Google+

Lyon

Lyon10:20 AM
19℃
1 EUR=0.00
Type E250V16 A
 • Ocaweather-icon3℃
 • Şubweather-icon4℃
 • Marweather-icon7℃
 • Nisweather-icon10℃
 • Mayweather-icon15℃
 • Hazweather-icon18℃
 • Temweather-icon21℃
 • Ağuweather-icon21℃
 • Eylweather-icon17℃
 • Ekiweather-icon12℃
 • Kasweather-icon6℃
 • Araweather-icon4℃
Ülke: Fransa Şehir: Lyon Nüfus: 484.344 Resmi Dili: Fransızca Para Birimi: Euro İklim:Karasal İklim Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün Big Mac Index: 4.49 $ (Türkiye 3.87 $) UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndeki Bölgeler:  Fourviere/ La Croix-Rousse/ Presquile/ Vieux Lyon-Eski Lyon   

Lyon, Fransa'nın güneydoğusunda bulunur ve ülkenin Auvergne-Rhône-Alpes bölgesinin başkentidir. Fransa’nın gastronomi başkenti olarak zihinlerde yer etmiş kent Paris ve Marsilya’dan sonra ülkenin üçüncü büyük şehridir. Ayrıca Paris'e 470, Marsilya'ya 320 kilometre uzaklıktadır. Fransa iş ve sanayi dünyası açısından da büyük öneme sahip olan şehirde biyoteknoloji, bilişim ve ilaç firmaları; Interpol ve Euronews gibi kurumların genel müdürlükleri bulunmaktadır. Ayrıca tarihten beri şehir ipek üretiminin önemli merkezlerinden birisi olmuştur. UNESCO Dünya Mirasları Listesi'nde yer alan bölgelere sahiptir ve gerek doğası gerek yaşama standartları ve insanları sizi kendine çekecek olan kenti mutlaka görmelisiniz.

Lyon şehrinin tarihinin Roma İmparatorluğu döneminde dayandığı düşünülmektedir. Ünlü Roma tarihçisi Dio Cassius'a göre imparator Julius Sezar'ın ölümünden sonra Roma senatosu Sezar'ın önemli iki asker ve generaline bu bölgeye gitme emri vermiştir. Vienne şehrinden kaçan mültecilerin buraya yerleştirilmesini ve bu devlet adamlarının bunu organize etmesini istemiştir. Böylece Lyon'daki yerleşim yavaş yavaş başlamıştır. İlkçağ boyunca şehir ve çevresi Galyalıların yaşam bölgesi olmuştur. Avrupa Hun İmparatorluğu'nun etkisiyle başlayan Kavimler Göçü'nde pek çok insan kaçarak bu çevreye yerleşmiştir. İpek üretimi ve ticareti sayesinde şehir Orta ve Yeni Çağ'da önemli bir şehir olmuştur. 1572 yılında Katolik'lerin Protestan'ları öldürdüğü St. Bartholomew Katliamı'nda şehirde birçok insan yaşamını yitirmiştir. Fransız Devrimi'nde şehir kuşatma altına alınmıştır ve bu süreçte zarar görmüştür. 2. Dünya Savaşı'nda ise Almanya tarafından işgal edilmiştir.

Lyon'un futbol takımı Olympique Lyonnais oldukça sevilen bir takımdır. Stadyumu ise Parc Olympique Lyonnais'dir veya Işıklar Stadyumu olarak da bilinir. Ayrıca şehirde düzenlenen Işık Festivali oldukça popüler bir festivaldir ve bu sayede şehir, Işıkların Başkenti olarak da anılmaktadır. Lyon'da gezilecek pek çok yer, katılacak pek çok etkinlik vardır. Adeta özgürlük kokan  kentin sokaklarında şarkı söyleyen, dans eden birçok gence rastlayabilirsiniz. Bunların dışında şehrin mutfağı da özel bir ilgiyi hak etmektedir. Fransa'nın gastronomi konusunda en önemli şehirlerinden biri olan Lyon'da adım başı lezzetli yemek yapan restoran bulabilirsiniz. Sinema tarihinin önemli isimlerinden Lumière kardeşler de Lyon'da yaşamıştır. Ayrıca eskisi kadar olmasa da, Fransa'nın genelindeki gibi, İngilizce ile iletişim kurmak zor olabilmektedir. Fransa'nın bütün popüler şehir ve köylerindeki gibi Lyon'da da turizm ofisi bulunmaktadır ve bu turizm ofisinden öğrenmek istediğiniz bütün bilgileri öğrenebilirsiniz.

