Google+

Nice

Nice03:18 AM
13℃
1 EUR=0.00
Type E250V16 A
 • Ocaweather-icon9.2℃
 • Şubweather-icon9.7℃
 • Marweather-icon11.6℃
 • Nisweather-icon13.6℃
 • Mayweather-icon17.4℃
 • Hazweather-icon20.9℃
 • Temweather-icon23.8℃
 • Ağuweather-icon24.1℃
 • Eylweather-icon21℃
 • Ekiweather-icon17.4℃
 • Kasweather-icon12.9℃
 • Araweather-icon10.1℃
Ülke: Fransa Kent Nüfusu: 343,629 Resmi Dil: Fransızca Para Birimi: Euro, € İklim: Akdeniz İklimi Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 Gün Big Mac Index: 4.49 $ (Türkiye 3.87 $)Bir Akdeniz şehridir Nice; masmavi suların kıyısında kendi halinde akıp giden kültürlerin, yaşanmışların ve yaşanacakların şehri. Bir yanda mavi diğer yanda yeşilin buluştuğu, kırmızı çatılı, şirin, aşık olunası ve yaşanılası bir kent. Şayet burası ne bu dünyadan ne de başka bir dünyadan öyleki burası Tanrı’nın gökyüzündeki cennetinden bir parça. Bu güzel şehir halk arasına "Nice La Belle" yani Güzel Nice olarak anılıyor.

Fransa’nın güneydoğusunda, Akdeniz kıyılarında parıldayan Nice, Fransız Rivierası’nın merkezinde doğa ile bütünleşmiş bir Fransız kentidir. Fransa’nın en büyük 5. kenti olma özelliğine sahiptir. Bunun yanında ülkenin Paris’ten sonra en çok ziyaret edilen turizm noktasıdır. Dolayısıyla da Paris'teki havalimanlarından sonra Nice Côte d’Azur Havalimanı ülkenin en yoğun 3. havalimanıdır. Côte d’Azur olarak anılan Güney Fransa sahilinin incisi Nice'i ziyaret edince neden yüzyıllar boyunca sanatçıların ve aristokratların tatil yeri olduğunu anlamak mümkün. II. Dünya Savaşı'ndan sonra da dünyanın dört bir yanından turistler Nice'i tatil rotası olarak seçmeye başlamıştır.

Nice, Terra Amata olarak bilinen Paleolitik dönemden kalma bir şehrin sınırlarında kurulmuştur. Bu arkeolojik alanda ateş yakıldığına ve barınaklar kurulduğuna dair bulgular keşfedilmiştir. Bugünkü şehrin temellerinin ise M.Ö. 350 yılında Foça'dan gelip Marsilya'ya yerleşen Yunanlar tarafından atıldığı düşünülür. Bu dönemde adı Yunan Zafer Tanrısı Nike'ın anısına Nikaia olarak konulmuştur. Bunun sebebi de Yunanların şehrin bulunduğu bölgeyi İtalya'da yaşayan Ligurlar'a karşı bir zaferle kazanmasıdır. Ayrıca Foçalı Yunanların şehirde ticareti başlatmasıyla şehir günümüze kadar önemli bir liman şehri olarak gelmiştir. Orta Çağ'da, 8. yüzyılda Nice, Ceneviz Cumhuriyeti'nin bir parçası olmuştur. İtalya'da Cenovalılar ve Pisalılar arasında yaşanan savaşlarda da paylaşılamayan bir bölge olmuştur. Ayrıca Provence Kontları da şehri ele geçirmek istemiştir. 14. yüzyılda Savoy Dükalığı'nın bir parçası olan Nice zaman zaman başka devletlerin işgaline uğrasa da uzun bir dönem dükalığa bağlı kalmıştır. 16. yüzyılda Fransa Kralı Fransuva ve Kutsal Roma Germen İmparatoru Şarlken arasındaki ezeli mücadelede şehirde nasibini alıp ağır hasar görmüştür. 1543 yılında Barbaros Hayreddin Paşa önderliğindeki Fransız-Osmanlı donanması şehri ele geçirmiştir.

