Google+

Arama formu

 Antigua Mutfağı

Guatemala’da yemek kültürü ve mutfağı İspanyol ve Maya yemek kültüründen çok etkilenmiştir. Mısır, biber ve fasulye yemeklerde olmazsa olmazsa ürünlerdir.

Tamale” adı verilen ve bir tür hamur işi olan yemeğin envai çeşidi bulunmaktadır. Burada önemli olan tamalenin hazırlandığı hamur çeşididir; mısır, patates ya da pirinç ile hazırlanabilmektedir. İçine ise kimi zaman et, kimi zaman meyve kimi zaman da kuruyemiş çeşitleri doldurulur. Etrafını kapamak içinse mısır ya da muz yaprakları kullanılır.

Tamales colorador” ya da “kırmızı tamale”, adını renginden alır. Domates ve biberler ona rengini verir. İçine özel domates sosu, yeşil zeytin, kapari ile tavuk, domuz ya da sığır eti konulur.

Tamales negros” ya da “siyah tamales” ise kırmızıya göre daha koyu renkli ve tatlıdır. Çünkü içerisinde çikolata, kuru üzüm ve badem vardır. “Tamales de elote” ya da “tatlı mısır tamales”, alışılmış hamurdan değil de tatlı mısırdan hazırlanır.

Popüler restoranlar

Meson Panza Verde, Cactus Grill, Bistrot Cinq, Zoola Antigua, El Papaturro.

Bahşiş

Guatemala’da bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, hesabın yüzde 5-10’u arasındadır.