Google+

Marsilya

image_placeholder
AVRUPAFransaMarsilya
Marsilya09:46 AM
16℃
1 EUR=0.00
Type E250V16 A
 • Ocaweather-icon6℃
 • Şubweather-icon7℃
 • Marweather-icon10℃
 • Nisweather-icon12℃
 • Mayweather-icon16℃
 • Hazweather-icon21℃
 • Temweather-icon23℃
 • Ağuweather-icon23℃
 • Eylweather-icon20℃
 • Ekiweather-icon15℃
 • Kasweather-icon10℃
 • Araweather-icon7℃
Ülke: Fransa Nüfusu: 852,516 (2012) Resmi Dil: Fransızca Para Birimi: Euro, EUR (€) İklim: Akdeniz İklimi Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün Çocukla Gezmeye Uygunluk: Uygun Big Mac Index: 4.49 $ ( Türkiye 3.87 $)  


 

Marsilya, Fransa’nın en eski şehridir. Yaklaşık 2,600 yıl önce Foçalı Grekler tarafından kurulmuştur. Güney Avrupa ve Kuzey Afrika arasında bir geçit olması farklı kültürleri ve ırkları bir araya getirmiştir. Günümüzde kentin en büyük gelir kaynağı limanlarıdır. Marsilya, Akdeniz’in en büyük ticari limanına sahiptir. Balıkçı tekneleri ve taze ürün satan balıkçılar bu limanlara hâkimdir.  2011 sayımlarına göre 859,367 olan kent nüfusu ile Marsilya, Fransa’nın en büyük ikinci şehridir. 2 milyona yakın metropol nüfusuyla da Paris ve Lyon'dan sonra ülkenin üçüncü büyük metropol alanına sahiptir. Fransa'nın güneyindeki yaz turizmi merkezi olan Provence-Alpes-Côte d'Azur bölgesinin Bouches-du-Rhône departmanının ana şehridir. Fransa'nın ve Avrupa'nın çeşitli şehirlerinden Marsilya'ya ulaşma imkanı vardır. Masilya-Provence Uluslararası Havalimanı çok büyük bir havalimanı olmamakla beraber yaz aylarında gelen turistlerin etkisiyle yoğun olur. Marsilya Saint Charles Garı da şehrin merkezinde bulunur. Birçok Fransız filmine ev sahipliği yapmış olan gar, şehrin tren bağlantısının en önemli noktasıdır.

Akdeniz kıyısında bulunan şehrin sahili Callelongue balıkçı kasabasından başlayıp Calanques fiyort kıyılarına kadar uzanır. Kent 20 kilometrelik Calenques dâhil olmak üzere toplamda 57 kilometrelik bir sahile sahiptir. Denizden uzaklaşıp içerileri doğru ilerledikçe doğuda ve kuzeyde Sainte Baume, Sainte Victoire gibi dağlar şehri çevrelemiştir. Marsilya yılın 300 gününü güneşli olarak geçirir. Akdeniz İklimi'nin hakim olduğu bölgede bu iklimde yetişmeye elverişli bitkiler yetiştirilir. Zeytin, narenciye, fesleğen gibi birçok ürün yetiştirilir.  Tarıma elverişli iklime ve topraklara sahip olduğu için bölgenin önemli geçim kaynaklarından birisi tarımdır. Marsilya'da hizmet sektörü ve sanayi de oldukça gelişmiştir. Biyoteknoloji ve mühendislik alarında ileri teknolojilere sahip fabrikalar da burada çalışmaktadır. Yüzyıllardan beri Akdeniz'in en önemli limanlarından birisi olmuştur ve günümüzde de Avrupa'nın Akdeniz'deki en büyük limanıdır. Dolayısıyla ticaret şehrin ekonomisini ayakta tutan önemli kollardan birisidir.