500 yıl kadar Savoy Dükalığı'nın hakimiyet sürdüğü şehir bu dönem içerisinde Fransa topraklarına da katılmıştır. İki ülkenin de sahip olmak istediği şehir 1860 yılında yapılan Turin Anlaşması ile tamamen Fransa'ya katılmıştır. Bu tarihten itibaren modernleşmenin etkisiyle şehrin alt yapısı hızlı bir şekilde gelişmiştir. İngiliz ve Rus aristokratlar da bu dönemlerde şehrin güzelliğini keşfedip yazlıklar yaptırmaya başlamıştır. Hatta İngiltere Kraliçesi Victoria da tatillerini Nice'te geçirmiştir. II. Dünya Savaşı'nda Nazi yanlısı Vichy hükümetinin baskıları Nice'te yoğun bir şekilde hissedilmiştir. Doğu Avrupa'dan kaçıp Nice'e gelen Yahudiler buradan Kuzey Afrika gibi noktalara kaçmak durumunda kalmışlardır. Mücadeleler ve savaşlarla dolu bir tarih geçiren Nice'te bu dönemlerden günümüze gezilecek yerler kalmıştır.

Nice geçmişte uzun yıllar İtalyan kültürüne sahip Savoy Dükalığı sınırları içerisinde yer almıştır. Bu yüzden kentte İtalyan havası ağırlıktadır. Bugün bir Fransız şehri olsa da esasen İtalyan kimliğini kaybetmiş değildir. Şehrin mutfağında da bu etkileri görmek mümkündür. Şehirde pek çok İtalyan restoranı bulunur ve ön plana çıkan yemekler genellikle İtalyan yemekleridir. Midye, istiridye, kalamar ve daha pek çok deniz mahsulü pişiren restoranlardan gelen kokular iştahınızı açacaktır. Akdeniz'de bulunan Nice'in iklimi de gezmeye çok uygundur. Kış ayları çok soğuk olmamakla beraber yaz ayları da bunaltıcı olmaz. Deniz her noktada temiz olduğu için şehir merkezinden de rahatlıkla denize girilebilir.

Nice doğal plajları ve berrak suları ile kusursuz bir tatil sunar. Vieux Nice adında kentin ilk kurulduğu bölgede rengarenk tarihi yapıların arasından kenti keşfetmeye başlayabilirsiniz. Vieux Nice, Nice’in en gözde semtidir. Butikleri, en güzel restoranları ve kafeleri bu tarihi sokaklarda bulabilirsiniz. Nice Katedrali önünde bulunan dondurmacıda birbirinden lezzetli dondurmalar yiyebilirsiniz. Meşhur Promenade des Anglais'de, İngiliz Kaldırımı'nda, sabah-akşam yürüyüşler yapabilir ve aynı zamanda kaldırım boyunca uzanan plajda kendinizi Nice'in turkuaz rengi sularına atabilirsiniz. Nice Modern ve Çağdaş Sanat Müzesi'ni gezip çağdaş sanatın gelişmesine yol veren ünlü Fransız sanatçı Yves Klein'in eserlerini keşfedebilirsiniz.

Tanıtıcı Video:

 

 

 

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Nice, Güneydoğu Fransa’nın Akdeniz kıyılarında yer almaktadır. Aynı zamanda burası Fransız Rivierası’nın merkezi konumundadır. Nice idari olarak Provence-Alpes-Côte d’Azur bölgesine bağlıdır.

Geolocation

Nice lokasyonunu gezmenin en pratik yollarından biri de tur paketlerini tercih etmek. Eğer zorlanmadan, bir rehber eşliğinde Nice lokasyonunu gezmek isterseniz; Promosyon Elegant Avrupa Turu - 399 EUR , Promosyon Elegant Avrupa Turu - 449 EUR , Alplerin Gölgesinde 5 Ülke Turu - 399 EUR , Promosyon Elegant Avrupa Turu - 399 EUR , Milano & Nice & Marsilya Turu - 399 EUR gibi seçenekleriniz bulunuyor. Ayrıca tüm Nice turlarının listesini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Fransa’nın resmi para birimi Euro’dur. Kısaltma: EUR, sembol: €

Fransa’nın resmi dili Fransızca'dır.

 • Merhaba: Bonjour
 • Günaydın: Bonjour
 • Tünaydın: Bonjour
 • İyi günler: Bonjour
 • İyi akşamlar: Bonsoir
 • İyi geceler: Bonne nuit
 • Teşekkür ederim: Merci

Fransa ile Türkiye arasında bir saatlik zaman farkı vardır. Fransa Türkiye’den 1 saat geridedir.

