Google+

Luberon

Luberon - : - / -
--℃
1 EUR=0.00
Type E250V16 A
 • Ocaweather-icon8℃
 • Şubweather-icon8℃
 • Marweather-icon7℃
 • Nisweather-icon6℃
 • Mayweather-icon4℃
 • Hazweather-icon3℃
 • Temweather-icon2℃
 • Ağuweather-icon2℃
 • Eylweather-icon2℃
 • Ekiweather-icon3℃
 • Kasweather-icon5℃
 • Araweather-icon7℃
Ülke: Fransa Nüfus: Köylerin nüfusu esas alınmaktadır. Resmi Dil: Fransızca Para Birimi: Euro İklim: Ilıman Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 Gün UNESCO Dünya Miras Listesi'ndeki Bölgeler: Şehir “Biyosfer Rezervi” ilan edilmiştir. Big Mac Index: 4.49 $ (Türkiye 3.87 $)

Fransa’nın güneyinde ki Provence bölgesinde yer alan Luberon, bir sıradağlar dizisinin arasında ki vadilerden meydana gelmektedir. Doğal manzarası, tarihi, kültürü ve dağ sporu aktiviteleriyle Luberon görmeye değer bir şehirdir.

Luberon Hakkında Bilinmesi Gerekenler
vacances.coinsecret.com

Fransa’nın güneyinde ki Provence bölgesinde yer alan Luberon, bir sıradağlar dizisinin arasında ki vadilerden meydana gelmektedir. Toplu bir şehir değildir, tamamıyla köylerden oluşmaktadır. Kuzey–güney yönündeki vadileri, dolambaçlı yolları,  nehirleri ve bitki örtüsüyle Provence bölgesinde ki diğer şehirlerden oldukça farklıdır. Özellikle İngiliz ve Amerikan dağ sporcular arasında oldukça popüler olan şehir, kısa zaman önceye kadar Fransa’nın nükleer cephaneliğine ev sahipliği yapan yer olarak bilinmektedir.

Luberon, Fransa'nın Provence-Alpes-Côte d'Azur bölgesinde Vaucluse departmaninda, Rhône Nehri'nin kıyısında bulunmaktadır.

Geolocation

Luberon para birimi olarak Fransız Frangı ve Euro kullanmaktadır.

Luberon GMT +1 saat dilimini kullanmaktadır. Türkiye’de kullanılan GMT+2 ile arasında 1 saatlik bir fark vardır. Türkiye’de saat 12.00 iken, Luberon’da 11.00’dir.

Luberon’da resmi dil olarak Fransızca konuşulmaktadır.

Luberon’a kırmızı ve yeşil pasaport sahipleri 90 günü geçmeyecek şekilde vizesiz seyahat edebilmektedir. Bordo pasaporta sahip kişiler ise schengen vizesi başvurusu yapmalıdır.

Türkiye Cumhuriyeti Marsilya Başkonsolosluğu


activeazur.com

Luberon her ne kadar Akdeniz’e yakın bir konumda yer alsa da yüksek rakımı nedeniyle özellikle geceleri ve kış aylarında soğuk olmaktadır. Ancak bu soğukluk çok şiddetli olmayıp ortalama 5 derece civarındadır. En yüksek sıcaklıklar ise Haziran ve Ağustos ayları arasında olmaktadır. Luberon’un güzelliği yaz aylarında ortaya çıktığından en uygun seyahat aralığı da yine bu aylardır.

Luberon’a Türkiye'den direkt uçuşlar bulunmamaktadır. Direkt seferlerle Luberon’a en yakın şehir olan Marsilya, Toulouse, Avignon veya Lyon’a gidebilir ve buradan aktarma yaparak karayoluyla Luberon’a ulaşabilirsiniz.

Luberon köyleriyle meşhur bir yerdir. Luberon’a gelme amacınıza göre konaklama bölgenizi seçmeniz doğru olacaktır. Otellerin ve kiralık dairelerin bulunduğu başlıca köyleri ise Cucuron, Lourmarin, Bonnieux, Cavaillon, Cereste, Viens ve Pertuis olarak sıralanabilir.

Luberon onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Luberon Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Luberon Otelleri

En Uygun Fiyatlı Luberon Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Luberon Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Luberon Otelleri

Luberon'da Ulaşım
vaucluseenprovence.com

Luberon’un tamamıyla dağlık bir bölgede bulunması, düşük nüfusu ve birbirinden ayrı köylerden meydana gelmesinden dolayı, toplu taşıma neredeyse yok denecek seviyededir. Ulaşım için minibüsler bulunsa da bunlar çok sık hareket etmemekte ve her yere gitmemektedir. Bu yüzden Luberon’a gelen gezginler tarafından genellikle araç veya bisiklet kiralanmaktadır. Eğer gece saatlerinde dışarı çıkacaksanız veya köyler arasında gezecekseniz bir otomobil kiralamanız büyük fayda sağlayacaktır. Aşağıda araç kiralama servisleri için bir web sitesi paylaşılmıştır. Buradan fiyatlara ve araç modellerine de ulaşabilirsiniz.