Marsilya'da yerleşimin 30,000 yıl öncesine dayandığına dair mağaralarda duvar resimleri keşfedilmiştir. Antik dönemde Massalia olarak anılan şehrin ilk önemli yerleşimleri M.Ö. 600 yılında Foça'dan gelen Yunan kolonileri tarafından başlamıştır. M.Ö. 600 yılında buraya yerleşen Yunanlar sayesinde Marsilya, Fransa'daki ilk Yunan yerleşimlerine ev sahipliği yapan şehir olarak anılır. M.Ö. 540 yılında Foça'nın Persler tarafından harap edilmesiyle ikinci bir dalga Yunan kolonisi buraya göç etmiştir. Zamanla Roma İmparatorluğu hakimiyetine giren Marsilya'da Hıristiyanlık 1. yüzyıldan itibaren yayılmaya başlamıştır. Roma'nın çöküşüyle şehir farklı milletlerin saldırıları altında kalmış ancak güçlü surları sayesinde büyük hasarlar görmemiştir. Provence Konutluğu'nun kurulmasıyla şehir uzun bir dönem bu kontluğun bir parçası olmuştur. 1348'de, Akdeniz'in en önemli limanı olduğu için Büyük Veba Salgını'nda şehir nüfusunun çoğu hayatını kaybetmiştir. 15. yüzyıla gelindiğinde şehir toparlanabilmiştir. Her ne kadar şehirde isyanlar çıksa veya şehir saldırılar altında kalsa da bu dönemde Fransa Krallığı'nın tam bir parçası olmuştur. Monte Kristo Kontu romanının geçtiği yer olan Château d'If kalesi de 15. yüzyılda inşa edilmiştir. Ayrıca 1536 yılında Kutsal Roma Germen İmparatorluğu ile savaş halinde olan Fransa ve Osmanlı'nın donanması Marsilya'da demir atmıştır.

Avrupa'nın ticaret hayatında önemli bir yere sahip olduğu için Marsilya tarihinin her döneminde yoğun göç alan bir yer olmuştur. Günümüzde de Marsilya'da Yunanistan, Türkiye, İtalya, Romanya, Afrika gibi farklı yerlerden gelen çok sayıda insan yaşamaktadır. Bu nedenle Fransa'nın en kozmopolit şehirlerinden birisidir. Marsilya elverişli bir iklime sahip olması, bir liman kenti olması ve farklı kültürden insanları barındırması nedeniyle de zengin bir kültüre ve mutfağa sahiptir. Deniz ürünlerinin de ağır bastığı mutfağında bouillabaisse gibi lezzetler bulunmaktadır. Ayrıca şehirde opera ve tiyatro kültürü de gelişmiş olup Marsilya Operası'nda kurulduğu dönemden beri her zaman opera ve baleler düzenlenmektedir. Büyük bir liman kenti olması sebebiyle de Marsilya'da gece hayatı oldukça canlıdır.

Doğası ve tarihiyle Marsilya her yıl dünyanın her noktasından turistleri ağırlayan bir destinasyondur. Hareketli Eski Liman bölgesi, renkli pazarları, masmavi denizi, tarihi kaleleri ve kiliseleriyle şehirde gezilecek çok yer ve yapılacak çok sayıda aktivite vardır.

Marsilya 1996’dan beri Dünya Su Konseyi’nin genel merkezine ev sahipliği yapar. 2013 yılında Avrupa Kültür Başkenti olan şehir ,2016 yılında Fransa’da düzenlenen EURO 2016 turnuvasının bazı karşılaşmalarına da ev sahipliği yapmıştır. Marsilya 2017 yılı için Avrupa Spor Başkenti olarak seçilmiştir. 

Tanıtıcı Video:

 

 

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Marsilya, Fransa’nın güneyinde Akdeniz kıyılarında bulunmaktadır. Kent Akdeniz’in en büyük limanına sahiptir. Yıllardır Kuzey Afrika ve Güney Avrupa arasında bir geçit olmuştur. Marsilya Bouches-du-Rhône ilinin ve Provence-Alpes-Côte d’Azur bölgesinin merkez şehridir. 

Geolocation

Marsilya lokasyonunu gezmenin en pratik yollarından biri de tur paketlerini tercih etmek. Eğer zorlanmadan, bir rehber eşliğinde Marsilya lokasyonunu gezmek isterseniz; Rhone Vadisi'nden Cote D'azur'a Güney Fransa Turu - 654.55 EUR , Msc Meraviglia İle Akdeniz - 549 EUR , Promosyon Şehir Kaçamakları Marsilya (Otel+ Uçak) - 341.05 EUR , Costa Magica İle Kanarya Adaları - 949 EUR , Costa Magica İle Kanarya Adaları - 996.55 EUR gibi seçenekleriniz bulunuyor. Ayrıca tüm Marsilya turlarının listesini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Fransa’nın resmi para birimi Euro’dur.