MARSİLYA BAŞKONSOLOSLUĞU
Adres: 363, Avenue du Prado 13008 Marseille- France
Telefon: +33 491 290 020
Faks: +33 491 227 821
consulat.marseille@mfa.gov.tr 
http://marsilya.bk.mfa.gov.tr

LİYON BAŞKONSOLOSLUĞU
Adres: 87, Rue De Seze 69006 Lyon - France
Telefon: +33 4 72 83 98 40
Faks: +33 4 78 24 86 75
consulat.lyon@mfa.gov.tr 
http://lyon.bk.mfa.gov.tr

Nice gerçek anlamda bir tatil şehridir. Kentte hareketlilik yazın gelmesiyle beraber başlar ve yağmurlar yağmaya başlayana kadar devam eder. Akdeniz İklimi'nin hakim olduğu şehirde yazlar sıcak ve yağışsız geçerken kışlar serin ve yağışlı geçer. Yaz aylarında çok yüksek sıcaklıklar görülmez. Hava sıcaklığı genellikle 25-28 derece arasında seyreder ve Temmuz ayında birkaç gün 30 derecenin üzerine çıkar. Bu nedenle yaz aylarında bile şehirde bunalmadan rahatlıkla gezebilirsiniz. Denizden gelen hafif esintiler de biraz serinlemenize yardımcı olabilir. Şehir merkezinde ilerledikçe ise hava biraz daha sıcak hissedilir. Yaz aylarında geceleri sıcaklık 19 derece civarındadır. Temmuz ve Ağustos aylarında deniz suyu sıcaklığı 24 derece civarında olur. Ayrıca plajların kumsal değil taşlık olduğunu hatırlatmak gerekir. Eylül ayının sonlarına doğru yağmurlar başlar ve yazın başlarına kadar dönem dönem devam eder. Sonbaharda sıcaklıklar 25-13 derece arasında değişir. Bu nedenle sonbahar da gezileriniz için uygundur. Kış ayları da serin olarak tanımlanır. Gündüzleri sıcaklık 11-17 derece, geceleri de 4-9 derece civarlarındadır.
 

Haftanın her günü karşılıklı olarak İstanbul – Nice seferleri düzenlenmektedir. Uçuş süresi 3 saat 15 dakikadır.
 

Nice pek çok konaklama alternatifi sunmaktadır. Otel, pansiyon, kiralık ev gibi seçeneklerden birini tercih edebilirsiniz. Eğer yaz tatili için kente geldiyseniz ev kiralamanız rahatınız ve bütçeniz için daha avantajlı olacaktır. Nice çok büyük bir şehir sayılmasa da merkezden uzak bir noktada kalmanız yorucu olabilir. Şehirde bulunan tramvay Jean Jaurès ve Jean Médecin Bulvarları arasında gidip gelmektedir. Tramvaya yakın bir yerde konaklarsanız tramvayı kullanıp da ulaşım sağlayabilirsiniz ancak tramvayın geçtiği noktalar zaten merkezi yerlerdir ve çok uzun bir hattan geçmez. Jean Médecin Bulvarı Nice'in en hareketli noktalarından birisidir. Bulvar üzerinde fazla otel bulunmasa da bulvar boyunca ara cadde ve sokaklarda bulunan oteller ulaşım açısından çok rahat olacaktır. Bulvarın da bulunduğu Jean Médecin mahallesi konaklama için öncelikli tercihiniz olabilir. Bulvarın sonunda bulunan Gare de Nice Ville isimli gar çevresinde de oteller bulunur. Ancak gardan kuzeye doğru ilerlerseniz fiyatlar düşse de buralardan ulaşım zorlaşmaktadır. Jean Médecin mahallesinden batıya doğru gidince Gambetta mahallesine ulaşılır. Bu mahallede de gezilecek yerler ve restoranlar bulunur. Burası da konaklama için uygun bir adrestir. Daha batıda da havalimanı bulunur. Havalimanı çevresinde de oteller mevcuttur ancak buradan şehir merkezine uzaklık 7 kilometredir. Eski Şehir bölgesinde ise fazla otel seçeneği yoktur.

