Google+

Batum

Batum13:44 PM
13℃
1 GEL=1.48 TRY
Type C250V2.5 A
 • Ocaweather-icon6℃
 • Şubweather-icon7℃
 • Marweather-icon8℃
 • Nisweather-icon12℃
 • Mayweather-icon16℃
 • Hazweather-icon20℃
 • Temweather-icon22℃
 • Ağuweather-icon22℃
 • Eylweather-icon20℃
 • Ekiweather-icon16℃
 • Kasweather-icon12℃
 • Araweather-icon8℃
Ülke: Gürcistan Nüfus: 123.900 Resmi Dili: Gürcüce Para Birimi: Lari (GEL) İklim: Ilıman Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 Gün  

Karadeniz kıyısında yer alan Batum, Gürcistan Özerk Cumhuriyeti Acara’nın başkentidir.

Batum Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yemyeşil dağlar ile Karadeniz’in masmavi suları arasında geniş bir düzlüğe kurulmuş şehir  Batum, temiz havası ve huzur dolu atmosferi ile ziyaretçilerini adeta büyülemektedir. Ilıman iklimi ve muhteşem doğasıyla tarih boyunca tatil bölgesi olarak kullanılan şehir, bulunduğu bölgenin turist merkezi konumundadır. 

Batum Karadeniz’in doğu kıyısında, Gürcistan’ın güney batısında yer alır. Komşu ülkeleri Rusya, Ermenistan, Azerbaycan ve Türkiye’dir. Türkiye’yi Gürcistan ve Azerbaycan’a bağlayan Sarp Sınır Kapısı Batum’a açılır.

Geolocation

Batum’da Lari (GEL) kullanılmaktadır. 1 Lari yaklaşık 1,23 Türk Lirasına denk gelmektedir.

Batum resmi dili Gürcüce’dir.

Batum’da (GMT +3) ile Türkiye (GMT +2) arasında bir saat zaman farkı vardır. Türkiye’de saat 15:00 iken Batum’da 16:00’dır.

 • Adres: Ninoshvili Kucha No:9 Batumi, Georgia
 • Tel: 0 312 218 60 43

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının 10 Aralık 2011’de yapılan antlaşmaya göre Gürcistan seyahatleri için vize almak zorunlulukları yoktur. Sadece nüfus cüzdanı yada pasaportları ile seyahat edebilirler.

Subtropikal iklimin hakim olduğu Batum’da dört mevsim ılıman bir hava yaşanır. Yıllık ortalama sıcaklık 14 derece civarında seyrederken en sıcak aylar olan Temmuz ve Ağustos aylarında hava ortalama 22 derecedir. 

Ilıman bir havanın yaşandığı Batum’a, deniz tatili için Mayıs aylarından itibaren gidilebilir. Kamp ve trekking gibi doğa turizmini sevenler için ilkbahar, en uygun mevsimdir.
 

Türkiye'den yapılan direkt uçuşlar ile İstanbul’dan Batum’a yaklaşık 1 saat 30 dakikada ulaşabilirsiniz. 

Batum küçük bir liman kenti olduğundan, gezilip görülecek her bölgeye yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz bu nedenle konaklayacak yer tercihi yaparken belirli bir gölgeyle sınırlı kalmanıza gerek yok. Son yıllarda büyük bir değişim ve gelişim gösteren Batum’da pek çok dört yıldızlı, beş yıldızlı oteller açılmıştır. Bunların dışında Batum, sırt çantalı gezginler için pek çok hotel, hostel ve pansiyona da ev sahipliği yapmaktadır. 

Batum Şehir İçi Ulaşım

Batum büyük bir şehir olmadığından size ulaşım konusunda zorluk çıkarmayacaktır. Turistik noktaların hemen hepsine yürüyerek gidilebilmektedir. Batum şehri bölgelere ayrılmıştır. Bu bölgeler; Old Batumi, Rustaveli, Khimshiashvili, Bagrationi, Aghmashenebeli, Javakhishvili, Tamar, Boni-Gorodok, Airport, Gonio-Kvariati, Kakhaberi, Batumi Industrial ve Green Cape Bölgeleridir. Gelişmiş toplu taşıma imkanlarına sahip olmayan şehirde yürüyerek, taksiyle, otobüsle yada halk arasında marshutka denilen minibüslerle seyahat edebilirsiniz. 

Batum'da Gezilecek Yerler

Hırçınlığıyla bilinen Karadeniz’in en sakin, en huzurlu kıyısında kurulmuş olan Batum, bir liman kenti olarak her yıl çok sayıda ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Yüksek gökdelenleri, lük otelleri, modern binaları ve tarihi yapıları bünyesinde harmanlayarak kendine özgü bir doku oluşturan şehrin geniş sokaklarında yürümek oldukça keyiflidir.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Gürcü Mutfağı

Bölgeden bölgeye değişiklikler gösteren Gürcü mutfağında Avrupa ve Ortadoğu mutfaklarının etkileri hakimdir. Ceviz, mısır, peynir, yumurta ve etin ağırlıklı olduğu Gürcü mutfağı, yerel lezzetler arayanlar için bir hazine niteliğindedir. Kırmızı etin yanı sıra tavuk eti ile yapılan yemekler de Gürcü mutfağında sıkça tüketilmektedir.

Batum Gece Hayatı
10best.com

Batum gece hayatı, çoğunlukla sadece kumar, bar ve eğlence olarak hayal edilse de bunlardan ibaret değildir. Durağan bir gece hayatına da sahip olan şehir, ılıman iklimiyle uzun yıllardır favori bir tatil lokasyonu konumundadır.

Batum’un ilk alışveriş merkezi 2015 yılında açılmıştır. Batum’da sigara ve içki gibi ürünler çok ucuza satılmaktadır. Şehir merkezinde yer alan Batumi Plaza’da her türlü elektronik ürünü uygun fiyatlara bulabilirsiniz. Şehirde yerel ürünler yok denecek kadar az olduğu için Batum mağazalarında genellikle Almanya’dan ithal edilen ürünler satılır. El işlemesi ahşap ve bambu ürünler ilgi çekicidir.


dereksbiketrip.com

 • Batum Uluslararası Film Festivali - Eylül
 • Batum Müzik Festivali – Eylül
 • Black Sea Jazz Festivali – Temmuz


civil.ge

Batum resmi dili Gürcüce’dir.

 • Acil Yardım: 112
 • Polis: 126
55627 Nis 2016Vize

Gürcistan Vizesi Hakkında Önemli Uyarılar

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri bir yıla kadar seyahatlerinde vizeden muaftır.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri bir yıla kadar seyahatlerinde vizeden muaftır.

Gürcistan Vize Şartları

Şirket Ortakları - Tüccar ve Sanayiciler

SSK'ya Bağlı Olarak Çalışanlar (Maaşlı)

Esnaf ve Sanatkarlar ile Serbest Meslek Sahipleri

Avukatlar-Doktorlar-Eczacılar-Diş Hekimleri- Mühendisler

Devlet Dairesinde Çalışanlar (Resmi Kurum)

Emekliler

Ev Hanımları

Öğrenciler