Google+

Paris

Paris07:11 AM
8℃
1 EUR=3.88 TRY
Type E250V16 A
 • Ocaweather-icon5℃
 • Şubweather-icon5.6℃
 • Marweather-icon8.8℃
 • Nisweather-icon11.5℃
 • Mayweather-icon15.3℃
 • Hazweather-icon18.3℃
 • Temweather-icon20.5℃
 • Ağuweather-icon20.4℃
 • Eylweather-icon16.9℃
 • Ekiweather-icon13℃
 • Kasweather-icon8.3℃
 • Araweather-icon5.5℃
Ülke: Fransa Nüfus: 2.244  Dil: Fransızca Para Birimi: Euro İklim: Ilıman İklim Big Mac Index: 4.49 $ (Türkiye 3.87 $)

Paris daima dünyanın en romantik şehirlerinden biri olarak kabul edilmiştir. Paris'in nüfusu banliyöleri ile birlikte yaklaşık 12 milyon civarındadır. Şehir merkezinin nüfusu ise 2,3 milyon civarındadır. Sen Nehri çevresine kurulu olan şehir Avrupa’nın en popüler yerlerinden biridir. Paris’te yer alan birçok ünlü yapı UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Şehirde yapılan Montmartre’den Quartier Latin’e kadar uzun yürüyüşlerde, en iyi Orta Çağ ve Roma eserlerinin bazıları görülebilmektedir. Bir açık hava müzesine benzetilen Paris, dünyanın en çok ziyaret edilen şehirlerindendir. Başkentte Celtic izleri çok görülemese de görkemli mimari yapılar Notre Dame Katedrali'nin tamamlandığı döneme 13. yüzyıla geri götürmektedir. 19. yüzyılda, modern Paris’i geliştirmek için Baron Hausmann’a atanan Napolyon ile beraber uzun bulvarlar, güzel binalar ve büyük parklarla bugünkü şehrin temelini oluşturulmuştur.

Paris’in uluslararası üne kavuşmasının nedeni ise neoklasik mimari üslubu ve bu etki ile şekillenen moda ve sanatıdır. Şehrin bölgelerini, eski merkezleri, mezarlıkları ve büyük parkları keşfetmenin en iyi yolu yürümektir. Binlerce turistle yoğun bir şehir olan Paris, orijinalliğini korumuş Montmarte veya efsanevi Champs-Elysées iyi bir başlangıç turu için idealdir. Fantastik bir trend atmosferi arayanlar için Le Marais, Quartier Latin veya antik Canal St-Martin doğru yer olacaktır. Sanatseverler için sanat galerileri, müzeler en doğru adrestir.

Modanın ve lüksün şehri olarak bilinen Paris'in simgesi Eyfel Kulesi'dir. Şehirde Eyfel Kulesi'nin yanı sıra çok sayıda gezilecek yer bulunmaktadır. Louvre Müzesi, Notre Dame Katedrali, Pantheon, Orsay Müzesi, Sacre Coeur Bazilikası, Pompidou Merkezi ve Les Invalides şehirde gezip görmeniz gereken en önemli yerlerden bazılarıdır. Diğer Avrupa şehirlerine oranla Paris oldukça güvenli bir şehirdir. Dünyanın en büyük otellerine sahip olan şehirde her türlü bütçeye göre konaklama hizmeti bulmak mümkündür. 

Fransız mutfağının tüm örneklerini Paris’teki restoran ve kafelerde bulmak mümkündür. Paris’te kahvaltı denilince akla gelen ilk şey genelde kahve ile tüketilen kruvasandır. Bunun yanı sıra soğan çorbası, salyangoz ve midye ile yapılan yiyecekler en dikkat çekenlerdendir. İlkbahar ve sonbahar aylarında havanın serin, yazların ise ılık ve nemli olan Paris’te hava genel olarak soğuktur. Ağustos ve temmuz ayları şehrin en sıcak dönemiyken, aralık ve şubat ayları arası en soğuk aylardır. Yaz aylarında şehirde Fransa Açık Tenis Turnuvası gibi pek çok etkinlik düzenlenmektedir. Yaz ayları hava durumu ve etkinlikler nedeniyle tercih edilebilir ancak Fransızlar ağustos ayında kendi yıllık tatillerini planladıklarından pek çok mağaza, restoran ve özel müze kapalı olabilmektedir.

Tanıtıcı Video:
 

 

Paris, Fransa’nın başkenti ve Île-de-France bölgesinin merkezidir. Sen Nehri üzerine Paris havzasının ortasına kurulmuştur. Manş Denizi'ne dökülen Sen Irmağı’nın ağzından 375 km içeride bulunmaktadır. 

Geolocation

Paris para birimi Euro (€)’dur.

Fransa’nın resmi dili Fransızca’dır. Bununla beraber nüfusun çoğu İngilizce bilmektedir.

 • Merhaba: Bonjour
 • İyi Akşamlar: Bonsoir
 • Teşekkür ederim: Merci
 • Nasılsınız? : Comment alles vous?

