Google+

Durban

Durban - : - / -
--℃
1 ZAR=0.00
Type M250V16 A
 • Ocaweather-icon24℃
 • Şubweather-icon25℃
 • Marweather-icon24℃
 • Nisweather-icon22℃
 • Mayweather-icon20℃
 • Hazweather-icon17℃
 • Temweather-icon17℃
 • Ağuweather-icon18℃
 • Eylweather-icon20℃
 • Ekiweather-icon20℃
 • Kasweather-icon22℃
 • Araweather-icon23℃
Ülke: Güney Afrika Cumhuriyeti Nüfus: 595.061 Resmi Dil: İngilizce / Afrikanca / Güney Ndebelece / Güney Sothoca / Kuzey Sothoca / Svatice / Tsongaca / Tswanaca / Vendaca / Xhosaca / Zuluca Para Birimi: Güney Afrika Randı (ZAR) İklim: Subtropikal İklim Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün Big Mac Index: $ 2.22 (Türkiye $ 3.87)

Hint Okyanusu kıyısında yer alan Durban, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Johannesburg’dan sonra en büyük ikinci kentidir.

Durban Hakkında Bilinmesi Gerekenler
makeuponlineschool.com

Hint Okyanusu kıyısında yer alan Durban, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Johannesburg’dan sonra en büyük ikinci kentidir. “Durban” Zuluca dilinde “körfez” anlamına gelmektedir. Şehir Güney Afrika’nın büyük bir kültür, sanayi ve turizm merkezidir. Durban limanı, Afrika kıtasının en işlek limanı olma özelliğine sahiptir.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Durban; Güney Afrika Cumhuriyeti’nin KwaZulu-Natal bölgesinde, ülkenin doğusunda, Hint Okyanusu kıyısında konumlanır.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim


borsamatik.com.tr

Durban’da Güney Afrika Randı (ZAR) kullanılır.

Durban (UTC+2) saati, Türkiye saatinden 1 saat geridedir.

Güney Afrika Cumhuriyeti’nde resmi olarak kabul edilen 11 dil bulunmaktadır. Bunlar; İngilizce, Afrikanca, Güney Ndebelece, Güney Sothoca, Kuzey Sothoca, Svatice, Tsongaca, Tswanaca, Vendaca, Xhosaca ve Zuluca’dır.

Resmi ve umuma mahsus pasaport sahibi Türk vatandaşlarının Güney Afrika Cumhuriyeti’ne seyahat etmeleri için vize almaları gerekmektedir. 30 güne kadar ikamet süreli olan ziyaretlerde vize, sınır kapısında alınabilir.

Türkiye Cumhuriyeti Pretoria Büyükelçiliği

 • Adres: 1067 Stanza Bopape Street, Hatfield, 0083, Pretoria, South Africa
 • Telefon: Büyükelçilik: +27 12 342 60 55-56 / Konsolosluk Şubesi: +27 12 342 60 53-54 / Acil Durum Konsolosluk: +27 79 777 01 01
 • Website: pretoria.be.mfa.gov.tr


wikimedia.org

Subtropikal iklimin hakim olduğu Durban’da yazlar sıcak, kışlar ise ılık geçer. Şehirde ortalama hava sıcaklığı 20 derecedir ve kış aylarında dahi sıcaklık 15 derecenin altına düşmez. Durban, yılın her döneminde ziyaret edilebilir. En yüksek sıcaklıkların yaşandığı Ocak, Şubat, Mart, Kasım ve Aralık ayları ise Durban’ın turizm sezonudur. 

Türkiye'den Durban'a direkt uçuşları mevcuttur. Uçuş süresi ortalama 12 saat 20 dakikadır. Ayrıca Emirates ile Dubai veya Qatar Airways ile Doha aktarmalı olarak Durban’a uçabilirsiniz.

Durban, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin ikinci büyük ülkesidir. Hint Okyanusu kıyısında yer alır. KwaZulu-Natal vilayetinde yer alır ve bu vilayetin de en büyük şehri yine Durban’dır. Yaklaşık 3,5 milyon nüfusuyla eThekwini Belediyesine bağlıdır.

Şehir aynı zamanda ülkenin en büyük ve işlek limanına sahiptir. Bu sebeptendir ki turizm, ticaret ve sanayi açısından oldukça gelişmiş hatta merkezi haline gelmiştir.


Durban'da Nerede Kalınır?


İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Durban otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Durban, Güney Afrika’nın en büyük ikinci şehridir. Hint Okyanusu kıyısında yer almasından dolayı oldukça geniş ve uzun sahillere sahip olan Durban aynı zamanda Afrika Kıtası’nın en işlek limanına ev sahipliği yapmaktadır. Kültür, ticaret, turizm ve sanayi açısından oldukça gelişmiş olan bu şehir KwaZulu-Natal vilayetinde yer alır ve yaklaşık 3,5 milyon nüfuslu eThekwini Belediyesi’ne bağlı bir şehirdir. Dünyanın en büyük kongre merkezlerinden biri olan Durban, tropik iklimi ve geniş kumsallarıyla oldukça turist çekmekte.


