ ve Orta Çağ boyunca çevredeki kasabalardan ve ülkelerden gelen halkların yerleştiği bir kasaba olmuştur. Cannes şehri Cannes Koyu'nda bulunmaktadır ve koyun girişinde bulunan Îles de Lérins yani Lérins Adaları şehir için önemli bir rol oynamıştır. 11. yüzyılda adalara bir gözetleme kulesi inşa edilmiştir. 16. yüzyılın ortalarında Cannes, keşişlerin merkezi olmuştur. Lérins Adaları'ndan St. Honorat keşişlerin manastıra kapandıkları yer olmuştur. 19. yüzyılda demir yolu ulaşımının sağlanmasıyla şehrin ülkenin geri kalanıyla bağlantısı artmıştır. Cannes için dönüm noktası 19. yüzyılın ortaları olmuştur. Fransa'nın güneyinde bulunan İngiliz Lord Henry Peter Brougham Cannes'dan geçerken kasabanın manzarasına hayran kalmıştır. İngiliz lordun burada ev yaptırmasıyla Cannes keşfedilmeye başlamıştır ve İngiliz aristokrasisi Cannes'da yazlıklar yaptırmıştır. 20. yüzyılda lüks otellerin ve kumarhanelerin yapılmasıyla Cannes dünya sosyetesinin gözde destinasyonlarından birisi olmuştur.

Fransız Rivierası olarak bilinen Côte d'Azur bölgesinin en popüler şehirlerinden biri olan Cannes, bir diğer popüler şehir Nice'e 33 kilometre uzaklıktadır. Akdeniz kıyısında bulunan şehir harika iklimi ve sahilleri sayesinde dünya turizminin en çok tercih edilen yerlerinden birisi olmuştur. Her yıl binlerce turist Cannes'ın denizlerinde serinlemek için şehre gelmektedir. Cannes Film Festivali ise film endüstrisinin en itibarlı ödül törenlerinden birisidir ve şehrin bu kadar ünlü olmasında büyük katkısı olmuştur. Film Festivali dışında, Cannes Lions olarak bilinen Uluslararası Yaratıcılık Festivali ise iş dünyası için çok önemli bir festivaldir. Gece hayatı ve casinoları ile de adından söz ettiren Cannes, aynı zamanda Arnavut kaldırımlı tarihi sokakları ve manzarasıyla da oldukça etkileyicidir.  Plajları, sahil yolları, limanı ve güneşli havasıyla cıvıl cıvıl bir Akdeniz şehridir.

Tanıtıcı Video:
 

 

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Cannes, Fransa'nın güneyindeki Provence-Alpes-Côte d'Azur bölgesinin Côte d'Azur şeridinde bulunan ve Akdeniz’e kıyısı olan bir şehirdir.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Cannes'da para birimi olarak Euro kullanılmaktadır.

Cannes GMT +1 saat dilimini kullanmaktadır. Türkiye’de kullanılan GMT+2 ile arasında 1 saatlik bir fark vardır. Türkiye’de saat 12.00 iken, Cannes’de 11.00’dir.

Cannes’de resmi dil olarak Fransızca konuşulmaktadır.

MARSİLYA BAŞKONSOLOSLUĞU
Adres: 363, Avenue du Prado 13008 Marseille- France
Telefon: +33 491 290 020
Faks: +33 491 227 821
consulat.marseille@mfa.gov.tr 
http://marsilya.bk.mfa.gov.tr

Cannes konum olarak Akdeniz kıyısında yer aldığından deni iklimine sahiptir. Yılın büyük bir bölümü güneşli ve ılımandır. Yaz ayları sıcaklıkların en yüksek olduğu dönemdir. Bu aylarda ortalama sıcaklık 23-25 derece arasında olmaktadır. Kış aylarıysa ılıman geçmektedir. Ziyaret için en uygun zaman aralığı ise Mayıs – Eylül ayları arasıdır.

Cannes konaklama açısından oldukça pahalı bir şehirdir. Özellikle yaz aylarında fiyatlar gözle görülür şekilde artar. Ama bütçenize ve zevkinize göre bir otel bulabilirsiniz. Şehir merkezi ve sahil boyu otellerin yoğunlaştığı yerlerdir. Otel seçimi yaparken toplu taşıma ve turistik mekânlara yakınlığı da göz önünde bulundurmak faydalı olacaktır.