 GMT +2 saat dilimini kullanan Fransa, Türkiye’den bir saat geridir.

PARİS BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: 16 AVENUE DE LAMBALLE 75016 PARIS/ FRANCE
Telefon: 00–33–153 92 71 11 (3 lignes)
Faks: 00 33 1 45 20 41 91
ambassade.paris@mfa.gov.tr
http://paris.be.mfa.gov.tr

PARİS BAŞKONSOLOSLUĞU
Adres: 44 rue de Sevres 92100 Boulogne - Billancourt. 
Telefon: Santral: (014712) 3030; Noter: 3058-3056; Vefat/Tereke: 3613; Vatandaşlık: 3611; Nüfus: 3609-3604; Askerlik: 3608-3601-3059; Evlenme: 3606; Pasaport: 3605-3034-3039
Faks: + 33 1 47 12 30 50
consulat.paris@mfa.gov.tr
http://paris.bk.mfa.gov.tr

Paris her mevsimde ayrı güzeldir. Dolayısıyla yılın on iki ayı ziyaretçilerine kapıları açıktır. Genellikle yaz aylarında ve Noel zamanı her zamankinden daha fazla ilgi görür. Paris’in iklimi yarı okyanussal ve yarı kırsal iklim arasında seyir etmektedir. Atlantik Okyanusu'ndan ılık ve nemli rüzgar esintileri kışları kısa, ılık ve yağmurlu bir şekle sokar. Paris’te yağışlar tüm yıla eşit bir şekilde dağılmıştır. Şubat-nisan arası kuru bir hava hakimdir. Yılın 111 günü yağış alır. Kışın sıcaklık 7°C- 8°C arasında, yazın ise sıcaklık 25°C- 30°C arası değerdedir. Genellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında hava serin, yaz aylarında ılık ve nemlidir. Ağustos ve temmuz ayları şehrin en sıcak dönemiyken, aralık ve şubat arası dönem ise en soğuk aylardır. Paris’te hava çok değişkendir. Paris’in en güzel göründüğü aylar ise her yerin yemyeşil olduğu ilkbahar ve turistlerin daha azaldığı sonbahar aylarıdır. En güzel aylar olarak nisan-haziran ve eylül-kasım arası söylenebilir. 

Yerli ve yabancı firmalar ile İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan Paris’in 27 kilometre kuzeyinde bulunan Paris’in en büyük havaalanı Charles de Gaulle Havalimanı'na direkt uçak seferleri mevcuttur. Uçuş süresi yaklaşık 3 saat 45 dakikadır. Paris’in 16 kilometre güneyinde bulunan şehrin ikinci havalimanı olan Orly Havalimanı'na Sabiha Gökçen Havaliman’ından her gün 3 saat 45 dakika süren direkt uçuş bulunmaktadır. Şehir de bir de daha ucuz havayolu şirketlerinin kullandığı Beauvais Havalimanı bulunmaktadır.

Paris dünyanın en büyük otellerine sahiptir. Şehirde her bütçeye uygun konaklama hizmeti verilmektedir. 80 bin odalı tam pansiyon oteller mevcuttur. Küçükten büyüğe her kitleyi memnun edecek atmosfere sahip oteller ayrıcalıklı bir hizmeti deneyimleme şansı sunmaktadır. Paris 20 bölgeye ayrılmıştır. Bu ayrılan bölgelerin numaralarına göre metro, otobüs ve RER tren bilet fiyatları farklılık göstermektedir. Yani bilet fiyatı her yer için aynı değil, bölgeler arası uzaklığa göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle Paris ziyaretinde bu durumun göz önüne alınmasında fayda var.

Paris metro hattı oldukça gelişmiştir. Şehir içi ulaşımda en çok kullanılan araçlardan biridir. Paris’te konaklama için seçilecek yerin metro durağına yakın olması bu nedenle önemlidir. Şehir merkezindeki otellerin her şehirde olduğu gibi fiyatları yüksektir. Bu nedenle merkezden uzak fakat metro durağı yakınlarında bir yer tercih etmek fiyat bakımından kolaylık sağlayacaktır.

Şehrin konaklama için önerilen bölgeleri arasında Place de la Concorde, Place Vendome, Place des Pyramides ve Champs Elysées sayılabilir. Ayrıca Saint Germain des Pres adındaki Latin Quarter, Fransız kültürünü en çok hissedeceğiniz yerlerdendir. Burada çoğunlukla öğrenciler bulunduğundan oldukça canlı bir bölgedir. Şehrin önemli bölgelerinden biri de Montmartre’dir. Ancak burası tepelik bir bölge olduğundan ulaşım sıkıntısı yaşanmaktadır. Gezilecek yerlere yakın olan Le Marais, Le Louvre, Champs Elysées ve Trocadero ise otel fiyatlarıyla diğer yerlere göre yüksektir.