Tanıtıcı Video:
 

 

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Fransa’nın güneyinde ve ülkenin 3. büyük şehri olarak Paris’ e hızlı trenle yaklaşık 3 saat -465 km- uzaklıkta bulunuyor. Ayrıca Marsilya'ya 320 kilometre ve Cenevre'ye 160 kilometre uzaklıktadır. Saone ve Rhone nehirlerinin aktığı bölgededir.

Geolocation

Lyon lokasyonunu gezmenin en pratik yollarından biri de tur paketlerini tercih etmek. Eğer zorlanmadan, bir rehber eşliğinde Lyon lokasyonunu gezmek isterseniz; Promosyon Elegant Avrupa Turu - 449 EUR , Promosyon Elegant Avrupa Turu - 399 EUR , Promosyon Elegant Avrupa Turu - 399 EUR , Promosyon Elegant Avrupa Turu - 599 EUR , Ankara'dan Promosyon Elegant Avrupa Turu - 699 EUR gibi seçenekleriniz bulunuyor. Ayrıca tüm Lyon turlarının listesini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Para Birimi Euro’dur.  

Fransa’nın resmi dili Fransızca’dır. Çok sayıda Türk vatandaşı ile de karşılaşabileceğiniz bir kenttir. İngilizce bilme oranı çok yüksek değildir ancak İngilizce bilen kişilerle karşılaşmak da mümkündür.

 • Merhaba: Bonjour
 • İngilizce konuşuyor musunuz?- Parlez-vous anglais ?
 • İyi Akşamlar: Bonsoir
 • Teşekkür ederim: Merci

Fransa GMT +2 zaman dilimindedir ve saati Türkiye saatinden bir saat geridir.

LİYON BAŞKONSOLOSLUĞU
Adres: 87, Rue De Seze 69006 Lyon - France
Telefon: +33 4 72 83 98 40
Faks: +33 4 78 24 86 75
consulat.lyon@mfa.gov.tr 
http://lyon.bk.mfa.gov.tr

Ülkenin geneline göre daha sert bir iklime sahip Lyon'u ziyaret etmek için en ideal zaman Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarıdır. Lyon, Paris'e göre daha güneyde olsa da, sahip olduğu coğrafi özellikleri nedeniyle daha sert bir iklime sahiptir. Yazın gündüz sıcaklıkları 24-27 derece arasındayken gece sıcaklıkları 13-15 derece civarındadır. Kış döneminde ise gündüz ortalama sıcaklıklar 5-7 derece civarında olup, gece sıcaklıkları -1 ile 0 derece civarındadır. Bunun yanı sıra Aralık ayında düzenlenen Lyon Işık Festivali süresince şehir rengarenk bir görünüme bürünür ve bu dönem aynı zamanda şehrin en kalabalık olduğu zamanlardan biridir. 

Lyon’a genelde tercih edilen Paris’ten sonraki rota şeklinde ulaşabilirsiniz. Paris gezinizden sonra hızlı tren ile şehrin tren garı Gare De Lyon’ a ortalama 70 Euro karşılğında yaklaşık 3 saatte ulaşmanız mümkündür. İstanbul’dan Lyon’a her gün direkt uçuşlar da mümkün ve  yaklaşık üç buçuk saat sürmektedir. İsviçre- Cenevre’den bir buçuk saatlik hızlı tren yolculuğu ile Lyon’a ulaşmak da bir başka tercih olabilir.

Lyon size bir çok konaklama seçeneği sunuyor. Eski kent bölgesi, Gare De Lyon yani tren garının olduğu bölge, iki nehir arasındaki yarımada bölgesinde konaklamak ideal seçeneklerdendir. Şehrin modern kısmında daha fazla lüks otel alternatifleri varken; eski kent bölgesi daha uygundur ve burada ev kiralama sistemi de yaygın bir durumdur. Lyon'da Işık Festivali, SIRHA ve POLLUTEC gibi etkinlik dönemlerinde otellerde yer bulmak zor olmaktadır. Şehir merkezinin dışında Oullins, Saint-Priest gibi banliyölerde de konaklama seçenekleri bulunmaktadır. Ancak bu yerlerde ulaşım için toplu taşıma araçlarını takip etmek gerekmektedir.