Fransa’nın resmi dili Fransızca'dır. 

 • Merhaba: Bonjour
 • İyi Akşamlar: Bonsoir
 • Teşekkür ederim: Merci
 • Nasılsınız? : Comment alles vous?

Fransa, Türkiye’den 1 saat geridedir.

 

MARSİLYA BAŞKONSOLOSLUĞU
Adres: 363, Avenue du Prado 13008 Marseille- France
Telefon: +33 491 290 020
Faks: +33 491 227 821
consulat.marseille@mfa.gov.tr 
http://marsilya.bk.mfa.gov.tr


 

Şehir Akdeniz kıyılarında uzandığından Akdeniz iklimi özellikleri görülür. Yazlar sıcak, kışlar ılık geçer.  En soğuk aylar Aralık, Ocak ve Şubat'tır. Kış aylarında ise sıcaklıklar genellikle 5 ile 15 derece arasında değişir. Gündüz sıcaklık ortalaması 12 dereceyken gece ortalaması 4 derecedir. Kışın kar yağışı görülmez ancak yağmur yağışı görülür. Hava sıcaklığı yaz aylarında 20 ile 30 derece arasında değişmektedir. En sıcak aylar Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Bu aylarda gündüz sıcaklıklar 27-30 dereceler civarında seyrederken geceleri sıcaklık 19 dereceye kadar inebilmektedir. Tarihte yazın sıcaklığın 40 dereceyi geçtiği, kışın da -10 derecelere kadar düştüğü de görülmüştür.

Marsilya yılın 300 gününü güneşli olarak geçirmektedir. Bu durum da şehri ülkenin en çok güneş alan bölgesi yapmaktadır. Marsilya'da iki ana rüzgarın etkileri görülmektedir. Sirocco, Sahra Çölü'nden gelen sıcak ve kum taşıyan bir akımdır. Mistral ise Fransa'nın Provence bölgesinde çok yaygın görülen, Rhône Vadisi'nden gelip denize doğru esen bir rüzgardır. Bölgede çok etkili olan Mistral rüzgarları bölge halkı arasında efsanelere de konu olmuştur. Genellikle kışın ve ilkbaharda görülen bu rüzgar soğuk ve kuru bir rüzgardır. Ağustos ayının ortalarında da görülebilen Mistral hava sıcaklığını önemli ölçüde düşürürür. Yıl boyunca turizmin yoğun olduğu şehire yaz tatilinde gidilebilir. Kış aylarında denize girilememektedir. 
 

İstanbul’dan Marsilya’ya her gün karşılıklı olarak sefer düzenlemektedir. Bir liman şehri olan Marsilya’ya gemi turları ile de gidilebilmektedir.
 

Marsilya, Fransa'nın en büyük ikinci şehri ve Akdeniz'in en büyük limanlarından biri olarak pek çok konaklama seçeneğine sahiptir. Beş yıldız otel zincirlerinden butik otellere veya hostellere kadar farklı türlerde oteller vardır. Marsilya'da konaklama tercihinizi yapmadan önce göz önünde bulundurmanız gereken bazı noktalar vardır. Marsilya büyük bir şehirdir ve şehir merkezinden uzaklaştıkça otel fiyatları düşebilmektedir. Şehirde tramvay, otobüs gibi toplu ulaşım seçenekleri de mevcut olduğu için bu seçenekler düşünülebilir ancak özellikle kuzey bulunan 13. 14. 15. ve 16. mahallelerin bazı bölgeleri tehlikeli görülmektedir. Özellikle Afrika'dan yoğun göç aldığı için şehrin kozmopolit bir yapısı vardır. Ancak göçmenlerin yoğun olarak yaşadığı bölgeler tehlikeli olabilmektedir. Saint Charles istasyonunun etrafındaki dar sokaklar; Allee Gambetta, Rue de la Grande Armee ve La Canebiére'in oluşturduğu bölge; Cours Belsunce, Rue Colbert ve Port d’Aix civarları tehlikeli olarak görülmektedir. Bu bölgelerde de çok gezilecek yer yoktur.