İngiliz Kaldırımı boyunca Le Méridien gibi büyük otel zincirleri bulunur. Bu otellerin fiyatları genel olarak yüksektir ancak bazılarının kendi plajları da bulunur. Bu otellerin en uygun fiyatlılarından Hôtel Le Royal Promenade des Anglais, üç yıldızlı bir oteldir ve deniz manzaralı odalarında Akdeniz önünüze serilecektir. Nice'e gelmişken 18 ve 19. yüzyıllardan kalma barok binalarda kalmak daha keyifli olacaktır. Bu binalardan birinde bulunan Hôtel Vendôme, Pastorelli Sokak üzerinde bulunur ve buradan ulaşım kolaydır. Massena Caddesi üzerinde konumlanan Hotel Felix de iki yıldızlı bir oteldir.

Sahilden ve İngiliz Kaldırımı'ndan biraz uzakta bulunan Aparthotel Adagio Access Nice Acropolis, misafirlerine mini mutfaklı daireler sunmaktadır. Dilerseniz çatısındaki küçük havuzda da yüzebilirsiniz. Rue de Belgique yani Belçika Sokak'ta yer alan Trocadero yine uygun fiyatlı otellerden birisidir. Nice Garı'na yakın olması trenle gelen ziyaretçiler için bir avantajdır. Ayrıca Fransa'nın süpermarket zincirlerinden Casino Süpermarket de yakında bulunur. Fransız tipi balkonlar Hotel Carlton'da da karşınıza çıkmaktadır. Yenilenmiş odalarıyla Hotel Carlton da seçenekleriniz arasındadır. Bazı odaları Victor Hugo Bulvarı'na bazı odaları da otelin bahçesine bakmaktadır. Carlton'un kuzeyinde Hotel Boréal Nice bulunur. Bu otel de temiz ve küçük bir oteldir. Gambetta mahallesinde bulunan Hotel La Villa Nice Promenade, beyaz ve şık oda tasarımlarıyla dikkat çekmektedir. Otelin koridorlarını süsleyen parlak renkli biblolar da otele ayrı bir hava katmaktadır. Nice'in en uygun fiyatlı yerlerinden birisi olan Villa Saint Exupery Beach Hostel aynı zamanda çok da talep görmektedir. Hostelin barında saat 18.00'dan sonra hostel müşterilerine indirim de yapılmaktadır.

 

Nice onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Nice Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Nice Otelleri

En Uygun Fiyatlı Nice Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Nice Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Nice Otelleri

Nice İçi Ulaşım

Otobüs, tramvay ve taksi Nice şehrinde tüm ulaşım ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır. Trafik problemi bulunmayan bu güzide kentte otobüs kullanımı oldukça yaygındır. Lignes d’Azur tarafından koordine edilen toplu taşıma mesafeler arasındaki engelleri kaldırmaktadır. 

Nice Gezilecek Yerler


Nice yapısal anlamda çok fazla gezilecek yer seçeneği sunmaz. Ancak sahili ve doğal alanları ile canınız sıkılmadan bu şehirde zaman geçirebilirsiniz. Kentin en popüler noktası Promenade des Anglais caddesidir. Onun ardından kentin tarihi eser eksikliğini tek başına karşılayacak nitelikte bir katedral Aziz Nicolas Rus Ortodoks Kilisesi ve çok daha fazlası ile Nice’te unutulmayacak bir yaz tatili sizi bekliyor. Ayrıca Nice Turizm Ofisi'nden gezilecek yerler hakkında bilgi ve harita alabilirsiniz.
 

İngiliz Kaldırımı

422 Nis 2017Gezilecek Yerler

Nice Gezilecek Yerler-1

Nice gezilecek yerler listesinin ilk sırasında kentin simgelerinden biri olan, palmiyelerle sıralanmış bu yol için Nicelilerin yürüyüş yaptığı, denizin ve havanın tadını çıkardığı yerdir. Promenade des Anglais 2015 yılında Unesco Dünya Miras Listesi'ne eklendi. 7 kilometre uzunluğundaki bu gösterişli yol yürüyüş yapmak ve bisiklet sürmek için cazip bir ortam sunmaktadır. Nice'in sembolü olan meşhur mavi sandalyeler de bu kaldırımda dizilmiştir. Yol boyunca da halk plajları ve özel plajlar sıralanmıştır. Niceliler ve turistler bu kaldırımın kenarında bulunan geniş plajlarda denize girerler. Dilerseniz günlüğü kişi başı 12 Euro'dan başlayan özel plajları tercih edebilir, dilerseniz de kendi eşyalarınızı kullanarak halk plajlarını tercih edebilirsiniz.

