Google+

Batum

Batum08:28 AM
25℃
1 GEL=1.49 TRY
Type C250V2.5 A
 • Ocaweather-icon6℃
 • Şubweather-icon7℃
 • Marweather-icon8℃
 • Nisweather-icon12℃
 • Mayweather-icon16℃
 • Hazweather-icon20℃
 • Temweather-icon22℃
 • Ağuweather-icon22℃
 • Eylweather-icon20℃
 • Ekiweather-icon16℃
 • Kasweather-icon12℃
 • Araweather-icon8℃
Ülke: Gürcistan Nüfus: 123.900 Resmi Dili: Gürcüce Para Birimi: Lari (GEL) İklim: Ilıman Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 Gün  

Karadeniz kıyısında yer alan Batum, Gürcistan Özerk Cumhuriyeti Acara’nın başkentidir.

Batum Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yemyeşil dağlar ile Karadeniz’in masmavi suları arasında geniş bir düzlüğe kurulmuş şehir  Batum, temiz havası ve huzur dolu atmosferi ile ziyaretçilerini adeta büyülemektedir. Ilıman iklimi ve muhteşem doğasıyla tarih boyunca tatil bölgesi olarak kullanılan şehir, bulunduğu bölgenin turist merkezi konumundadır. 

Batum Karadeniz’in doğu kıyısında, Gürcistan’ın güney batısında yer alır. Komşu ülkeleri Rusya, Ermenistan, Azerbaycan ve Türkiye’dir. Türkiye’yi Gürcistan ve Azerbaycan’a bağlayan Sarp Sınır Kapısı Batum’a açılır.

Geolocation

Batum’da Lari (GEL) kullanılmaktadır. 1 Lari yaklaşık 1,23 Türk Lirasına denk gelmektedir.

Batum resmi dili Gürcüce’dir.

Batum’da (GMT +3) ile Türkiye (GMT +2) arasında bir saat zaman farkı vardır. Türkiye’de saat 15:00 iken Batum’da 16:00’dır.

 • Adres: Ninoshvili Kucha No:9 Batumi, Georgia
 • Tel: 0 312 218 60 43

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının 10 Aralık 2011’de yapılan antlaşmaya göre Gürcistan seyahatleri için vize almak zorunlulukları yoktur. Sadece nüfus cüzdanı yada pasaportları ile seyahat edebilirler.

Subtropikal iklimin hakim olduğu Batum’da dört mevsim ılıman bir hava yaşanır. Yıllık ortalama sıcaklık 14 derece civarında seyrederken en sıcak aylar olan Temmuz ve Ağustos aylarında hava ortalama 22 derecedir. Batum'un iklimi deniz kıyısında olmasının ve etrafındaki dağların etkisi altındadır. Yılboyunca yağış alır

Ilıman bir havanın yaşandığı Batum’a, deniz tatili için Mayıs aylarından itibaren gidilebilir. Haziran ve Ağustos en güneşli aylardır. Kamp ve trekking gibi doğa turizmini sevenler için ilkbahar, en uygun mevsimdir. Mayıs ve Ekim ayları arası kamp ve dağ yürüyüşleri için uygundur.
 

Türkiye'den yapılan direkt uçuşlar ile İstanbul’dan Batum’a yaklaşık 1 saat 30 dakikada ulaşabilirsiniz. Sadece TC Kimliğinizle Batum'a uçabilirsiniz.

Türkiye ile sınır komşusu olduğu için Batum'a araç yolu ile ulaşmak da mümkün. Sarp sınır kapısından geçerek, Trabzon'a 1.5 saat uzaklıktaki Batum'a ulaşmak mümkün. Ayrıca Artvin'den kalkan minibüs ve otobüslerle de her gün Batum'a gidebilirsiniz.

Batum küçük bir liman kenti olduğundan, gezilip görülecek her bölgeye yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz bu nedenle konaklayacak yer tercihi yaparken belirli bir gölgeyle sınırlı kalmanıza gerek yok. Batum'da kalacak yer konusunda herkesin bütçesine uygun bir alternatif bulmak mümkün. Son yıllarda büyük bir değişim ve gelişim gösteren Batum’da pek çok dört yıldızlı, beş yıldızlı oteller açılmıştır. Batum'da kumar oynamak serbest olduğu için, bir çok turist bu yüzden Batum'daki otelleri tercih etmektedir. Bunların dışında Batum, sırt çantalı gezginler için pek çok hotel, hostel ve pansiyona da ev sahipliği yapmaktadır. 

Batum Şehir İçi Ulaşım

Batum büyük bir şehir olmadığından size ulaşım konusunda zorluk çıkarmayacaktır. Turistik noktaların hemen hepsine yürüyerek gidilebilmektedir. Batum şehri bölgelere ayrılmıştır. Bu bölgeler; Old Batumi, Rustaveli, Khimshiashvili, Bagrationi, Aghmashenebeli, Javakhishvili, Tamar, Boni-Gorodok, Airport, Gonio-Kvariati, Kakhaberi, Batumi Industrial ve Green Cape Bölgeleridir. Gelişmiş toplu taşıma imkanlarına sahip olmayan şehirde yürüyerek, taksiyle, otobüsle yada halk arasında marshutka denilen minibüslerle seyahat edebilirsiniz. 

Batum'da Gezilecek Yerler

Hırçınlığıyla bilinen Karadeniz’in en sakin, en huzurlu kıyısında kurulmuş olan Batum, bir liman kenti olarak her yıl çok sayıda ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Yüksek gökdelenleri, lük otelleri, modern binaları ve tarihi yapıları bünyesinde harmanlayarak kendine özgü bir doku oluşturan şehrin geniş sokaklarında yürümek oldukça keyiflidir.