Eski şehir bölgesinde bulunan Cour des Loges, 14. ve 17. yüzyıllardan kalma binalardan oluşmaktadır. Tarihle iç içe olan bu otel açık büfe kahvaltıya ve bir Michelin yıldızlı restorana da sahiptir. Hotel Le Boulevardier ise tarihi bir Rönesans binasında bulunur ve pek çok önemli noktaya yakın bir konumdadır. 2. Mahalle'de, iki nehrin arasında bulunan Charlemagne Best Western bir otelden bekleyeceğiniz bütün hizmetleri sunmaktadır ve harika bir manzaraya sahip olan bir terasa sahiptir.

Kongre Merkezi'nin yakınında bulunan Ibis Styles Lyon Villeurbanne şehir merkezinin biraz dışındadır ancak kolaylıkla ulaşım sağlanabilir. Ibis Styles Lyon Confluence ise 2. Mahalle'de bulunur ve Confluence alışveriş merkezine yakındır. Campanile Lyon Centre Perrache Confluence da 2. Mahalle'ye ve Lyon-Perracge Garı'na oldukça yakındır. Şehir merkezinde bulunan Auberge de Jeunesse de Vieux Lyon ise gençlerin kalabildiği uygun fiyatlı bir hosteldir. Hotel Les Carres Pegase ve 2. Mahalle'de bulunan Hotel Vaubecour da ucuz otellerdir. Vaise Garı'nın yakınında bulunan Hotel Lyon Ouest 9. Mahalle'de bulunur ve uygun fiyatlı bir oteldir.

Lyon çevresinde kamp yapmak için de uygun alanlar bulunmaktadır. Şehir merkezinden 10 kilometre uzaklıkta bulunan Indigo Lyon uygun fiyatlı bir yerdir. Havuz, ücretsiz Wi-Fi ve düşük bir fiyata kahvaltı gibi hizmetler de sunulmaktadır. Şehrin daha da uzağında, Pilat Tabiat Parkı'nda bulunan Aire Naturelle de Camping les Cerisiers, doğayla iç içe olmak isteyenler için uygun bir seçenektir. Ayrıca bu alan Alp Dağları manzarasına da sahiptir. Camping Huttopia Lyon ise bir başka tabiat parkının içinde bulunur ve Lyon'a daha yakındır. Lyon'a kuzeyden gelen otobanın üzerinde bulunan kamp yerinde havuz da bulunmaktadır.

Lyon onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Lyon Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Lyon Otelleri

En Uygun Fiyatlı Lyon Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Lyon Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Lyon Otelleri

Gezilmesi gereken noktaları yürüyerek keşfedebilirsiniz. Ulaşım ağı gelişmiş olduğundan bu noktada da sıkıntı yaşamayacağınız kentte metro ve otobüslerle de her yere ulaşmak mümkündür. Aynı zamanda tramvay ve füniküler gibi ulaşım alternatfileri de vardır.

Tek kullanımlık metro biletini 1.80 Euro’ya, otobüs biletini 2 Euro’ya satın alarak kullanmadan önce damgalatmayı unutmamalısınız. Ulaşım araçlarının tümünü gün boyu kullanabileceğiniz tek bilet kolaylığı vardır ve fiyatı 5.5 Euro’dur.

Ayrıca bisiklet kullanımı şehir popüler ulaşım şekillerindendir. İstediğiniz istasyonda alıp istediğiniz istasyonda bırakabileceğiniz Velo’v adında bisiklet istasyonları her yerde mevcuttur ve dilerseniz ayrıntıya buradan ulaşabilirsiniz.

Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım
Lyon’da şehir merkezinin doğusunda yaklaşık 25 km uzağında ismini Küçük Prens’in yazarı St Exupery’den alan Saint-Exupery Havaalanı bulunuyor. Metro veya otobüs ile havaalanından şehir merkezine kolaylıkla ulaşabileceğiniz gibi Rhonexpress treni ile en kolay şekilde şehre adım atabilirsiniz. Yarım saatte bir kalkıyor ve  yarım saatte de şehir merkezine ulaştırıyor. Bilet ücreti yaklaşık 15 Euro kadar.