18. yüzyılda İngiliz aristokratlar Nice'in güzelliğini keşfedip yaz tatillerini burada geçirmeye başlamışlardır. Hatta ilerleyen yıllarda İngiltere Kraliçesi Victoria da burada tatil yapmıştır. 1820 yılında kış çok sert geçince şehrin kuzeyinde bulunan köylerdeki özellikle turunçgil üreticileri büyük sıkıntılar çekmeye başlamıştır. Çiftler dahil birçok insan bir anda yoksullaşınca Nice'in sokaklarında dilenmeye başlamıştır. İngiliz aristokrasisi de bu durumu görünce dilencilere yardımcı olmak amacıyla bir proje geliştirmeye karar vermiştir. Finansmanının çoğunu Lewis Way üstlenmiştir ve sahilde uzun ve geniş bir kaldırım yapılmıştır. İlk zamanlar buraya İngiliz Yolu denilmiştir ancak Nice 1860'da Fransa egemenliğine girince İngiliz Kaldırımı ismini almıştır. Nice Karnavalı, Çiçekler Savaşı gibi birçok etkinlik de burada düzenlenmektedir.
 

Nice lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Centragence - Les Terrasses du Ciel, Villa Malga, Bellevue. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Two-Bedroom Apartment Apartment Nice, Confiance Immobiliere - Rose de France gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Le Vernier, Confiance Immobiliere - Le Garibaldi Studio, La Villa Saint Antoine otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Nice aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Eski Nice

622 Nis 2017Gezilecek Yerler

Nice Gezilecek Yerler-2

Nice’nin eski şehri, eski tarihi evler, tarihi sokaklar ve yaşanmış anılara sahip yorgun bir semt. Orta Çağ'dan beri kentin en önemli yeri olmuştur. Şimdi ise gayet turistik bir bölge olarak yaşamına devam etmektedir. Burada yer alan eski binalar sanat galerisi, hediyelik eşya dükkanı, şarap evi, kafe ve restoran olarak hizmet vermektedir.

Vieux Nice yani Nice'in eski şehir bölgesi 1700'lerden sonra fazla değişmemiştir. Bu döneme gelindiğinde günümüz renkli, barok etkilerin görüldüğü sevimli binalar çoktan yapılmıştır. 18. yüzyıl Nice için aslında bir dönüm noktası olmuştur ve İngiliz ve Rus aristokratlar şehri tatil güzergahları arasına eklemiştir. Aristokratların şehre gelmeye başlamasıyla Nice eski şehir bölgesini aşarak genişlemeye başlamıştır.

Bu bölgede en dikkat çeken yapılardan birisi barok mimarinin güzel bir örneği olan Cathédrale Saint-Réparate'dır. Yapının olduğu araziye ilk kilise 11. yüzyılda inşa edilmiştir. 1650-1699 yılları arasında buraya yeni bir katedral yapılmıştır. Nice Katedrali olarak bilinen bina oldukça şıktır. Katedralin önünde küçük bir meydan olan Place Rosetti bulunur. Bu meydana geldiğinizde sandalyelere oturmuş dondurma yiyen birçok turist görebilirsiniz. Burada bulunan dondurmacı Fenocchio'nun dondurmaları enfestir. Katedral turunuzdan sonra bu dondurmacıdan dondurma alıp biraz dinlenebilirsiniz. Eski şehirden güneye doğru ilerleyince Cours Saleya isimli caddeye ulaşılır. Burada da çiçek, meyve ve sebze pazarı kurulur. Ayrıca birçok cafe, bar ve restorana da ev sahipliği yapar.
 