Cannes'ın sahil şeridinde La Croisette Bulvarı bulunur ve burası şehrin kalbinin attığı yerdir. Bulvar boyunca genellikle ultra lüks oteller, gazinolar, restoranlar ve mağazalar bulunur. Bulvar boyunca Festival Sarayı'ndan uzaklaştıkça veya şehrin içine doğru gittikçe otel fiyatları düşmektedir. Antibes Caddesi ise şehrin bir diğer işlek noktasıdır. Bu çevrede de pek çok otel bulunur.

Festival Sarayı ile büyük gar arasında bir noktada bulunan Holiday Inn Cannes; ücretsiz Wi-Fi, odalarda klima, açık havuz gibi hizmetleri sunmaktadır. Kahvaltı için ekstra bir ücret gerekmektedir ancak otel plajlara çok yakındır. Otelin önündeki duraktan geçen otobüslerle eski şehir ve Festival Sarayı'na kısa bir sürede gitmek mümkündür. 24 Ağustos Caddesi üzerinde bulunan L'Esterel, Cannes Garı'nın hemen karşısındadır ve sahile kısa bir yürüme mesafesi uzaklıktadır. Cannes için uygun fiyatlı sayılabilecek otellerden birisidir ve çoğu otel gibi ücretsiz Wi-Fi hizmeti de sunmaktadır. Ayrıca otelin en üst katta manzaralı bir terası da bulunmaktadır. Yine 24 Ağustos Caddesi üzerinde bulunan Hotel Cybelle uygun fiyatlı bir aile otelidir. Hotel Cannes Croisette ise Bivouac Napoléon Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Oldukça merkezi bir konumda bulunan otelden Festival Sarayı'na, La Croisette Bulvarı'na ve Antibes Caddesi'ne yürüyerek çok rahatlıkla gidilebilir. Hôtel des Congrès et Festival de Antibes Caddesi'ne yaklaşık 50 metre mesafede bulunur ve ekstra ücret karşılığında otelin balkonunda kahvaltı edilebilir. Sahil şeridinin çok yakınında bulunan Azur Cannes Le Romanesque, ziyaretçiler tarafından sevilen bir oteldir. Şehrin önemli noktalarına bu otelden de ulaşım oldukça rahattır. Sahil şeridine 2 kilometre uzaklıkta bulunan Hotel Oxford Cannes, République Caddesi üzerinde bulunur. Bu otelden sahil şeridine yürüyerek ulaşmak biraz yorucu olabilmektedir. Bu nedenle otobüsleri kullanmak daha rahat olacaktır. Carnot Bulvarı'nın yakınında bulunan Citadines Apart'hotel Cannes Croisette, üç yıldızlı bir oteldir. En üst katında geniş bir terası da bulunmaktadır.

Grasse Bulvarı üzerinde bulunan Albert Ier, Fortville pazarının yakınında, sakin bir mahallede bulunur. Fiyatları uygundur ancak sahil şeridine biraz uzaktır. Mozart Caddesi ile Carnot Bulvarı'nın kesişim noktasında bulunan Ibis Budget Cannes Centre Ville ise sahile biraz uzaktır ama oldukça uygun fiyatlıdır.

 

Cannes onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Cannes Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Cannes Otelleri

En Uygun Fiyatlı Cannes Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Cannes Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Cannes Otelleri

Cannes’a havayolu şirketlerinin direk uçuşları bulunmamaktadır. Direk seferlerle Cannes’a en yakın şehir olan Marsilya, Toulouse veya Lyon’a gidebilir ve buradan aktarma yaparak Cannes’a ulaşabilirsiniz.

Cannes Şehir İçi Ulaşım

Cannes’da toplu taşıma çok gelişmemiştir ama bu çok da önemli değildir. Zaten hali hazırda küçük bir kasaba olduğundan her yere yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ama yine de bir toplu taşıma aracına ihtiyaç duyarsanız taksiler ve otobüsler bunu karşılayacaktır.

