Google+

Johannesburg

Johannesburg - : - / -
--℃
1 ZAR=0.00
Type M250V16 A
 • Ocaweather-icon20℃
 • Şubweather-icon20℃
 • Marweather-icon18℃
 • Nisweather-icon16℃
 • Mayweather-icon13℃
 • Hazweather-icon10℃
 • Temweather-icon11℃
 • Ağuweather-icon13℃
 • Eylweather-icon16℃
 • Ekiweather-icon17℃
 • Kasweather-icon18℃
 • Araweather-icon19℃
Ülke: Güney Afrika Cumhuriyeti Nüfus: 4.434.827 Resmi Dil: İngilizce / Afrikanca / Güney Ndebelece / Güney Sothoca / Kuzey Sothoca / Svatice / Tsongaca / Tswanaca / Vendaca / Xhosaca / Zuluca Para Birimi: Güney Afrika Randı (ZAR) İklim: Ilıman Okyanusal İklim Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 Gün Big Mac Index: $ 2.22 (Türkiye $ 3.87) UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndeki Bölgeler: Sterkfontein

Yaklaşık 4.5 milyon nüfusu ile Johannesburg, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin en büyük, Afrika kıtasının ise en büyük üçüncü şehridir.

Johannesburg Hakkında Bilinmesi Gerekenler
amazonaws.com

Johannesburg, Günay Afrika Cumhuriyeti’nin en önemli kültür, sanayi ve ticaret merkezidir. Şehir, “igoli” (altın kenti) olarak da anılmaktadır. Altın ve elmas ticareti ile gelişen kent, 1886 yılında altın madeni kasabası olarak kurulmuştur. Güney Afrika Cumhuriyeti’nin dokuz bölgesinden biri olan Gauteng’in başkentidir. Johannesburg, dünyanın 50 büyük metropolü arasında bulunmaktadır.

 

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Johannesburg, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Gauteng bölgesinde, ülkenin kuzeyinde yer almaktadır.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Johannesburg’da Güney Afrika Randı (ZAR) kullanılmaktadır.

Güney Afrika Cumhuriyeti’nde resmi olarak kabul edilen 11 dil bulunmaktadır. Bunlar; İngilizce, Afrikanca, Güney Ndebelece, Güney Sothoca, Kuzey Sothoca, Svatice, Tsongaca, Tswanaca, Vendaca, Xhosaca ve Zuluca’dır.

Johannesburg (UTC+2) ile Türkiye (UTC+2) arasında saat farkı bulunmamaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti Pretoria Büyükelçiliği

 • Adres: 1067 Stanza Bopape Street, Hatfield, 0083, Pretoria, South Africa
 • Telefon: Büyükelçilik: +27 12 342 60 55-56 / Konsolosluk Şubesi: +27 12 342 60 53-54 / Acil Durum Konsolosluk: +27 79 777 01 01


tohota.com

Ilıman okyanusal iklimin etkiliği olduğu şehir yılın her döneminde ziyaret edilebilir. Ziyaretçiler genellikle güney yarımkürede yaz mevsiminin yaşandığı Kasım – Ocak arası dönemi tercih ettiğinden; bu dönemde şehir oldukça kalabalıktır.

İstanbul – Johannesburg arası direkt seferler bulunmaktadır. Birçok havayolu şirketi ile de şehre aktarmalı olarak ulaşmak mümkündür. Uçuş yaklaşık 9 saat 30 dakika sürmektedir.

Yerlilerin deyişiyle Jo’Burg, güvenlik konusunda büyük sorunların yaşandığı bir şehirdir bu nedenle şehir merkezi dışında konaklamak tavsiye edilmemektedir. Şehir merkezinde bulunan otellerin fiyatları şehrin en kalabalık olduğu dönem olan Kasım – Ocak ayları arasında yükselmektedir. Uygun fiyatlar karşılığında konaklamak isterseniz, NisanEylül arasındaki dönemde şehri ziyaret edebilirsiniz.

Johannesburg Şehir İçi Ulaşım
urbanjoburg.com

Johannesburg otomobil trafiği için inşa edilmiş geniş caddelere sahiptir ve şehir büyük bir alana yayılmış olduğundan toplu taşıma halen gelişme dönemindedir. Şehir içi ulaşım sağlamak için araç kiralama, otobüs, hızlı tren hattı ve taksi seçenekleri kullanılabilir.

Johannesburg Gezilecek Yerler
afrika-cup.de

Her noktasında başka güzelliğin yer aldığı Güney Afrika’nın “altın kenti” Johannesburg’da farklı kültürlerin bir araya getirdiği enerjiye hayran kalabilir, kendinizi dinamik ve renkli bir atmosferin içinde bulabilirsiniz. Muhteşem doğaya ve kozmopolit yapıya sahip şehirde müzeleri, sanat galerilerini, doğa ve  tema parkları ziyaret edebilirsiniz.

Güney Afrika Mutfağı
shebeenbar.co.uk

Güney Afrika, bünyesinde pek çok farklı kültürü barındıran ve geniş bir alana yayılmış bir ülke olduğundan yemek ve mutfak kültürü bölgeden bölgeye değişiklik gösterir. Güney Afrika mutfağında Hollanda, Almanya ve Fransa mutfaklarının etkisi azımsanamayacak ölçüdedir.

Dünyadaki et ihracatında önemli bir konumda bulunan ülkede et tüketimi son derece yaygındır. Et yemeklerinin hemen her çeşidini Güney Afrika mutfağında tatmak mümkündür. Ülkeye özgü et yemeklerinden birkaçı; biltong, braaivleis, bredies, potjiekos, boerewors ve droëwors’dir.

Johannesburg Gece Hayatı
afrileo.com

Johannesburg gece hayatı son derece dinamik ve renklidir. Şehirde, tarzınıza ve müzik zevkinize uygun bir gece kulübü yada bar rahatlıkla bulabilirsiniz. Melville bölgesi, hem çok çeşitli hem de uygun fiyatlı mekanları içinde barındırmaktadır. Johannesburg’un en lüks ve pahalı kulüpleri Rivonia ve Sandton bölgesinde yer alır. Dilerseniz şehirde bulunan casinolarda da keyifli vakit geçirebilirsiniz. Yerel barlarda, Afrika müziğinin tadını çıkarabilirsiniz.


wordpress.com

 • Johannesburg Karnavalı – 31 Aralık
 • Arts Alive Festival – Eylül
 • Dance Umbrella – Şubat / Mart
 • Gay Pride – Ekim ayının son Cumartesi günü
 • Joy of Jazz Festival – Ağustos / Eylül
 • Ambulans: 10111 / 011 37 55 911
 • Polis: 10111 / 011 37 55 911
 • İtfaiye: 10111 / 011 37 55 911
 • Dünyada, suç oranı en yüksek şehirlerden olan Johannesburg’da hırsızlık olayları sıklıkla yaşanır. Şehir merkezinde hırsızlık olaylarına karşı dikkatli olunması ve geceleri ıssız mekânlardan uzak durulması önerilir.
 • Şehirde AIDS virüsü son derece yaygındır.

Umumi pasaport: 30 güne kadar vize gerekli değil

Hizmet pasaport: 30 güne kadar vize gerekli değil

Hususi pasaport: 30 güne kadar vize gerekli değil

Diplomatik pasaport: 30 güne kadar vize gerekli değil

30 güne kadar ikamet süreli müteaddit giriş vizelerini sınır kapılarında alabilirler.