Google+

Arama formu

Lille Şehir İçi Ulaşım

Lille Şehir İçi Ulaşım
transbus.org

Lille toplu taşıma açısından çok gelişmiş bir şehirdir. Toplu taşıma araçları olarak metro ve otobüsler kullanılmaktadır. Bu araçlarla şehrin hemen hemen her noktasına gitmek mümkündür. Tüm toplu taşıma araçlarının ücretlendirmesi aynıdır. 

Otobüs ile: Otobüsler Lille’nin hemen hemen tüm semtlerine gitmektedir. Kişi başı 1,50 Euro olan bilet fiyatları ile en ucuz ulaşım aracıdır. Bu biletleri şehirde ki satış noktaları, büfeler ve duraklardan temin edebilirsiniz. Timetable ve haritalar için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.
Web site: http://uk.transpole.fr/
 
Metro ile: Lille dünyada sürücüsü bulunmadan hizmet veren metro hattına sahip tek şehirdir. Tamamen otomatik olan metrolar toprak altı ve üstünde hareket etmektedir. Durakları ise ilginç sanat eserleri ile süslenmiştir. Toplam 2 hattan oluşan metrolarla şehir içinde birçok yere ulaşabilirsiniz. Metroların kullanım fiyatı ise 1,50 Euro’dur. Bu biletler tüm istasyonlarda bulunan makinelerden alınmaktadır.

Taksi ile: Lille’de taksiler konforlu ve hızlı ulaşım açısından çokça kullanılmaktadır. 24 saat hizmet veren duraklara da sahip olan taksilerin fiyatları ise genel olarak normaldir. 3,50 Euro’dan taksimetre açılmakta ve kat edilen her kilometre başına 1,75 Euro eklenmektedir. Bazı taksi numaraları ve iletişim bilgileri aşağıda verilmiştir.

  • Taxi Union

3 rue du Docteur Huart
59260 Hellemmes
Tel: 03.20.06.06.06
 
Boulevard de Liège
59500 Douai France
Tel: 03.20.1
 
LİLLE HAVAALANINDAN ŞEHİR MERKEZİNE ULAŞIM

Şehir merkezine 7 kilometre mesafede bulunan Lille Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşmanın en kolay yolu taksilerdir. Terminal kapılarının hemen önünde bulunan taksilerden birine binebileceğiniz gibi, isterseniz aşağıdaki iletişim adreslerini kullanıp çağırabilirsiniz. Yaklaşık 15 dakika süren yolculuk için ortalama 20 Euro gibi bir miktar ödemeniz gerekmektedir.

  • Taxi Union

3 rue du Docteur Huart
59260 Hellemmes
Tel: 03.20.06.06.06 

59500 Douai France
Tel: 03.20.12.38.20