Cannes Gezilecek Yerler

Cannes geçmişte küçük bir balıkçı kasabasıyken, günümüzde Avrupa’nın en gözde sosyo-kültürel ve turistik şehirleri arasında yer almaktadır. Şehir pırıl pırıl denizi, altın kumsalları, güneşli iklimi ve dünyaca ünlü film festivali ile Avrupa ve dünyanın dört bir yanındaki turistler için bir cazibe noktası olmuştur. Tüm bunlarla Cannes, gezip görülecek birçok yere sahiptir.

Cannes’de ağız sulandıran lezzetli Fransız mutfağı restoranlarından tutun da dünya mutfağına ait birçok restoran bulabilirsiniz. Ancak genellikle kaliteli restoranların çoğunlukta olduğu Cannes’da fiyatlar çok yüksektir. En iyi restoranlar ise Le Suquet bölgesinde toplanmıştır. Cannes'ın eski şehir bölgesi olan Le Suquet'de Meynadier Sokak üzerinde pek çok restoran ve cafe bulunur. Bu yerlerde günün menüsü alarak nispeten uygun fiyatlı yemek yiyebilirsiniz. Ayrıca restoranların sokakta da masaları bulunmaktadır ve Cannes akşamlarında eski şehirin havasını hissederek yemek yemek çok keyifli olmaktadır. Le Suquet’ten sonraki en bilindik bölge ise La Croisette Caddesi’dir. Burada yer yer uygun fiyatlı restoranlar bulabilirsiniz. Cannes merkezine 2 kilometre uzaklıkta bulunan Le Cannet'de restoranlar daha uygun fiyatlıdır. Bir tepede bulunan bu mahallenin manzarası da çok güzeldir.

Cannes’de denizcilik gelişmiştir. Eski bir balıkçı kasabası olduğundan bu bir kültür olarak devam etmektedir. Levrek, ıstakoz, istiridye, karides ve ringa en çok tüketilen deniz ürünleridir. Özellikle liman bölgesinde deniz ürünleri menüsü bulabileceğiniz iyi restoranlar bulunur. Kabak, sarımsak, havuç gibi çok çeşitli sebzelerden yapılan soupe au pistou sevilen çorbalar arasındadır. Bunun yanında peynir ve şaraplarıyla da ünlü olan Provence’de, bu lezzetleri de tadabilirsiniz.

Popüler Restoranlar

Bahşiş: Ülke genelinde bahşiş, hesaba servis bedeli olarak dahil edilmektedir ancak yine de hesabın %5‘i gibi küçük bir bahşiş beklentisi bulunmaktadır.

Cannes

Cannes gece hayatı bakımından çok canlı bir şehirdir. Gelirinin büyük bir kısmını turizmden sağladığı için şehirde fazlasıyla eğlence mekânı bulunmaktadır. Eğlence mekânları lüks oteller, kumarhaneler, gece kulüpleri ve barlardan oluşur ve bu mekânlar çoğunlukla Le Croisette Bulvarı ve şehir merkezinde toplanmıştır. Cannes’ın gece hayatında casinolar yani kumarhaneler de oldukça popülerdir. Genellikle varlıklı insanlar bu mekânları tercih etmektedir. Bu casinolara girmek için kılık kıyafetin düzgün olması çok önemlidir. Genellikle erkekler takım elbise, kadınlar ise gece elbisesi ile katılırlar. Fransa'da üç casinoya sahip olan tek şehir olan Cannes'ın casinoları Palm Beach, Casino Barrière Le Croisette ve Casino Les Princes'tir. Casino Les Princes, lüks otel JW Marriot'un binasında bulunur. Casino Le Croisette, Festival ve Kongre Sarayı'nın yakınında bulunurken Palm Beach şehrin doğu ucunda bulunur.