Luberon Gezilecek Yerler
graphicslib.viator.com

Luberon köylerden oluşan doğa ve tarihiyle ön plana çıkan bir şehirdir. Sıradağların arasında kalan vadilere kurulmuş 10’dan fazla köyden oluşur. Özellikle doğa sporcuları tarafından tercih edilen coğrafyası, aynı zamanda tarıma da oldukça elverişlidir. Bağcılık oldukça gelişmiş olduğundan en güzel Provence şarapları buradan hasat edilen üzümlerle yapılmaktadır. Bunların yanında bünyesinde barındırdığı antik siteler ve tarihi yerlerle de ilgi çekmektedir. Doğası, tarihi ve köyleriyle Luberon, Fransa’nın nadide yerleri arasında sayılabilir.

Fransız Mutfağı
alux.com

Luberon hem Fransız mutfağı hem de köylerinin yerel lezzetlerini birbiriyle harmanlayan bir mutfak kültürüne sahiptir. Şarap üretiminde önemli bir yere sahip olan Luberon, Provence’nin en iyi şaraplarının üretildiği yerdir. Bu kaliteli şaraplarla birlikte çeşit çeşit Fransız peyniri de çokça tüketilmektedir. Bunun yanında köylerde üretilen yerel peynirleri de oldukça lezzetlidir. Soslarla birlikte tüketilen tavuk eti ve kırmızı et yemekleri yaygındır. Diğer meşhur yemekler arasında ise cassoulet, fasulye, sosisli ördek ve kaz ciğeri gibi lezzetleri sayabiliriz. Restoran ve lokantalar ise genellikle Gordes, Cavallion gibi büyük köylerde daha çok bulunmaktadır. Ancak bu diğer yerlerde bulunmadığı anlamına gelmemektedir.

Luberon Gece Hayatı
bestmedia.com

Luberon küçük köylerden oluşan bir bölgeyi oluşturmaktadır. Bu yüzden eğlence kültürleri bar ve gece kulüplerinde eğlenmek yerine yemek üzerine kurulmuştur. Gece hayatlarını genellikle restoran ve publarda yemek ile müzik eşliğinde geçirmektedirler. Şehirde çok nadir bar bulunmaktadır. Bunlarda genellikle köylerin en büyüğü olan Cavallion’dadır. Luberon’da eğlenmek dışında güzel bir akşam yemeyi daha çok tercih edebilirsiniz


chasingtheunexpected.com

Luberon’un alışveriş kültüründe Pazar önemli bir yer tutmaktadır. Cavallion kasabası ve diğer köylerde, haftanın belli günlerinde kurulan pazarlarda gıda, giyim, şarap, bazı gereçlerin ve aksesuarların dışında birçok yerel ürünü de satın alabilirsiniz. Özellikle yerli üretim gıda ürünleri turistler tarafından tercih edilmektedir. Taze meyve sebzeler, Provence şarapları, zeytin, bal, çeşit çeşit peynirler, çiçekler, yağlar ve et ürünleri bolca satılmaktadır.

Bunların dışında hediyelik eşya, giyim, aksesuar gibi alışverişler için en doğru adres Cavallion kasabasıdır. Burası Luberon’un en büyük yerleşkesidir ve birçok dükkan vardır. Luberon’dan almadan gitmemeniz gereken ürünler Provence şarabı ve otlu Fransız peyniridir.


blogspot.com

 • Luberon Şarap Festivali (Nisan)
 • 1 Ocak:  Yeni Yıl Tatili
 • 6 Nisan: Paskalya Tatili
 • 1 Mayıs: İşçi Bayramı
 • 8 Mayıs: II. Dünya Savaşı Zafer Günü tatili
 • 14 Mayıs: Ascension tatili
 • 25 Mayıs: Pentecote tatili
 • 14 Temmuz: Fransız Milli Bayramı
 • 15 Ağustos: Assomption tatili
 • 1 Kasım: Toussaint tatili
 • 11 Kasım: 1.Dünya Savaşı Ateşkes Yıldönümü tatili
 • 25 Aralık: Noel Tatili
 • Ambulans: 15
 • Polis: 17
 • İtfaiye: 18
 • Acil: 112