Lyon Gezilecek Yerler

Rhone Nehri'nin sol tarafı, Saone Nehri çevresi Eski Lyon Bölgesinde mutlaka dolanmalı, tüm köprülerinden geçmeli, şehri tepeden seyretmeli, mutlaka bir nehir turu yapmalı ve unutulmaz şehirde keyifli bir gezintinin tadını çkarmalısınız.

Görülecek birçok yerin birbirine yürüme mesafesinde olduğu yerleri ve UNESCO korunmasında olan Fourviere, La Croix-Rousse, Presquile ve Vieux Lyon-Eski Lyon olmak üzere dört bölgeyi  mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Eski Lyon

723 Şub 2017Gezilecek Yerler

Lyon Gezilecek Yerler-1

Vieux Lyon, yani Eski Lyon UNESCO dünya mirası içerinde yer alan alanlardan biridir ve Avrupa'nın en büyük Rönesans alanı olduğu söylenir. Bu ünvan konusunda Venedik'le yarışmaktadır. Saone Nehri kıyısında, Lyon'un 5. Mahallesi'nde yer alır. Dar sokaklarında dolaşıp tarihi dokuyu solumak oldukça keyiflidir.

Eski Lyon'daki yapılar çoğunlukla 15 ve 17. yüzyıllar arasındaki Alman, İtalyan ve Flamanlar tarafından inşa ettirilmiş yapılardır. Lyon'un en ilginç özelliklerinden birisi de "traboule" adı verilen küçük geçitlere sahip olmasıdır. Trabouleler şehirde ulaşımın ve ipek ticaretinin kolaylaştırılması yapılmıştır. Eski şehirde St. Paul, St. Jean ve St. Georges olmak üzere 3 tane kilise bulunur ve bu kiliselerin isimlerine dayanarak 3 bölgeye ayrılmıştır. St. Jean Katedrali 1180 ve 1480 yılları arasında inşa edilmiştir ve mimarisinde gotik mimari ağır bassa da romanesk etkiler görmek de mümkündür. Katedralin yanındaki bahçedeki küçük bir alanda en eskisi 4. yüzyıla dayanan tarihi eserler sergilenmektedir. St. Jean kısmında bulunan St. Jean Caddesi şehrin en kalabalık noktalarından birisidir. Cadde üzerinde pek çok hediyelik eşya dükkanı, cafe ve restoran bulunmaktadır. Ancak bu restoranları çoğu "bouchon" kalitesinde değildir. St. Jean Caddesi'nin paralelindeki Boeuf Caddesi de oldukça popülerdir. Ayrıca yine St. Jean kısmında çok güzel Rönesans dönemi saray bahçeleri bulunmaktadır. St. Jean ve Boeuf caddeleri üzerinde bulunan Chamarier ve Crible evlerinin bahçeleri görmeye değerdir.

St. Georges ve St. Paul kısımları ise St. Jean kısmı kadar hareketli değildir ancak burada da görmeye değer sokaklar ve evler bulunur. Eski dönemlerde St. Jean bölgesi zengin ailelerin evlerinin bulunduğu bölgeyken St. Paul bölgesi alışveriş bölgesi ve St. Georges bölgesi de atölyelerin bulunduğu bölge olmuştur.

 

Lyon lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Maison d'hôtes Côté Saône, Studio Presqu'Ile Lyon, Flat Fish - Grange Blanche. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Appartemement Lyon Saxe-Gambetta, Suite Edouard Herriot gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Appartement Brotteaux, Couleur Pourpre, Le Malesherbes otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Lyon aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Lyon Güzel Sanatlar Müzesi

922 Şub 2017Gezilecek Yerler

Lyon Gezilecek Yerler-2

Musée des Beaux-Arts de Lyon, Terreaux  bölgesinde yer alır. 17. yüzyılda inşa edilen binası St. Pierre Sarayı olarak da bilinir ve müze olmadan önce Benedictine manastırı olarak kullanılmıştır. Paris'teki Louvre Müzesi'nden sonra Fransa'nın en büyük güzel sanatlar müzesidir. Ülkenin en önemli müzelerinden biri olan bu müzede antik Mısır'dan modern sanata, Manet’den Degas’ya, Renoir’a kadar çok farklı sanatçıların ve dönemlerin eserlerini bulmak mümkündür.

