Google+

Arama formu

Peru Mutfağı

Peru Mutfağı

Peru; Asya, Afrika, Avrupa ve diğer etnik gruplar tarafından, Kızılderili ve İspanyol geleneklerinden etkilenmiştir. Bu da geniş bir mutfak yelpazesine sebep olmasını sağlamıştır.

Temel gıda maddeleri pirinçtir ve birçok yemeklerinde pirinç kullanırlar. Et geleneksel bir Peru yemeğidir. Tavuk, domuz, koyun ve sığır eti yaygındır. Mutfaklarında sığır yüreği gibi birçok sakatat sıklıkla kullanılır. Anticucho (şişte ızgara sığır kalbi) bir Peru yemeğidir ve yol kenarlarındaki büfelerde bile bulabilirsiniz. Arroz con pollo (tavuklu pilav) ve arroz con pato (ördekli pilav), ají de gallina (hafif acılı, kremli Chili-soslu tavuk eti), rocoto relleno (sığır eti ile doldurulumuş paprika biberi), lomo saltado (soğan ve paprika ile kızartılmış sığır dilimleri ) Peru mutfağında et ve tavuk yemekleri deyince ilk akla gelenlerdir.

Balık ve deniz ürünleri deniz kıyılarında ve orman bölgelerinde sıkça bulunabilmektedir. En ünlü yemeklerinden biri olan ceviche taze çiğ balık veya deniz ürünlerinden yapılan bir yemektir. limon suyu ve ekşi soğan ile marine edilerek servis edilir.

Bunların yanı sıra Peru çok geniş bir patates skalasına sahiptir. Papa a la huancaina (acılı peynir soslu patates dilimleri) oldukça lezzetli bir yemektir. Carapulcra (kurutulmuş patates ve etten güveç), papa rellena (içi et, sebze ve birçok baharatla dolu olan patates formuna getirilmiş patates püresi) bu yemeklere örnektir.

Peru yemekleri oldukça baharatlı ve ağırdırlar. Eğer mideniz hassassa dikkat etmeniz gerekmektedir. Perulular tatlılarıyla oldukça övünürler ancak bu tatlılar oldukça şekerlidir.

Eğer vejetaryenseniz, şehirlerde vejetaryen restoran bulabiliriniz.

Eğer mısır seviyorsanız, rengarenk mısırları sizi çok mutlu edecektir.

Peru yerel üretilmiş birçok biraya sahiptir. Arequipeña, ,Barena ,Brahma ,Crista ,Cusqueña ,Franca ,Pilsen Callao, Pilsen Trujillo bunlara örnektir. En popülerleri ise Crista ve Cusqueña'dır. Happy Hour çoğu ülkeye göre burada farklı işlemektedir. Fiyatlar duvarlara yazılarak daha aşağıya indirilmektedir. Peru'da neredeyse her zaman Happy Hour'dur ve böylelikle tasarruf etmemeniz için hiçbir neden yoktur.

Inca Kola ise Peru'nun ürettiği parlak sarı renkli bir koladır. Yakın zamanda Coca-Cola bu içeceği satın almıştır. Emoliente popüler içkilerinden birisidir. Birçok bitkinin karışımından yapılır ve bir parti sonrası içkisi olarak satılır. Genellikle sıcaktır ancak soğuk da alınabilmektedir. Peru dünyaya en çok organik kahve üreten bölgedir. Koka çayını, coca yapraklarından yapılmaktadır.

Dikkat edilmesi gereken başka bir unsur ise yediğiniz yemekler ve içtiğiniz sudur. Genel olarak çeşme suyu kullanılmaktadır ve bu suyun birçok hastalığa kapı açma riski çok yüksektir. Yiyeceğiniz salatanın o suyla yıkandığı veya içeceğiniz içerisindeki buzların o suyla yapıldığını unutmamak sağlığınız için yararlı olacaktır.