Batum Bulvarı

111 Nis 2017Gezilecek Yerler

Dümdüz bir alana kurulu şehri merkezinde sahile paralel uzanan bulvar, palmiyeleri, şirin kafeleri, heykelleri ve parklarıyla mutlaka görmeniz gereken yerlerdendir. 7 kilometre uzunluğundaki Batum Bulvarı, geniş yürüyüş yolları, bisikletliler için ayrılmış özel yolları ile dikkat çekmektedir. 1881’de Alman bir çiftçi tarafından yapımına başlanan parklar bugün tüm güzellikleri ile ziyaretçilerine keyifli anlar sunmaktadır. Batum Bulvarı’nda yer alan parklardan 6 Mayıs Parkı'nın içinde yapay bir göl olan Nurigeli Gölü yer almaktadır.
Batum'da Gezilecek Yerler-1

 
 

Batum lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Levon Apartments, Rock Hostel First Line, Old City Hotel. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Hostel Anri, Nadikvari gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Legacy Hotel, Gio Apartment, Guesthouse in Batumi otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Batum aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Piazza Meydanı

111 Nis 2017Gezilecek Yerler

Batum’un görülmeye değer mekanlarından biri olan Piazza Meydanı, ziyaretçilerini adeta bir Avrupa şehrinin meydanında gibi hissettirmektedir. 5.700 metrekarelik büyük bir alana yayılmış olan meydan, otel, restoran, kafe ve pubların olduğu Piazza kompleksiyle çevrilidir. Mozaik ve cam sanatının kullanıldığı mimarisiyle meydan, şehrin en kozmopolit yerlerindendir. Meydandaki kafelerde akşamları canlı müzik yayını oluyor.
Batum'da Gezilecek Yerler-2

Avrupa Meydanı

111 Nis 2017Gezilecek Yerler

Şehrin ana meydanı olarak geçen Avrupa Meydanı, özellikle yaz akşamlarında yerel halka ve turistlere ev sahipliği yapmaktadır. Şehrin hemen hemen her meydanında görülen havuz fiskiyeleri Avrupa Meydanı’nda da yer almaktadır. Avrupa Meydanı’nı ayrı kılan özelliği ise, elinde altın koyun postu tutan Medea Heykeli’dir. 2007 yılında yapılan ve yapımı oldukça yüksek maliyetli olan dev heykel, turistler tarafından yoğun ilgi görmektedir.

Batum'da Gezilecek Yerler-3
 

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Gürcü Mutfağı

Bölgeden bölgeye değişiklikler gösteren Gürcü mutfağında Avrupa ve Ortadoğu mutfaklarının etkileri hakimdir. Ceviz, mısır, peynir, yumurta ve etin ağırlıklı olduğu Gürcü mutfağı, yerel lezzetler arayanlar için bir hazine niteliğindedir. Kırmızı etin yanı sıra tavuk eti ile yapılan yemekler de Gürcü mutfağında sıkça tüketilmektedir.

Batum Gece Hayatı
10best.com

Batum gece hayatı, çoğunlukla sadece kumar, bar ve eğlence olarak hayal edilse de bunlardan ibaret değildir. Durağan bir gece hayatına da sahip olan şehir, ılıman iklimiyle uzun yıllardır favori bir tatil lokasyonu konumundadır.

Batum’un ilk alışveriş merkezi 2015 yılında açılmıştır. Batum’da sigara ve içki gibi ürünler çok ucuza satılmaktadır. Şehir merkezinde yer alan Batumi Plaza’da her türlü elektronik ürünü uygun fiyatlara bulabilirsiniz. Şehirde yerel ürünler yok denecek kadar az olduğu için Batum mağazalarında genellikle Almanya’dan ithal edilen ürünler satılır. El işlemesi ahşap ve bambu ürünler ilgi çekicidir.


dereksbiketrip.com

 • Batum Uluslararası Film Festivali - Eylül
 • Batum Müzik Festivali – Eylül
 • Black Sea Jazz Festivali – Temmuz


civil.ge

Batum resmi dili Gürcüce’dir.

 • Acil Yardım: 112
 • Polis: 126

01.01.2017 - Yılbaşı tatili
07.01.2017  Noel tatili
19.01.2017 Vaftiz günü
03.03.2017 Anneler günü
08.03.2017 Uluslararası kadınlar günü
09.04.2017 Şehitleri anma günü (GE)
14-17.04.2017 Paskalya bayramı
09.05.2017 Zafer bayramı (GE)
12.05.2017 Aziz Andrea Yortusu
26.05.2017 Milli Gün
28.08.2017 Meryem Ana Yortusu
14.10.2017 Svetitskhoveli Kilisesi Bayramı
23.11.2017 Aziz Giorgi Yortus

93527 Nis 2016Vize

Gürcistan Vizesi Hakkında Önemli Uyarılar

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri bir yıla kadar seyahatlerinde vizeden muaftır.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri bir yıla kadar seyahatlerinde vizeden muaftır.

Gürcistan Vize Şartları

Şirket Ortakları - Tüccar ve Sanayiciler

SSK'ya Bağlı Olarak Çalışanlar (Maaşlı)

Esnaf ve Sanatkarlar ile Serbest Meslek Sahipleri

Avukatlar-Doktorlar-Eczacılar-Diş Hekimleri- Mühendisler

Devlet Dairesinde Çalışanlar (Resmi Kurum)

Emekliler

Ev Hanımları

Öğrenciler