Marsilya'nın merkezi Vieux Port olarak bilinen Eski Liman bölgesidir. Gezilecek yerleri çoğu bu çevrede veya bu çevreye yakın bir konumda bulunur. Cafe ve restoranlar da bu bölgede yoğunlaşmıştır. Eski Liman, Thiers, Le Panier bölgeleri; 1. ve 6. mahalleler konaklamak için tercih edebileceğiniz mahallelerden birkaçıdır.

Eski Liman'ın batısında yer alan Golden Tulip Marseille Euromed, Eski Liman'a biraz uzak olsa da yürüyerek 20 dakika gibi bir sürede veya tramvay, otobüs gibi toplu taşıma araçlarıyla ulaşabilirsiniz. Marsilya'nın en büyük otellerinden birisidir ve bünyesinde açık havuz, restoran ve bar da bulunur. Deniz manzaralı odaları da mevcuttur. Eğer ulaşımınızı kolaylaştırmak için Eski Liman'da kalmak isterseniz Grand Hotel Beauvau Marseille Vieux Port'u tercih edebilirsiniz. 3. Napolyon dönemi mobilyalarla dekorasyonu yapılan bu şık otelin restoranı bulunmuyor. Ancak şehrin tam merkezinde olduğu için etrafında birçok restoran mevcut. Ayrıca giriş katında bulunan barın liman manzarasını çok beğenebilirsiniz. Limandan biraz uzakta, Rue de la Loubiere'de bulunan Mama Shelter Marseille'i de tercih edebilirsiniz. Biri terasta olmak üzere otelin iki restoranı bulunur. Modern ve canlı bir tasarıma sahiptir ve personeli de oldukça yardımseverdir. Limana 200 metre mesafedeki Vertigo Vieux-Port eski bir Fransız binası içinde bulunur ve şehirdeki popüler hostellerden birisidir. Terası ve lounge'u da mevcuttur. Ibis Budget Marseille Vieux Port da limanda tercih edebileceğiniz uygun fiyatlı otellerdendir.

Montgrand Caddesi üzerinde yer alan Hotel Maison Montgrand, limandan 5 dakikalık yürüme mesafesi uzaktadır. Eski bir Fransız binasında kurulu otelin bir avlusu da bulunur ve bu avlu cafeye çevrilmiştir. Yüksek tavanlı ve yüksek camlı odaları modernize edilmiştir. Yine bu çevrede bulunan Hotel Moderne daha uygun fiyatlı, iki yıldızlı bir oteldir. Catalans Plajı'na 25, Estrangin Prefecture Metro İstasyonu'na ise 2 dakika uzaklıktadır.
 

Marsilya İçi Ulaşım
 

Marsilya şehir içi turizm Regie des transports de Marseille, RTM tarafından sağlanmaktadır. 2011 yılında 159 milyon yolcuya hizmet veren toplu taşıma haftada 600,000 kişiyi taşımaktadır. Marsilya’da metro, tramvay ve otobüs ağı bulunmaktadır. Bunun yanında çevre adalara ulaşımı sağlayan feribotlar da toplu taşımanın bünyesi altındadır. 
 

Marsilya Gezilecek Yerler
 

Marsilya kıyı boyunca pek çok şehir manzarası sunmaktadır. Kenti keşfetmeye başlamak için en ideal seçim Eski Liman boyunca yapılacak bir yürüyüş olacaktır. La Canebière Caddesi bir anlamda Marsilya’yı ikiye ayırmaktadır. Bu yol boyunca bir çok alışveriş mağazasını, restoran ve kafeleri ziyaret edebilirsiniz.

Avrupa ve Akdeniz Medeniyetleri Müzesi

820 Nis 2017Gezilecek Yerler

Marsilya Gezilecek Yerler-1

Musée des Civilisations de l'Europe et de la Méditerranée (MuCEM), yani Avrupa ve Akdeniz Medeniyetleri Müzesi, modern Marsilya’nın simgelerinden biridir. 2013 yılında Avrupa Kültür Başkenti olan Marsilya bu dönem içerisinde müzenin açılışını yapmıştır. Açılışı Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande gerçekleştirmiştir. Müze 40,000 m²lik bir alanda Akdeniz’in tarihini, kültürünü ve medeniyetlerini keşfetme imkanı sunmaktadır. MuCEM Akdeniz kültürü ile ilgili birçok etkinlik düzenlemektedir. Film gösterileri, konserler, seminerler ve Akdeniz mutfağından sunumlarla aktif bir şekilde hizmet vermektedir.

