Larnaka Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Larnaca-And-Vicinity-72569.jpg

Larnaka, ya da diğer adıyla İskele, Güney Kıbrıs'ta adanın güney kısmında yer alan turistik bir şehirdir. Akdeniz’e olan kıyısı ve palmiye ağaçlarıyla çevrili sahil yolu ile muhteşem plajı sayesinde her yıl binlerce turist burayı ziyaret eder.

Güney Kıbrıs ise uluslararası tanınırlığı itibariyle Kıbrıs Cumhuriyeti, Kıbrıs Adası'nda Türkiye, Birleşik Krallık ve Yunanistan'ın garantörlüğü altında, Türk ve Rum ortaklığında kurulan fiilî olarak adanın güneyini yöneten devlettir. Akdeniz'in Avrasya'ya yakın bölgesinde ada devleti olarak bulunur, kuzeyinde Türkiye, doğusunda Ortdoğu, güneyinde Mısır ve batısında Yunanistan ile deniz komşusudur.

1423736441.jpg

Limasol ve Nicosia’dan sonra Ülkenin en büyük üçüncü şehri olsa da, hem ticaret yapılan limanı hem uluslararası havalimanı hem de ağırladığı turistler sayesinde önemli bir ekonomik düzeye sahiptir. Hem kendisi hem de devlet açısından ekonomik anlamda önemli bir şehirdir.

Klasik bir Akdeniz iklimine sahip olan Larnaka’da yaz aylarının sıcaklığının Nisan’dan Kasım ayına kadar sürmesi burayı ziyaret edecek kişilerin tatil seçeneklerini de çoğaltmaktadır. Bu dönemde haziran ayında sıcaklıklar 19-30 derece arasındayken, Temmuz-eylül ayları arasında 22 ila 40 derece arasında hissedilmektedir. Yine temmuz ve ağustos aylarında şehrin her köşesinde düzenlenen yaz ve kültür festivalleri de buranın cazibesini artırmaktadır.

1423736441.jpg