Google+

Arama formu

Batum Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Batum Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Batum, Gürcistan'ın güneybatıdaki Karadeniz kıyısında yer alan üçüncü büyük Gürcistan kentidir. Küçük Kafkas Dağları'nın eteklerindeki subtropikal bölgede yer alan Batum, sıcak hava koşulları etkisinde hareketli bir sahil beldesidir ve kış aylarında tamamen karla kaplı olabilir. Batum ekonomisinin büyük kısmı turizm ve kumar etrafında dönüyor ancak kent önemli bir deniz limanıdır ve gemi inşaatı, gıda işleme ve hafif üretim gibi endüstrileri kapsamaktadır. Batum, 2010 yılından bu yana modern yüksek katlı binaların inşasıyla ve tarihi Eski Kenti örten klasik 19. yüzyıl yapılarının restorasyonu ile dönüştürülmüştür.

Türkiye'den gelen çoğu gezgin için Batum, karşılaştıkları ilk Gürcü kenti olacak ve rahat atmosferi, çok sayıda otel alanı, iyi restoran ve gece hayatı ile ülkeye büyük bir giriş yapmış olmanın keyfi sürülecektir.

Batum'un şehir silueti, 2007 yılından beri çağdaş mimarinin dikkat çekici binaları ve anıtlarıyla dönüştürülmüştür. Bu binaların başında, Radisson Blu Otel, Kamu Hizmeti Salonu, Hilton Batum, Leogrand, Koz Tower ve Büyük bir Kempinski Otel ile kumarhanesidir. Sheraton Hotel, Mısır'daki Büyük Deniz Feneri tarzında tasarlandı. 145 metre yüksekliğindeki Alfabetik Kule, Gürcüce senaryo ve yazı yazma merkezi oldu. Piazza, İtalyan piazza biçiminde karışık kullanılan bir mimari eseri olarak inşa edildi. Bir deniz feneri, Akropolis ve baş aşağı Beyaz Saray tarzında tasarlanmış binalar da şehri süslemektedir.

Gürcistan'ın ikinci büyük kenti olmasına rağmen Batum, tatil beldesi ve liman kenti olma özelliği, atmosferi ve görünümü bakımından turistler için gerçek bir cazibe merkezidir. Türk sınırının yakınında, sisle kaplı tepeler ile sıcak bir semitropik sahilde yer alan Batum, ülkenin yaz tatilinin başkenti olarak görülür. Tarihi, Gürcü şehirlerinin çoğundan daha kısa olduğu halde biricik cazibesini orijinal ve zarif fin-de-siècle mimarisine borçludur.

Kent, ülkedeki üç uluslararası havalimanından birisi olan Batum Havalimanı ile hizmet vermektedir. BatumVelo adlı bisiklet paylaşım programı, sokakta akıllı kart ile bisiklet kiralamanızı sağlar ve tüm bu güzellikleri bir bisiklet sürüşüyle görebilirsiniz.

Batum, 19. yüzyılın sonlarında Bakü'den gelen, dünyanın petrol üretiminin beşte birini taşıyan bir demiryolunun batı ucunu geliştirmiştir. Bunu, İsveç dinamit mucidi Alfred'in kardeşi Ludwig Nobel tarafından inşa edilen bir boru hattı ve rafineri kısa sürede takip etmiştir. Şehir, serbest liman statüsünü kazanmış; burada 20'den fazla yabancı konsolosluk kurulmuş ve kasaba, Rus İmparatorluğu’nun güney ucunda şık bir tatil merkezi haline gelmiş ve Avrupa ile Asya arasında bir kavşak geliştirmiştir. Abashidze sonrası yönetimin 2004 yılındaki ilk kararlarından biri, Batum'u ziyaret etmek için cazip bir yer haline getirmekti; bu yolla bu amaç başarılmıştır. Büyüleyici eski binalar restore edilmiş, yenilenmiş ve ışıklandırılmış, çekici yenileri onlara katılmıştır. Yapraklı, mütevazı ve ferah sokaklarda gezinmek gerçek bir keyiftir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=H-W62w8lK18