Paris’te otel fiyatları diğer Avrupa şehirlerine göre pahalıdır. Çok fazla turist tarafından ziyaret edilen şehrin otel fiyatları da buna bağlı olarak artmaktadır. Paris’te en çok turist sayısına ulaşılan yaz aylarında bu nedenle otel fiyatları çok yükselmektedir. Hizmetleri ve fiyatları göz önünde bulundurulduğunda tavsiye edilecek otellerden biri Palym’dir. Şehir merkezinde olmasına rağmen fiyatı bakımından uygun olan otel Gare de Lyon Tren İstasyonu’na 2 dakika uzaklıktadır. Campanile Paris 19 – La Vilette oteli yakınında Crimee ve Corentin Cariou adında 2 metro durağı bulunmaktadır. Bu nedenle tercih edilebilecek otellerden biri olarak önerilmektedir. Şehir merkezine yakın bir otel olan Campanile Paris 11-Bastille-Le Marais oteli Bastille Meydanı’na 500 metre uzaklıktadır. Metro durakları otele 2 dakika uzaklıktadır. Paris’in simgelerinden Eyfel Kulesi’ne yakın bir otel tercih etmek istiyorsanız Hôtel Tourisme Avenue tercih edilebilir. Eyfel Kulesi‘ne 10 dakika uzaklıkta olan otelin yakınında 3 adet metro istasyonu vardır. Holiday Inn Paris Gare de Lyon Bastille Gare de Lyon’a çok yakın ve merkezi bir oteldir. Yine Gare de Lyon tren istasyonuna 10 dakika uzaklıkta bulunan Novotel Paris Centre Bercy de tercih edilebilecek otellerden. Otel Bercy metro istasyonunun hemen yanında yer almaktadır. Champs Elysées Caddesi’ne yürüyerek 10 dakika uzaklıkta yer alan Hotel du Collectionneur Arc de Triomphe Courcelle metro istasyonuna 400 metre uzaklıktadır. 

Paris pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Paris Hotel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Paris Otelleri

En Uygun Fiyatlı Paris Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Paris Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Paris Otelleri

Paris’in toplu taşıma ağını RATP sağlamaktadır. Ucuz ve verimli bir hizmet anlayışına sahip bu kurum; otobüs, yer altı (metro) ve raylı sistem (RER) olmak üzere üç birimden oluşur. Biletler hepsinde geçerlidir, istasyonlardan ve kulübelerden satın alınılabilir. Birden beş güne kadar seyahat kartları satılmaktadır; havalimanlarından, metro istasyonlarından ve turist bilgi ofislerinden temin edilebilir. Bir günlük bilet 2017 fiyatlarıyla 10.85 EUR, beş günlük bilet ise 34.70 EUR'dan satılmaktadır. Tek kullanımlık biletler de 1.70 EUR’dur. Harita ve Internet sitesine ulaşılabilir.

Şehirde ulaşımında Bateau Bus ile Paris’ten Sen Nehri'ne orijinal anlamda bir yolculuk deneyimi yaşanabilmektedir. Web sitesi’ne ulaşılabilir. Paris’te ulaşım için kullanılacak bir diğer araç da taksidir. Taksiler sokaklarda ve caddelerde bulunabilir ancak hafta sonu akşamları boş taksi bulmak biraz zor olabilmektedir. Havalimanlarında korsan taksilerden sakınmak gerekmektedir. Bazı taksi duraklarına ise, Abeille Radio Taxi +33 1 45 83 59 33, Taxi Bleus +33 1 49 36 10 10 ve Alpha Taxis +33 1 45 85 85 85 örnek verilebilir.
 
Havaalanından merkeze ulaşım çeşitli şekillerde sağlanabilmektedir. Paris’te 3 adet havaalanı bulunmaktadır. Bunlar, Charles De Gaulle Airport, Orly Airport ve  Beauvais Tille Airport’tur. Air France otobüsleri Porte Maillot’a ve Etoile’ye 15 dakikada bir servis düzenlemektedir. Eğer bagajınız ve yükünüz çoksa terminal çıkışında taksi durağı mevcuttur. Terminal 1’de indiğiniz takdirde burada yer alan shuttlelarla Terminal 3’e ulaşmanız gerekmektedir. Burada ise “RER B – PARIS BY TRAİN” yazılarını göreceksiniz. Burada yer alan ekranlardan bir sonraki trenin ne zaman hareket edeceğini görebilirsiniz. Buradan bindiğiniz tüm trenler Paris şehir merkezine gitmektedir. Paris’in ana tren istasyonu Gare Du Nord’dur. Havaalanından buraya ulaşım trenle 25 dakika sürmektedir.  Havalimanından şehir merkezine taksi ile ulaşım yaklaşık 30-40 dakika sürmektedir ve 2017 fiyatlarıyla 45-50 Euro tutmaktadır.
   