Müze, Eski Liman'ın girişinde bulunan 17. yüzyıldan kalma Saint Jean Kalesi'nin yanına yapılmıştır. Müze, limanda sonradan eklenen bir parçanın üzerinde bulunur. Burası liman olarak hizmet verirken J4 numaralı terminal olarak kullanılmıştır. Kale ile müze arasında özel tasarlanmış bir su kanalı ve köprü bulunur. Çağdaş binasının tasarımı da Cezayir kökenli Marsilyalı mimar Rudi Ricciotti'ye aittir. Müzenin amacı Akdeniz coğrafyasının uygarlaşma sürecini, tarihini ve kültürünü antropolojik sergiler, resim sergileri ve film gösterimleriyle ziyaretçilere anlatmaktır. Arkeolojik bulgulardan Akdeniz kültürü ve coğrafyası üzerine yapılmış resimlere kadar çok geniş yelpazeye sahip bir koleskiyonu vardır. Cezayir'deki Fransa egemenliği üzerine bulunan çalışmalar da dikkat çekicidir. Kalıcı koleksiyonu giriş katında bulunur ve geçici sergiler üst katta yer bulur. Müzeye giriş ücreti de yetişkinler için 5 Euro'dur. Ayrıca salı günleri de kapalıdır.
 

Marsilya lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Le Pytheas Vieux Port Marseille, Maison de particulier, App-Arte Marseille Vieux-Port. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz La Mer en Ville, Sainte Apartments gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Le Studio de Granier, Christelle Apartments Marseille, Castle Mûrier otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Marsilya aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Notre Dame de la Garde Bazilikası

920 Nis 2017Gezilecek Yerler

Marsilya Gezilecek Yerler-2

Mimar Henri-Jacques Espérandieu tarafından 1864 yılında Neo Bizans mimarisinde tamamlanmıştır. Bazilika, Marsilya’nın en yüksek tepesi olan deniz seviyesinden 162 metre yükseklikteki La Garde Tepesi'nde yükselmektedir. Şehirde ilk dikkati çeken bu eser Marsilya’nın sembolü halindedir. 1931 yılında kuleye Çocuk İsa’yı kucaklayan Meryem heykeli eklenmiştir.

Kireçtaşından oluşan La Garde Tepesi'ne 13. yüzyılda bir şapel yapılmıştır. Saint Victoire Manastırı'na bağlı olan bu bölgeye yapılan şapel 15. yüzyıla kadar ayakta kalmıştır. 15. yüzyılda şapelin yerine daha büyük bir şapel yapılmıştır ve bu yeni şapel Saint Gabriel'e adanmıştır. 1516 yılında Fransa Kralı Fransuva ve ailesi Marsilya'yı ziyaret etmiştir. Bu ziyarette şehrin korunmasız olduğunu tespit etmiş ve surlarının güçlendirilmesini emretmiştir. Bu kapsamda şehre gelebilecek olası kuşatmalara karşı kaleler yapılmıştır ve bu kalelerden biri de La Garde Tepesi'nde bulunan şapel çevresine yapılmıştır. Akdeniz'e ve Marsilya'ya hakim konumu nedeniyle bu tepe şehirde yaşanan savaşlarda ve isyanlarda herkesin ele geçirmek istediği bir nokta olmuştur. Fransız Devrimi'nden sonra şapelin eskidiği ve hasar gördüğü düşünülerek yerine yeni bir kilisenin yapılmasına karar verilmiştir. Yeni kilise için başlatılan yarışmaya ağırlıklı olarak neo-gotik tasarımlar yapan mimarlar katılmıştır. Tek Roma-Bizans tarzda tasarım yapan Leon Vaudoyer kazanmıştır. Ancak çizimlerin aslında Vaudoyer'in genç öğrencisi Henri-Jacques Espérandieu'ye ait olduğu ortaya çıkmıştır. Kilisenin yapım sürecinde maddi zorluklarla karşılaşılmıştır. Bunun üzerine bölge halkının ve Fransa İmparatoru III. Napolyon'un destekleriyle proje tamamlanabilmiştir.
 