17. yüzyıldan Fransız Devrimi'ne kadar manastır olarak hizmet veren St. Pierre Sarayı'na, 72 sene ile Avrupa tarihinin en uzun süre tahtta kalan hükümdarı olan 14. Louis'nin emriyle büyük restorasyonlar yapılmıştır. Bu restorasyonlarla saray günümüze şık bir barok saray olarak gelmiştir. Manastır, başta Lyon aristokrasisi olmak üzere Fransa aristokrasisinin oldukça önemsediği bir manastır olmuştur. Fransız Devrimi'nde manastırda çalışan din görevlileri uzaklaştırılmış, manastırın iki kilisesinden biri kullanılamaz hale getirilmiştir. Devrimden sonraki dönemde Ticaret ve Sanat Sarayı'na çevrilmiştir ve Fransız sanat akademilerinden eserlerin toplanıp sergilenmesiyle günümüzdeki müzenin temelleri atılmıştır.

7,000 metrekarelik alanda 70 odası ile oldukça büyük bir müzedir. Eski Mısır'dan objeler, paralar, 14. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar yapılmış heykel ve resimler müzede sergilenmektedir. Dünyanın en ünlü sanatçılarından Rubens, Delacroix, Gauguin, Van Gogh, Renoir, Cézanne gibi sanatçıların eserleri müzede bulunmaktadır. Pers tapınaklarından getirilen sütunlar, Picasso'nun Kumsalda Oturan Kadın resmi, Monet'nin Etretat'da Dalgalı Deniz resmi gibi eserler görmeye değerdir.
 

 • Metro A ya da C hattını kullanarak Hôtel de Ville - Louis Pradel istasyonunda inerek kolayca ulaşabileceğiniz müzeye giriş öğrenciler için 4 Euro, yetişkinler içinse 8 Euro'dur. Salı günleri hariç saat 17.30 a kadar bilet gişeleri açıktır.
 • Web Sitesihttp://www.mba-lyon.fr/mba/

Notre Dame de Fourvière Bazilikası

823 Şub 2017Gezilecek Yerler

Lyon Gezilecek Yerler-3

Basilique de Fourvière, eski şehir bölgesinde göz alıcı konumda bulunan bir bazilikadır. Fourvière Tepesi'nde bulunan baizilikaya merdivenlerden çıkarak ulaşabileceğiniz gibi feniküler kullanarak da ulaşabilirsiniz. Lyon’u tepeden görme şansına sahip olabileceğiniz bir alanda yer aldığı için muhteşem bir manzaraya sahiptir. Bazilikanın yanında bulunan Fourvière Meydanı'ndan panoramik olarak manzarayı seyretmek mümkündür.

Dört kuleye sahip ve mimari olarak ilginizi çekecek süslemeleri olan Notre Dame iç mimarisinde ise Bizans tarzını yansıtıyor. 1872’de inşa edilmiş ve Meryem Ana’ya adanmış bir yapıdır. Daha önce bazilikanın bulunduğu çevreye başka kiliselerin yapıldığı düşünülmektedir ancak bunlar uzun süre dayanamamıştır. 1643'te Avrupa'yı kasıp kavuran veba salgınından Lyon şehrini Meryem Ana'nın kurtardığına inanılmaktadır. 1870 yılında Prusya-Fransa Savaşı'nda ise Prusya kuvvetleri Lyon'a yaklaştıkları sırada geri çekilmeye başlamıştır. Bu olayda Meryem Ana'nın şehrin koruyucusu olmasıyla açıklanmıştır. Bu olayların etkisiyle Meryem Ana'ya adanan bir kilise yaptırılmasına karar verilmiştir. Kısa sürede tamamlanan kilisenin yapımında büyük miktarda paralar harcanmıştır. Aynı zamanda Fourvière Tepesi'nde heybetli bir şekilde şehrin görüntüsünü bozduğu gerekçesiyle birçok kişi tarafından eleştirilmiştir.

Bazilikanın mimarlığı Pierre Bossan yapmıştır. Bizans ve Romanesk akımları baz alarak kilisenin tasarımını yapması o dönemde bazı çevreler tarafından eleştirilmiştir. 19. yüzyılın mimarisini yansıtmadığı söylenmiştir ve halk arasında ters dönmüş bir file benzetilmiştir. Katolik kilisesinin gücünü yansıtması için bazilika altın, mermer ve mozaiklerle bol bol süslenmiştir. Bazilikanın üstünde, yerden 58 metre yükseklikte bir teras bulunmaktadır. Bu terasa çıkmak yetişkinler için 7, çocuklar için 4 Euro'dur.