Durban Otelleri
 

Sahil boyunca uzanan otellerin yanı sıra, botanik bahçelerini içinde barındıran parkları ve oldukça ihtişamlı Akvaryum’u da Golden Mile Sahili’nde bulmanız mümkün. Müzeleri, sanat galerileri ile de oldukça göz dolduran Durban’da bir tatilden beklediğiniz her şeyi alabileceksiniz. Bu şehir sizi ister okyanus manzarası ister doğa manzarası eşliğinde uyanabileceğiniz otelleri ile de büyüleyecek. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Durban otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Durban Şehir İçi Ulaşım
photobucket.com

Durban’da şehir içi ulaşım otobüs, taksi, dolmuş ve rikşalar ile sağlanır. Toplu taşıma araçları yerliler tarafından tercih edildiğinden turistler için pek güvenli değildir. Durban suç oranı yüksek bir kent olduğundan toplu taşıma araçlarında dikkatli olunması önerilir. Durban’da ulaşım sağlamanın en kolay ve güvenli yolu araç kiralamaktır.

Durban Gezilecek Yerler
wrightmedia.co.za

Durban, tüm yıl boyunca güneşli havası, Hint Okyanusu boyunca uzanan birbirinden güzel plajlarıyla dünya çapında bir üne sahiptir. “Güneşin hiç batmadığı şehir”; Golden Mile adı verilen ve adeta bir cazibe merkezi olan sahil şeridi, mutlaka ziyaret edilesi müzeleri, doğal parkları ile ülkenin en çok ziyaret edilen şehirlerden biridir.

Güney Afrika Mutfağı
thetravelingtable.com

Güney Afrika mutfağı; geleneksel Afrika yemekleri ile Avrupa yemeklerinin karışımından meydana gelir. Durban kentinde büyük bir nüfusa sahip olan Hintlilerin de yemek kültüründe büyük bir etkisi vardır. Hint mutfağının ayrılmaz öğesi köri, Durban’da da çok popülerdir ve hafif atıştırmalıklardan ana yemeklere kadar sayısız lezzette kullanılır. Durban’da en çok sevilen Hint yemekleri; “aloo banda”, “tavuk tikka” “somon tandoori”, “dana ve kuzu masala”  ve “roti” olarak sıralanabilir.

Durban Gece Hayatı
theidleman.com

Durban gece hayatı son derece canlı ve renklidir. Durban’ın açık ve kapalı eğlence mekanları, dans kulüpleri, kokteyl barları ve restoranları arasında tarzınıza ve bütçenize uygun bir mekan rahatlıkla bulabilirsiniz. Şehirdeki eğlence mekanları özellikle hafta sonları oldukça yoğun olmaktadır. Sahil şeridi, Durban eğlence hayatının merkezini oluşturur. Ayrıca Berea semtinin merkezinde, Windermere’deki Florida Yolu’nda da çok sayıda eğlence mekanı bulunmaktadır.


wordpress.com

Durban’da ünlü markaların ürünlerinden Afrikalılara ve Hintlilere ait el işi ürünlerine kadar sayısız ürün bulabilirsiniz. Yerel pazarlar ve hediyelik eşya dükkanlarında satılan Hint ve Afrika yerel çalgıları, rengarenk el işi aksesuarlar, tekstil ürünleri, biblolar ve vuvuzela oldukça ilgi gören ürünlerdir. Durban’ın en popüler alışveriş durakları ise; yerel hediyelik eşyaların satıldığı pazar “Victoria Street Market”, Afrika’nın en büyük alışveriş merkezi olan “Gateway Theater of Shopping”, Westville bölgesinde bulunan alışveriş merkezi “The Pavilion Centre” ve Berea bölgesinde kurulan “Essenwood Craft Market”tir.


mycitybynight.co.za
 

 • Durban Colour Festival/Holi One (Durban Renk Festivali): Nisan
 • Durban International Film Festival (Durban Uluslararası Film Festivali): Temmuz
 • Durban Street Food Festival: Aralık
 • Durban Jazz Festival: Aralık
 • Yeni Yıl (1 Ocak)
 • İnsan Hakları Günü (21 Mart)
 • Kutsal Cuma (Mart/Her yıl değişir)
 • Paskalya (Mart/Her yıl değişir)
 • Bağımsızlık Bayramı (27 Nisan)
 • İşçi Günü (1 Mayıs)
 • Gençlik Bayramı (16 Haziran)
 • Kadınlar Günü (9 Ağustos)
 • Miras Günü (24 Eylül)
 • Uzlaşma Günü (16 Aralık)
 • Noel (25 Aralık)
 • Ambulans: 10177
 • Polis: 10111
 • İtfaiye: 031 361 0000
 • Sahil Güvenlik: 031 361 8567
 • Suç oranının yüksek olduğu Durban’da hırsızlık olayları sıklıkla yaşanır. Şehir merkezinde ve plajlarda bu tip olaylara karşı dikkatli olunması, geceleri ıssız mekanlardan uzak durulması ve değerli eşyalar yada yüklü miktarda para ile dolaşılmaması tavsiye edilir.

Turizm Ofisi (Durban Tourism)

Umumi pasaport: 30 güne kadar vize gerekli değil

Hizmet pasaport: 30 güne kadar vize gerekli değil

Hususi pasaport: 30 güne kadar vize gerekli değil

Diplomatik pasaport: 30 güne kadar vize gerekli değil

30 güne kadar ikamet süreli müteaddit giriş vizelerini sınır kapılarında alabilirler.