Marsilya Eski Limanı

820 Nis 2017Gezilecek Yerler

Marsilya Gezilecek Yerler-3

Eski Liman, Vieux Port, 26 yüzyıl önce gemilerin demir attığı, şehrin doğduğu masmavi bir yerdir. 1840’larda Joliette bölgesinin kuzeyi ana ticaret yolu idi. Fakat balıkçılığın gelişmesi ve yatların limana yanaşması ile oldukça popüler bir turizm bölgesi haline gldi. Buna bağlı olarak da lüks oteller, restoranlar birer birer bu bölgede yerini almaya başladı. Vieux Port bugün şehrin sosyal hayatının merkezi konumunda hayatını sürdürmektedir. 1943'de Nazi saldırılarında limanın kuzey bölgesi ağır hasar almıştır ancak savaş sonrasında hasarlar giderilmiştir. Limanın Quai des Belges tarafında Marsilya'nın meşhur yüzyıllardır her gün açılan balık pazarı bulunmaktadır.

Akdeniz'in en önemli limanlarının başında gelen Marsilya'nın limanı iki kaleyle korunmaktaydı. Bugün hala ayakta olan bu kaleler Saint Jean ve Saint Nicolas kaleleridir. Kaleler 1660 yılında Fransa Kralı XIV. Louis'nin emriyle inşa ettirilmiştir. Kral Louis kalelerin inşasıyla ilgili "Duyduk ki Marsilya halkı kaleleri çok seviyormuş. Biz de bu büyük limanın girişine kendi kalelerimizi inşa ettirmek istedik." demiştir. Aslında kaleler şehre dışardan gelebilecek tehditlere karşı değil şehirde çıkabilecek isyanlara karşı yaptırılmıştır. Bu nedenle kalelerin topları da şehre dönüktür.

Onlarca yatın ve teknenin demirlediği limanın manzarası günün her saatinde ayrı güzeldir. Burada sıralanmış cafe veya restoranlardan birinde bu manzaranın tadını çıkarmak çok keyifli olacaktır. Limanın güney tarafında Place Thiars denen meydan ve Cours Honoré-d'Estienne-d'Orves denen cadde bulunur. Bu noktalar sabahın ilk saatlerine kadar hareketlidir.
 

Marsilya Turistik Gezi Biletleri

Marsilya şehrini doya doya gezmek için, turistik noktalara giriş biletinizi önceden alıp bütçe ve zaman tasarrufu yapabilirsiniz. Sıra beklemeden ve indirimli bilet almak için aşağıda önerdiğimiz biletleri inceleyebilirsiniz.


 

Marsilya Fransa’nın en iyi mutfaklarından biridir. Bir Akdeniz şehri olması, Fransız mutfağı ile Akdeniz mutfağını birleştirmiştir. Deniz mahsulleri ve zeytinyağı birçok yemekte karşımıza çıkıyor. Bunun yanında taze sebzeler ve meyveler yemeklerle harika bir uyum sağlıyor. Ahtapot, kalamar, levrek, midye, sardalya ve yengeç gibi deniz mahsullerinin yanında havuç, patates, enginar ve pırasa da eşlik ediyor. Marsilya’nın en ünlü lezzeti menşei Nice olan Ratatouille’dir. Ratatouille; Domates, patlıcan, kabak, soğan, yeşilbiber, salça, sarımsak, kekik, maydanoz, fesleğen ve zeytinyağından oluşan zengin bir sebze yemeğidir. İsteğe bağlı olarak sıcak ve soğuk olarak servis edilmektedir. Bunun dışında Marsilya’nın Bouillabaisse, Pieds et paquets, Daube de boeuf, Soupe au pistou, Barigoule, Bourride, Loup de mer gibi yemekleri de oldukça lezzetlidir. Safran, domates, balık ve daha birçok deniz ürünüyle yapılan, çorba ve buğulama benzeri bir yemek olan bouillabaisse özellikle karşınıza en çok çıkacak yemeklerdendir.

Dünyanın en beğenilen mutfaklarının başında gelen Fransız mutfağına ait en güzel lezzetlerin yapıldığı Michelin yıldızlı restoranlar da Marsilya'da mevcuttur. Gerald Passédat, L'Epuisette ve Chez Michel bunlardan sadece birkaçıdır. Bu restoranlar dışında Le Bistror d'Edouard, Le Café des Épices, Les Arcenaulx, La Boîte à Sardine gibi birçok seçeneğiniz mevcuttur. Fransa'da yaygın bir sistem olan menüleri tercih ederseniz daha hesaplı bir yemek yiyebilirsiniz.
 