Modern ve Çağdaş Sanat Müzesi

422 Nis 2017Gezilecek Yerler

Nice Gezilecek Yerler-3

Nice'in en büyük ve en başarılı müzelerinden birisi olan Musée d'Art Moderne et d'Art Contemporain gezilecek yerler listenizin başında gelebilir. Müze 21 Haziran 1990’da yılında kapılarını açmıştır. Genellikle MAMAC kısaltması ile anılır. Niceli ünlü sanatçı Yves Klein'in ismi verilen Yves Klein Meydanı'nda bulunur. İngiliz Kaldırımı, Jean Médecin Bulvarı gibi noktalardan yürüyerek ulaşabileceğiniz gibi tramvayı da kullanabilirsiniz. Yapı Yves Bayard ve Henri Vidal tarafından, Nice'in içinden geçip Akdeniz'e dökülen Paillon Nehri'nin akışından esinlenerek tasarlanmıştır. Müze4,500 m² alana yayılmaktadır ve bu müzede Avrupa ve Amerika sanatına ilişkin birçok eser bulunur. Üniversite öğrencileri öğrenci kartlarını gösterek müzeye ücretsiz girebilirler. Yetişkinler de bir gün boyunca geçerli olan 10 Euroluk bileti alarak Güzel Sanatlar Müzesi, Masséna Müzesi, Matisse Müzesi gibi diğer müzelere de girebilirler. Müzenin en üst katındaki terasta minialist heykeller bulunur ve teras çok güzel bir manzaraya sahiptir.

300'den fazla sanatçının 1300'den fazla eseri müzenin 10 salonunda sergilenmektedir. Oldukça büyük bir müzedir ve 1950 sonrası sanat akımlarına ait çok değerli parçalar sergilenmektedir. Pop art, yeni realizm, kavramsal sanat, fluxus, minimalizm gibi modern ve çağdaş sanat akımlarının önde gelen isimlerinin eserleri bulunmaktadır. En dikkat çeken sanatçılar arasında pop art sanatçısı Andy Warhol'ün, yeni realist Yves Klein'in ve Picasso'nun eserleri bulunmaktadır. Niki de Saint Phalle, Arman, Cé​sar gibi çok önemli sanatçıların da eserleri mevcuttur. Niceli sanatçı Yves Klein'e ayrılan bölümde sanatçının meşhur monokromları sergilenir.
 

Nice Turistik Gezi Biletleri

Nice şehrini doya doya gezmek için, turistik noktalara giriş biletinizi önceden alıp bütçe ve zaman tasarrufu yapabilirsiniz. Sıra beklemeden ve indirimli bilet almak için aşağıda önerdiğimiz biletleri inceleyebilirsiniz.

Salade niçoise.jpg

Akdeniz'in kıyısında bulunan Nice'in mutfağında deniz ürünleri ağır basmaktadır. Uzun bir dönem İtalyan devletlerinin bir parçası olduğu için de İtalyan mutfağının etkileri de görülür. Fransız kültürünün de etkisiyle ortaya birbirinden güzel yemeklere sahip bir mutfak çıkmıştır. Eğer bir restoranda "Cuisine Nissarde" yazan işareti görürseniz, bu restoranın Nice mutfağına özgü tarifleri yaşatan restoranlardan biri olduğunu anlayabilirsiniz. Bu restoranlardan bazıları; Restaurant l'Escalinada, Restaurant la Cantine de Lulu, Restaurant le Safari, Restaurant lu Fran Calin, Restaurant a Buteghinna. Bunların dışında daha pek çok bu ünvana sahip restoran vardır.

Rue de France ve Rue de Massena üzerinde dizi dizi balık restoranları bulunur. Bu yerlerde aşağı yukarı fiyatlar aynı olduğu için herhangi bir restoranda yiyeceğiniz yemek diğerlerinden çok farklı olmayacaktır. Özellikle köri, arabiata gibi soslarla pişirilmiş midye ve yanında verilen patates kızartması tabakları güzel bir tercih olacaktır. Yemeklerin yanında bira yerine şarap sipariş ederseniz daha hesaplı bir yemek yiyebilirsiniz. Garsonlar Provence bölgesinde yapılan biraları tavsiye edebilir ancak Fransa şaraplarıyla ünlüdür ve şarap tercihi sizi daha çok tatmin edebilir. Akşam yemeklerinde restoranlarda sunulan fix menü seçeneklerinden tercih yaparsanız daha uygun fiyata daha çok çeşit yemek yiyebilirsiniz. Cours Saleya, Vieux Nice bölgeleri restoranların yoğunlaştığı yerlerdir.