 • Bazilika kısmı saat 07.00-21.30a kadar, müze kısmı 10.00-17.30 arasında ziyarete uygundur. Metro ile Fourviere istasyonunda inip feniküler kullanarak kolayca ulaşabilirsiniz.
 • Web Sitesi: http://www.fourviere.org/
 • Giriş ücretsiz
Lyon Turistik Gezi Biletleri

Lyon şehrini doya doya gezmek için, turistik noktalara giriş biletinizi önceden alıp bütçe ve zaman tasarrufu yapabilirsiniz. Sıra beklemeden ve indirimli bilet almak için aşağıda önerdiğimiz biletleri inceleyebilirsiniz.

Lyon’da mutfak dediğimizde tam anlamıyla şehrin profesyonel olduğu noktaya değinmiş oluyoruz. Avrupa’nın gastronomi merkezlerinden olan kentte hiç düşünmeden yeni ve yerel  tatları denemelisiniz. Ünlü gastronomi yazarı Curnonsky'nin 1935'de çıkardığı kitapta Lyon'u "gastronomi başkenti" ilan etmesiyle şehrin mutfağı daha da ünlelenmiştir.

Ocak ayında Dünya Mutfakları Yarışması ve Dünya Pastacılık Yarışması düzenlenen Lyon’da restoran olarak bir çok alternatifiniz mevcut ve Bouchon olarak bilinen yerel restoronlarında  Canut, Paul Bocuse,çikolatalı kruvasan, Lyon salatası,balık, siyah puding tatmanız gereken yeren lezzetlerdendir. Halles De Lyon ve Rue Merciere bölgelerini de hoş bir yemek için tercih edebilirsiniz.

Rezervasyon konusunda öncelikli davranmanız gereken şehirde ortalama restoranda bir ana yemek yemenin karşılığı 12-22 Euro arasında değişmekteyken, daha lüks bir mekanda bu tutar 30-70 Euro arasında değişiyor. Turistlere yönelik çalışıp kaliteden ödün veren pek çok restoran da bulunmaktadır. Bu restonların çalışanları genellikle yolda gördükleri turistleri çekmeye çalışmaktadır. Lyon'a yayılmış bazı restoranlar çok eski restoranlardır ve işlerini çok kaliteli yapmaktadır. Bu restonlara "bouchon" ismi verilmiştir ve restoranlarda bouchon'un sembolünü görebilirsiniz. Bu restoranlardan bazılarının fiyaları epey yüksek, bazılarının fiyatları da uygundur. Chez Mounier, Bouchon Chez Paul, Chez Martial, Le Layon, Comptoir Adel, La Famille gibi restoranlar bunların arasında sayılabilir.

Şarap ve bira da şehirde vazgeçilmez içeceklerdendir.  Fransız kruvasanını 1.5 - 3 Euro karşılığında tadabilir, 2.5 - 3 Euro karşılığında biranızı yudumlayabilirsiniz. Salade lyonnaise olarak bilinen Lyon Salatası ve deniz ürünlerinden yapılan quenelle de brochet oldukça lezzetli yemeklerdir.

Popüler Mekanlar;

Bahşiş

Restoranlarda genelde hesap ücretine yansıtılan bir bedel vardır. Bahşiş zorunlu bir davranış olarak görülmez. Hizmetten çok memnun kalındıysa garsona vererek değil masanın üzerine birkaç Euro bırakarak bahşiş verebilirsiniz. Tur ve otel görevlileri ile taksi şöförlerini memnun etmek isterseniz de miktarda isteğe bağlı davranabilirsiniz. 

Lyon büyük bir şehir sayılabileceği için gece hayatı hareketlidir. Çok sayıda üniversite öğrencisinin bulunması da şehri hareketlendiren diğer etkenlerdendir. Şarapevleri, gece kulüpleri, canlı müzik yapan barlar, komedi kulüpleri, İngiliz ve İrlanda barları ile ziyaretçilerine çeşitli seçenekler sunmaktadır. Şehrin mekanları genellikle Vieux Ville yani eski şehir ve La Part-Dieu gibi bölgelerinde yoğunlaşmıştır.