Cannes’ın gece hayatı yaz aylarında şehir kalabalık olduğundan mevsimlik değişiklik gösterir. Yaz aylarında daha kalabalık ve daha pahalı olabilirken, kış aylarında sakin ve daha ucuz olur. Ancak genellikle çok pahalıdır. Bu yüzden gece eğlenmeyi düşünüyorsanız bütçenizi iyi ayarlamak sizin için faydalı olacaktır. Nisan başından eylül sonuna kadar açık olan Gotha Nightclub, Cannes şehrinin en "exclusive" olarak adlandırılabilecek gece kulüplerindendir. Özellikle Film Festivali döneminde dünyace ünlü oyuncuları burada görmek mümkündür. Baoli Nightclub ise şehrin bir diğer şık gece kulübüdür. Kulübün restoranı da bulunmaktadır ancak oldukça pahalıdır. Meynadier Caddesi'nin yakınında bulunan Disco 7 ise daha uygun fiyatlı bir gece kulübüdür. Jean Jaures Sokak'ta bulunan Friends Bar Club ise LGBTİ dostu bir gece kulubüdür. Batéguier Caddesi üzerinde bulunan Le Must Nightclub ise yine daha uygun fiyatlı bir gece kulübüdür. Kokteyl sevenler içinse doğru bir adrestir. Le Croisette Bulvarı'nın yakınında bulunan Barrel Pub ise içkilerinizi yudumlayıp arkadaşlarınızla sohbet edebileceğiniz keyifli bir bardır. Cannes'ın eski şehir bölgesi ve Antibes Caddesi ile Le Croisette Bulvarı arasında pek çok bar bulunmaktadır. Cannes’de eğlence mekânları gece geç saatlere kadar açıktır ve güvenli bir şehirdir.

Film Festivali ünlenen Cannes'da yıl boyunca çeşitli filmlerin gösterimleri yapılmaktadır. Festival ve Kongre Sarayı'nda bulunan turizm ofisinden etkinlik takvimi alıp filmleri takip edebilirsiniz.
 
Diğer Popüler Mekânlar

Cannes

Cannes alışveriş konusunda çok canlı ve çok pahalıdır. Lüks butikler, tasarımcı ve modacıların mağazaları, ünlü markalara ait mağazalar şehirde kolaylıkla bulunabilir. Bu alışveriş noktaları genellikle sahildeki La Croisette Bulvarı ve içerideki Antibes Caddesi üzerinde yoğunlaşmıştır. Antibes, La Croisette’e göre daha uygun fiyatlı dükkânlara ev sahipliği yapar. La Croisette boyunca dünyadaki neredeyse bütün lüks markalar dizilmiştir. Yerel butik mağazalar ve hediyelik eşya dükkânları ise eski şehir ve Le Suquet bölgesinde yoğunlaşmıştır. Özellikle eski şehirde yerel dükkânları, Le Suquet’de ise Cannes’ın en iyi restoranlarını bulabilirsiniz. Magnetten sabuna her türlü hediyelik eşyayı satan eski şehirdeki dükkanlarda bazen pazarlık yapmak da mümkündür. Ayrıca Festival ve Kongre Sarayı'nda bulunan Cannes turizm ofisinin hediyelik eşya dükkanında çok çeşitli çantalar, çakmaklar, anahtarlıklar gibi ürünler bulunmaktadır.  Le Suquet'de, Félix Caddesi üzerinde bulunan Forville pazarında ise sebze-meyve, şarküteri, peynir, değişik soslar gibi Fransız mutfağına ait pek çok yiyeceği bulabilirsiniz. Cannes alışveriş konusunda çok pahalı bir şehirdir. Bu yüzden bir ürünü almadan önce fiyat araştırması yapmak cüzdanınız için faydalı olacaktır.


 

 • Cannes Film Festivali (Mayıs)
 • Cannes Lions (Haziran)
 • Havaifişek Festivali (Temmuz-Ağustos)
 • Suquet Müzik Geceleri (Temmuz)
 • Uluslararası Lüks Gezi Pazarı (Kasım)
 • Uluslararası Dans Festivali (Kasım)
 • 1 Ocak - Yeni Yıl Tatili
 • 6 Nisan - Paskalya Tatili
 • 1 Mayıs - İşçi Bayramı
 • 8 Mayıs - II. Dünya Savaşı Zafer Günü tatili
 • 14 Mayıs - Ascension tatili
 • 25 Mayıs - Pentecote tatili
 • 14 Temmuz - Fransız Milli Bayramı
 • 15 Ağustos - Assomption tatili
 • 1 Kasım - Toussaint tatili
 • 11 Kasım - 1.Dünya Savaşı Ateşkes Yıldönümü tatili
 • 25 Aralık - Noel Tatili
 • Ambulans: 15
 • Polis: 17
 • İtfaiye: 18
 • Acil: 112