BAHŞİŞ
Fransa’da alınan hizmet karşılığı olarak hesaba hizmet bedeli yansıtılmaktadır. Ancak yine de çalışanlar bahşiş bekleyebilir. Bu durumda herhangi bir zorunluluk bulunmamaktadır.
 


 

Marsilya’nın Akdeniz’e özgü bir gece hayatı vardır. Sahil kıyılarında gitar çalan gençler ve hafif müzikli barlar gece hayatının rengini belirlemektedir. Bununla birlikte Vieux Port çevresinde birkaç gece kulübü yer almaktadır. Marsilya, Kuzey Afrika’dan yoğun bir göçmen akımına uğramıştır. Bu durum Marsilya’da büyük bir güven tehdidi yaratmaktadır. Gece geç saatlerde özellikle ara sokaklara girilmemesi ve dikkatli olunması önerilmektedir.

Marsilya'da son yıllarda birçok bar açılmıştır. Özellikle yaz aylarında havalar sıcak olduğu ve şehirde çok sayıda turist bulunduğu için bu dönemde gece hayatı daha canlıdır. Eski Liman yani Vieux Port çevresinde barlar yoğunlaşmıştır. Bu bölgede Cours Honoré-d'Estienne-d'Orves isimli caddede barlar daha yoğundur. Ayrıca Place Thiars isimli meydan ve Cours Julien isimli cadde de gece hayatının hareketli olduğu noktalardır. Yaz aylarında plajlardaki beach clublarda da partiler düzenlenmektedir. Limanda, Pierre Mendès Bulvarı'nda bulunan Café de la Plage harika bir manzaraya sahiptir ve kokteyl içmeyi sevenlerin uğrak noktasıdır. Le Bar de la Marine, Colin Firth'ün de oynadığı Love Actually filminin de bir sahnesine ev sahipliği yapmış sevilen bir bardır. Yine limanda bulunan Le Crystal, retro bir tarzda dekore edilmiştir ve mojitoları ile ünlüdür. Ayrıca kış aylarında ısıtıcıların kullanıldığı bir terası da vardır. La Part des Anges, günün her saati şaraplarınızı yudumlayabileceğiniz bir şarap barıdır. 

Marsilya'da gece kulüpleri ve caz kulüpler de mevcuttur. Hotel Belle Vue'nün terasında bulunan La Caravelle, 1930'lardan beri bir caz kulübü olarak hizmet vermektedir. Keyifli bir akşam yemeği de yiyebileceğiniz mekanda çarşamba ve cuma akşamları canlı caz çalınmaktadır. Le Bazar, 20'li yaşlarındaki gençlerin çok tercih ettiği bir gece kulübüdür. 17. yüzyıldan kalma bir silah fabrikası içinde kurulu Le Trolleybus gece hayatının en hareketli olduğu kulüplerden birisidir. Aslında içerisinde farklı müzik türlerinin çalındığı üç gece kulübü bulunur. Bunlar La Dame Noir, Le Whisky Bar ve La Suite'dir. Perşembeden pazara kadar açık New Cancan ise Marsilya'daki en popüler gay kulüptür. Le Mystik ve Le Flamingo ise Marsilya'nın daha elit gece kulüpleridir.

Marsilya'da akşamları yapılabilecek kültürel akviteler de çok çeşitlidir. Öncellikle Opéra Municipal de Marseille'in programını takip edebilirsiniz. Eylül ayından Haziran ayına kadar açık olan operada çok başarılı opera ve bale gösterileri düzenlenmektedir. Ayrıca opera binasına geçmeden önce çevresinde bulunan Pain de l'Opéra, La Casertane, Boulangerie Aixoise gibi restoran ve cafelerde yemek yiyebilir veya lezzetli Fransız tatlılarından yiyebilirsiniz. Théâtre National de Marseille, Eski Liman'da deniz kıyısında bulunur. Burada da düzenli olarak tiyatro oyunları sergilenmektedir. Programı takip ederseniz İngilizce oyunlara da denk gelebilirsiniz. Jobin Caddesi'nde yer alan La Friche La Belle de Mai'nin binası eskiden şeker sonradan da tütün fabrikası olarak kullanılmıştır. Günümüzde de tiyatro, atölye ve sinema salonlarının bulunduğu bir sanat merkezidir.
 