Popüler gece kulüplerinden La Garange au Bouc ve La Cour des Grands 5. Mahalle'de; Selcius Club 2.Mahalle'de bulunur. İngiliz ve İrlanda barları genellikle eski şehir bölgesinde bulunmaktadır ve bunlardan Kelly's Irish Pub, Johnny Walsh's ve Albion çok popülerdir. Lyon'a gelmişken şarap tadmalıyım diyenler içinse eski şehirde bulunan La Cave des Voyageurs ve Bar de La Cour des Loges; Bellecour Meydanı'ndaki Goudyvins, La Part-Dieu'de bulunan Celest Bar uygun seçeneklerdir. Caz müzik istiyorsanız Burdeau Caddesi'ndeki Le Bec de Jazz'ı tercih edebilirsiniz. 7. Mahalle'de bulunan Ninkasi Kafe Gerland'da ise küçük çapta rock konserleri düzenlemektedir. 405 Lyon Bar à Bière 1. Mahalle'de bulunan, içkilerinizi yudumlayarak sohbet edebileceğiniz bir bardır. Le Fruit Defendu, L'Aubrevoir ve The Beers yine tercih edebileceğiniz barlardır.

Popüler Mekanlar;

La Part Dieu şehirde akla gelen ilk alışveriş merkezidir ve pazarları da genelde kapalı alanlarda kurulmuştur. Halles de Lyon bölgesi ve iki nehir arasında kalan bölgede Hotel de Ville’den Gare Peracche’a kadar dükkanlarla dolu olan sokaklar, Marche Saint-Antoine Celestins semt pazarı, tarihi Passage De l'Argue alışveriş için bir tercih olabilir. Rue St. Jean sokağında da birçok hediyelik eşya satın alabilirsiniz. Guignol ve Gnafron temalı bir çok hediyelik eşyalar  vardır, antikalar, yerel el ve ipek eşyaları ile şarap alabileceğiniz diğer hediye alternatiflerindendir.

Şarap için Rue du Boeuf'de bulunan Antic Wine'ı tercih edebilirsiniz. En ucuzdan en pahalıya çeşit çeşit şarabın bulunduğu dükkanda çalışan sommelier bu alanda ödül de kazanmıştır. Antic Wine'da çevredeki Rhone Vadisi de dahil olmak üzere farklı yerlerden şaraplar bulunmaktadır. Vercoquin ise şarap için tercih edebileceğiniz bir başka dükkandır. Aynı zamanda şarap içebileceğiniz barı da bulunmaktadır. Guyot ve Cave Chromatique de popüler şarap dükkanlarındandır. Rue de la République ise kurulduğu 1878 yılından beri şehrin en önemli alışveriş noktalarından birisidir. La Tribu des Gones ise bir Lyon markasıdır ve eski şehirde dükkanı bulunur. Lyon'a özgü giyim ürünleri ve takıları bulunur. Place des Jacobins'de bulunan Fontanel ve eski şehirde bulunan Disagn Cardelli; magnet, Guignol bebekleri, yüzük, ipek ürünler gibi hediyelik eşya satan popüler dükkanlardır.

Şarküteri ürünleri için Charcuterie Sibilla ve Charcuterie Bobosse; çikolata ve diğer tatlılar için Chocolats Voisin, Seve Chocolats ve A La Marquise'i tercih edebilirsiniz. Şehrin meşhur ipek ürünlerinden alabileceğiniz dükkanlar arasında ise Brochier Soieries-La Soierie de Saint-Jean, La Maison des Canuts, Atelier de Soieries, Sophie Guyot sayılabilir.

DI

 • Bocuse d'Or - World Cuisine Contest - Dünya Mutfakları Yarışması - Ocak
 • World Pastry Cup - Coupe du Monde de la Patesserie - Dünya Pastacılık Yarışması - Ocak
 • Lyon Işık Festivali - Aralık
 • L'Original Festivali - Mart, Nisan
 • Tout l’monde Dehors -  Yaz ayları
 • Biennial Dansı - Eylül
 • Lyon Film Festivali - Ekim 
 • Yeni Yıl- (1 Ocak)
 • Fransa Ulusal Tatili- (6 Nisan)
 • İşçi Bayramı- (1 Mayıs)
 • Fransa Ulusal Tatili- (25 Mayıs)
 • Fransa Ulusal Bayramı- (14 Temmuz)
 • Assumption- (15 Ağustos)
 • Anma Günü- (11 Kasım)
 • Noel- (25 Aralık)
 • Ambulans – 15
 • Polis – 17
 • İtfaiye – 18
 • Acil - 112