Paris Orly Havalimanı şehir merkezinden 15 km mesafede konumlanmakta. Metro ile ulaşım mümkündür. 2017 fiyatlarıyla bilet fiyatı 10.90 EUR ve yolculuk süresi yaklaşık yarım saat kadar sürmektedir. Opéra istasyonundan Orly’e otobüs servisi de mevcut ve bilet fiyatı 2017 fiyatlarıyla 7.50 EUR yolculuk süresi ise yaklaşık 20-30 dakikadır. Paris Beauvais Havalimanı özellikle düşük maliyetli havayolları tarafından servis edilmektedir. Terminaldelerden ve Paris-Pote Maillot’dan servisler kalkmaktadır. Tek yönlü bilet 2017 fiyatlarıyla 17 EUR ve seyahat süresi 1 saat 15 dakika kadardır.

Paris gezilecek yerler yazımızdaki ilk tavsiyemiz: Eğer planınız acele etmeden çevreyi dolaşmak ve birçok turistik yer görmek ise romantik ve huzur verici konumu ile Sen (Seine) Nehri mükemmel bir adres olacaktır. Dünyanın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri olarak her yıl 30 milyondan fazla turist Paris’in ağız sulandıran mutfağını ve elbette heyecan veren modasını görmeye gelir. Bunun dışında tarihi yapıları, özellikle müzeleri ve birbirinden etkileyici meydanları ile Paris gezilecek yerler içinde birçok seçenek vardır. 

Eyfel Kulesi (Eiffel Tower)

6524 Mar 2017Gezilecek Yerler

Eyfel Kulesi (Eiffel Tower)

Paris gezilecek yerler listemizdeki ikinci yer: Paris’in sembolü olan bu demir kuledir ve her yıl yaklaşık 6 milyon turist tarafından ziyaret edilir. Kule, Fransız Devrimi’nin yüzüncü yılı anısına düzenlenen 1889 Paris III. Evrensel Sergisi için Gustave Eiffel tarafından inşa edilmiştir. Yapımında 7.800 ton demir ve 18 bin ton çelik kullanılmıştır. Kulenin inşası 2 yıl 2 ay boyanması yaklaşık 4 yıl sürmüştür. Kulenin yapıldığı dönemlerde halk ve pek çok ünlü isim tarafından yapı onaylanmasa da 1898 Evrensel Sergisi için geçici olarak yapıldığı düşünülerek büyük tepkilere yol açmamış. Ancak sergi sonrası turistler tarafından ilgi gördüğü için yapı yıkılmadan günümüze kadar ayakta kalmıştır.

Kulede gerçekleşen en ilginç olay ise Parisli bir terzinin kendi üretimi olan pelerin ile buradan atlayıp ölmesi olmuştur. Bunun dışında kuleden atlayan paraşütçüler, kuleye tırmanan dağcılar da olmuştur. Kule 3 faklı bölümden oluşmaktadır. Bütün bölümlere asansör veya yürüyerek çıkabilmektedir. İlk bölümde kulenin tanıtımının yapıldığı bir müze yer almaktadır, ikinci bölümde Le Jules Verne Restaurant ve son bölümde seyir terası bulunmaktadır.

Eyfel Kulesi hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız. 

Eyfel Kulesi hakkında bazı teknik bilgiler;

 • Yükseklik: 300 metreden fazla
 • Ağırlık: 10,100 ton
 • Elementler: 12,000 demir kirişler ve 2.5 milyon perçinler.
 • Basamak: 1,665 basamak
 • Adres: La Tour Eiffel, Paris
 • Bilet: 2017 fiyatlarıyla 13,5 ve 15 EUR olarak değişmektedir.
 • Web sitesi

Paris lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Saint James Paris, Hôtel D'Aubusson, Hôtel Fouquet's Barrière. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Victoria Palace Hotel, Prince Monceau gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Arley Tour Eiffel, Le Regent Hostel Montmartre, Smart Place Paris otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Paris aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Louvre Müzesi

4315 Oca 2017Gezilecek Yerler

Louvre Müzesi

Paris'te görülmesi gereken yerlerden bir diğeri ise Louvredünyanın en büyük müzelerinden biridir. Bünyesinde Mona Lisa, Venus de Milo gibi ünlü sanat eserlerini ve Rembrandt, Vermeer, Caravaggio gibi ünlü sanatçıların eserlerini barındırır. Bahçesinde 21 metre yüksekliğinde bir cam piramit görünümüne sahip anıt bulunmaktadır. Fransız hükümeti son beş yüzyıl içerisinde 35.000 resim, heykel ve sanat eserini toplamıştır. Süryani, Etruscan, Yunan, Kıpti ve İslam sanatı alanlarında övgü dolu eserlere sahiptir ve kronolojik açıdan tarih öncesinden 19. yüzyıla kadar uzanan geniş bir koleksiyonu vardır.
 
