Google+

Cape Town

Cape Town - : - / -
--℃
1 ZAR=0.00
Type M250V16 A
 • Ocaweather-icon21℃
 • Şubweather-icon21℃
 • Marweather-icon20℃
 • Nisweather-icon17℃
 • Mayweather-icon15℃
 • Hazweather-icon13℃
 • Temweather-icon12℃
 • Ağuweather-icon13℃
 • Eylweather-icon14℃
 • Ekiweather-icon16℃
 • Kasweather-icon18℃
 • Araweather-icon20℃
Ülke: Güney Afrika Cumhuriyeti Nüfus: 1.000.000 Dil: 11 adet resmi dile sahiptir. Para Birimi: Güney Afrika Randı Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3-4 Gün İklim: Ilıman Okyanus İklimi Big Mac İndex: 2,22$ (Türkiye:3,87$) Unesco Dünya Mirasları Listesi: Robbin Adası

Cape Town Hakkında Bilinmesi Gerekenler
rmscapetown.org

Avrupa kıtasına en uzak noktada bulunan ve iki okyanusu birleştiren Cape Town ülkenin yasama görevinin yürütüldüğü yerdir. Buna ithafen Cape Town için “Sadece yasamanın değil, yaşamanın da yapıldığı şehir” benzetmesi yapılır. Güney Afrika’nın en fazla nüfusa sahip ikinci şehri olan Cape Town Portekizli gezgin Bartolomeu Dias tarafından keşfedilmiş ve kıtadaki ilk Avrupa yerleşim bölgesi olmuştur.

Günümüzde dahi İngiliz ve Hollanda kültürlerinin etkileri görülen şehirde farklı milletlerden birçok insanın huzur içinde yaşayabildiği görülmektedir. İlde yaklaşık 300 Türk ve 1 milyon Müslüman yaşamaktadır. Banliyöler dâhil şehrin nüfusu toplam 3.500.000’e kadar çıkmaktadır.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Güney Afrika’nın tam güneybatı ucunda yer alan şehir Atlas ve Hint okyanuslarının da birleştiği noktada yer almaktadır ve “Western Cape” olarak da bilinmektedir. İlk görüldüğünde bir Avrupa şehrini andıran Cape Town’ın haritadaki siluetini Masa Dağları çevrelemektedir.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim


capetown.travel

Güney Afrika’da para birimi olarak Rand kullanılır. (Yüz sent bir Rand’a eşittir.) Banknot para olarak 10 Rand, 20 Rand, 50 Rand, 100 Rand, 200 Rand ve 500 Rand; bozuk para olarak ise 5 cent, 10 cent, 25 cent, 50 cent, 1 Rand, 2 Rand ve 5 Rand bulunur.

Türkiye Güney Afrika arasında 1 saatlik fark bulunmaktadır. Türkiye saati Güney Afrika saatine göre bir saat ileridedir.

Güney Afrika’da 11 resmi dil olmasına karşın Cape Town’da genellikle İngilizce ve Afrikan Hollandacası konuşulmaktadır. Şehirdeki trafik levhalarında da bu iki dili görmek mümkündür. 

Güney Afrika ülkeleri Türkiye’den giriş için vize istememektedir fakat sınır kapısında ibraz işlemi yapılacağından varsa davetiye, seyahat sağlık sigortası, otel rezervasyonu ve uçak bileti yanında bulundurulmalıdır. Ayrıca pasaportun geçerlilik süresinin en az 6 ay olması ve pasaportta 1 tane boş vize sayfasının bulunması gerekmektedir.

 • Adres: South Africa Old Post Office, Main Road P. O. Box 121 St James, 7945 Cape Town South Africa 
 • Telefon: (+27) 21 788 7069
 • Faks: (+27) 21 788 5616  
 • Websitesi: http://washington.emb.mfa.gov.tr/

Cape Town

Akdeniz iklim özellikleri gösteren Cape Town’a seyahat etmek için genellikle yağışların az görüldüğü ve güneşin tadının en fazla çıkarıldığı Kasım-Şubat aralığındaki aylar tercih edilmektedir. Kış aylarında hava sıcaklığı 30 yükselmekte ve fazlasıyla nemli olmaktadır. Yaz ayları ise ılık geçer. Fakat iklim değişikliklerinin etkisiyle kış aylarının da sıcak ve az yağışlı geçmesiyle Cape Town dört mevsim ziyaret edilebilir bir şehir haline gelmiştir.
 