Nice mutfağına "Niçoise cuisine" denmektedir. Salade niçoise başlangıç olarak sıkça karşınıza çıkabilecek bir salatadır. Nice'in yerel lezzetlerinden birisi socca denilen nohut kullanılarak yapılan bir hamur işidir. Kırmızı şarapla yapılan dana yahnisi daube, kabak çiçeği dolmasına benzeyen beignets de fleurs courgette Nice'de yiyebileceğiniz yemeklerden birkaçıdır.
 


 

Nice gece hayatı çok zengin olan bir kent değildir. Kentte sayılı eğlence mekânları bulunmaktadır. Bu mekânların bir kısmında da eğlence erken bitmektedir. Ancak gece hayatı çok daha hareketli olan Cannes şehri Nice’e sadece 20 dakikalık mesafede.

Nice’de gece yapılacak en güzel aktivitelerden biri sahil boyunca yürümektir. 8 kilometre uzunluğundaki sahili Promenade des Anglais yani İngiliz Kaldırımı oluşturur. Yaz aylarında bu yol rengârenk bir şekil alır. Turistler kaldırım boyunca sabahın ilk saatlerine kadar dolaşır. Deniz kenarında ise içki içen, müzik çalan, sohbet eden gençleri görebilirsiniz. Hiç tanımasanız bile sıcak sohbet edebileceğiniz birçok insan bulabilirsiniz. Yeni dostluklar veya aşklar kurabilir ve hayatınızı renklendirebilirsiniz. İçki satışı marketlerde veya şarap/bira üzerine odaklanan dükkanlarda olur. Bu yerler de genellikle akşam 8-9 gibi kapanır. Bu saatlerden sonra ancak restoran, bar ve kulüplerde içki bulabilirsiniz. Şarap ve bira satan yerlerde genellikle fiyatlar bir tık yüksektir. Bira fiyatları şaraba kıyasla daha yüksektir. Fransa şarabın memleketi olduğu için çok uygun fiyata çok lezzetlli şaraplar içebilirsiniz. 3-4 Euro'ya alacağınız bir şişe şarap da oldukça lezzetli olabilecektir.

Nice'in başlıca hareketli noktaları olarak Cours Saleya, Place Masséna, Rue Droite sayılabilir. Nice'de çok sayıda olmasa da gece kulüpleri bulunur. Ancak bunların da bir kısmı giriş ücreti talep etmektedir. Nice'in en canlı gece kulüplerinden birisi Le Glam'dır. Giriş ücreti 16 Euro olan kulüp ağırlıklı olarak gaylerin tercih ettiği bir kulüptür. Her gece dans gösterileri de düzenlenir. Raoul Bosio Sokak'ta bulunan Le Six de LGBTI+ dostu bir gece kulübüdür. Giriş ücreti de gösterilere bağlı olarak 8 ile 10 Euro arasında değişmektedir. Le Six'e yakın olan Velvet, Alexandre Mari Sokak'dadır. Nice'in en popüler kulüplerinden birisidir ve diğer gece kulüpleri gibi 23.00'da açılır. Le High Club, İngiliz Kaldırımı'nda bulunur ve 30'lu yaşlarındaki kitlelere hitap etmektedir. Şehrin pahalı kulüplerindendir ve güvenlik girişte seçici davranmaktadır.

Nice'de ayrıca iki tane de gazino bulunmaktadır. Bunlar İngiliz Kaldırımı'nda bulunan ve aralarında 100 metre kadar bir mesafe bulunan Casino du Palais de la Méditerranée ile Casino Barrière le Ruhl Nice'dir. Niceli Fransızların yaptığı gibi siz de gecenizi rulet, Blackjack gibi oyunlar oynayarak geçirebilirsiniz. Nice'de eğer şarap içmek isterseniz Rue de la Prefecture'de bulunan Les Caves Caprioglio adreslerinizden birisi olabilir. Zengin şarap seçkisi içerisinden son derece lezzetli şaraplar içebilirsiniz.