Louvre Müzesi’nde 3 adet kanat bulunmaktadır. Bunlar: Richelieu Kanadı, Sully Kanadı ve Denon Kanadı’dır. Bu kanatlarda her kat numaralanmış alanlar ile bölünmüştür ve katların planlarında renk kodlarıyla gösterilmiştir. Müze içinde Fransız Tabloları, Fransız Heykelleri, Antik Mısır, Antik Yunan, Doğu Sanatı, İtalyan Tabloları, İtalyan Heykelleri, Flemenk Resimleri, Objects d’Art ve İslam Sanatı gibi koleksiyonlar bulunmaktadır.

Müze tarihi oldukça eskiye dayanmaktadır. Orta Çağ'dan günümüze kadar gelen, şuanda müze olarak kullanılan yapı o dönemlerde saldırılara karşı savunma amaçlı kale olarak yapılmış ve Napolyon'un etkisi ile daha sonradan müzeye dönüştürülmüştür.

 • Adres: Place du Louvre 1er, Paris
 • Toplu Taşıma: Palais Royal-Musée du Louvre metro durakları ile ulaşım sağlanmaktadır.
 • Açık olduğu saatler: Salı günleri kapalı. Pazartesi, Perşembe, Cumartesi, Pazar 09:00-18:00, geri kalan günler 09:00- 21:45 arası açık.
 • Bilet: 2017 fiyatlarıyla 12 EUR
 • Telefon: +33 1 40 20 53 17
 • Web sitesi

Sacré-Cœur Bazilikası

6415 Oca 2017Gezilecek Yerler

Sacré-Cœur Bazilikası

Sacré-Cœur, Montmartre tepesinde yer alan bir Roma Katolik bazilikasıdır. Kilise 1914 yılında açılmış ve ardından İsa’nın Kutsal Kalbi (the Sacred Heart of Jesus) olarak isimlendirilmesine karar verilmiştir. Paris’in en ünlü kiliselerinden biridir. Kilise 500 den fazla heykel içerir ve sıklıkla filmlerine sahne olur. Kubbesine çıkılarak Paris şehir manzarası seyretmek mümkündür. Şehrin en yüksek 2. yeri olduğu için manzara severlerin en çok ziyaret ettikleri noktalardan biridir. Paris’in en turistik yerlerinden biridir. Beyaz travertenli kilise şehrin birçok noktasından görülebilmektedir.
 
Kilise tarihi ise oldukça eskidir, Fransa-Prusya Savaşı’na dayanmaktadır. 1870 yılında Almanya’yı ele geçiren Prusya Fransa’yı tehdit etmeye başlamasının ardından Paris’te iki iş adamı da eğer Fransa, Prusya saldırılarından kurtulabilirse bir kilise yaptırmayı vaat etmişlerdir. Uzun süren savaş ve kuşatmaya rağmen iş adamları şehrin istiladan kurtuluşunu ve Sacre Coeur Bazilikası’nın yapımına başlangıcını görürler. Savaş sırasında ölen 58.000 askerin anısını taşıyan kilisenin yapımı 1914 yılında tamamlanmıştır ve rahipler 1885 yılından bu yana 24 saat boyunca, ölenlerin ruhları için dua ederler.
 
Tasarımı Paul Abadie’ye ait olan Sacre Coeur Bazilikası’nda yer alan önemli noktalar; kilisenin iç bölümünde yer alan Muhteşem İsa Mozaiği, Kriptanın Tonozları, Bronz Kapılar, Kubbe, Atlı Heykeller, İsa Heykeli ve 19 ton ağırlığındaki dünyanın en ağır çanlarından biri olan Çan Kulesi’dir.
 

 • Adres: Basilique du Sacré-Coeur, Paris/ Abbesses metro durağında indikten sonra füniküler aktarması ile gidilebilir.
 • Kubbeye çıkış ücreti: 2017 fiyatlarıyla 5 EUR
 • Web sitesi
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Paris gastronominin başkenti olarak uluslararası bir üne sahiptir. Her mekânın kendine özgü bir atmosferi ve tarzı vardır. Burada ister dünya mutfağından ister de yerel mutfaklardan lezzetleri tatma şansına vardır. Paris’te restoranları bistro ve birahanelerden ayırmak gerekir. Bistrolar basit yemekler sunan, bazen eğlenceli zaman geçirebileceğiniz, genellikle küçük mekânlardır. Birahaneler doyurucu yemeklerle bira ve şarap servis eder ve genellikle kahve ve likör barına sahiptir. Bu mekânlar geleneksel Fransız tatlarını test etmeniz için doğru adresler olacaktır.

Parisli restoranlar iyi lezzetin temsilcisidir, şarap ve peynir dâhil her zaman en kaliteli malzemeler kullanılır, damak zevkinizi zenginleştirecek bir deneyimi sunmaktadır. Her bütçeye uygun mekânlar mevcuttur. Fransızlar'ın en çok tükettiği lezzet kruvasan ve yanında kahve, salyangoz yemeği, baget ekmeği, kaz ciğeri ve crème brûlée (krem brule) sayılabilir. Bunun yanında Fransız şaraplarıBrie ve camembert peyniri de meşhurdur.

