Google+

Conakry (Konakri)

AFRİKAGineConakry (Konakri)
Conakry (Konakri) - : - / -
--℃
1 GNF=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon26℃
 • Şubweather-icon26℃
 • Marweather-icon27℃
 • Nisweather-icon27℃
 • Mayweather-icon27℃
 • Hazweather-icon26℃
 • Temweather-icon25℃
 • Ağuweather-icon24℃
 • Eylweather-icon25℃
 • Ekiweather-icon26℃
 • Kasweather-icon26℃
 • Araweather-icon26℃
Genel Bilgiler / Rehber

Atlas Okyanusu'nda bir liman kenti olan Conakry, 1958'de Gine'nin bağımsızlığının ilanı sonrası başkent olmuştur. Yaklaşık 2 milyon nüfusu olan Conakry, başkent olduktan sonra ülkenin en fazla gelişme gösteren kenti olmuştur. Ayrıca bağımsızlığının ardından sanayi ve madencilik alanlarında, özellikle de demir ve boksit üretiminde büyük ilerleme kaydetmiştir.

Nüfus : 1.898.323
İklim / Hava Durumu

Sıcak ve nemli bir iklime sahip olan şehirde ana hatları ile 2 mevsim yaşanmaktadır. Yağışlı sezonu Nisan'da başlar ve Kasım'a kadar devam eder. Aralık'tan Mayıs'a kadar ise kuru sezon yaşanır. Yıllık sıcaklık ortalaması ekvatora yakın olmasından dolayı, 27-28 derece civarındadır.

Nasıl Gidilir?

Türkiye'den Conakry'ye direkt uçuş bulunmamaktadır.Uluslararası havayolu şirketlerinin aktarmalı uçuşlarıyla gidilebilmektedir. Bunun yanı sıra, İstanbul'dan Senegal'in başkenti Dakar'a direkt uçabilirsiniz. Uçuş süresi yaklaşık 7 saat 25 dakikadır. Buradan da uçakla conakry'ye ulaşabilirsiniz. Uçuş süresi yaklaşık 1 saattir.

Conakry (Konakri) Turları
 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim
Ne Zaman Gidilir?

Aralık ve mart ayları arası hem kuru sezon olması, hem de sıcaklıkların çok bunaltıcı olmaması nedeniyle Conakry'ye seyahat etmek için en ideal dönemdir.

Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir?

Şehirde çeşitli dünya mutfaklardan lezzetler bulabileceğiniz restoranlar sınırlı sayıdadır. Bunlar arasından Lübnan mutfağı sunan Le Cedre ve oldukça hoş bir mekan olan Jardin de Chine'yi tercih edebilirsiniz. Bunların yanı sıra Batı Afrika mutfağından örnekler sunan bir çok restoran ve sokak satıcıları da bulabilirsiniz. Sokak satıcılarından aldığınız meyveleri yıkamadan, et içeren yemeklerin ise iyice piştiğinden emin olmadan yemeniz önerilmemektedir. Şehirde sığır etinden yapılan yemekler ön plandadır. Dini sebepler dolayısıyla domuz etine çok fazla izin verilmemektedir. Tropikal meyvelerin çokluğundan dolayı meyve suları ve kokteyller oldukça ucuzdur.

Önemli Yerler / Gezilecek Yerler
 • Ulusal Müze,
 • Başkanlık Sarayı,
 • Botanik Bahçesi,
 • Balık pazarı,
 • Madina Market

mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelir. Kısa bir tekne yolculuğu ile Atoll Adalarına (Loos adaları) ya da 2 saat mesafede yer alan Soumba Şelaleleri'ne gidebilirsiniz.

Ne Yapılır?

Şehir, Atlantik Okyanusu kıyısındaki plajlarıyla ziyaretçilere önemli fırsatlar sunmaktadır. Su sporları az da olsa yapılmaktadır. Botanik bahçeleri ve doğa yürüyüşleriyle de doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Şehirde bulunan Başkanlık Sarayı, Ulusal Müze gibi yerleri gezerek de bölge kültürünü yakından tanıma fırsatı yakalayabilirsiniz. Balık pazarının yanına giderek tekneler ile Atoll Adalarına (Loos adaları) gidip deniz ve güneşin tadını çıkartabilirsiniz. Şehre 2 saat mesafede yer alan Soumba Şelaleleri de görülmeye değer yerleri arasındadır.

Gece Hayatı / Bar / Eğlence

Oldukça sakin bir gece hayatı vardır. Gece kulüpleri ve barlar neredeyse yok denecek kadar azdır. Şehirde yer alan bir kaç mekan arasında Timi's ve Le Loft yer alır. Bu mekanlar da oldukça sakindir. Gece saatlerinde yapabileceğiniz şeyler arasında otelinizin sunduğu aktiviteler yararlanmak ya da kısa yürüyüşler yapmak sayılabilir. Cafelerde oturup çeşitli tropikal meyvelerden kokteylleri tadarak, çevreyi gözlemleyebilirsiniz.

Alışveriş / Ne Alınır?

Şehrin en büyük pazarı olan Madina'da çok çeşitli ürünler bulabilirsiniz. Şehrin motiflerini yansıtan çeşitli küçük hediyelik eşyaların yanı sıra ülke geleneklerini yansıtan yerel hazır kıyafetler, seramikler, Afrika maskeleri, yöresel müzik aletleri satın alabileceğiniz ürünler arasında yer almaktadır. Bu pazarda aynı zamanda elektronik eşyaları çok uygun fiyatlara bulmanız da mümkündür.

Festival / Fuar
Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler
 • Bağımsızlık günü, 2 Ekim (1958)
Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Ülke genelinde olduğu gibi şehirde de kapkaç ve hırsızlık en fazla görülen suçlardandır. Bu yüzden buna karşı dikkatli olunmalı ve üzerinizde çok fazla para ile dışarı çıkmamalısınız. Geceleri ıssız ve karanlık yerlerden yürümekten kaçınmalısınız. Sağlık konusunda ise ülkede pek çok salgın hastalık gözlenmektedir. AIDS ve sıtma gibi hastalıklar en fazla gözlenen salgın hastalıklardır. Bu yüzden gitmeden genel bir sağlık kontrolünden geçmenizde ve aşılarınızın tam olarak yaptırmanızda yarar vardır. Ayrıca unutulmaması gereken bir diğer nokta da musluk suyu içmemektir. Şebeke suyu yerine hijyen ve sağlık açısından plastik ambalajlı şişelenmiş suları içmeniz önerilmektedir.

Umuma Mahsus Pasaport hamili Türk vatandaşları vizeye tabidir.

Hususi ve Hizmet Pasaportu hamili Türk vatandaşları vizeye tabidir.

Diplomatik Pasaport hamili Türk vatandaşları, 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.

Şu anda bu terim ile sınıflandırılmış bir içerik yok.