Google+

Arama formu

Peru Kültürü

Peru Kültürü

Genellikle Perulular sıcakkanlı ve arkadaş canlısıdırlar. Yardıma ihtiyacınız olduğunda sormaktan çekinmeniz gerekmemektedir. Turistik yerler ve Lima dışında İngilizce nadir konuşulan bir dildir, bu yanlış yönlendirilmenize sebep olabilir. O yüzden yanınızda bir sözlük taşımak hayat kurtarır. Gitmeden önce birkaç İspanyolca kelime öğrenmek daha rahat bir seyahat geçirmenizi sağlayacaktır.

Şehrin içinde güvenilir bir şekilde taksi ve otobüsleri kullanabilirsiniz. Taksi sadece araba anlamına gelmemektedir. Aynı zamanda bisiklet ve motosiklet de kiralayabilirsiniz. Peru'da iki tür taksi bulunmaktadır. Bir tanesi resmi olan boyanmış ve üzerinde "SOAT" etiketi bulunanlar ve bir diğeri ise sadece "TAXI" etiketi bulunanlardır. "TAXI" yazanları İspanyolca konuşamıyorsanız yerlilere bırakmanız sizin için daha iyi olacaktır. Minibüsler (micros) çok yaygın olarak kullanılmaktadır. El işaretiyle durdurmanız gerekmektedir ve ineceğiniz yerde seslenmezseniz durmayacaklardır. İnmek için "Bajo!" (BAH-ho) veya "Esquina baja!" (s-KEE-nah BAH-ha) demeniz yetecektir. Ancak microslar çok da güvenilir değillerdir.

Merkezlerde ve turistik bölgelerde ATM’ler bulunurken küçük kasabalarda kartınızın kabul edilmeme olasılığı çok yüksektir. O yüzden yanınızda çok miktarda olmamak kaydıyla nakit para taşımanız gerekmektedir. Pazarlık yapmak ise oldukça yaygındır.

Turist polisleri yeşil tişört yerine beyaz tişört giymektedirler ve herhangi bir sorun yaşadığınızda iyi bir İngilizceyele size yardımcı olacaklardır.

Şehirde gezerken değerli eşya bulundurmamak gereklidir. Yerlilere "indio" veya "indios" kelimelerini telafuz etmek hoş karşılanmamaktadır, bu yerliler tarafından aşalayıcı olarak algılanmaktadır. İnsanların fotoğrafını izin almadan çekmek sıkıntı yaratabilir.