Paris’te zengin et yemeklerinden yöresel yiyeceklere kadar çok sayıda seçenek bulmak mevcuttur. Paris mutfağında kahvaltı için çok seçenek bulunmasa da bir fincan kahvenin yanında yenilen kruvasanın çikolatalı, jambonlu, sebzeli gibi çeşitleri mevcuttur. Fiyat olarak da uygun olduğundan kruvasan güzel bir seçenektir. Ana yemeklerde ise kendi kabuğunda sarımsak, tereyağı ve maydanozla sunulan salyangoz yemeği Escargots a la Bourguignonne, beyaz şarap, sarımsak, maydanoz ve bazen kremalı bir sosla pişirilen midye yemeği Moules Mariniere, kırmızı şarap, baharatlar, sarımsak, arpacık soğanı ve mantarla pişirilen horoz yemeği Coq au Vin sayılabilir. Paris’te en yaygın tüketilen atıştırmalıkların arasında en meşhurlarından olan Falafel nohuttan elde edilen bir hamur ile yapılmaktadır. Crepes yani krepler çok ince yapılmaktadır. Kreplerin içine isteğe bağlı olarak çikolata, reçel, meyve gibi şeyler konularak yenmektedir. Galettes, Tarte Tatin, Iles Flottantes ve Clafoutis diğer atıştırmalıklar arasında sayılabilmektedir.

Paris’in en ünlü tatlılarından biri makarondur. Bundan dolayı Paris’te çok sayıda tarihi makaron dükkanı bulunmaktadır. Diğer tatlılardan biri de her yerde olduğu gibi dondurmadır. Berthillon marka dondurma meşhurdur. Ayrıca çok sayıda çikolata dükkanı bulunmaktadır. Çikolata çeşitleri de oldukça fazladır. 

Önerilen Restoranlar;

 • Le Meurice3 Michelin yıldızlı bir restoran.
 • Hôtel du Nord- Geleneksel pişirme yöntemleriyle hazırlanmış mango turşusu ve Fransız tostu ile birlikte sunulan kaz ciğeri veya hafifçe tarak kabuğunda pişirilmiş patlıcan ve havyar bu bistroda yiyebileceğiniz lezzetler arasında.
 • Carré des Feuillants- Eyfel Kulesi ve Kiremitçiler Parkı ( Jardin des Tuileries) yakınlarında bulunan 17. yüzyıldan kalma binası ile Fransız Nouvella mutfağının en iyi mekânlarından biridir. 
 • Le Kong- Geçen birkaç yıl içinde Le Kong, Paris’in efsaneleri arasında yerini aldı. Cam çatının altında güzel bir akşam yemeği, ardından bir içecek ve gece boyunca dans, tüm bunlara ilaveten Sen Nehri’nin en romantik manzarası, sizi bekliyor olacak.
 • Pierre Gagnaire- Pierre Gagnaire Şenzelize caddesine yakın konumu ile şehrin en katı ve çekici restoranıdır. Dünyanın en iyi 50 restoranı arasında yer alır. Fiyatlar oldukça yüksek olmasıyla beraber rezervasyon yapılması gerekmektedir.
 • GoumardDeniz ürünleri sevenler için Goumard doğru adres olacaktır. Bu saygın restoran “Her şey denizden gelir” sloganıyla 1872 den beri hizmet veriyor. Aslında her şeyi doğrudan yerel balıkçılardan satın almalarına rağmen onları özel kılan şey şeflerin ellerindeki hüner.

Paris’in her köşesinde saat kaç olursa olsun eğlenecek bir yer bulabilirsiniz. Akşam saatlerinde Champ-Elysees'den Zafer Takı'na kadar ışıl ışıl caddelerde yürüyebilirsiniz. Yine Montmartre (Ressamlar Tepesi)'ye giderek buradaki bira evleri ya da restoranlardan muhteşem Paris manzarasını izleyebilirsiniz. Montmarte'nin gecesi de gündüzü kadar keyiflidir. Geç saatlerde şehirdeki hit caz kulüplerinin bulunduğu Montmarte veya Marais sokaklarında yürüyüş yapabilirsiniz. Üniversitelerin açık olduğu  dönemlerde en kalabalık ve hareketli olan bölgeler Quartier Latin ve St.Germain des Pres'tir.

Bunun dışında; şehrin en önde gelen kabarelerini ziyaret edebilirsiniz. Ancak bu kabarelere giderken şort terlik gibi kıyafetler giymemeye ve şık olmaya özen gösteriniz. Paris'in en ünlü kabaresi Moulin Rouge ya da en büyük kabaresi olan Le Lido'ya gidecekseniz önceden rezervasyon yaptırmalısınız. Şehrin önde gelen diğer önemli kabareleri ise; Crazy Horse Salon ve Les Folies Bergere'dir. Bu kabareler, düzenledikleri görkemli şovlarla, adlarından sıkça söz ettirirler.