 

Fransa’nın en büyük ikinci şehri olan Marsilya, Paris’den sonra ülkenin en iyi alışveriş fırsatlarına sahiptir. Merkezde iki dakika yürüyerek bile birçok şeye ulaşabilirsiniz. Marsilya’nın ana alışveriş caddeleri, Rue de la Tour, Rue Paradis, Rue Saint Ferréol ve Rue de Rome’da bulunmaktadır. Burada ağaç figürünler de oldukça popülerdir.

Marsilya, Provence bölgesine yakın olduğu için Provence yöresine özgü çok fazla ürünü burada bulmak mümkündür. Provence'a özgü şeylere Fransızca'da 'Provençal' denilmektedir. Provençal yazan dükkanlarda yöreden getirilen lavanta ve lavantadan yapılan ürünler gibi çeşitli ürünler bulmak mümkündür. Marsilya'nın sabunları 'savon de Marseille' olarak geçmektedir ve hediyelik eşya olarak almaya çok uygundur. Lavantalı, vanilyalı, zeytinyağlı, portakallı çeşit çeşit sabunlar hem koku duyunuza hem de görme duyunuza hitap eder. 'Santon' denilen ahşap eşyalar veya kilden yapılan eşyalar da Marsilya'daki dükkanlar sık sık karşınıza çıkacaktır. Ayrıca Marsilya'ya özgür içki olan 'pastis' çeşitlerini La Maison du Pastis'te bulabilirsiniz.

Eski Liman ve Eski Şehir bölgeleri hediyelik eşya konusunda en zengin yerlerdir. Sabunlar, zeytin yağları, çikolatalar, 'navette' adı verilen yöresel kekler, seramik ve ahşap el işleri, resimler ve heykeller burada bulabileceğiniz seçeneklerdir. Yüzyıllar boyunca Marsilya'nın balık pazarının kurulduğu Quai des Belges de Eski Liman'da bulunur. Sabah 07.30'dan 12.30'a kadar açıktır.

La Canebière bölgesi, Moda Caddesi olarak da bilinen Rue de la Tour ve Cours d'Estienne d'Orves caddesi lüks markaların, butik mağazaların ve dinlenmek isteyenler için cafe ve restoranların bulunduğu yerlerdir. Daha bohem bir alışveriş yapmak isteyenler içinse Cours Julien bölgesi bulunur.
 


 

 • Open 13 Marsilya Tenis Turnuvası (Şubat)
 • Marsilya Karnavalı (Mart)
 • Fransız Şarap Üreticileri ve Çiftçileri Bahar Fuarı (Mart)
 • Uluslararası Akdeniz Denizcilik Festivali (Nisan)
 • Marsilya Festivali (Haziran)
 • Garden Blues Festivali (Haziran)
 • Uluslararası Film Festivali (Temmuz)
 • 5 Kıta Caz Festivali (Temmuz)
 • Uçurtma Festivali (Eylül)
 • Fransız Gastronomi Tadım Haftası (Ekim)
 • “Fiesta des Suds” Müzik Festivali (Ekim)
 • Fransız Şarap Üretici ve Çiftçileri Fuarı (Kasım)

 

 • Yeni Yıl Tatili (1 Ocak)
 • Fransa'da Paskalya Tatili (Mart/Nisan)
 • İşçi Bayramı (1 Mayıs)
 • Fransa'da II. Dünya Savaşı Zafer Günü tatili (8 Mayıs)
 • Fransa'da "Ascension" tatili (14 Mayıs)
 • Fransa'da "Pentecôte" tatili (25 Mayıs)
 • Fransız Milli Bayramı (14 Temmuz)
 • Fransa'da "Assomption" tatili (15 Ağustos
 • Fransa'da "Toussaint" tatili (1 Kasım)
 • Fransa'da 1.Dünya Savaşı Ateşkes Yıldönümü tatili (11 Kasım)
 • Fransa'da Noel Tatili (25 Aralık)
 • Acil Servis: 15
 • Polis: 17
 • İtfaiye: 18
 • 24 Saat Eczane Servisi: 3237