Google+

Arama formu

Toulon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Toulon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Marsilya yakınlarındaki Cosquer Mağarası'ndaki arkeolojik kazılar, Bölgenin sahilinin en azından Paleolitik Çağ'dan beri yerleşim yeri olduğunu göstermektedir. Yunanlı’lar M.Ö. 7. yy'da Toulon'un doğusunda, Hyères'in güneyindeki sahil boyunca Saint-Pierre de l'Almanarre'de Olbia diye bilinen ticaret merkezlerini kurdular. Liguryalılar M.Ö. 4. yüzyıldan itibaren bölgeye yerleşti. M.Ö. 2. Yüzyılda Romalılar Ligurianları yenip kıyı boyunca kendi kolonilerini yerşleştirmeye başladılar.

Bölgenin ismi Roma Kayıtlarında Telo Martius olarak geçmektedir. “Telo” un Bahar Tanrıçası ya da Latince “Tepenin etekleri” anlamına gelen “tol” dan geldiği, “Martius” un ise Savaş Tanrısından geldiği düşünülmektedir. Zaman içinde bu isim Telo, Tholon, Tolon, ve Toulon olarak değişmiştir.

Roma döneminde ticaret limanı ve imparatorluğun tekstil ürünlerini üreten bir işlevi olan bu liman, 1486 yılında Fransa’nın yönetimi altına girmesiyle, savaş gemilerinin tershanesi haline getirildi. 1543 yılında Fransa kralı Kutsal Roma İmparatorluğuna karşı açtığı savaşta Osmanlı İmparatorluğuyla anlaşınca, Toulon Osmanlı Donanmasının merkez üssü haline getirildi ve yerli halk bölgeden uzaklaştırıldı. Günümüzde Toulon Fransa’nın donanmasının merkez üssüdür. Fransa’nın Akdeniz’deki başlıca deniz üssü konumundadır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=o_nVppn8qRk