Çoğu gece kulübü veya restoran girişte sizin ne giydiğinizi kontrol etmektedir. Eğer mekanın üslubuna göre giyinmediğiniz düşünülürse sizi içeri almayabiliyorlar. Bu konu Paris gece hayatında dikkat edilmesi gerekenlerden konulardandır. Paris’te gece hayatı denildiği zaman akla gelen ilk yer Bastille bölgesidir. Bu bölgede en ünlü gece kulüplerinden biri Barrio Latina’dır. Dört katlı olan mekanın her katında farklı müzik çalınmaktadır. Buda büstlerinin yer aldığı dekoruyla dikkat çeken Buddha Bar ve öğrenciler tarafından tercih edilen Duplex de önemli mekanlardır. Şanzelize caddesinin çevresinde ve caddede bulunan gece kulüpleri ise fiyat konusunda biraz pahalıdır. Ayrıca buradaki mekanlarda giysi kontrolü yapılmaktadır. Burada tercih edilen mekanlar arasında Queen Club, Le Club 79, Black Calavados sayılabilir. Bastille’nin tam merkezinde yer alan Rue de Lappe Caddesi Paris gece hayatının kalbi olarak anılmaktadır. Genelde Erasmus öğrencilerinin ve turistlerin ağırlıkta olduğu bu bölge, lokal halkın en az bulunduğu bölgelerdendir.

Pigalle bölgesi ise striptiz clublar ile ünlü bir bölgedir. Paris'in en ünlü kabaresi Moulin Rouge da burada bulunmaktadır. Gece kulüplerinde erotizm her zaman ön plana çıkmaktadır. Aynı şekilde Le Lido da burada bulunmaktadır. Bölgede erotizme ait eserler, heykeller ve resimlerin yer aldığı yedi katlı bir Paris Erotizm Müzesi (Musée de l’Erotisme de Paris) bulunmaktadır. Gece kulüplerinin en fazla olduğu  yerlerden biri Rue de la Huchette’dir. Dar bir geçitte bulunan bu caddede fiyat bakımından oldukça uygun barlar ve gece kulüpleri bulunmaktadır. Paris’in en iyi gece kulüpleri arasında, bir çatı katı bar-gece kulübü olan Wanderlust sayılabilmektedir. Gece saat 23.00’dan sabah saat 06.00’a kadar açık olan bu gece kulübü sadece perşembe cuma ve cumartesi günleri faaliyet göstermektedir. Uluslararası öğrencilerin ve turistlerin ağırlıkta olduğu bir gece kulübü olan Concrete de örnek verilebilir. Gare de Lyon bölgesinde yer alan bu gece kulübü, Paris gece hayatı için en iyi seçeneklerden biridir. Şanzelize caddesinde yer alan White Room da en iyi gece kulüplerindendir. Biraz pahalı olsa da en iyi Dj’lerin performans sergilediği yerlerden biridir. Mekan belirli bir saate kadar restoran olarak hizmet vermekte ve yalnızca cumartesi günleri belirli bir saatten sonra gece kulübüne dönüşmektedir. 
 

Paris’te alışveriş deyince akla ilk gelen ünlü tasarımcılar ve Louis Vuitton ve Christian Dior gibi lüks markalardır. Fakat bu markalardan kalite itibari ile aşağı kalır yanı olmayan bütçenize uygun ürün de satan birçok büyük mağazalarda Paris’te önemli yer tutar. Chanel, Calvin Klein, Christian Dior, Versace Christian Lacroix, Hermes, Yves Saint Laurent gibi tüm ünlü markaların mağazalarını Paris’te bulmak mümkündür. Bu pahalı markaların yanı sıra daha uygun fiyatlı mağazalar da bulunmaktadır. Giyim, Paris alışverişlerinde önce gelse de kupa, t-shirt, magnet, anahtarlık gibi hediyeler ve kozmetik ürünler, Paris’in ünlü lezzetleri, kırtasiye ürünleri de diğer alternatiflerdendir.

Paris'in en ünlü caddesi olan 2 km uzunluğundaki Champs Elysées(Şanzelize), aynı zamanda dünya modasının da kalbi durumundadır. Dünyaca ünlü markaları ve alışveriş merkezlerini burada bulmak mümkündür. Çok katlı mağaza Galeries Lafayette, dünyaca ünlüdür. Bunun yanı sıra The rue d'Alésia da oldukça popülerdir. Versace, Gucci gibi markaların bir arada bulunduğu bu merkezde fiyatlar oldukça yüksektir. Au Bon Marché ise her tür ürünün bulunabileceği bir başka merkezdir. Hediyelik eşya için ise en fazla seçeneği Montmartre tepesinde bulmak mümkündür. 