İstanbul’dan Cape Town’a 13 saatlik direk uçuşlar bulunmaktadır. Ayrıca Cape Town’a farklı havayollarının aktarmalı uçuşları da vardır. Uçak ile Cape Town’a doğrudan veya aktarmalı olarak ulaşabilirsiniz. Bir havayolu şirketi de pazartesi ve cuma arasındaki günlerde İstanbul’dan Johannesburg aktarmalı Cape Town uçuşu yapmaktadır.
 

Çok kültürlü, okyanus kenarında, şehrin her bir bölgesinden görülen eşsiz manzaraları olan, her zaman hayranlık bırakacak güzellikte bir şehir. Güney Afrika’nın en kalabalık şehirlerinden birisidir Cape Town. Kesinlikle görülmesi gereken şehirlerden birisi olmakla beraber hareketli ve rengârenk yaşantısı ile her yıl dünyanın dört bir yanından gezginlerini ağırlamaktadır. Farklı kültürlerin bir arada yaşadığı bu renkli şehirde yapılacak birçok şey var. Her mevsim ziyaret edilebilir güzellikte olan Cape Town’a gitmek için özellikle en sıcak olduğu zamanları öneririz. Ortalama 30 derece olan aylar ekim sonu ile şubat arasıdır. Aktarmalı, aktarmasız birçok uçuş seçeneği ile Cape Town’a gidebilirsiniz.


Cape Town'da Nerede Kalınır?
 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Cape Town otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Dağ ve okyanusun büyüleyici manzarası ile yapılacak birçok şey, tek bir şehirde buluşmuş. Cape Town, doğası, gece hayatı, taptaze deniz ürünleriyle dolu restoranları, alışveriş sokakları ile tam anlamıyla görülmesi gereken büyüleyici bir şehir. Avrupa’ya en uzak olan Afrika şehri aynı zamanda en büyük şehirlerinden birisidir. Haziran, temmuz, ağustos ayları Cape Town için kış mevsimidir ve genellikle günler yağmurlu geçmektedir. Aralık, ocak ayları ise yaz mevsimidir, çok fazla nem yoktur ve ortalama sıcaklık 28-30 derecedir.


Cape Town Otelleri
 

Fazla kalabalık bir zamanda gitmek istemiyorsanız ekim ve şubat ayı sonlarında gitmenizi öneririz. Bu çok kültürlü şehirde birçok konaklama seçeneği bulunmaktadır. Özellikle okyanus kıyısı bölgelerinde lüks oteller bulunmaktadır. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Cape Town otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Cape Town Şehir İçi Ulaşım
westerncape.gov.za

Şehirde çoğu kişi taksi ve dolmuş kullanırken, ucuz ve hızlı olmasından dolayı uzun mesafeli yolculuklarda metro tercih edilmektedir. Ayrıca gidilecek yere göre klasik trenlerle de ulaşım imkânı bulunur. Yine büyük şehirlerde görülen iki katlı otobüsler Cape Town turu yapmak isteyen kişiler için idealdir. Bir başka alternatif ise araba kiralamaktır. Kimseye bağlı kalmadan özgürce ve daha güvenilir seyahat etmek isteyenler için bu hizmeti uygun fiyatlara sağlayan yerler mevcuttur.

Cape Town Gezilecek Yerler

Cape Town eşsiz güzellikteki plajları, bozulmamış doğası ve tarihi turistik mirasıyla dünyanın en güzel şehirlerinden biridir ve hem kültür hem doğa hem de tatil turizm yapmak isteyenler için ideal bir şehirdir. 

Afrika Mutfağı
info.co.za

Cape Town genel olarak Malezya ve Avrupa mutfağından esinlenerek oluşturulmuş bir mutfak kültürüne sahiptir. Bunun yanında 4 mevsim yetişen farklı gıdalar ile her mevsimde, her zevke göre damak tatlarını bulmak mümkündür. Sofralarda genellikle taze sebze ve meyve yer alırken Afrika yemekleri yapan restoranların sayısı azdır. Deniz ürünleri Cape Town’un başlıca gıdaları arasındadır ancak ironik olarak fiyatları çok pahalıdır. Bunun ana nedeni balıkların birçoğunun başka devletlere ihraç edilmesi ve iç pazarda stok yetersizliğinden kaynaklanmaktadır.

Cape Town’un başlıca restoranları Waterfront ve V&A’da yoğunlaşmıştır. Fiyatlar oldukça pahalıdır ancak en iyi şaraplar burada ki restoranlarda bulunur. Cape Town şaraplarıyla da çok ünlü olup, birçok turist tarafından satın alınmaktadır. 

