Google+

Arama formu

Jeonju Mutfağı

Jeonju Mutfağı

2012 yılında UNESCO Gastronomi Şehirleri listesine dâhil edilen Jeonju kendine özgü bir mutfağa sahip. Geleneksel hanok evlerine de ev sahipliği yapan kentin en ünlü yemeği ‘bibimbap’tır. Karıştırma anlamına gelen “bibim” ve pirinç anlamına gelen “bap” kelimelerinin birleşimiyle oluşan bibimbap tahmin edeceğiniz gibi pirinç ve sezonluk sebzelerin kızartılıp karıştırılmasıyla yapılıyor. Havuç, turp, ıspanak, kabak ve eğreltiotu gibi sebzelerin kullanıldığı yemek taştan yapılmış sıcak bir kâsede sunuluyor. Pirinçli fasulye filizi çorbası olan ‘kongnamul gokgap’ da Jeonju’nun bir diğer meşhur yemeğidir.

Çok sayıda sokak satıcısı göreceğiniz şehrin aperatif yemekleri de oldukça lezzetli. Hanok köyü civarında bulunan seyyar satıcılardan veya restoranlardan alabileceğiniz karides böreği doyurucu ve lezzetli porsiyonlarıyla en çok tercih edilenlerden biri. Jeonju’da mutlaka denemeniz gereken bir diğer lezzet ise peynirli tatlı patates sarması. Mozarella peyniri ve tatlı patatesin çıtır bir rulo içine konularak hazırlanan bu yemeğin içine kızarmış dondurma da koyuluyor.

Jeonju Mutfağı-1

Jeonju şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Comfortable place like my home güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Jeonju Hyun Guesthouse, Ginkgo Tree Guesthouse, Fragrance of Moonlight. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Jungdam, JK Guesthouse, Samlockhon Guesthouse gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Dajeong Guesthouse, Blueboat Hostel Jeonju, Romantic Era tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Jeonju aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Popüler Restoranlar:

Gajok Hwegwan: Kolay ulaşılabilir bir konumda bulunan restoran hanok köyüne çok yakındır. Bölgedeki en iyi bibimbapı yiyebileceğiniz Gajok Hwegwan, turistlerin sıklıkla uğradığı mekânlardan biridir.

Myeong Seong Ok: Lezzetli bir ‘bibimbap’a 6,000 won ödeyeceğiniz bu mekân küçük olmasına rağmen ucuz fiyatlarıyla dikkat çekiyor. Burada geleneksel Kore yemeği olan kimchiyi de tatma fırsatı bulabilirsiniz.

Seong Mi Dang: Gidenlerin iştah açıcı, lezzetli ve sağlıklı diye nitelendirdiği yemekler sunan Seong Mi Dang, hanok evlerine yakın bir diğer restoran. Genellikle mola vakitlerinde yemek yiyen çalışanların uğradığı mekân çok kalabalık olmuyor.

Gogung: Siparişlerin geleneksel usullerle getirildiği Gogung, müşterilerine harika bir ambiyans sunuyor. Kentin en ünlü restoranlarından biri olan Gogung’da, yemek malzemelerinin neredeyse hepsi Jeonju’dan temin ediliyor.

Diğer restoranlar: Yang Poon Jip, Kim Woo Dong, Hyundaiok Nambusijang, Hanguk Jip, E Ruhwa, Gyodong Croquette


Jeonju Turları