 • İki senede bir düzenlenen Belleville Flea Markets,
 • Bellyfusions Dans Festivali (Ocak),
 • D'Automne a Paris Performans Sanatları Festivali (Eylül),
 • De Saint-Denis Klasik Müzik,
 • Performans Sanatları Festivali (Haziran),
 • Paris Müzik Festivali (Haziran),
 • Fransa Açık Tenis Turnuvası (Mayıs),
 • Uluslararası İnsan Hakları Film Festivali (Mart),
 • Le Monde a Paris Uluslararası turizm Fuarı (Mart),
 • Paris Hava Show (Haziran),
 • Paris Maratonu (Nisan)

Bunlar dışında Paris'te kutlanan önemli festivallerin detayları şu şekildedir:

 • Rock en Seine: 3 gün süren Rock festivalidir. (24-26 Ağustos) Yer: Domaine Nationale du St-Cloud, St-Cloud
 • Fete de la Musique (Paris Street Music Festival): Her sene 21 Haziran’da kutlanan festivalde şehrin sokaklarında yüzlerce müzisyen canlı müzik yapmaktadır.
 • Bastille Day: Her sene 14 Temmuz’da kutlanır. Fransız devriminin başlangıcı. Güneş battıktan sonra kentin her yerinde havai fişek gösterileri yapılır.
 • Paris Jazz Festivali: Dünyanın birçok yerinden ünlü jazz müzisyenlerinin katılımı ile gerçekleşir. Müzisyenler 2 hafta süresince Gece ve gündüz şehir sokaklarında jazz müzik yaparlar. (9 Haziran ile 29 Temmuz arasında)
 • Yeni Yıl- (1 Ocak),
 • Fransa Ulusal Tatili- (6 Nisan),
 • İşçi Bayramı- (1 Mayıs),
 • Fransa Ulusal Tatili- (25 Mayıs),
 • Fransa Ulusal Bayramı- (14 Temmuz),
 • Noel- (25 Aralık),
 • Anma Günü- (11 Kasım),
 • Assumption- (15 Ağustos).
 • Acil yardım hattı: 112 / 15
 • Polis:17
 • İtfaiye:18
 • Turist Bilgi Ofisi/ 25 rue des Pyramides, Paris
 • Elektrik: 220/240 V AC, 50Hz
 • Telefon: Ülke kodu:+33

 

182519 Ağu 2015Vize

Fransa Vizesi Hakkında Önemli Uyarılar

 • Verilen randevu tarihinde şahsen gelinmesi gerekmektedir.
 • Normal (Bordo) pasaportlara vize istenmektedir.
 • Hususi (Yeşil) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.
 • Hizmet (Gri) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.
 • Diplomatik (Siyah) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.

Fransa Vize Şartları

Şirket Ortakları - Tüccar ve Sanayiciler

 • Pasaport (Geçerlilik süresi en az 6 ay olmalıdır.)
 • Vize Başvuru Formu (37.soru ve 2 adet vekaletname imzalanmış olmalıdır.)
 • Antetli kağıda konsolosluğa hitaben dilekçe.( Gidiş amacını belirten, şirket yetkilisi tarafından ıslak kaşeli ve imzalı vize talep dilekçesi.)
 • 2 adet vesikalık fotoğraf. ( Arka fon beyaz ve yeni çekilmiş olmalıdır.)
 • Şirket imza sürküleri fotokopisi.
 • Orjinal faaliyet belgesi.(Son 3 ay tarihli)
 • Banka hesap cüzdanları.(Hesap hareketleri ve bakiyesi bulunan, güncel tarihli.)
 • Vergi levhası fotokopisi. (Son dönem)
 • Ticaret sicil gazetesi fotokopisi.
 • Var ise tapu fotokopileri.
 • Var ise araç ruhsat fotokopileri.
 • Seyahat sağlık sigortası.
 • Uçak ve otel rezervasyonu.
 • Kimlik fotokopisi.

SSK'ya Bağlı Olarak Çalışanlar (Maaşlı)

 • Pasaport (Geçerlilik süresi en az 6 ay olmalıdır.)
 • Vize Başvuru Formu (37.soru ve 2 adet vekaletname imzalanmış olmalıdır.)
 • Antetli kağıda konsolosluğa hitaben dilekçe.( Gidiş amacını belirten, şirket yetkilisi tarafından ıslak kaşeli ve imzalı vize talep dilekçesi.)
 • 2 adet vesikalık fotoğraf. ( Arka fon beyaz ve yeni çekilmiş olmalıdır.)
 • Şirket imza sürküleri fotokopisi.
 • Orjinal faaliyet belgesi.(Son 3 ay tarihli)
 • Banka hesap cüzdanları.(Hesap hareketleri ve bakiyesi bulunan, güncel tarihli.)
 • Vergi levhası fotokopisi. (Son dönem)
 • Maaş bordrosu (Son 3ay)
 • Ticaret sicil gazetesi fotokopisi.
 • SSK işe giriş bildirgesi.
 • Var ise tapu fotokopileri.
 • Var ise araç ruhsat fotokopileri.
 • Seyahat sağlık sigortası.
 • Uçak ve otel rezervasyonu.
 • Kimlik fotokopisi.
 • SSK hizmet dökümü. (sgk.gov.tr adresinden yada SGK müdürlüklerinden alınabilir.)