Clarion Grand Aston Hotel'in 7. katındaki çatısında bulunan Seven Blue Bar'ın içki fiyatları yüksek olsa da harika bir panoramik Nice manzarası sunmaktadır. Nice'de ayrıca Irish publar da bulunmaktadır. Ma Nolan's, Mc Mahon's ve Thor Pub sıcak atmosfere sahip tercih edebileceğiniz edebilieceğiniz Irish publardır. Cours Saleya üzerinde bulunan barlar da hareketlidir. Bunlardan Bar Les Trois Diables'ın ismi üç şeytan anlamına gelmektedir. İçki fiyatları uygundur ve hareketli bir mekandır.
 


 

Nice’de turistler için alışverişin ana durağı Vieux Nice'dir. Pazarlar, mağazalar, mücevher dükkânları ve küçük butikler bu bölgede toplanmıştır. Nice genelinde toplamda 7,000 alışveriş mekânı bulunmaktadır. Bunun yanı sıra kentin birçok noktasında kurulan yiyecek ve giyecek pazarları önemli bir konumdadır. Marka meraklıları için Rue Paradise ve Rue de Suede’de birçok mağaza ziyarete değer. Jean Medecin Avenue bölgesinde de Zara, H&M gibi birçok ünlü markanın mağazası bulunmaktadır. Ayrıca Jean Médecin Bulvarı üzerinde Fransa'nın ünlü mağazası Galeries Lafayette de bulunur. Galeries Lafayette'in büyük mağazasında giyimden aksesuara çok fazla markanın ürününü bulabilirsiniz. Ayrıca Nice Turizm Ofisi'nden buroşür alıp Galeries Lafayette'de yapacağınız alışverişlerde %10 indirim kazanabilirsiniz. Eski Şehir kısmındaki hediyelik eşya dükkanlarında pazarlık yapmayı da deneyebilirsiniz.

Eski Şehir'de yani Vieux Nice'de pazartesi dışında her gün sabahtan öğlene balık pazarı kurulmaktadır. Bu tarihi bölgede daha pek çok bohem dükkan, sanat galerisi ve cafe bulunur. Fransa'nın meşhur şaraplarını bulabileceğiniz şarapevleri de mevcuttur. Provence bölgesinde yetişen üzümlerden yapılan şaraplardan alabilirsiniz. Jules Gilly Sokak'ta bulunan L'Epicerie'de İtalyan şarküteri ürünlerini bulabilirsiniz. Ayrıca bölgedeki zeytinlerden yapılan zeytinyağları da harika bir lezzete sahiptir. Eski Şehir'de bulunan La Maison d'Olive zeytinyağı ve çeşitli baharatlar için uygun bir adrestir. Vieux Nice ile İngiliz Kaldırımı arasında bulunan Cours Saleya'da her gün taze çiçek, meyve ve sebzelerin satıldığı pazar kurulmaktadır. Pazartesi günleri de burada bit pazarı kurulur. Tarihi kısımda bulunan Biscuiterie, Chocolaterie, Confiserie la Cure Gourmande'da çeşit çeşit çikolatalar, reçeller ve kurabiyeler bulunur. 1. Albert Parkı ile Massena Caddesi arasında bulunan Paradis Sokak'tan geçerseniz kendinizi bir anda ünlü Fransız giyim markalarının bulunduğu şık bir sokakta bulacaksınız. 
 


 

 • Nice Karnavalı (Şubat)
 • Festin des Cougourdons (Mart)
 • Nice Maratonu (Nisan)
 • St. Peter ve St. John kutlamaları (Haziran)
 • Müzik Festivali (Haziran)
 • Kale Festivali (Haziran)
 • Nice Caz Festivali (Temmuz)
 • Nice Müzikal Geceleri (Ağustos)
 • 1 Ocak - Yeni Yıl Tatili
 • 6 Nisan - Paskalya Tatili
 • 1 Mayıs - İşçi Bayramı
 • 8 Mayıs - II. Dünya Savaşı Zafer Günü tatili
 • 14 Mayıs - Ascension tatili
 • 25 Mayıs - Pentecote tatili
 • 14 Temmuz - Fransız Milli Bayramı
 • 15 Ağustos - Assomption tatili
 • 1 Kasım - Toussaint tatili
 • 11 Kasım - 1.Dünya Savaşı Ateşkes Yıldönümü tatili
 • 25 Aralık - Noel Tatili

FRANSA ACİL NUMARALAR

Acil Yardım Hattı Polis/İtfaiye/Ambulans: 112
Acil Servis: 15
Polis: 17
İtfaiye: 18