Google+

Arama formu

Peru'nun Festivalleri

Peru'nun Festivalleri

Birçok festivale sahip olan Peru'ya giderken nerede ve ne zaman eğlenebileceğinizi bilmek sizi renkli bir maceraya sürükleyebilir. Şubat ve mart ayı boyunca süren “Karnaval” ülkenin en önemli festivallerinden biridir. “Karnaval” perhizden önceki son günlerde başlar. Bu festivalde haftalarca süren su savaşlarıyla, renk patlamalarıyla karşılaşabilirsiniz ve çokça dans, şölen, parti, kostüm, geçit töreninin içinde bulabilirsiniz kendinizi. Bu kutlamaların en popüleri ise Cajamarca'dadır.

Mart ayındaki bir başka festival ise Fiesta de la Vendimia'dır. Peru'nun güney kıyısında bulunan küçük şehir Ica her mart ayında geleneksel meyve şölenini gerçekleştirmektedir. Birçok geçit törenine, yarışmaya ve ayaklarla üzüm ezme şenliğine tanık olabileceğiniz bu bağbozumu festivalini şarabınızı içerek kutlayabilirsiniz.

Peru'nun en dindar festivallerinden biri olan Semana Santa, Paskalya'nın pazar gününden bir hafta önce düzenlenir. Ülkedeki en çok ziyaretçiye sahip festivaldir. Mart ve nisan ayında bu geçit törenleriyle karşılaşabilirsiniz.

Eğer haziran ayında Peru'daysanız muhakkak görmeniz gereken bir diğer festival ise Fiesta del Inti Raymi, yani Güneş Festivali’dir. Bu eski cağlardan kalma festival Cuzco'nun kuzeyinde Sacsayhuaman'da, İnka ritüelleri ve yerel danslarla kutlanıyor.

Son olarak kasım ayını renklendiren Puno Haftası’na değinmek gerekir. Bu festival İspanya tarafından keşfedilmelerinin kutlamasını ve Titicaca Gölü'nden olan İnka İmparatorluğu'nun kurucuları Manco Capac ve Mama Ocllo'nun görünümlerinin fantastik bir şekilde canlandırmalarını kapsar.