Cape Town Gece Hayatı
devhub.com

Cape Town gece hayatı özellikle St George’s Katedrali çevresi ve The Greenmarket Meydanı’nda yoğunlaşan bar ve eğlence kulüplerinde yaşanır. Ayrıca şehirde pek fazla gece kulübü yoktur olanlarda ise genellikle jazz ve blues tarzı müzikler çalar. Long Street Meydanı ise lüks eğlence mekânlarının sıralandığı bir caddedir. Yine buralarda Afrika’ya özgü müzik enstrümanlarıyla yapılan şovlar izleyiciye sunulur.

Cape Town şaraplarıyla ünlü bir şehirdir. Buraya gelen birçok ziyaretçi Cape Town şarapı satın almaktadır. Tercih ettiğiniz herhangi bir eğlence mekânında bu şarapları rahatlıkla bulabilirsiniz. Cape Town’da gece hayatında hırsızlık olayları çok yaşanmaktadır. Bu yüzden her konuda temkinli davranmanız yararlı olacaktır.


bluebesos.com

Cape Town dünya standartlarına uygun büyük alışveriş merkezlerinin kurulu olduğu bir kenttir. Hem yerel hem de dünya çapındaki markaların ürünlerini burada bulmak mümkündür. Şehirdeki popüler alışveriş mekânları; geniş bir iskelenin üzerine yerleştirilmiş bir alışveriş merkezi olan Victoria & Alfred Alışveriş Merkezi ve Cavendish Meydanı’dır. Bunlar dışında şehirde bitpazarları vardır.

Kente ve ülkeye özgü ürünler ise; Afrika’ya özgü el işlemelerini, paltolar, deri işleri, seramikler, altından yapılmış el işleri ve mücevherlerdir. Meşhur Güney Afrika şarapları da turistlerin vazgeçilmezi arasındadır. Ayrıca döviz kuru nedeniyle fiyatlar diğer ülkelere bakarak oldukça uygundur.

Alışveriş merkezi önerisi: Cavendish Square Shopping Centre

Moda takipçileri için önemli bir alışveriş merkezi olan Cavendish Square Shopping Centre ünlü mağazaları ve butikleriyle ünlüdür. 
 


seattlepipeline.com

Kentin en önemli festivali her yıl Ocak ayında düzenlenen “Cape Town Minstel Carnival” ozanlar karnavalıdır.  Ayrıca 2000 yılından beri her sene Mart sonu Nisan başına denk gelen iki günlük büyük bir Jazz Festivali düzenlenmektedir ve yine yılın belli aylarında kentte şarap tatma festivalleri yapılır. Ağustos ayının başı ise şehirde Cape Town Moda Haftası heyecanı yaşanmatadır.  Ekime gelindiğinde ise şehrin özgürlüklere verdiği önemim kanıtı olan ve 16 yıldır düzenlenen “Out in Africa: South African Gay & Lesbian Film Festival “ (Güney Afrika Gay ve Lezbiyen Film Festivali) etkinliği gerçekleştirilir.

 • 1 Ocak- Yılbaşı
 • 21 Mart- İnsan Hakları Günü
 • 27 Nisan- Özgürlük Günü
 • 1 Mayıs- İşçi Bayramı
 • 16 Haziran- Gençlik Günü
 • 9 Ağustos- Ulusal Kadınlar Günü
 • 24 Eylül- Miras Günü
 • 16 Aralık- Barış Günü
 • 25 Aralık- Noel
 • 26 Aralık- İyi Niyet Günü
 • Ambulans: 10177
 • Polis: 10111
 • Turizm polisi yardım hattı: 021- 418 28 53
 • Türkiye’ye telefon ile ulaşmak için: 0090+Alan Kodu+ Telefon Numarası
 • Ülke Kodu: 27
 • Şehir Kodu: 021
 • Cape Town Uluslararası Havalimanı: 021 937 1200

 
Not: Cape Town’da pazar günleri Waterfront Caddesi üzerindeki iş yerleri hariç çoğu esnaf çalışmamaktadır. Mağazalar hafta içi 09.00 – 17.00 cumartesi ise 09.00 – 13.00 saatleri arasında açıktır. Turizm sezonunda bu süre biraz daha uzatılabiliyor. Resmi daireler ve bankalar ise hafta içi 09.00- 15.30, cumartesi 08.30- 11.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. 

Umumi pasaport: 30 güne kadar vize gerekli değil

Hizmet pasaport: 30 güne kadar vize gerekli değil

Hususi pasaport: 30 güne kadar vize gerekli değil

Diplomatik pasaport: 30 güne kadar vize gerekli değil

30 güne kadar ikamet süreli müteaddit giriş vizelerini sınır kapılarında alabilirler.